Терористички напади во светот

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Велиш си живеел во Сирија? Просто прашање: Која Сирија би ја обрал, таа во која си живеел ,или оваа сега??? Одговорот е јасен, а со тоа и твојата предходна теза пага во вода.
Те молам направи ми услуга, и одстапи ми го господинот логин накратко. (завали се во фотељата и уживај) :D
 
Член од
1 јуни 2015
Мислења
95
Поени од реакции
13
Oф леле, аргумент од персонално искуство. ;)

Што правиме ако еве и јас ти кажам дека можеби и јас сум од Сирија? Не само тоа туку и дека лично се познавам со Башар Ел Асад кој за мене лично можеби е најдобриот човек на светот, за хоби има градинарство, сака цвеќиња... и е толку обзирен кон женатаму, да после мочање редовно ја спушта седиштето на тоалетот? :coffee:[DOUBLEPOST=1447582896][/DOUBLEPOST]
Охохооо... Па има ли некаде каде ти не си живеел? :D
Law ente taref asad shakhsiye ene mumkin ekul leke ene Obama,ente laa taref shej .
Jas sum ziveel vo.mnogu drugi arapski drzavi ama sega toa ne e vazno,nemoj da ja prevrtis temata te molam
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Abe kako i da e, site ovie sranja se predizvikani od USA i NATO armijata. Americkata vlada i armija pocnuvajki prvo od komsiite cela severna amerika, pa cel arapski svet go izmanipuliraa, gi podmitija vladite i politicarite, rusat rezimi celo vreme, kreairat teroristi i posle istite gi trebat. Jasno e deka islamskiot svet e pretvoren vo teroristicki i deka pravat uzasi, secat glavi, da, ama uste pojasno e tie teroristi se zrtvi. I normalno, najzalosnoto e so sekade gine narodot bez razlika dali vo arapskite drzavi, zapadnite, balkanskite.
Uste od WW2 e poznato deka englezite koristele teski manipulativni igri, prevari protiv germancite, da ne zboreme za sega.i faktot so USA si dozvolija da pustat atomska bomba vrz eden narod, ejjj , alooooooo! So ima tuka nejasno. Se e gadna, zlobna igra!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
Law ente taref asad shakhsiye ene mumkin ekul leke ene Obama,ente laa taref shej .
Jas sum ziveel vo.mnogu drugi arapski drzavi ama sega toa ne e vazno,nemoj da ja prevrtis temata te molam
Таман сме на темата, тезата е дека демократскиот запад не го спречи на време диктаторот Асад и заради тоа сега Европа страда од имигранти и терористи бегалци, згора на се и праведните верници ги казнуваат грешните неверници. И извини ме што нема ова да го преведам со гугл-транслејт (за автентичност).

Прво, твоето лично искуство (без разлика дали е вистинито или не) може да биде само анекдотално и никако репрезентативно. Доказ се двата милиони луѓе што живеат во Македонија, па благе везе немаат што се случува овде. Тешко дека на Блискиот Исток се пописмени (или посвесни).

Второ, Башар Ел Асад е демократски избран претставник на сириските луѓе. Избран на избори, за кои тогаш западните “демократии“ немаа никакви замерки. Жалам, не знам какви се правилата во твојот замислен свет ама во реалноста човек не станува „диктатор“ преку ноќ, со нечија вербална декларација.

Трето, велиш дека на Сиријците им било толку лошо што спонтано се побуниле? До толку биле незадоволни што почнале братоубиствена, религиозна, крвава и ужасна војна?
Риалити чек: Сите можеме да видиме како е сега во Ирак и Либија, и не ми раскажувај приказни колку „лошо“ било претходно. Па Либија за останатиот дел од Африка беше тоа што Германија е за источна Европа (пред ЕУ). Не-вахабистите од Либија (сеедно од која националност), да можат за милисекунд би го вратиле времето на Гадафи. Или Ирачаните Садам Хусеин.


Таквите приказни за во џамија остави си ги. Мнозинството овде не сме со испран мозок од фикција стара 14 века. :cautious:
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.505
Поени од реакции
1.725
A dali si go prasal siriskiot narod kako ziveel vo vremeto na ovoj diktator i na tatko mu ?? ,pa zatoa se pojavia Al kaeda,Al nusra,Isis .jas ne gi branam ovie teroristickite organizaci ,no drzavniot terorizam ja dovel Siria vo ova deredze ,a ovie 5 godini Basar napravil nevidum terorizam i ubistvo na svojot narod,site arapski drzavi od vtorata sveteka vojna pa do den denes ziveat pod nevidena diktatura pocnuvajki od Egipet pa se do najmalata arapska drzava,i tuka nema mesto za islamski terorizam,islamot e tuka i isfrlen od igra od edna strana ,a od drugata strana e vnesena kako karem za da ostanat vo vlast ubijcite i diktatorite,idiotizam e a vo edno i krivicno delo da go branis Asad i drugite zivotinji
а ти си зборел со Сириец како живееле пред војнава? и муслианите и православните и католиците. си зборел со Сириец нели? затоа и ова го тврдиш...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.817
а ти си зборел со Сириец како живееле пред војнава? и муслианите и православните и католиците. си зборел со Сириец нели? затоа и ова го тврдиш...
Не го збунувај сега, и остави го господинот логин да ми одговори. (не му давај шанса за лесни одговори, тој токму тоа и го тврди дека лично живеел таму, и пред војната се било многу пожасно од ова сега, порано полошо било од денешново убивање, сечење глави, силување, итн)


Во меѓувреме, само да кажам дека многу ме интересираат резултатите од хемиската анализа, токсиколошки извештај од обдукцијата на АЛАХУ АКБАР фанатиците. Да видиме на што биле.
Искрено се сомневам дека било кога ќе кажат, како што не се сеќавам дека изнесоа официјален токсиколошки извештај за двајцата браќа што ги извршија убиствата од јануари (Чарли Хебдо канцелариите во Париз).

До тогаш, погледајте еден интересен документарец од National Geographic:
;)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Според BBC, германската полиција сомничи еден македонски државјанин за поврзаност со нападите.
Можеби се води како Македонец според местото од кое потекнува, но претпоставувам дека е Чкљ.

http://lokalno.mk/francija-nema-da-se-otkazhe-od-vozdushnite-napadi-nad-islamska-drzhava/
Не им иди умот изгледа. Доказ дека парите и моќта им се побитни од безбедноста на сопствениот народ. Има и други градови Франција за напаѓање, не е само Париз.
Види, јас сум против насилство, убивање и сите останати нечовечни вакви монструмски ствари, но целта на нивната држава е да навлезат и во Европа и да уништуваат луѓе. Дали ти ќе ги нападнеш или не, тие пак планираат да нападнат. Едноставно со нив нема соживот. Што подалеку од нив и од исламот, толку подобро. Затоа и сфаќам зошто Франција ќе нападне, иако тоа воопшто не е добро. Ништо чудно ако не предизвика војна.

Иначе на Интернет се појави слика од мигрант кој по границиве бил за ,,жалење" и му било помагано од страна на хуманитарциве, а сега го има како држи отсечена човечка глава. Од сликата се згрозив, страшно возниемирувачка содржина.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
Точно. Сега да видиме за французиве. Тие загинаа во терористички напад. Мислиш дека по светот не умираат луѓе во терористички напади многу често?
Умираат, ама јебига, прочитај ми го пак најгорниот дел од постот. Најкриви тука се медиумите, оти они не ги покриваат исто сите терористички напади. :) И друго е да го кажеш ова, а друго е да кажеш оти во Франција не плачеле кога ја делеле Македонија пред 100 години...
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Сунѓер бе, Сунѓер бе :pos::pos:
Ел во играчница не заебавај жити се.
 
Член од
31 март 2008
Мислења
2.505
Поени од реакции
1.725
Не го збунувај сега, и остави го господинот логин да ми одговори. (не му давај шанса за лесни одговори, тој токму тоа и го тврди дека лично живеел таму, и пред војната се било многу пожасно од ова сега, порано полошо било од денешново убивање, сечење глави, силување, итн)


Во меѓувреме, само да кажам дека многу ме интересираат резултатите од хемиската анализа, токсиколошки извештај од обдукцијата на АЛАХУ АКБАР фанатиците. Да видиме на што биле.
Искрено се сомневам дека било кога ќе кажат, како што не се сеќавам дека изнесоа официјален токсиколошки извештај за двајцата браќа што ги извршија убиствата од јануари (Чарли Хебдо канцелариите во Париз).

До тогаш, погледајте еден интересен документарец од National Geographic:
;)
морав да го прашам бидејќи тропа глупости. последниве 3 години живеам во Франција, запознав десетина Сиријци, католици, православни и муслимани и сите рекоа дека во Сирија пред војната животот бил добар, не како што медиумите го претставуваат.

тој ако таму живеел, треба ова да го забележал...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Умираат, ама јебига, прочитај ми го пак најгорниот дел од постот. Најкриви тука се медиумите, оти они не ги покриваат исто сите терористички напади. :) И друго е да го кажеш ова, а друго е да кажеш оти во Франција не плачеле кога ја делеле Македонија пред 100 години...
Колку што знам историја Русија и Англија ја имаат поделено Македонија на три дела
 
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
Таман сме на темата, тезата е дека демократскиот запад не го спречи на време диктаторот Асад и заради тоа сега Европа страда од имигранти и терористи бегалци, згора на се и праведните верници ги казнуваат грешните неверници. И извини ме што нема ова да го преведам со гугл-транслејт (за автентичност).

Прво, твоето лично искуство (без разлика дали е вистинито или не) може да биде само анекдотално и никако репрезентативно. Доказ се двата милиони луѓе што живеат во Македонија, па благе везе немаат што се случува овде. Тешко дека на Блискиот Исток се пописмени (или посвесни).

Второ, Башар Ел Асад е демократски избран претставник на сириските луѓе. Избран на избори, за кои тогаш западните “демократии“ немаа никакви замерки. Жалам, не знам какви се правилата во твојот замислен свет ама во реалноста човек не станува „диктатор“ преку ноќ, со нечија вербална декларација.

Трето, велиш дека на Сиријците им било толку лошо што спонтано се побуниле? До толку биле незадоволни што почнале братоубиствена, религиозна, крвава и ужасна војна?
Риалити чек: Сите можеме да видиме како е сега во Ирак и Либија, и не ми раскажувај приказни колку „лошо“ било претходно. Па Либија за останатиот дел од Африка беше тоа што Германија е за источна Европа (пред ЕУ). Не-вахабистите од Либија (сеедно од која националност), да можат за милисекунд би го вратиле времето на Гадафи. Или Ирачаните Садам Хусеин.


Таквите приказни за во џамија остави си ги. Мнозинството овде не сме со испран мозок од фикција стара 14 века. :cautious:
Mary mother of Jesus...:facepalm::facepalm: Башар Ел Асад е демократски избран претставник на сириските луѓе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom