Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.
B

babsyy

Гостин
Од кога па сега Никола стана националист ? Дали поради тоа што Албанците имаат буквално исти права како нас, дури и се многу повеќе заштитени како рисот ендемски видови демек. Дали поради тоа што дозволи на вехабисти да протестираат низ Скопје откако убија 4 деца и 1 возрасен човек пред Велигден, дали поради тоа што помалите етнички заедници (Турци, Роми итн) никогаш повеќе не биле застапени во локалната и државната власт. Од кај сега Никола испадна националист?
Груевски може да донесува одлуки во полза на Албанците, само под нивна пресија, алудирам на повисоките албански инстанци. Сигурно не затоа што воспримил од исламистичкиот дух, па има афинитети кон Албанскиот народ. Протести дури и да сака не може да спречи, бидејќи тоа е загарантирано уставно право. За тоа дали е, или не националист доволно говорат извештаите од Европската комисија, еве да ги земеме нив за репер. Како и да е тој не е тема на разговор, мене ме заинтригира нешто друго. Мислам дека и повеќе од доволно ја разглабавме темата за (не)соживотот помеѓу Македонците и Албанците. Меѓутоа што е со Ромите? Конкретно соживотот помеѓу Македонците и Ромите? Имам чуено повеќе мислења од страна на Македонците на оваа тема, ама ме интересира што ќе искоментира(ш)те во врска со тоа. Ќе се изјаснам и јас потоа. :)
 
А

Атомската мравка

Гостин
Груевски може да донесува одлуки во полза на Албанците, само под нивна пресија, алудирам на повисоките албански инстанци. Сигурно не затоа што воспримил од исламистичкиот дух, па има афинитети кон Албанскиот народ. Протести дури и да сака не може да спречи, бидејќи тоа е загарантирано уставно право. За тоа дали е, или не националист доволно говорат извештаите од Европската комисија, еве да ги земеме нив за репер. Како и да е тој не е тема на разговор, мене ме заинтригира нешто друго. Мислам дека и повеќе од доволно ја разглабавме темата за (не)соживотот помеѓу Македонците и Албанците. Меѓутоа што е со Ромите? Конкретно соживотот помеѓу Македонците и Ромите? Имам чуено повеќе мислења од страна на Македонците на оваа тема, ама ме интересира што ќе искоментира(ш)те во врска со тоа. Ќе се изјаснам и јас потоа. :)
Чекај а мора да прими од исламистичкиот дух за да не се смета за националист ? :LOL: Груевски донесува одлуки затоа што наводно се потребни за некаков соживот тоа му се налага како сакаш наречи го притисок од албанските партии, од европските инстутици и сл важно донесува ете. За протестите си многу грешка во најмала рака можеше насилно да ги разбие протестите на кои повторувам се вееа и вехабистички знамиња, и тоа како што реков во најмала рака да не споменувам дека може да се гонат кривично сите кои направија инциденти, организаторот итн и истите сеа да се наоѓаат во затвор.. истото дури се однесува и на протестите што беа за талат пред месец дена. Конкретно за ромите ќе ти кажам дека никогаш повеќе немале права, никогаш повеќе не биле вклучени во локалната и државната самоуправа истото се однесува и на турците па и албанците, ама Никола нели е националист, фашист итн.

И уште нешто ако Никола е националист тогаш што се Али Ахмети и Фатмир Дехари кој јасно повикуваше на екстремизам во своите предизборни говори ? Дај ми еден линк од албански медиум кој го осуди неговиот говор. Најди видеа и пушти ги говорите на Груевски во Кичево во споредба со оние на Ахмети и Дехари пропратени со “случајни“ слики со оружја и учк униформи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.158
Патем чим ти цело време велиш дека ги подржуваме убијците, јас пак ќе одговарам дека не ги подржувам(е), протестите беа за се друго нешто, од тој случај се скрозени сите луѓе, секој албанец маж, жена, старец, старица, дете, момче, девојче, сите.......
.....
За жал добро знаеме дека сите Албанци ги подржаа протестите на кои се бараше ослободување на уапсените убијци и се викаше Умрете Каури.
Вие можете да се праите на удрени, ама од организацијата на протестите си кажаа фино лепо пред камера што бараат. Една од работите беше ослободување на уапсените убијци.


Дневник: "По апсењето на обвинетите, во мај беа организирани низа протести во Скопје на кои беше побарано ослободување на обвинетите."

дури и Википедија: ":4 мај - Радикални исламски активисти на протест за ослободување на осомничените убијци"

тука: "„Етничка Албанија“, „Умрете каури“, со вакви извици демонстрантите се собраа пред зградата на Владата."

На истите тие протести се нападнати баби на автобуска, камермани и др.
Да не е лажгга и тоа?
Сакате линкови и за тоа?

Подршката на овие протести од страна на форумските Албанци и Муслимани, покажа една многу гнасна работа, која не засега сите. Утре, не дај боже, на некој од нас ќе му скинат близок, само затоа што е Велигден или кој знае што имаат у главата како разлог.

babsyy, puno, или било кој што ги подржа овие протести, јасно ни става до знаење што ни мисли. Така да Никса, апсолутно не ми е битно дали babsyy ти е девојка, сестра или комшивка. Јас не и се обратив по ПП, туку она најде за сходно да ме гњави. Сркајте што сте посеале. Повеќе заради речникот, но и без тоа имам морално право, тука на форумот да се спротиставам на некој кој подржува убивање на нашите деца.
Нереално и гротескно делува кога некој таков зборува за правата на животните или за етиката во љубовта, за колачи или било што такво.
Јас ќе правам што сакам во врска со таквите кои ги подржуваат убијците на нашите деца, а ти жали се на модератори, ако мислиш дека сум прекршил некое правило.
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
108
Поени од реакции
146
За жал добро знаеме дека сите Албанци ги подржаа протестите на кои се бараше ослободување на уапсените убијци и се викаше Умрете Каури.
Вие можете да се праите на удрени, ама од организацијата на протестите си кажаа фино лепо пред камера што бараат. Една од работите беше ослободување на уапсените убијци.


Дневник: "По апсењето на обвинетите, во мај беа организирани низа протести во Скопје на кои беше побарано ослободување на обвинетите."

дури и Википедија: ":4 мај - Радикални исламски активисти на протест за ослободување на осомничените убијци"

тука: "„Етничка Албанија“, „Умрете каури“, со вакви извици демонстрантите се собраа пред зградата на Владата."

На истите тие протести се нападнати баби на автобуска, камермани и др.
Да не е лажгга и тоа?
Сакате линкови и за тоа?

Подршката на овие протести од страна на форумските Албанци и Муслимани, покажа една многу гнасна работа, која не засега сите. Утре, не дај боже, на некој од нас ќе му скинат близок, само затоа што е Велигден или кој знае што имаат у главата како разлог.

babsyy, puno, или било кој што ги подржа овие протести, јасно ни става до знаење што ни мисли. Така да Никса, апсолутно не ми е битно дали babsyy ти е девојка, сестра или комшивка. Јас не и се обратив по ПП, туку она најде за сходно да ме гњави. Сркајте што сте посеале. Повеќе заради речникот, но и без тоа имам морално право, тука на форумот да се спротиставам на некој кој подржува убивање на нашите деца.
Нереално и гротескно делува кога некој таков зборува за правата на животните или за етиката во љубовта, за колачи или било што такво.
Јас ќе правам што сакам во врска со таквите кои ги подржуваат убијците на нашите деца, а ти жали се на модератори, ако мислиш дека сум прекршил некое правило.
Ти бе ретардиран си или:pos: Цело време вака си повторуваш исти муабети, во навика ти е? Ти реплицираше девојчето и избегна да одговориш и за бугарските пасоши, и за продавањето гласови, за одењето на одмори во Грција. А ти си тој што ќе срка тоа што го посеал, поточно што само ми го глушиш на тема, а ништо не си придонел за да се подобри ситуацијата. Babsyy ја исцитира на секоја можна тема, од животни, до познанства и не знам ти што, а немој да мислиш дека ќе се замарам да ти придавам значење на тебе џаболебар. Истиов пост го имаш во 1000 различни верзии во темава, од што си досаден немаш што да правиш и се глупираш ко дете, човек ќе помисли дека ти имаш 19 наместо јас. Тебе ќе те гњави некој, абе иди шетај таму:pos:
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
@Никса

Mali a da si smenis ti pelena prvin i posle stiskaj te si lajkovi so devojkati......so go napna clenot kaj bil na odmor i kakov pasos imal....temata ne za toa....drugo nesto recnikot "ретардиран,џаболебар,досаден,абе иди шетаj,ми го глушиш" ne ti e na 19 godisen poveke zalikuva na 7 godisnio nevospitano detisthe ….
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.158
Не е битно дали сум ретардиран или не, ова не е тема за бугарски пасоши, ниту за идење у Грчка, а девојка ти уопште не е некој со кој би дискутирал за такви работи.
Верувам дека малкумина би сакале да дискутираат за било што, со некој се изјасни како неа.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Член од
18 февруари 2013
Мислења
108
Поени од реакции
146
Не е битно дали сум ретардиран или не, ова не е тема за бугарски пасоши, ниту за идење у Грчка, а девојка ти уопште не е некој со кој би дискутирал за такви работи.
Верувам дека малкумина би сакале да дискутираат за било што, со некој се изјасни како неа.
Епа или одговарај на прашањата, или уопште не пишувај на темава. Што се праиш паметен? Како не одговара на темата, кога поентата е дека самиот македонски народ си го продава идентитетот, а после коментираш како другите биле криви. Немаш ни што да реплицираш, а се инаетиш. А кога веќе немаш што да дискутираш со нас двајца,фала ти на вниманието идеме ние да прошетаме а ти најди си занимација или некој глупак што би трошел време да реплицира на некој како тебе. ;)
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Епа или одговарај на прашањата, или уопште не пишувај на темава. Што се праиш паметен? Како не одговара на темата, кога поентата е дека самиот македонски народ си го продава идентитетот, а после коментираш како другите биле криви. Немаш ни што да реплицираш, а се инаетиш. А кога веќе немаш што да дискутираш со нас двајца,фала ти на вниманието идеме ние да прошетаме а ти најди си занимација или некој глупак што би трошел време да реплицира на некој како тебе. ;)
Dobro ajde pobrzo....!!!
 
D

Daedalus

Гостин
А ти и другар сте у тандем и филм Глупавиот и поглупавиот? Пошто гледам дека ти го лајкнал и постот ти го препуштам тебе па слободно цивилизирано дискутирај со него за тоа како ќе и го отвори шупакот на мајка ти. (и ако не ти е јасно последново тогаш не се мешај кај што не ти е место и кај што не си у тек, "интелигенцијо" )
Тоа што пцуеш како кочијаш во најмала рака покажува за твоето домашно воспитување.
Но секако, имам разбирање за таквите како тебе кои не живеат во населба како Топанско Поле и зборуваат за работи за кои врска немаат и цел живот се со лижавче у рука.
Од друга страна сфаќам зошто те боли толку тоа што се зборува за албанците. Тоа е поради фактот што женска ти е албанка за кој не знаев до сега. Тебе не те засега реалната ситуација во Македонија поврзана со меѓуетничките односи.
Тебе те засега девојка ти и нејзините чувства . Доколку девојка ти беше ромка, ти ќе се бореше за правата на ромите и ќе изиграваше мачо заштитникот на твојата девојка ромка. Така да твоето мислење на темава освен што не е базирано на факти и е базирано на некои емоции за кои никој не го боли цеф тука, е збир од пцовки и кочијашки манири.
Патем, ако стигнете до свадба, дали тоа ќе биде свадба која ќе биде извршена во џамија или црква?
Ќе мораш ли да го сецнеш тулето за да можеш да ја земеш за жена?
Ќе мораш ли да го бациш Куранот?
Или она ќе ги прифати твоите обичаи?
Или не верувате во религиите
Знаеш дека порано или подоцна ќе мора да раскинете. Соочи се со тоа...
И да ги тепаш куплунг и останатите на ферка кај тебе у маало пошто си прост како к.р, тоа нема да го смени фактот дека ќе раскинете порано или подоцна со Бебси. И самиот се плашиш од тоа пошто знаеш дека ќе стане реалност еден ден...
Расистичко убивање е 10-те цивили убиени во Љуботен, 10 цивили, убиени од униформирани војници, убиени од редовна војска на уставна држава, тоа треба да го осудите, а не убиство сторено од психопати и безсрамно да им давате етнички карактер.......
Расизмот се јавува како резултат на дискриминација врз основа на расата а не нацијата. Повеќе би одговарал зборот нацизам а не расизам .
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не. Демографијата и економијата, не само што се тесно поврзани туку се и меѓузависни. Не можеш да имаш економија јака, со слаб наталитет, или можеш ама на краток рок. И пред да кажеш дека западот има јака економија и слаба фертилност, тоа е поради имиграција. Да не дозволуваат имиграција ќе пропаднат многу брзо....Потребна е 2.1 фертилност на за континуитет на една нација/култура. Се под тоа е пропаст на долг рок, и демографски и економски.

А ако има некој тука што чека економски просперитет да има прво, а после да прави деца се заебал, не одат така работите.
Апсолутно не си во право ... па зарем не гледаш дека цела младина е без работа и тоа пази МК семејствата имаат по две деца во просек, а сепак денеска имаме купишта на младинци без работа или пак што работат некаде или привремено или пак волонтерски или пак работат за стално ама со многу мали приходи ... значи и таа младина што ја имаме(колкава-толкава) е разочарана и без иднина а ти уште велиш дека треба таа младина да била уште поголема ... абе среќа што сме нецели 2 милиони народ во државава да бевме 4-5-6 милиони со вакви економски текови не војна/револуција туку незнам што ќе избиеше до сега ... но со кого се расправам па и јас не за џабе постои поговорката ситиот не му верува на гладниот ... се чувале деца на воздух и сончева светлина, бре мајката !
Неможеш да очекуваш некој голем интерес да младинава влегува во брак навреме и склапа деца кога истата таа младина е во огромен процент тотално разочарана и од држава и од политичари и од се, па две-третини и повеќе својата иднина(барем според анкетите) својата иднина ја гледаат надвор од државава ... со празен џеб или пак со 200-300-400 денари дневница ниту куќа се гради ниту пак деца се исчувуваат ..... абе да те прашам нешто ти Грујо да не си ?!! :icon_mrgr::icon_mrgr:
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Неможе! Ќе имаат приближно ист број на советници и во градот мнозинство се Македонци.Тие 3, 500 Албанци што Ахмети ги увезе со чартер летови и автобуси денес пак си отишле во Европа.
Изгледа побрзо отколку што се очекуваше ..
http://www.kurir.mk/republika/opstini/109249-Sprecen-obid-da-se-simne-drzavnoto-zname-vo-Kicevo
--- надополнето: 25 март 2013 во 20:03 ---
and you ...
отвори го линкот ...
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Чекај а мора да прими од исламистичкиот дух за да не се смета за националист ? :LOL: Груевски донесува одлуки затоа што наводно се потребни за некаков соживот тоа му се налага како сакаш наречи го притисок од албанските партии, од европските инстутици и сл важно донесува ете. За протестите си многу грешка во најмала рака можеше насилно да ги разбие протестите на кои повторувам се вееа и вехабистички знамиња, и тоа како што реков во најмала рака да не споменувам дека може да се гонат кривично сите кои направија инциденти, организаторот итн и истите сеа да се наоѓаат во затвор.. истото дури се однесува и на протестите што беа за талат пред месец дена. Конкретно за ромите ќе ти кажам дека никогаш повеќе немале права, никогаш повеќе не биле вклучени во локалната и државната самоуправа истото се однесува и на турците па и албанците, ама Никола нели е националист, фашист итн.

И уште нешто ако Никола е националист тогаш што се Али Ахмети и Фатмир Дехари кој јасно повикуваше на екстремизам во своите предизборни говори ? Дај ми еден линк од албански медиум кој го осуди неговиот говор. Најди видеа и пушти ги говорите на Груевски во Кичево во споредба со оние на Ахмети и Дехари пропратени со “случајни“ слики со оружја и учк униформи.
Иако постов ти се однесува за друг член сепак ќе одговорам !
Николче сепак е националист и фа.ист тоа е факт, но само кон Македонците(оние што не пијат од портокаловиот сок и што не носат розови цвикери), а што се однесува до сите други поголеми и помали етнички заедници во државава тој се однесува со нив ко француска пудла !
Ама лесно е да покажуваш мускули на мирни луѓе кои знаеш дека шансите да ти вратат се 1:10000000000000000 !
Сега втор круг за градоначалник на Скопје од Албанците зависи кој ќе биде ... којзнае што Гујо ќе му вети на Аљија за да овој го поддржи во вториот круг !
 
А

Атомската мравка

Гостин
Иако постов ти се однесува за друг член сепак ќе одговорам !
Николче сепак е националист и фа.ист тоа е факт, но само кон Македонците(оние што не пијат од портокаловиот сок и што не носат розови цвикери), а што се однесува до сите други поголеми и помали етнички заедници во државава тој се однесува со нив ко француска пудла !
Ама лесно е да покажуваш мускули на мирни луѓе кои знаеш дека шансите да ти вратат се 1:10000000000000000 !
Сега втор круг за градоначалник на Скопје од Албанците зависи кој ќе биде ... којзнае што Гујо ќе му вети на Аљија за да овој го поддржи во вториот круг !
Нема врска дека е националист, ако се пресметува со неистомисленици (демек кој не се портокалови како што кажа) тогаш тоа е далеку од националист повеќе би рекол дека одговара диктатор иако не се согласувам со вас дека е стварно таков.

Со Али ќе си се договорат на подруг начин, Вмро ќе ги подржи во Тетово овие ќе го подржат во Скопје едноставно е..
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.136
Поени од реакции
18.135
Нема врска дека е националист, ако се пресметува со неистомисленици (демек кој не се портокалови како што кажа) тогаш тоа е далеку од националист повеќе би рекол дека одговара диктатор иако не се согласувам со вас дека е стварно таков.

Со Али ќе си се договорат на подруг начин, Вмро ќе ги подржи во Тетово овие ќе го подржат во Скопје едноставно е..
Само тешко ретардирана личност (или со чип во телото) би поддржала избор на некој кој му го палел градот пред некоја година и убивал негови роднини.Ама изгледа се многу такви ...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom