Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Трупањето на секаков вид математики ( и фондот на часови кои го зафаќаат) само лошо делува кон остручувањето на иден работник од областа на IT. Наместо да трошиш повеќе време да совладаш материја како Бази, не зборам за испитот со јака оцена да го земеш туку да научиш што повеќе од таа сфера, ќе се дробиш со интеграли некои и функции. Вака од се по нешто и ништо на крај.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.580
Поени од реакции
52.406
Трупањето на секаков вид математики ( и фондот на часови кои го зафаќаат) само лошо делува кон остручувањето на иден работник од областа на IT. Наместо да трошиш повеќе време да совладаш материја како Бази, не зборам за испитот со јака оцена да го земеш туку да научиш што повеќе од таа сфера, ќе се дробиш со интеграли некои и функции. Вака од се по нешто и ништо на крај.
Минатата недела случајно се најдов на Калкулус 2 вежби...почнав да ги жалам сите што слушаат.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.092
Трупањето на секаков вид математики ( и фондот на часови кои го зафаќаат) само лошо делува кон остручувањето на иден работник од областа на IT. Наместо да трошиш повеќе време да совладаш материја како Бази, не зборам за испитот со јака оцена да го земеш туку да научиш што повеќе од таа сфера, ќе се дробиш со интеграли некои и функции. Вака од се по нешто и ништо на крај.
Па ако гледаме од тој аспект, ФИНКИ е генерално општ факултет, еве јас во моментов учам бази, визуелно програмирање и вештачка интелигенција. Сега да речеме, наместо да ме насочат на едно нешто, јас во втора година сеуште учам целсоно различни работи. Нема шанси дека јас ќе се занимавам паралелно со некои од овие работи... Ама сепак ете, ни даваат основи по сите сфери на IT, ни ги прикажуваат сите смерови, па после ние сами да си се насочиме...
Е сега, вистина сме малку преоптеретени со математики, ама ипак се стремиме кон тоа да бидеме софтверски инженери, не сакам да навредам никого, сите различно си гледаме на работите и си имаме свои приоритети, но лично јас не би се нарекувал (софтверски ) инженер ако немам никакво познавање од општи математички поими како интеграли, изводи, лимеси, комбинации итн... Искрено си завришив со математиките и секако чувствувам олеснување, но во ниеден случај не би ги заменил за предмети како бизнис, менаџмент и маркетинг кои некако ми немаат никаква допирна точка со факултетот. Како што реков, ова е мое лично гледиште на темата за која зборуваме, немојте одма да ме напаѓате :D
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Е сега, вистина сме малку преоптеретени со математики, ама ипак се стремиме кон тоа да бидеме софтверски инженери, не сакам да навредам никого, сите различно си гледаме на работите и си имаме свои приоритети, но лично јас не би се нарекувал (софтверски ) инженер ако немам никакво познавање од општи математички поими како интеграли, изводи, лимеси, комбинации итн... Искрено си завришив со математиките и секако чувствувам олеснување, но во ниеден случај не би ги заменил за предмети како бизнис, менаџмент и маркетинг кои некако ми немаат никаква допирна точка со факултетот. Како што реков, ова е мое лично гледиште на темата за која зборуваме, немојте одма да ме напаѓате :D
Општите познавања од поимите како интеграли, изводи, лимеси, матрици, функции и што уште не, јас ги учам уште сеа во средно. Математички смер сум и скоро зборев со професорот дека освен на природно математичкиот факултет, не се учи нешто којзнае колку посложено од ние што моментално го учиме по Аналитичка математика. А сега и вас да ве прашам, има некој одприлика представа колкава е разликата помеѓу тоа што се учи средно по аналитичка и тој Калкулус, што год да е..
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.092
Општите познавања од поимите како интеграли, изводи, лимеси, матрици, функции и што уште не, јас ги учам уште сеа во средно. Математички смер сум и скоро зборев со професорот дека освен на природно математичкиот факултет, не се учи нешто којзнае колку посложено од ние што моментално го учиме по математичка анализа. А сега и вас да ве прашам, има некој одприлика представа колкава е разликата помеѓу тоа што се учи средно по аналитичка и тој Калкулус, што год да е..
Не знам точно што учите во средно, не бев математички смер :D
Е сега К1, имаше изводи (парцијални), лимеси, параметарски равенки, цртање на функции и такви работи, К2 имаше различни типови на интеграли, двојни лимеси, па пресметување на волумен и плоштина со помош на интеграли, па низи, редови итн... Кога ќе видиш реално и не се толку тешки математиките, само си бараат редовно вежбање.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Поради тие математики и непотребни предмети поврзани со менаџмент, по завршување на факултет морав сам да учам некои од стручните предмети. А и сеуште учам некои работи што никогаш не ми ги кажаа на факултетот.

Не им се обрнува внимание на базите, php, java, xml, c#, графика, мрежи, ооп и ние ги поминавме колку да се каже дека сме учеле.
За еден семестар не е учи ова, туку треба да има по еден ваков предмет во сите 4 години и тоа задолжително.
Премногу опширен материјал и задржување на некои основни работи што се учат за еден ден, а им се развлечени во неколку семестари. Ова испаѓа како да учиш математика наставна насока на пмф или менаџмент, а не информатика. :tapp:
Кога ќе те прашаат што знаеш им кажуваш епа од се по нешто. :D
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Трупањето на секаков вид математики ( и фондот на часови кои го зафаќаат) само лошо делува кон остручувањето на иден работник од областа на IT. Наместо да трошиш повеќе време да совладаш материја како Бази, не зборам за испитот со јака оцена да го земеш туку да научиш што повеќе од таа сфера, ќе се дробиш со интеграли некои и функции. Вака од се по нешто и ништо на крај.
Бази без математика не иде.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Бази без математика не иде.
Slovenecot vo firmata vo koja rabotam e najdobar vo strukata vo svojata zemja a na digitron sobira cifri do 1000, na fakultet so prepisuvanje polozil matematika. Ke ti pratam negov LinkedIn vo PP ako sakas. Nema vrska toa, ne vikam da ne se znae ic matematika ama trupanje sekakvi gluposti i sferi od matematikata, ne ide. Aj neka stavat i ekonomska matematika kako trgnale. Ne mora tolkav fond na casovi da ima, toa mi bese prvicnoto.[DOUBLEPOST=1394315954][/DOUBLEPOST]
Поради тие математики и непотребни предмети поврзани со менаџмент, по завршување на факултет морав сам да учам некои од стручните предмети. А и сеуште учам некои работи што никогаш не ми ги кажаа на факултетот.

Не им се обрнува внимание на базите, php, java, xml, c#, графика, мрежи, ооп и ние ги поминавме колку да се каже дека сме учеле.
За еден семестар не е учи ова, туку треба да има по еден ваков предмет во сите 4 години и тоа задолжително.
Премногу опширен материјал и задржување на некои основни работи што се учат за еден ден, а им се развлечени во неколку семестари. Ова испаѓа како да учиш математика наставна насока на пмф или менаџмент, а не информатика. :tapp:
Кога ќе те прашаат што знаеш им кажуваш епа од се по нешто. :D
Potpis :) Zatoa posle rabota ke ostanuvas do 4 sabajle ucejki strucni literaturi ama bitno vo sekoj moment od denot ke znaes da dovedes integral na tablicen.
 
Последно уредено:
Член од
18 октомври 2010
Мислења
523
Поени од реакции
164
Ако не сакате предмети кои што ви даваат позадина и основа во инженерство и информатика требало да се запишете на обука/курс, а не на факултет.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Некој ако слуша концепти на информатичко општество да кажи што ќе се случува на предметот / полагања итн.
 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.292
@Andrew за запишување мислам дека нема потреба да се секираш, секако ќе се запишеш. Мисли на тоа после. Факултетот бара многу учење и посветеност, има доста математика (ПЕТ мислам дека е единствен смер кај што нема Калкулус).
И ИНФО. Само обична - Математика 1 и Дискретна математика има. :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.934
Поени од реакции
12.436
Зошо теоријава по Оперативни е многу досадна? :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom