Уредување на дом - Идеи и контакти од мајстори

Дискусија во форумот 'Архитектура, дизајн и уредување' започната од Mikky, 9 јануари 2011.

1. Windfucker

Windfucker Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат

Член од:
    30 април 2010
    Мислења:
    7.734
    Допаѓања:
    13.319
    Ова е пониклована цевка 40x20 mm и тешко дека ќе најдеш вакви ногарки.
    Ако си расположен најдобро е да купиш цевка на таа димензија и некој бравар да ти ја направи конструкцијата.
    Потоа можеш да ја пониклуваш конструкцијата, ама очекувај дека ќе те чини малку посолено тоа.
  2. FIRMAN

FIRMAN

Член од:
    25 февруари 2012
    Мислења:
    18
    Допаѓања:
    2
    Да да на тоа мислев..не знаев како да објаснам...да не знаеш цена од прилика.
  3. Windfucker

Windfucker Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат

Член од:
    30 април 2010
    Мислења:
    7.734
    Допаѓања:
    13.319
    Цевката и конструкцијата не би требало да те чини многу.
    Максимум 1000 ден. за да се направи комплет, проблемот е во пониклувањето.
    Мене за две мали парчиња кои беа по 20 цм должни ме порезија 500 ден. За вакво нешто испод 1500 ден. мислам никој не би го чепнал да го пониклова.
    Минимум 2500 ден. вака од ракав, но најдобро би било да си прашаш.
    Не знам дали има некоја слична пониклована цевка во продавниците за корнези и да направиш некоја конструкција од такво нешто, но внатре да му ставиш некој флак за да има носивост од причина што е маса и треба да е стабилна.
    Со дебелоsидна цевка 40x 20 не би требало да имаш никаков проблем од тој аспект, само ќе ти крене многу на цена поникловањето.
  4. cleverguy

cleverguy

Член од:
    21 јануари 2009
    Мислења:
    470
    Допаѓања:
    282
    Ајде да ве видам со идеи за следново да се уреди стан од 32 м2 а тој да има 24 соби ???

5. Lady.Q

Lady.Q

Член од:
    23 мај 2009
    Мислења:
    960
    Допаѓања:
    724
    Па, прво на овие ми текнуе:

http://www.clubeconomy.com.mk/detali.aspx?id=213

Идеш таму со сличево, со димензија која шо ти треба; они ти прават цена, ти викаш ДА или НЕ.

И то.
    На Windfucker му/ѝ се допаѓа ова.
  6. @cool@

@cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

Член од:
    2 јуни 2007
    Мислења:
    22.801
    Допаѓања:
    21.974
    супер идеја(за детска соба)

7. icemaher

icemaher

Член од:
    15 ноември 2011
    Мислења:
    1.144
    Допаѓања:
    576
    Побарајте по интернет, јас нон-стоп симнувам списанија од типот:
    Black & Decker: The Complete Guide to Decks-P2P

за кујни, дворови, спални, базени, купатила, летниковци, кровови, ормарици, шифоњери, регали и сл... Ги има безброј, можат да ти дадат одлични идеи.
    На Srcee, Branchez и @cool@ им се допаѓа ова.
  8. @cool@

@cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

Член од:
    2 јуни 2007
    Мислења:
    22.801
    Допаѓања:
    21.974
    а купатилово :eek::unsure:

На Bafra и ziganci им се допаѓа ова.
  9. FURNADzIJA MKD

FURNADzIJA MKD

Член од:
    5 јануари 2010
    Мислења:
    119
    Допаѓања:
    26
    a
    Druze ako ne si go sredil uste krovot ti preporacuvam da go premackas so BIMEZOL toa ti e izolacija za bazeni so koja ako dobro se nanese nema sansi da ti prokisnuva i da ti se pojavuva vlaga . Se prodava vo kanti od 25 kg od Makedonsko proizvotstvo , BIM Sveti Nikole . Posto jas rabotam so Vodovodni instalacii koga povrzuvame Bazeni koi se blisku do kukja ili slicno se macka so ova za de ne propusta licno imam gledano kako se pravi mnogu e efikasno .

Inace ako vi trebaat nekoi soveti okolu Vodovod znaci se okolu vodovod ;) Kupatila , Vodovodni instalacii Hidranti Renoviranja kupaila Celosna instalacija vo novi kukji Hidrofori Bazeni , Filtri za voda i slicno slobodno prasajte za sovet ne se naplakja :D
  10. Champion

Champion

Член од:
    31 јули 2008
    Мислења:
    88
    Допаѓања:
    16
    што мислите која е подобра фирма montenegro или jugoexport за мебел и кујни? планирам да ги посетам двете нареднава недела па ме интересира како стојат со цена и кој дава подобри попусти доколку купиш 2-3 работи наеднаш.
  11. annaja01

annaja01

Член од:
    29 октомври 2011
    Мислења:
    1.298
    Допаѓања:
    936
    Мене ме интересира,оваа екипа што работи на уредување на станиви,Ајде дома...само за снимање и реклама работи,или и без камери работат.
    Некое искуство ако може....
  12. Champion

Champion

Член од:
    31 јули 2008
    Мислења:
    88
    Допаѓања:
    16
    BUMP
  13. icemaher

icemaher

Член од:
    15 ноември 2011
    Мислења:
    1.144
    Допаѓања:
    576
    За ајде дома лично јас не би ги викал, би си симнал списанија од типот: AustraliasBestHouses,
    Houses Designed For Families-P2P и многу други, и работи си сам или викај мајстори па нека ти направат како сакаш. А не на друг да му плаќаш и за идеи и за работа.
  14. Martin

Martin

Член од:
    25 јануари 2005
    Мислења:
    2.995
    Допаѓања:
    1.724
    Зошто не би ги викнал? Имаш некое искуство или... ?
    Колку што читам на нивната страна изгледа примамливо, а исто така уште попримамливо изгледаат нивните финални производи во емисиите. Е сега единствена мистерија се парите. Дали е сварно така "ефтино" како што кажуваат во смисла, добиваш попусти од производителите, нивните продукти се квалитетни итн итн.
  15. icemaher

icemaher

Член од:
    15 ноември 2011
    Мислења:
    1.144
    Допаѓања:
    576
    Немам искуство, него поентата ми беше: ајде што ќе сработат ќе сработат, ама кој знае колку % од парите што ќе ги дадеш, ги даваш да ти продава некој идеи кога истите можеш да ги најдеш во безброј списанија за внатрешно уредување како горниот линк што го дадов. Тоа сакав да кажам.;)

Сподели преку: