Употребата на марихуана поврзана со зголемен ризик на рак на тестисите

DeepPurple

* Belly Fairy *
Член од
16 јануари 2009
Мислења
121
Поени од реакции
10
Вака сега јас сум разбрал дека штити од рак на дојките кај жената а дека е карциномен до сега немам слушнато
ПА се користи за лечење и на многу други видови рак. А немав слушнато з а тоа..
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
колачиња се бољи :)
а иначе марихуана се користи кај болните од рак, ама не за лечење, него за олеснување на болките и отварање на апетит кога болеста е веќе терминална.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Ај држете се до темата, доста со офтопик и муабети!!!
 

Dzim keri

profesionalec
Член од
24 февруари 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
не мора да си медицинар, бара само малку општо образование :smir:
Ленс Армстронг е еден дечко што возеше точак, да не речам велосипедист, кој беше дијагностициран со рак на тестисите, се избори со болеста и сега промовира борба против рак преку организацијата Livestrong. Веројатно ги имаш видено оние гумени алкички што сите многу љубеа да ги носат, а 90% немаа појма што значат. :)
Како и да е, барем изгуглај пред да почнеш да исмеваш нешто, ми беше поентата на коментарот :smir:
drugar a ti da ne imas rak na testisite
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Таман ја затворија едната тема да не мелеме пошо више нема што еве пак нова..
Искрено нит го прочитав ова, нит ме занима, нит ми изглеа ко којзнае што зошто таа опасност ќе да е некој 0.25% со оглед на тоа што пола свет пуши трева а таков рак на тестиси што незнаев ни дека постои до сега искрено сигурна сум дека процентуално имаат подеднакво и тревопушачите и останатите.. Или тука се.
Како и да е женско сум па не ми мења став темава.. Жао ми је. :pipi:
 
V

[vladimir]

Гостин
drugar a ti da ne imas rak na testisite
Другарка ти е...па нема тестиси.

Ракот на тестисите не е шала, ниту срам. Еве неколку корисни совети.

  • Научете како се прави самопреглед на тестисите и редовно, еднаш месечно направете го.
  • Имајте на ум дека карциномот не боли се додека не дојде во понапреднатите стадиуми, така да тоа што нема болка, не е и гаранција дека нема присуство на карцином.
  • Немојте да ги избегнувата редовните контроли кај вашиот лекар и кога сте здрави, плашејќи се да не ви откријат нешто. Подобро е, ако веке нешто постои, да се открие на време, отколку да се одолговлечува, бидејќи на тој начин директно си го загрозувате сопствениот живот.
  • Немојте да го одлагате прегледот кај вашиот лекар ако приметите некои симптоми и знаци затоа што ви е срам или страв од прегледот. Имајте во предвид дека секој дел од нашето тело е подложен на малигни оболувања. Ракот не знае за срам.
  • Кажете и покажете му ги и најмалите промени што сте ги забележале на вашиот лекар. Не пресудувајте сами што е важно а што не.
  • Бидете спремни за понатамошни испитувања со цел да се утврди вашата права здравствена состојба. Тоа е предуслов за превземање на адекватна терапија, ако е таа потребна.

Информирајте се повеќе тука
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Не бе, таман работа :) и на темата за пушачи имам зборено. после кога ќе ви дојде јајцето под газот (ете, така да се изразам поедноставно) ќе се чудите :smir:
a dali sekogas ovoj kancer zavrsuva i so otstranuvanje na testisite....
ili ima nekoja nadez:smir:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
зарем мора некој да има рак за да биде информиран?

drugar a ti da ne imas rak na testisite
Не знам, веројатно не. Знам за еден случај во кој се отстранети 3/4 од тестисите. Не сум толку запознаена со тоа, ама претпоставувам како и кај другите органи, се отстранува зафатениот дел :toe:

a dali sekogas ovoj kancer zavrsuva i so otstranuvanje na testisite....
ili ima nekoja nadez:smir:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
зарем мора некој да има рак за да биде информиран?



Не знам, веројатно не. Знам за еден случај во кој се отстранети 3/4 од тестисите. Не сум толку запознаена со тоа, ама претпоставувам како и кај другите органи, се отстранува зафатениот дел :toe:
lelee pa ke te ostavi ziv a bez testisi my goodd...:kesa:
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Алтернатиф сега ќе се фрлам на пребарување да видам дали ова што го зборуваш е вистина.Сепак јас имам слушнато дека се користи како заштита од рак(имам читано за дојките кај жената)а дека е карциномна немам сретнато ама не велам дека 100% не е...
Ама велам дека 90% не е карциномна
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
подобро е со тестиси, а мртов? не верувам од многу корист да се тогаш :nesum:
едит: http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Support/marijuana еве линк за што се употребува марихуана кај пациентите од рак, но веќе и се заменува со Zofran во комбинација со дексаметазон (антиеметик-лек против повраќање и дексаметазон-лек кој намалува отоци).
lelee pa ke te ostavi ziv a bez testisi my goodd...:kesa:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
ужасна болест,а секако ниту едното ниту другото е добро,мада шо смртта е природна и нема да и избегаме и не ме плаши,ама ова ме мотивира уште толку да ја баталам марихуаната која не ја пушам веке пола година(со неколку исклучоци) секако неќам да се претворам во растение:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: иако ми помага во спиењето.:helou:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Според Националниот Институт за Рак, ракот на тестиси е многу редок, земајќи 1% од случаите на рак кај мажите.
Со други зборови, поголема е веројатноста дека:
- Ќе ве усмрти удар од автомобил на пешачки премин
- Ќе ве удри гром
- Ќе ве утепа струја


Како може да се пласираат вакви „страшила“ бе, не ми е јасно. Толкав натпис, и на крај најдоле само спомнуваат дека уствари реално, тезата не им држи вода :)

Да биде иронијата поголема, СЗО издава дозволи за легално користење на марихуаната на лица заболени од рак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom