Тргување со валути-FOREX

Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Ај законот за физички лица каде е дозволено тргување баш да видиме колку си ти само паметен "требало да си прочитаме"
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Го има на сајтот на НБРМ.
Член 14
Резидентите освен овластените банки, не можат да вложуваат во хартии од вредност во странство

Член 22-а 2
Резиденти не смеат да вложуваат и да тргуваат со инвестициско злато во странство.

Ако уште не ти е јасно прочитај во кој земји е забрането Forex тргувањето ќе си ја видиш државата таму па ќе ти се појасни !

http://www.dollarshower.com/forex-trading-banned-countries/
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Темата е тргување со валути, а тоа според законот е дозволено.
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Сакам да се регистрирам на форексот FX Lider со реални пари . Дали тоа е забрането со закон ? И дали треба да се плаќа данок за тоа и каде ?
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Сакам да се регистрирам на форексот FX Lider со реални пари . Дали тоа е забрането со закон ? И дали треба да се плаќа данок за тоа и каде ?
Не е забрането, ако е забрането нема да постои и регуларно да работи во МК, Имаат канцеларии, вработени,важечка лиценца итн итн. ( остави го богов што збори)
Јас лично не ти препорачувам FX Lider.

1. Се екстремно досадни по телефон за се и сешто.
2. Според мене немаат професионални консултанти (некои имаат завршено и на Европски Университет по 25-26год,. тој ќе ти држи предавање на вебинар што едвај и он го разбира пазарот ? )
3. Анализите- не сакам ни да зборам, плус после 9-30ч ги објавуваат утрешните а во лондон веќе пари почнале да заработуваат луѓето !
4. Spread Fee - поголемо од било која друга платворма

Јас имам лошо искуство со овие и тоа уште пред отприлика 5 години, тргувај си на странски платформи иако е забрането со закон ( Македонија е на листата и го има банирано форекс пазарот) уплаќаш средства преку PayPal или Skrill така и повлекуваш.

Плаќаш данок над 5000 евра на годиншно ниво во УЈП уредно пријавуваш, за потекло на пари имаш обрврска да им дадеш за над 10 000 евра на годишно ниво !

Доколку имаш поголема сума пари за повлекување има можност за сметка во странски банки Бугарија бр.1

Поздрав[DOUBLEPOST=1470269975][/DOUBLEPOST]
Сакам да се регистрирам на форексот FX Lider со реални пари . Дали тоа е забрането со закон ? И дали треба да се плаќа данок за тоа и каде ?
Не е забрането, ако е забрането нема да постои и регуларно да работи во МК, Имаат канцеларии, вработени,важечка лиценца итн итн. ( остави го богов што збори)
Јас лично не ти препорачувам FX Lider.

1. Се екстремно досадни по телефон за се и сешто.
2. Според мене немаат професионални консултанти (некои имаат завршено и на Европски Университет по 25-26год,. тој ќе ти држи предавање на вебинар што едвај и он го разбира пазарот ? )
3. Анализите- не сакам ни да зборам, плус после 9-30ч ги објавуваат утрешните а во лондон веќе пари почнале да заработуваат луѓето !
4. Spread Fee - поголемо од било која друга платворма

Јас имам лошо искуство со овие и тоа уште пред отприлика 5 години, тргувај си на странски платформи иако е забрането со закон ( Македонија е на листата и го има банирано форекс пазарот) уплаќаш средства преку PayPal или Skrill така и повлекуваш.

Плаќаш данок над 5000 евра на годиншно ниво во УЈП уредно пријавуваш, за потекло на пари имаш обрврска да им дадеш за над 10 000 евра на годишно ниво !

Доколку имаш поголема сума пари за повлекување има можност за сметка во странски банки Бугарија бр.1

Поздрав[DOUBLEPOST=1470270068][/DOUBLEPOST]
Темата е тргување со валути, а тоа според законот е дозволено.
гледам дека ти е досадно и си убеден во нешто што не е така ти дадов линк погледни го прогуглај па одговори ми, лесно е да се инаетиме..
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Сакам да се регистрирам на форексот FX Lider со реални пари . Дали тоа е забрането со закон ? И дали треба да се плаќа данок за тоа и каде ?
Не е забрането, легално е, но имај на ум дека фактички не тргуваш со валути, злато, акции итн, итн туку се работи за еден вид кладење. :)
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Не е забрането, легално е, но имај на ум дека фактички не тргуваш со валути, злато, акции итн, итн туку се работи за еден вид кладење. :)
А со што тргува ?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
А со што тргува ?
Со ништо, само се кладиш дали ациите на некоја компанија ќе растат или паѓаат, дали цената на златото или вредноста на некоја валута дали ке расте или опаѓа, итн, итн.
Класично кладење, ништо повеќе.
Зборот "тргување" го користат само како маркетинг, каолку да ги залажат луѓето демек тргуваат.
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
428
Поени од реакции
582
Во англија овој тип на „тргување“ е регулиран со закон за игри на среќа. :D
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Еве овде...
http://www.prevara.info/index.php?option=com_content&task=view&id=14

Некој споделил искуство. Прочитајте си
Тоа а е за овие како zerolossformula.com maximusprofits.com итн. Еднаш правиш трансакција и парите ги неам, ниту адреса ниту основач ниту лиценца нема ни кој да пријавиш. Добро осмислен бизнис со над 10 домени и платени актери.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom