Училишни униформи

Училишни униформи?


  • Вкупно гласачи
    40
  • Гласањето е завршено на .
Член од
30 јуни 2008
Мислења
474
Поени од реакции
152
Училишни униформи не се носат повеќе од десет години. Генерациите што ги "фатија" годините кога задолжително беше носењето на темносини школски униформи сметаат дека училиштата денес не смеат да дозволат да ги вратат старите модели, туку да се приспособат на потребите и критериумите за мода на денешните средношколци.
Лично јас сум против носење униформи иако секој ден ни трубат како тоа било за доброто наше. Со носењето унифрми сите сме исти.. може тоа им и целта на професорите, но забораваат дека некое дете кое дели од другите со облека заради парите на татко му, може да опне на рака огромен позлатен сат и дебел ланец? Нашиот начин на облекување сме самите ние, а некој и тоа сака да ни го одземе. Па добро побогу зошто?:icon_mad:
Дали некој од вас е за носење униформи и зошто?
se soglasuvam so ThE`bItCh koja glupost e toa da nosime uniforma i da izgleame kao bubalici :tapp: :tapp:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
А како сакате да изгледате, како од позади МТВ излезени со штиклици, деколтиња и да се фалите мама и тато колку пари ви ја зеле облеката или да личите на деца, на средени ученици?
Кај го најде ова бубалици жити се` објасни ми.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Џену се тебе ти текнуваат некои фикс идеи. Униформа молим те.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
A извини што има лошо во униформа, ќе ми објасниш? Или и тебе ти се гледаат wannabe Ромунки?
Училиштето е институција во која има деца и ТРЕБА да ЛИЧАТ на деца. Поубаво е кога ги гледаш сите во исто облечени, стокмени, дотерани, а не како распашана банда.
 

Вондерфул

Chemical love
Член од
2 јуни 2008
Мислења
251
Поени од реакции
157
Може да се донесе некој кодекс на пристојно облекување и толку
Па вервам дека во сите училишта има кодекс, ако не ете барем за моето ќе си кажам, има кодекс на облекување, не можи ова, не можи она, ама џабе, пак сите си терат по ќефот и пола се облекуваат како за на модна писта.
А то дека се скапи стварно е така, и можеби не можат сите да си ги дозволат.
Месец, два пред крајот на школската година кај нас воведоја униформи. Ние, нормално сите ги мразевме се буневме, ова она. Дека се ужасни, се и никој не сакаше да ги носи. Ама ете почнавме да ги носиме и искрено баш ми беше уба глетката кога одев на училиште и ги гледав сите исто облечени. Така да, сега дефинитивно сум за носење на униформи.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
И јас сум за носење на униформи.Не дека ми еубаво нешто во нив цело време секој ден, па ни сум носел до сега.Ама убаво е кога сите ќе бидат во едно и ко едно.
 

ScaryGirl

Lurker
Член од
19 јуни 2008
Мислења
303
Поени од реакции
4
јас сум против, зс секој треба да си има свој стил на облекување, и сите имаат право да носат што сакаат, и не смеат да не тераат да носиме униформи.иначе кај мене у школо имаме униформи и некои носат, а некои не.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
protiv uniformi sum poso naseto opstestvo seuste ne e zrelo a verojatno nikogas nema ni da bide.......

prva rabota, uniformite treba da gi dava drzavata ili gradot poso toa se drzavni ili gradski ucilista a ne kako vo privatnite roditelite sami da plakjaat za toa sto decata kje im go nosat vo skolo.....

vtora rabota....pak nema da bidat ednakvi poso nekoj kje nosi patiki od 5000 a nekoj kje nosi startki od pazar za 150-ce.....znaci ,ednakvosta pagja u voda.......tuka ne mora samo da se patikite, nekoj pak kje nosi sminka i kje se frcka pred profesor.....nema da dozvoli uniformata da go spreci vo namerata......

treta rabota.....kodeks na oblekuvanje mu e majkata...toa e dobra rabota ama kje treba da vazi za site ucilista na teritorija na republikata.....znaci, i toa pagja u voda poso drzavata e nesposobna za da naprai nekoj takov proekt....
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
јас сум против, зс секој треба да си има свој стил на облекување, и сите имаат право да носат што сакаат, и не смеат да не тераат да носиме униформи.иначе кај мене у школо имаме униформи и некои носат, а некои не.
Пиле, не верувам дека ти со своите 13 години имаш толкав авторитет во училишниот одбор и министерството да одлучуваш дали да се носат или не. Сите имаат право да носат што сакаат? Кажи ми ти, според тебе вкусно е некоја да дојде на школо како за на плажа?
Еиии, види ги ти основциве, јас кога бев седмо не смеев наставниците ни попреку да си ги погледнам, а не па да им кажам дека не смеат да ме тераат....
 

ScaryGirl

Lurker
Член од
19 јуни 2008
Мислења
303
Поени од реакции
4
Пиле, не верувам дека ти со своите 13 години имаш толкав авторитет во училишниот одбор и министерството да одлучуваш дали да се носат или не. Сите имаат право да носат што сакаат? Кажи ми ти, според тебе вкусно е некоја да дојде на школо како за на плажа?
Еиии, види ги ти основциве, јас кога бев седмо не смеев наставниците ни попреку да си ги погледнам, а не па да им кажам дека не смеат да ме тераат....
јас знам дека неможам да одлучувам дали да се носат или не, само кажувам што мислам.
и не мислев дека треба у школо да одат како за на плажа, ама не е убаво и сите да се облечени исто.
 

BUCH

---
Член од
4 мај 2008
Мислења
616
Поени од реакции
20
Па и да ви речат да ги купите ко да ке ги носите случајно?????
 

^Кристи^

Dreamer
Член од
1 ноември 2007
Мислења
781
Поени од реакции
41
se soglasuvam so ThE`bItCh koja glupost e toa da nosime uniforma i da izgleame kao bubalici
Тоа што сите ќе бидете облечени во иста облека, без деколте, тесна фамерка, штикла од 12 сантима ала бугарска певачица значи дека ќе изгледате како бубалици.
Завршив во школо каде што униформата беше задолжителна, како за на пракса така и за на часови по теорија и никогаш не ми пречеше тоа што морав секогаш да ја имам на себе таа облека.
Личеше на образовна институција, каде што владее ред и рамноправност меѓу сите, иако се наоѓаа такви кои дури и за време на одмор ја соблекуваа само за да продефилираат низ холовите на училиштето и да ги промовираат новите крпчиња.

јас сум против, зс секој треба да си има свој стил на облекување, и сите имаат право да носат што сакаат, и не смеат да не тераат да носиме униформи.иначе кај мене у школо имаме униформи и некои носат, а некои не.
Па и да ви речат да ги купите ко да ке ги носите случајно?????
Во тоа и е проблемот. Да ви се нареди секогаш да ја носите униформата и да не ви се дозволи да влезете на час без неа, да ви ставаат во дневник неоправдани до оној час додека не се снајдеш и не се појавиш со неа на себе ќе видите како ќе ги носите и нема ни да помислите да ја оставите дома.
Не е тука и во вас грешката, од школо ви кажале дека може, но не и мора да се носи, па ви дале право на слободен избор, а според вашите размислувања ретко кој би ја облекол во тој случај.
Пошто нели, секој треба да има свој стил на облекување и сите треба различно да бидат накитени :tapp:
 
Член од
2 мај 2008
Мислења
75
Поени од реакции
3
za uniforma 100%
i ne tuku iskazuvajte buntovnost bez pricina..
na uciliste mislam deka site treba da izgledaat pristojno (spored prifatenite standardi), a bez voveduvanje na uniformi nikogas nema da se postigne toa, zatoa sto sekogas ke ima isklucoci, koi se razbira od x pricini sekogas si pominuvaat ne kazneti..
ima drugi mesta na koi slobodno bi mozele da se definirame sebesi spored oblekata i stilot - mestata na koisto izleguvame i samite nie gi birame..
 

ScaryGirl

Lurker
Член од
19 јуни 2008
Мислења
303
Поени од реакции
4
Во тоа и е проблемот. Да ви се нареди секогаш да ја носите униформата и да не ви се дозволи да влезете на час без неа, да ви ставаат во дневник неоправдани до оној час додека не се снајдеш и не се појавиш со неа на себе ќе видите како ќе ги носите и нема ни да помислите да ја оставите дома.
Не е тука и во вас грешката, од школо ви кажале дека може, но не и мора да се носи, па ви дале право на слободен избор, а според вашите размислувања ретко кој би ја облекол во тој случај.
Пошто нели, секој треба да има свој стил на облекување и сите треба различно да бидат накитени :tapp:

кај нас ни викаат дека мора да носиме, ама некои пак не носат.
 

Rock Girl

Liber, libertas!
Член од
11 август 2007
Мислења
500
Поени од реакции
28
Би било супер да имаме униформи.:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom