Уредување на дом - Идеи и контакти од мајстори

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Кујна (дечкото и девојката сами си ја направиле).

Еве како изгледа кујната пред преуредувањето...
1.jpg

А еве како изгледа потоа :)

2.jpg

Плочките не се сменети, туку се префарбани со некаква мрсна боја, т.е. помешана црна и бела.
Сликите се печатени на фолија во печатница и залепени.

Многу ефектно и уникатно!

3 costum made print na foliji.jpg

Сменети се и рачките на елементите :) Куууул!
4.jpg
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 22:26 ---
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Кујна (дечкото и девојката сами си ја направиле).

Еве како изгледа кујната пред преуредувањето...
Прегледај го приврзокот 58513

А еве како изгледа потоа :)

Прегледај го приврзокот 58514

Плочките не се сменети, туку се префарбани со некаква мрсна боја, т.е. помешана црна и бела.
Сликите се печатени на фолија во печатница и залепени.

Многу ефектно и уникатно!

Прегледај го приврзокот 58515

Сменети се и рачките на елементите :) Куууул!
Прегледај го приврзокот 58516
--- надополнето: 18 февруари 2013 во 22:26 ---
Истиот пар сам си ја преуредил и бањата...

Еве као изгледа пред...
Симпа. Господ да го поживее покојни Рој Лихтенштајн.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Истиот пар си ја преуредил бањата.

Еве како изгледа пред....

1.jpg

2.jpg

... а еве како изгледа после преуредувањето :) 3.jpg

И овој пат плочките не се сменети, но не се ни фарбани, туку се работи за фолија залапена на старите плочки.
4.jpg


Интересно решение да се „скрие„ прозорецот што не гледа никаде...
5.jpg

А ова е во кадата ...

6.jpg

Тоа е исто така фолија, а каква поточно, не знам. Мислам дека во печатница или во фирма што се занимава со сродна дејност, ќе може поточно да објаснат за што се работи, колку е издржлива етц... :)
 

vlay_markoman

r3k1NNz0R.mp3
Член од
24 септември 2012
Мислења
176
Поени од реакции
43
Проблем ми е висината... со паркетот сигурно ке се изгубат едно 10 см.
Друго што е проблем е одржувањето и цената!
da ama so laminatot ke izmrznes ja znam kako mi koga me vrtat nozete 6 godini na laminat navecer vo spienje mi se kocat kako nekoj kamion da mi gi zgaznal ne se sekiraj ne kacuva 20 santima nekolku 6-7 santima zavisi kolku izolacija ke stavis.....(jas bi stavil patos pa laminat odozgora) za estetika ako ti e veke svakas i nema da ti bide ladno....
--- надополнето: 19 февруари 2013 во 00:33 ---
da ama so laminatot ke izmrznes ja znam kako mi koga me vrtat nozete 6 godini na laminat navecer vo spienje mi se kocat kako nekoj kamion da mi gi zgaznal ne se sekiraj ne kacuva 20 santima nekolku 6-7 santima zavisi kolku izolacija ke stavis.....(jas bi stavil patos pa laminat odozgora) za estetika ako ti e veke svakas i nema da ti bide ladno....

KE GO IZLAKIRAS ZNAES SAMO SO NESTO MOKRO (DZOGERCE POMINI DA VIDIS KAKO SOBIRA PRASINA koga e lakiran lesno se cisti ednas davas pari skapo e ne vikam ne ama se isplati i da e (izbickan ubavo taka se vika) da nema cvorovi gledaj ako zemas zemi slovenski toj e kvalitet kaj baba mi takov stavivme zimoska ne studi na noze zimi gospod
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Истиот пар си ја преуредил бањата.

Еве како изгледа пред....

Прегледај го приврзокот 58517

Прегледај го приврзокот 58518

... а еве како изгледа после преуредувањето :)Прегледај го приврзокот 58519

И овој пат плочките не се сменети, но не се ни фарбани, туку се работи за фолија залапена на старите плочки.
Прегледај го приврзокот 58520


Интересно решение да се „скрие„ прозорецот што не гледа никаде...
Прегледај го приврзокот 58521

А ова е во кадата ...

Прегледај го приврзокот 58522

Тоа е исто така фолија, а каква поточно, не знам. Мислам дека во печатница или во фирма што се занимава со сродна дејност, ќе може поточно да објаснат за што се работи, колку е издржлива етц... :)
Ova izgleda dobro vaka na sliki ali da go koristis neznam kolku kje izdrzi ako i stavis na kadata polirapid ili nekoe sredstvo za cistenje neznam kakva treba da bide nalepnicata za da ostane vo takva sostojba
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
da ama so laminatot ke izmrznes ja znam kako mi koga me vrtat nozete 6 godini na laminat navecer vo spienje mi se kocat kako nekoj kamion da mi gi zgaznal ne se sekiraj ne kacuva 20 santima nekolku 6-7 santima zavisi kolku izolacija ke stavis.....(jas bi stavil patos pa laminat odozgora) za estetika ako ti e veke svakas i nema da ti bide ladno....
Ламинатот е ладен под и џабе ти фрлање пари за изолацијата долу, освен ако не ставиш подно греење.
Нема никаква потреба од патос и останатото, во Озон има специјален 30килски стиропор за под ламинат дебел 20 мм и тоа ќе направи изолација поголема од 200 мм дрво.
И да напоменам, одново ќе биде подот ладен и нема да биде исто како со паркет.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
А не да е топло со паркет нема грешка, и покрај тоа што има 2цм стиропор под кошулицата, можеби требало и 2цм над неа:D . Сум ставал под оние мушами (кои се на изглед како ламинати, паркети, сте ги сретнале) пола сантим некој сив сунѓер, кога газиш на него бос се чувствува топлина, а истиот е поставен на бетон. Во план сум такво нешто да ставам под ламинат, можеби 1цм дебелина, само не знам дали ќе мрда/крцка ламинатот поради таа дебелина, а не е мек сунѓерот, го има и во ролни и на табли.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Ova izgleda dobro vaka na sliki ali da go koristis neznam kolku kje izdrzi ako i stavis na kadata polirapid ili nekoe sredstvo za cistenje neznam kakva treba da bide nalepnicata za da ostane vo takva sostojba
И јас сум сомничава, особено зашто станува збор за простории во кои има влага. Ама ај да не им правиме малер :)
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
А не да е топло со паркет нема грешка, и покрај тоа што има 2цм стиропор под кошулицата, можеби требало и 2цм над неа:D . Сум ставал под оние мушами (кои се на изглед како ламинати, паркети, сте ги сретнале) пола сантим некој сив сунѓер, кога газиш на него бос се чувствува топлина, а истиот е поставен на бетон. Во план сум такво нешто да ставам под ламинат, можеби 1цм дебелина, само не знам дали ќе мрда/крцка ламинатот поради таа дебелина, а не е мек сунѓерот, го има и во ролни и на табли.
Имаш подебел филц за под ламинат од квик степ, ама мислам дека се тоа ќе ти биде залудно, освен ако не ставиш подно греење под ламинатот.
Мислам дека стиропорот ќе биде подобар топлински изолатор од таа гумираната подолга.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Не е гумирана, нешто како тврдо пресован сунѓер доаѓа од пола сантим. Ок, фала.
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
И јас сум сомничава, особено зашто станува збор за простории во кои има влага. Ама ај да не им правиме малер :)
Jas so toa rabotam ureduvanje i snacii na banji pa znam kakvi problemi se javuvaat malku sum skeptik okolu ova ali ti si znaes najdobro .[/quote]
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Jas so toa rabotam ureduvanje i snacii na banji pa znam kakvi problemi se javuvaat malku sum skeptik okolu ova ali ti si znaes najdobro .
[/quote]

Тоа не е моја бања. :) Пред неколку години правевме адаптација на бањата и ми се лоши кога ќе ми текне колку прашина и неочекувани моменти имаше. Ако оваа фолија држи, тогаш е многу лесно решение за адаптација. Овде додуша, е сменет само надворешниот изглед- нема менување цевки и копање во ѕидот...
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Како да уредам поголем простор (пола спрат од куќа на поткровје) што изгледа вака:

Сивите квадрати се места каде има косини и висината на ѕидот е помала заради покривот.

Ова би сакал да има ВЦ (туш кабина, вц школка и лавабо), мала кујна со маса за јадење, спална (кревет 2х1,2-1,4м) и дневна соба (кауч, фотелја, телевизор и некоја полица). Би можело да биди отворен тип или со ѕидови направени од кнауф или со полици.
Секој совет е добредојден...​
П.С. Овај пост го имав напишано во друга тема ама таму не добив никаков повратен одговор..​
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287

Kajgana Shop

На врв Bottom