Тодор Александров

Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
Се надевам дека нема да ми ги избришат постовите сега.
Не е велико-бугарски шовинист. За жал, додека Македонија беше во Југославија, во учебниците по историја имаше многу неправди. Едните беа борци за Македонија а другите беа предавници само затоа што се бореле за слобода во еден период од историјата кој на тогашните "историчари" не им одговараше, живело братство и јединство!
Мислам дека тие сите од МПЗ - Тодор Александров и другите МПЗ се приврзаници на ДПМНЕ, што е многу жално.
И сликата заедно со Хитлер има свое оправдување...
Мислам дека нема, можеби ќе основаат здружение со такво име...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Се надевам дека нема да ми ги избришат постовите сега.
Не е велико-бугарски шовинист. За жал, додека Македонија беше во Југославија, во учебниците по историја имаше многу неправди. Едните беа борци за Македонија а другите беа предавници само затоа што се бореле за слобода во еден период од историјата кој на тогашните "историчари" не им одговараше, живело братство и јединство!
Мислам дека тие сите од МПЗ - Тодор Александров и другите МПЗ се приврзаници на ДПМНЕ, што е многу жално.
И сликата заедно со Хитлер има свое оправдување...
Мислам дека нема, можеби ќе основаат здружение со такво име...
Имаш така некои учебници при рака од тогашните "историчари" или ?
Не за друго јас имам и за време на, пост Југославија и денешни па да споредиме.

После се бришеле мислења и се банирало.

Бидете он топик, без тролање и игнорирајте го тролов погоре.
 
Член од
30 јуни 2015
Мислења
314
Поени од реакции
286
(Од лево кон десно)
Михаил Кремен - бугарски офицер и писател
Тодор Александров
Пејо Јаворов - бугарски писател и поет (ослепен после обид за самоубиство)
10847926_1579985898936657_5500910583666860914_n.jpg [DOUBLEPOST=1507138692][/DOUBLEPOST]@LordDragonII Немам, ама знам како се учела историјата во Југославија. Прашај кого сакаш од постарите кои што живееле во Југославија, што мислат за Тодор Александров.

P.S. Јас сум тролот?
 
Последно уредено:

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Немам, ама знам како се учела историјата во Југославија. Прашај кого сакаш од постарите кои што живееле во Југославија, што мислат за Тодор Александров.
Та знам што мислат, знам што пишува.
Таман си се.[DOUBLEPOST=1507138842][/DOUBLEPOST]
P.S. Јас сум тролот?
Не, оној "бугарот" над тебе.
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
Без политика
Неможи да се разговара за бугарофилот Александров,а да не се спомни вмровското здружение(фашистичко) како сакате речете го тие благе везе бе немат од историја му ги трубат мозоците или немат мозоци па неможат да му ги изтрубат туку си се глупи тапи,кој Александров бе ало? Свесни сте вие дека до пред ако негрешам 10 години тој беше најголемиот БУГАРОФИЛ а сега најголемиот револуционер патриот и борец за слобода да појќе го величат делото на Александров отколку на Даме Груев до таму сме стигнати шо сите се испрани во тие мозоците.МРШ!
 
Член од
4 ноември 2016
Мислења
2.279
Поени од реакции
1.728
Зошто Александров да е "бугарофил"?
То е се едно да кажеш дека Блаже Ристевски е "македонофил".

"Преди 10 години...."
Македонските историчари имат практика, на всеки 2-3 години да чинат "нов прочит" на историјата.
Сега некои го направиа Венко Марковски најголем Македонец. Други велат - предавник. Последно?

След две три години - Ванчо Михајлов.
След оште пет - Божидар Димитров(тој тракиец, но те тракијците може и македонци да се)
Се после 1907 нетреба да се смета дека работеле за Македонија т.е послр Ќустендилски конгрес ама како сакате вие и тој и Ванчо биле бугарско ориентирани секоја држава формирама од нив двата ќе беше под бугарска команда.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.755
Деновиве во Ново Село и центарот на штип беа растурени летоци со слика на тодор Александров и пропаганден матријал во кои се вели дека бил Бугарин и се борел за Бугарија.
Земав преска еден летокод улица ама некој дома го фрлил а не го сликав пред тоа ако најдам пак ќе го сликам и ќе ја ставам.
 
Член од
4 август 2017
Мислења
40
Поени од реакции
22
Марија Тодор Александрова - Коева
Марија Александрова - Коева - д'штерја на Тодор Александров, пред вестник „Македонија“
Интервјуто е публикувано в'в в'зпоменателнија број на в-к „Македонија“, бр. 34 (201), 30 август 1994 г., посветен на 70-годишнината от убијството на Тодор Александров.
Марија Александрова – Коева е родена на 19 јануари 1920 г. Умира на 10 јануари 2005 г. в Софија. До последните си дни тја е неразривно св'рзана с'с с'временната ВМРО и културната дејност на македонските братства и землјачества.
 

Attachments

Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.755
Деновиве во Ново Село и центарот на штип беа растурени летоци со слика на тодор Александров и пропаганден матријал во кои се вели дека бил Бугарин и се борел за Бугарија.
Земав преска еден летокод улица ама некој дома го фрлил а не го сликав пред тоа ако најдам пак ќе го сликам и ќе ја ставам.
Не успеав да видам некој друг леток но очигледно е дека е пропаганда која не смее да се дозволува.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
Не успеав да видам некој друг леток но очигледно е дека е пропаганда која не смее да се дозволува.
Sigurno bese delo na kumunjarava na vlast, stara sema im e taa pred izbori, I pred 20tina godini se sluzea so isti finti so glavna uloga na Tito Petkoski.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Прво, неговата:
- "Секој кој ќе каже дека не сум македонец ќе му го исечам јазикот, на секој кој ќе каже дека не сум бугарин ќе му ја исечам главата"
Бидејќи неколку пати беше спомнат овој наводен цитат, да ве упатам: Тодор Александров никогаш не рекол такво нешто! Се работи за шарена бугарска лага.

Да рекол, ќе цитираа извор, но таков - нема!

Слични лаги поминуваат кај побугарената раја на исток од нас која е со исклучитечно ниско ниво, па често гледате како прават сликички со наводниов цитат.

Инаку, по прашањето на Александров за Македонија речиси целосно се сложувам со тебе.

.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom