Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Сега очекувајте во Кичево - Чаир 2.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Не ми се верува дека и Кичево падна под рамковна власт после овие избори. Инаку наталитетот е на страна на рамковните , ако не го изгубевме Кичево сега ќе го изгубевме за 4 или 8 години. Ние Кичево го изгубивме во 2004 , кога еден државник ви кажа некој прашања не заслужуваат одговор. Така да одговорот го добивме после 8 години. Ние Кичево уште 2004 го изгубивме сега на овие избори само се официјализираше. А народ што не искочи за референдумот против територијалната поделба да ја брани државата во пенкало не очекувај дека ќе земе оружје да ја брани оваа држава. После Струга и Кичево падна. Во Западна Македонија локалната власт е кај рамковните така да очекувам и тие Македонци што останаа таму полека да се иселуваат. Место и тие општини што по вештачки пад со припојување од пичку матер општини да си ги повратат Македонците ние изгубивме уште една општина. Жал ми е за Македонците во Кичево:(
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ма каква убава страна....
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Бре бре бре.......абе јаки вие у пм....да поработевте во спалната за да не дојде до тоа не ќе е лошо.:D
Другар, се што ова го кажуваш потполно се сложувам со тебе(y)
Факт е тоа дека Албанците имаат поголем наталитет од Македонците, но не во број на деца, туку во број на склопени бракови и поголем процент на 2-ро дете :).

Секоја наредна влада во Република Македонија и те како треба да работи на овој проблем и враќање на патријахалноста кај Македонците. Кај нас и не е толку проблем финансиите колку што е проблемот да ги имитираме земјите од Западна Европа и комплексотг да не бидеме “сељаци“. Кај нас секоја Македонка што сака да има повеќе од 2 деца ја гледаат чудно, почнуваат да ја етикетираат како “сељанка“, “заостаната“, “глупа “ и милион други етикети.

Локалните избори се некој показател за демографската слика во Македонија, но најмалку и релевантен доказ.Тука многу фактори играат, а пред се излезност.Се зависи кој колкава излезност има.Тоа што е приметливо е дека Албанците во доминантно албански средини имаат слаба излезност(и фактот дека голем дел од нив не живеат со години во Македонија, а ги има само на избирачки листови), а додека Албанците во доминантно македонски средини имаат голема излезност за разлика од Македонците коишто имаат помала излезност.Во средините каде што Албанците се малцинство по наредба сите излегуваат, а постои и голема мобилизација на нивната дијаспора којашто гравитира во претежно три држави ( Швајцарија, Австрија и Германија) и може многу лесно да ги организираат да дојдат и да гласаат во Македонија.Таков беше примерот со Кичево и Струа.Се увезоа над 3, 500 Албанци од кичевско коишто години и години не живеат во Македонија, а нема никогаш ни да живеат, ама тоа е суровата реалност.Имаат право на глас и тоа максимално го искористија.

Што се однесува до Куманово(пошто сум од Куманово) , на овие избори немаше некоја посебна промена со тоа што најверојатно( сеуште не е сигурно) Албанците ќе имаат +1 советник повеќе најверојатно од претходниот состав на општината, но од вкупното гласачко тело на општина Куманово најверојатно освоиле околу 18% од вкупните гласачи со оглед на тоа што знам дека сите кај нив гласаат по наредба и максимално го почитуваат тоа.Да не го заборавиме и најбитниот факт, а тоа е дека во Куманово има околу 3 000 Македонци(груба бројка, но може и да е поголема) гласачко тело коишто работат во Авганистан и Ираки и не се во никаква можност да гласаат.Со тие гласови во Куманово сигурно ќе имаше + 2 советници Македонци.Едно 7-8 души од моја улица се во Авганистан и не гласаа на овие избори, а со сигурност ќе го направеа тоа да беа во Куманово.Не само тоа.Има студенти во Бугарија што студираат, има еден куп работници што се во Словенија посебно од населба Карпош.Нив ги боли кур да гласаат на избори, а не па да се летнат од Словенија или некоја друга држава да гласаат.Ама тоа е проблемот кај нас.Менталниот склоп.Албанците ќе дојдат да гласаат.Не сите, ама добар дел ќе дојдат.За разлика од нив во недела видов барем 10 автомобили со швајцарски таблици, а сигурно имало и по некој автобус коишто со сигурност се дојдени за гласање во Куманово.

За разлика од Куманово во Липково едвај 52% излезност, а таа излезност се должи пред се , затоа што не се угрозени национално и не се замараат за разлика во Куманово каде што излегуваат масовно, а и голем дел од Липково е иселено.Кога вршев попис таму колку куќи само се празни.

Тоа се локални избори.Се има голема можност за манипулација.
 
M

Muranyi

Гостин
А ти и другар сте у тандем и филм Глупавиот и поглупавиот? Пошто гледам дека ти го лајкнал и постот ти го препуштам тебе па слободно цивилизирано дискутирај со него за тоа како ќе и го отвори шупакот на мајка ти. (и ако не ти е јасно последново тогаш не се мешај кај што не ти е место и кај што не си у тек, "интелигенцијо" )
Sauh,ke porasnes i sozrees,pa belkim ke imas prilika da sfatis deka ne bilo vredno sto si se blamiral po forum zaradi edno pice,za koe ionaka si edno obicno kaurce.
Nemam volja da ti objasnuvam nekoi osnovni raboti za da ne bides i ponataka slepec,samo ti posakuvam se vo sto veruvas da te sledi vo zivotot,pa da si docekas Gazmen da ti bide zet i negovi deca vnucinja da ti bidat.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Сега очекувајте во Кичево - Чаир 2.
Неможе! Ќе имаат приближно ист број на советници и во градот мнозинство се Македонци.Тие 3, 500 Албанци што Ахмети ги увезе со чартер летови и автобуси денес пак си отишле во Европа.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Не ми се верува дека и Кичево падна под рамковна власт после овие избори. Инаку наталитетот е на страна на рамковните , ако не го изгубевме Кичево сега ќе го изгубевме за 4 или 8 години. Ние Кичево го изгубивме во 2004 , кога еден државник ви кажа некој прашања не заслужуваат одговор. Така да одговорот го добивме после 8 години. Ние Кичево уште 2004 го изгубивме сега на овие избори само се официјализираше. А народ што не искочи за референдумот против територијалната поделба да ја брани државата во пенкало не очекувај дека ќе земе оружје да ја брани оваа држава. После Струга и Кичево падна. Во Западна Македонија локалната власт е кај рамковните така да очекувам и тие Македонци што останаа таму полека да се иселуваат. Место и тие општини што по вештачки пад со припојување од пичку матер општини да си ги повратат Македонците ние изгубивме уште една општина. Жал ми е за Македонците во Кичево:(
Многу добро кажано,посебно болдираното.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Неможе! Ќе имаат приближно ист број на советници и во градот мнозинство се Македонци.Тие 3, 500 Албанци што Ахмети ги увезе со чартер летови и автобуси денес пак си отишле во Европа.
Ќе видиме за неколку години!;)
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
108
Поени од реакции
146
Sauh,ke porasnes i sozrees,pa belkim ke imas prilika da sfatis deka ne bilo vredno sto si se blamiral po forum zaradi edno pice,za koe ionaka si edno obicno kaurce.
Nemam volja da ti objasnuvam nekoi osnovni raboti za da ne bides i ponataka slepec,samo ti posakuvam se vo sto veruvas da te sledi vo zivotot,pa da si docekas Gazmen da ti bide zet i negovi deca vnucinja da ti bidat.
И за татко ти, мајка ти некад била само едно пиче, па вака те воспитал да се изразуваш а? Ако ако, убаво. Фала ти у секој случај на советот, а за девојка ми пошто сум само обично каурче од толку муслимани мене ме најде, па да ризикува да си има проблеми со фамилијата, заради дечко каур. И истата таа девојка за разлика од претходните македонки, направила многу за мене. Ама ај, ќе сфатиш и ти можда некогаш дека не се сите исти и не можеш да судиш за луѓе според нација на ФОРУМ. Дотогаш пишувај глупости со другарчињата, ваљда и вас некогаш некој ќе ве опамети, иако чисто сумњам.
 
Член од
19 декември 2010
Мислења
246
Поени од реакции
296
Не ми се верува дека и Кичево падна под рамковна власт после овие избори. Инаку наталитетот е на страна на рамковните , ако не го изгубевме Кичево сега ќе го изгубевме за 4 или 8 години. Ние Кичево го изгубивме во 2004 , кога еден државник ви кажа некој прашања не заслужуваат одговор. Така да одговорот го добивме после 8 години. Ние Кичево уште 2004 го изгубивме сега на овие избори само се официјализираше. А народ што не искочи за референдумот против територијалната поделба да ја брани државата во пенкало не очекувај дека ќе земе оружје да ја брани оваа држава. После Струга и Кичево падна. Во Западна Македонија локалната власт е кај рамковните така да очекувам и тие Македонци што останаа таму полека да се иселуваат. Место и тие општини што по вештачки пад со припојување од пичку матер општини да си ги повратат Македонците ние изгубивме уште една општина. Жал ми е за Македонците во Кичево:(
Немора да значи! Се знаеше ова уште во 2004 година дека Кичево ќе има градоначалник Албанец, затоа што цела дијаспора ќе ја доведат да гласа во Кичево и вештачки ќе го направат Албанец да има градоначалник.Незнам зошто воопшто сте изненадени?Се знаеше дека ќе има Албанец градоначалник!

И покрај тоа што Албанците ќе имаат градоначалник во Кичево нема да го намали интензитетот на емигрирање на Албанците.Биди сигурен во тоа!(y) Тие имаат градоначалник и во Липково, Струга и други општини, па пак имаат голема емиграција.

Македонците се мнозинство во Струга и Кичево.Ова е вештачки направено сега.Така збореа и за Струга дека Македонците ќе се отселеле и такви работи, а убаво се гледа дека многу мал процент од нив всушност го направиле тоа.
 
M

Muranyi

Гостин
И за татко ти, мајка ти некад била само едно пиче, па вака те воспитал да се изразуваш а? Ако ако, убаво. Фала ти у секој случај на советот, а за девојка ми пошто сум само обично каурче од толку муслимани мене ме најде, па да ризикува да си има проблеми со фамилијата, заради дечко каур. И истата таа девојка за разлика од претходните македонки, направила многу за мене. Ама ај, ќе сфатиш и ти можда некогаш дека не се сите исти и не можеш да судиш за луѓе според нација на ФОРУМ. Дотогаш пишувај глупости со другарчињата, ваљда и вас некогаш некој ќе ве опамети, иако чисто сумњам.
Ќе сфатиш,млад си,уште си љунфер.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.574
Поени од реакции
79.791
Ии не можеш да судиш за луѓе според нација на ФОРУМ. .
Не според тоа, туку според ставовите.
Она сама си кажа дека сме каурски стоки, она сама кажа дека сме немале нација и држава, она сама ги подржа протестите за ослободување на убијците, она сама рече дека више им било на Албанците преку глава и дека сега кога ќе пукнело ќе сме виделе.
Не суди никој според националноста, туку според веќе наведените ставови (во кои и ти си засегнат, ама твоја работа).
И не ми кажуј за џабе, на мене да не ја споменувам, зашто ќе ја споменувам колку сакам. Ја не и пишав по ПП ништо. Мене апсолутно ме болеше уво за нејзе. Она милува на форумските неистомисленици да им започнува дијлог по ПП, па ми се обрати, по повод протестите за ослободување на убијците од Смилковско.
Сакаш да видиш како? Дали сакаш пораките по ПП, помеѓу неа и мене да ги објавам да ги видиш, тука?
 
Член од
18 февруари 2013
Мислења
108
Поени од реакции
146
Не според тоа, туку според ставовите.
Она сама си кажа дека сме каурски стоки, она сама кажа дека сме немале нација и држава, она сама ги подржа протестите за ослободување на убијците, она сама рече дека више им било на Албанците преку глава и дека сега кога ќе пукнело ќе сме виделе.
Не суди никој според националноста, туку според веќе наведените ставови (во кои и ти си засегнат, ама твоја работа).
И не ми кажуј за џабе, на мене да не ја споменувам, зашто ќе ја споменувам колку сакам. Ја не и пишав по ПП ништо. Мене апсолутно ме болеше уво за нејзе. Она милува на форумските неистомисленици да им започнува дијлог по ПП, па ми се обрати, по повод протестите за ослободување на убијците од Смилковско.
Сакаш да видиш како? Дали сакаш пораките по ПП, помеѓу неа и мене да ги објавам да ги видиш, тука?
Јас многу добро и ги знам размислувањата и ставовите нејзини, не можеш ти мене да ми кажуваш за некој што по цел ден е со мене во реалниот живот. Истото што дискутирате по приватни пораки, ми го има кажано на мене, и мене ми е јасно нејзиното размислување. Ако има проблем со Македонците како нација, ок. Ако има проблем со мене како личност, нема воопшто ни да ме перцепира, тој дел не ти е јасен така? И не ми кажувај демагогии, кога ти си тој што ја цитира во секоја ебана тема, и ми го потиш по цел ден на форум. Да сум на твое место би се запрашал дали на 40 години би се расправал со 19годишни на форум или би правел попаметни работи во животот. Ај сега малце поработи си на себе и уживај за мене. Пошто мене реалниот живот ми е топ, а ти како што гледам по цел ден куцаш постови, си се изгубил малку во виртуелноста.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.574
Поени од реакции
79.791
Јас само од технички аспект ти се обратив, за да ти кажам дека ќе те цитирам и тебе и нејзе, колку сакам. Имам секакво право на тоа. Јас не ни знаев за девојкати, додека она не почна да ме спамира по пп. Чудно ми беше на почеток, зошто, на пример не ми се обрати на форум, преку дискусија, али експлицитноста на нејзините пораки ми го одговори тоа прашање.
Доколку ја тангираа моите ставови, можеби требаше да ми се обрати во форумската дискусија, али за тоа што сакала да ми го каже, на форум се добива бан, па затоа почнала со ПП. А веројатно не ни сакала да знаат нејзините познаници (и дечко и?), што мисли за каурите, убијците на деца од Велигден и слични теми.
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
Сега очекувајте во Кичево - Чаир 2.
Нема се да им помине така лесно, Албанците имаат 12 советници, а здружената коалиција 11. Не значи премногу тоа, ама секако дека за работите што се од национален интерес потребно е гласање по Бадентер што нема да помине кај (вештачки створеното) Македонското малцинство.

Не разбирам само како одредени Турци и Роми не гласале за коалицијата или пак гласале за албанците кои во нивните советнички редови немаат ниту еден нивен претставник, туку моментално има (избран) Турчин и Ром во коалицијата. Со кој образ ќе појдат тие утре кај советникот од својата националност да го замолат да влијае во однос на некое национално прашање што се однесува на него? А, тоа што кога и да сака нема да биде во можност поради тоа што немаат мнозинство во советот.

Инаку и самите Албанци имаа придобивки од моменталниот градоначалник на Кичево кој беше најдобар од тие досега, човекот навистина направи најмногу за Кичево, не би ни набројувал, а се сомневам дека Ф.Д. може да биде подобар па и за своите што се вика. Тие што ја познаваат ситуацијата ќе знаат дека и онака огромен број тендери ги добиваа Албански фирми. Вака во толку голема општина тешко е дека воопшто ќе се унапреди нешто во помалку населените краишта (а тука спаѓаат и мноштво Македонски и Албански раселени места). Останува да видиме што понатаму, нема аир од кукање сега.

пс. Ве молам престанете само со пропагандите дека луѓе ќе се иселувале поради тоа што општината била со Албански градоначалник. Не го видов тоа да се случи во Струга, а иселувањето секако ќе опстане затоа што нема просперитет во општината, не затоа што е Албанец градоначалник. Мислите јас не сакам да останам кога би можел да го работам тоа што го сакам и да живеам пристојно?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom