Уметност на комуникацијата

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Рази, те разбирам. Само ти не зборуваш за разговор ниту за комуникација. Ти зборуваш за нечие претставување пред светот. Комуникацијата и разговорот се како сексот. Ако сакаш да се задоволиш не мислејќи на соговорникот нема да има следен пат...

Е сега Шведо нема да ми реплицира, ама да знаев дека има шанса немаше да го цитирам...

Сакав да кажам, во право е. Луѓето се такви, но оние кои се исклучоци за да го потврдат правилото се оние вистински мили фаци кои ти е мерак да ги почестиш кафенце на пладне... можеби во Рамстор со поглед на Стара железничка. Ти ќе пиеш чај сепак, а јас топло макијато. Ќе те прашам како си, а потоа се надевам дека ќе се опуштам следните 20 минути без да кажам збор бидејќи уживам во секоја твоја реченица која ќе кажеш.

п.с. Да си мудар а да не сакаш да го докажуваш тоа секој пат е доблест која на форумов ја имаат двајца... ги сакам и двајцата...

Samo dvajca?
I jas taka mislam. I dvajcata se banirani:)
Inaku, jas strogo bi se drzel do edna maksima, covek e najmudar, koga kjuti.
A inace, gledam mnogu po forumov momci i devojki koi shto se vo zenitot na dokazuvanjeto deka imaat neshto shto drugi go nemaat, i shto najcesto se entranzeri koi shto nedozvakanite zalaci na modernite i postmodernite filosofi gi goltat. Go sfakam tvojot voshit, no se plasham deka pozadi tvoite "favoriti" se krie golemoto shminkanje, ili nemudrost skrieno i pokrieno so celofanot na elokvencijata i na tugjata mudrost.
Jas citam filosofija, osven filosofija citam FILOZOFIJA i samo toa, no ne mu se zablagodaruvam na Kant, Marks, Niche... za toa shto mi pomognale da sfatam deka neshto vo zivotot e neshto ili nishto.
Mudrosta e kaj prostite ljugje, zavitkano vo doblesta koja shto se ragja vo ranite utrinski casovi so samoto "SONCE", bleska svetlina... I na kraj umira so zalesot na toa sonce.

Poimite Mudrost-Filosofija imaat razlicno znacenje, a kaj poshirokata masa citateli na Kant, Hegel itn., ne pravat razlika megju niv.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Samo dvajca?
I jas taka mislam. I dvajcata se banirani:)
-----------
Poimite Mudrost-Filosofija imaat razlicno znacenje, a kaj poshirokata masa citateli na Kant, Hegel itn., ne pravat razlika megju niv.
Па не... мислам на двајца кои не се банирани...

А за вториот дел од линијата. Хегел, Кант и Мет Гроенинг не даваат никому никаква гаранција дека по нивните дела ќе станеш мудар. Даваат некаква гаранција дека ќе воспоставиш комуникација со соговорникот до одредено ниво. Но повторно не даваат гаранција дека ќе бидеш ниту помудар од соговорникот, ниту подобар човек по било која основа и точка на гледање.
Еве да доближам. Статусот модератор не ме прави Бог само затоа што го имам... само ме прави поглупав, посмешен и потежок балван кога ќе истресам некоја од зелените крушки.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Па не... мислам на двајца кои не се банирани...

А за вториот дел од линијата. Хегел, Кант и Мет Гроенинг не даваат никому никаква гаранција дека по нивните дела ќе станеш мудар. Даваат некаква гаранција дека ќе воспоставиш комуникација со соговорникот до одредено ниво. Но повторно не даваат гаранција дека ќе бидеш ниту помудар од соговорникот, ниту подобар човек по било која основа и точка на гледање.
Еве да доближам. Статусот модератор не ме прави Бог само затоа што го имам... само ме прави поглупав, посмешен и потежок балван кога ќе истресам некоја од зелените крушки.
Kako i prethodnio post.
Ushte edna maksima, "Nikoj ne e mudar".
 

Ајанта

Македонка
Член од
21 декември 2008
Мислења
580
Поени од реакции
37
Ја ископав темава и пак ја актуелизирам. Најпрво ќе почнам со укажување дека насловот на темата треба да биде Умешност на комуникација.
Ќе објаснам зошто. Јазикот со чијашто помош се одвива голем процент од комуникацијата има повеќе намени, т.е функции, но најсуштински гледано се изделуваат неговата конотативна функција, т.е кога го употребуваме за секојдневно меѓусебно разбирање и разменување на прагматични мисли, и неговата функција да се појави како средство за создавање на уметноста на зборот.
Секој не може да биде уметник, да твори, за тоа треба дарба и внатрешен порив, но затоа секој може да ја совлада умешноста, занаетот на комуникацијата.
Значи, кое ниво на вештина во комуницирањето се смета за мајсторија е вистинското прашање. За да го одговорам ова прашање најпрво треба да дефинирам која е врвната цел на прагматичната комуникација. Најголем број комуниколози се согласуваат дека целта е пораката која што е упатена треба да има иста, поточно приближно иста вредност и за тој што ја испраќа и за тој што ја прима.
Значи, за да бидете вешт комуникатор, мајстор, треба да умеете да го процените менталното ниво на соговорникот и да ги изберете соодветните зборови и форма на обраќање, а сопствениот стил одразете го во уметноста. Секако, вие можете да изберете да се држите за формата и лексиката кои вам , на вашиот интелект ви се најблиски, сте ги усвоиле и ги идентификувате за свои, но во тој случај треба да бидете подготвени на тоа дека нема да бидете разбрани од секого и во секоја ситуација, што реално го намалува квалитетот на секојдневната, прагматична комуникација.
На крај морам да напомнам дека избирањето соодветна форма и лексика според говорната ситуација не значи и не смее да значи прилагодување на содржината на она што го кажувате, т.е проституција на сопствените мисли.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Уметност? Па тоа не е уметност според мене туку умешност, ие е вродено нешто туку се учи.Умешноста во комунакацијата се состои во тоа да го кажиш тоа што го мислиш и да дозволиш да ти кажат тоа што го мислат без да ги прекиниш.На кратко толку.

Ја ископав темава и пак ја актуелизирам. Најпрво ќе почнам со укажување дека насловот на темата треба да биде Умешност на комуникација.
Потполно се согласувам со тебе извини вака што се повторувам, ама не ти го прочитав постот.

А за вториот дел од линијата. Хегел, Кант и Мет Гроенинг не даваат никому никаква гаранција дека по нивните дела ќе станеш мудар. Даваат некаква гаранција дека ќе воспоставиш комуникација со соговорникот до одредено ниво. Но повторно не даваат гаранција дека ќе бидеш ниту помудар од соговорникот, ниту подобар човек по било која основа и точка на гледање.
Еве да доближам. Статусот модератор не ме прави Бог само затоа што го имам... само ме прави поглупав, посмешен и потежок балван кога ќе истресам некоја од зелените крушки.
Точно е дека не можат да те направат помудар, ама не ти треба тоа, доволно ти е само да се разбираш со луѓето.Никогаш не се омаловажувај себеси.Македонија ќе освои златен медал во ракомет, или дечките ќе дадат максимум од себеси за да го сторат тоа.А не како што ги слушам големите експерти 5-6 место глупости.
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
596
Поени од реакции
99
Уметност на комуникацијата- супер кажано. ДА, мислам дека умеам да разговарам, но со вистинскиот соговорник. Се губам кога ќе забележам дека она што некому го зборувам не е сфатено во онаа смисла во која е интерпретирано. Не е достоен соговорник оној кој не може да ме разбере и сослуша, како и да одговори како што доликува и се очекува. Уметност на комуникацијата е една од најубавите уметности, затоа што начинот на кој зборуваме, барем за мене има голема улога и дава голема слика за нас, нашата личност. А постојат луѓе кои ја поседуваат оваа способност, јас се трудам да бидам меѓу нив, затоа што начинот на кој го искажуваме она што го мислиме е многу поважен и пресуден за тоа како истото ќе биде прифатено. Истовремено, е показател и за степенот на култура, образовани па и интелигенција. Но, како што кажав, некогаш е важно и каков е и кој е соговорникот. Исто така, за сослушувањето на другите само едно ќе кажам: Досада:личност што зборува кога ти сакаш да те слуша!!!:helou::smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom