Тргување со валути-FOREX

Член од
6 мај 2015
Мислења
89
Поени од реакции
79
Sprotivno e na zakon za devizno rabotenje na R.M.
Најдов брокер кој е регулиран во Македонија не знам дали е скам сега е недела утре ќе почнам да ги прашувам за нивната регулатива и други работи.
http://www.fxarena.ch/page/fx-about-us-online-forex-broker/ дај боже да не се скам бидејќи се единствени кои не се илегални во Македонија. Луѓе абе оти не отвориме петиција за форекс да стане легален само јас не знам како пишете ако може или сакате.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Најдов брокер кој е регулиран во Македонија не знам дали е скам сега е недела утре ќе почнам да ги прашувам за нивната регулатива и други работи.
http://www.fxarena.ch/page/fx-about-us-online-forex-broker/ дај боже да не се скам бидејќи се единствени кои не се илегални во Македонија. Луѓе абе оти не отвориме петиција за форекс да стане легален само јас не знам како пишете ако може или сакате.
Како може да има брокер, кога тргувањето е забрането.
Погледни дека регистрантот на домејнот се сокрил, не оставил никакви податоци да му бидат јавни fxarena.ch сопственик Islamische Verein :ROFLMAO:
Преведено на мк Исламската верска заедница :facepalm:
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
89
Поени од реакции
79
Како може да има брокер, кога тргувањето е забрането.
Погледни дека регистрантот на домејнот се сокрил, не оставил никакви податоци да му бидат јавни fxarena.ch сопственик Islamische Verein :ROFLMAO:
Преведено на мк Исламската верска заедница :facepalm:
омг хахаххах лол :LOL::LOL:
се смеам а ми се плачи:([DOUBLEPOST=1448830602][/DOUBLEPOST]Па луѓе ако е илегално нема тука што да се прави нема повеќе да се занимавам со форекс додека не стане легално. Но тука не се откажувам ќе почнам со affiliate marketing и со crowdfunding.

Со crowdfunding е многу лесно му позајмувате пари на некој на кој му се потребни и тој ќе ви врати со камата, но и тука има ризик бидејќи има некои нечесни кои не враќаат. И нема воопшто да станите богати.

Со affiliate marketing промовирате работи за купување и ви даваат профит. Има и CPA страни на кои треба да натерате некој само да внеси е-маил адреса и ви даваат барем $1. Ќе ви пратам страни за да научите маркетинг ако сакате.
 
Последно уредено:

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.073
Поени од реакции
19.878
Најдов конечно нешто. Овде http://www.dailyfx.com/forex_forum/opening-account/104955-banned-country-list-others.html

Пишува дека можи да се инвестира само не директно преку картичка само преку payza или paypal. Незнам дали е точно најдобро е пак да се праша банката и убаво да се разгледа законот. А за прокси пак не е сигурно. Јас мислев да зароботам пари на нет со пишување на артикли и потоа тие ќе ми пратат парите на paypal и тие пари директно да ги инвестирам. Ќе прашам дали е легално така. А со прокси е ризично и навистина форекс не е ништо илегална работа не знам зошто вака прават.
Форекс можеби не е илегална работа, но високиот процент на scam и fly-by-night брокери, го прави исклучително ризичен начин на "заработка". Особено ако се работи за сиромашен и наивен народ каков што сме ние, кој сака преку ноќ да се збогати.

Па луѓе ако е илегално нема тука што да се прави нема повеќе да се занимавам со форекс додека не стане легално.
Нели ти предложија да го користиш Neteller како прокси? Изгледа не го сфати членот што сака да ти кажи со тоа.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Се додека постои неттелер можеш како прокси да го користиш и никој нема да знае дека тргуваш.
Сосема е небитно кој пеј енџин ќе го користиш, битно е да оди уплатата и исплатата преку него. Ако те исплаќаат или уплаќаш од твоја картичка или сметка, тогаш одма им се „пали сијалицата“ и ти го блокираат трансферот на парите. Или пак, ќе те оданочат мрсно ако имаш прилив од тргување на странски берзи. За тоа, само преку пеј-енџини како PayPal, Payza, Payeer, Solid Trust.... Се што оди директно преку твоја сметка од банка подлежи на контрола и инспекција. Ако доаѓа или оди кон пеј-енџин, малку потешко ќе се реализира контролирање на таа сметка, уште потешко пак ако користиш платежна картичка издадена од пеј-енџинот.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Дали е легално тргувањето со бинарни опции ??, и ако не е легално дали може да се избегне некако, дали би можело да се избегне со скрилл мастеркард
 
K

kalimer0

Гостин
Планирам на почнам на binary.com ако имате некој добар сајт предложете.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Вчера имаше соопштенија за јавност од НРБМ и FX Lider во врска со семинаров што го организираа.
Народна банка тврди дека тоа е незаконски.
Со неколкумина што се консултирав, сите велат дека да, незаконски е, но од друга страна има луѓе што кај нас со години наназад тргуваат.

Има некој повеќе детали во врска со ова?[DOUBLEPOST=1465036817][/DOUBLEPOST]
Планирам на почнам на binary.com ако имате некој добар сајт предложете.
Јас преку IQ option потврдено и пари имам извадено, така да тие се според мене топ.
А моментално сигурни ти се 24 option и banc de binary; само што кај нив минимален депозит е 250$
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
IqOption исплаќаат со сигурност имам повеќе пати повлекувано пари, поздрав
 
Член од
24 август 2011
Мислења
105
Поени од реакции
35
Не е илегално. Почнав да работам со форекс пред три месеци, поточно почнав да учам форекс пред три месеци. Можам да кажам прилично е тешко треба да се вршат многу анализи, но и колку анализи да извршите маркетот пак може да појде против вас. Затоа треба да бидите трпеливи не можете да станете милионери преку ноќ. Кога почнав се зачленив на FXLIDER но ве предупредувам дека овој брокер е скам, само сакаат да ви ги земат парите. Се пријавив со демо акоунт и секоја недела главниот што му е таму ми се јавуваше по телефон и ми велеше да инвестирам вистински пари со нив прво ми рече дека минимум било $100 а потоа ми рекоа $150. Почнав да ги прашувам прашања за нивната легитимација и ми рекоа дека ако сакам да ги испитувам можам слободно да си одам. Велат дека нивната главна канцеларија се наоѓа во Србија но докажано е дека е од Русија. Јас само да го кажам моето искуство со нив па вие како сакате.

Потоа се пријавив на OANDA до сега се оди супер работам со демо акоунт за вежбање и секој ден се подобрувам. Ако знаеш добро англиски лесно ќе ги научиш форекс стратегиите. Најважно е да не инвестираш се одеднаш затоа треба трпеливост. Јас научив да тргувам преку оваа страна: http://www.babypips.com/school
Се е таму објаснето секоја стратегија, што е форекс, има историјат за форекс. Направи си акоунт на странава и можеш да полагаш квиз кој ќе те провери колку си научил од секоја подкатегорија на секоја категорија. Има исто така форум со членови каде можиш да дискутираш за различни работи.
И мене ми беше тешко на почетокот но секогаш е така и не треба да се откажуваме.
Ако ти треба помош околу нешто пиши и со среќа!! ;)

Здраво, сеуште работиш со OANDA И дали повлекуваш пари

иначе мене почнаа да ми вртат од fxlider, баш кога мислев да уплатам пари ми рекоа таа картичка неможела иако имам Paypal На неа регистрирано, па морало преку Moneybooker, само да сум им дал скенирана лична карта од 2 страни и картичката од 2 страни и одма дознав дека се скам,
оти би им требала картичка од 2 страни(кај што е cvv)
 
C

cige

Гостин
Dozvoleno e trguvanje so valuti, a zabraneto e trguvanje so hartii od vrednost na svetska berza. Profitot se prijavuva vo ujp. Zarabotka nad 5000 evra se plaka danok.

5000 na godisno nivo
 
Член од
6 март 2012
Мислења
47
Поени од реакции
12
Ај вака забрането е тргување со хартии од вредност на странски берзи.

Значи fxlider ви е дозволено бидејќи се регистрирана платворма во Македонија. ( Ако не е дозволено нема ни да можат да извадат лиценца за брокерска дејност)

Доколку тргувате на странска берза, повлекувајте средства преку Paypall, Skrill и сл. па од нив префрлувате на вашата МК Банкарска Сметка со што потеклото на вашите пари е од PayPall и банката ниту пак било кој во државата може да докаже дека тие пари ви се заработка од странска берза.

се додека има алтернатива и додека ГРУЈО не ни ги банира Online Банкарските сметки има начин да се избегнат законите..

Тргувам на Trade360 имам повлечено преку 8000eur за 2 години, ниту данок сум платил ниту ми стигнало дома дека треба да платам.

П.С над 5000 евра според УЈП на годишно ниво, ви подлежат на оданочување, чисто информативно !
 
Член од
29 јуни 2010
Мислења
22
Поени од реакции
11
whois podatoci za www.fxarena.ch:
January 30, 2015

whois: This information is subject to an Acceptable Use Policy.

See http://www.nic.ch/terms/aup.html

Domain name:

fxarena.ch

Holder of domain name:

Islamische Verein

Zendeli Bajram

Watterstrasse 4 4

Medien

CH-8105 Regensdorf

Switzerland

Contractual Language: German

Registrar:

switchplus AG

First registration date:

2014-09-16

DNSSEC:N

Name servers:

ns1.albarthost.com

ns2.albarthost.com
A ovoj link:
http://ujp.gov.mk/mk/prebaruvanje_pravni_lica/prikazi?edb=4082014513672

Da ne regrutiraat vo ISIL?... Legalno?

Inaku zakonot za devizno rabotenje vo 2016 dozvoluva trgovija so finansiski derivati vo MK. Konecno FOREX moze da se trguva vo Makedonija, za toa dokaz, osven zakonot sto treba da si go procitate, e Tutunska banka koja nudi platforma za trguvanje so finansiski derivati, no samo kako pravno lice.
 
Последно уредено:

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Inaku zakonot za devizno rabotenje vo 2016 dozvoluva trgovija so finansiski derivati vo MK.
Ќе може ли линк до законот и кој член го дозволува тргувањето за физички лица?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom