Темплари (Темпларството во Македонија)

Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
do Cudo,
da ti pojasnam za Kompanjonite
Kompanjonite se vistinskite graditeli koi i den denes go pretstavuvaat operativnoto masonstvo.Denes vo masonskite lozi rabotat zaedno operativni i spekulativni masoni. Da ti pojasnam : operativnite masoni se masonite koi i den denas gradat ( zgradi, mostovi, katedrali , po profesija se i drvodelci , metalci , kuvari .... ), a spekulativnite se onie masoni koi rabotat na izgradba i podobruvanje na opstestvoto , kako vo svojata tatkovina taka i na svedsko nivi. No i den denes postojat SAMO KOMPANjONI kake se obucavaat specijalizirani experti za odredeni oblasti.Ne postio vo svetot NEZAPOSLEN KOMPANjON.Mnogu malku zavrsuvaat t.e. se primaat na skolo (okolu 20 setina godisno ) , no koga ke izlezat kako kompanjpni toa se vrhunski strucnjaci vo svojata oblast. Fakticki toa se kadri koi se skoluvaat niz praksa. Interesen e primerot za platite. Ako eden iziner prima , da receme , plata 3.000 Evra , Kompanjonot prima 9.000 Evra.Toa se vrvni eksperti.Na primer : Kompanjonite gi izgradile - Luvr,Notr Dam, Ajfelovata kula , mostovote vo London ..... od nekoi gradbi gi imam gledano originalnite proekti vo Paris kaj Francuskite Kompanjoni. Vo sekoj slucaj masonite rabotat zaedno i dane pisuvam poveke , ke mi treba 2 dena da objasnuvam za ovaa povrzanost
Pozdrav od Majstorot
Ova mi e poznato od knigata klucot na solomon, samo tamu ne pisuvase deka se vikaat kompanjoni ami samo ima podelba na operativni i spekulativni masoni.....:salut:
i mnogu se zabega na temava templari se zboruva za masoni......koj e za masoni ima tema druga....aj
 
Член од
10 јануари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
3
damatemplar- da ne zaboravi na emisijata..........ako si zaboravila da te potsetam......:salut:
 

abeOstaviSe

Apathic
Член од
19 февруари 2009
Мислења
40
Поени од реакции
0
:pos2::pos2::pos2: Леченје на комплекси, и пуста досада. Добро се насмеав само:pos2:. ТЕМПЛАРИ:nenene::nenene: немој да се глупирате, правете нешто попаметно.:kesa:
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Дали македонските темплари имаат официјална веб страница?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Што има врска О.Т.О. со македонските темплари?Дали се тие една иста организација или?
Како што гледам од сајтчето... потполна спротивност се, барем од оние "нормални" сфаќања за темпларите, нивните симболи и она кое го подржувале и за кое се бореле... навистина не ми влегуваат во еддна логична реченица темплари и Алистер Кроули со неговиот просатанизам.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Како што гледам од сајтчето... потполна спротивност се, барем од оние "нормални" сфаќања за темпларите, нивните симболи и она кое го подржувале и за кое се бореле... навистина не ми влегуваат во еддна логична реченица темплари и Алистер Кроули со неговиот просатанизам.
Темпларите во Македонија (овие што ги споменувате) велат дека соработуваат со црквата и тоа православната со која, сигурно имаат најмалку врска во симболиката и ритуалите и филозофијата... Тоа е АПСУРД, замачкување очи баш на оние што имаат "нормално" сфаќање за Темпларите, од интернет, форуми, блогови... Темпларите се христови војници, да тие се, но само ако се знае што се подразбира под тоа HRISTOS.

Црквата и темпларите никогаш не биле и нема да бидат заедно со црквата...

Можеби нашиве "темплари" или замачкуваат очи (што е нормално) во оваа проклета заборавена егоистички назадена земја која дури и докази бара во Библијата за своето постоење (чија денешна верзија на македонски што е преведена, влече корени од IV век и тоа од старогрчки преводи, кои ги правеле неуки грчки теолози кои немале никакво познавање на еврејската традиција и симболика), или пак се неуки... што не знам дали е веројатно или не е .. Пресудете вие...

П.С. Кроули сатанист? Оди на темата Алистер Кроули имам пишувано, да не се повторувам... А и Кроули не е битен... Обичен гласник, како и сите други... вреден само за да се НАДМИНЕ!!!
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.959
Црквата и темпларите никогаш не биле и нема да бидат заедно со црквата...
Сосема спротивно, Темпларите од почетокот до крајот биле со црквата. На самиот крај таа се откажува од нив.

А кој е вистинскиот наследник на тие темплари (уништожени 1307 год.), тоа е долга полемика.
Веројатно никој, ама најблиску се Масоните, според мене.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Па дискутабилно е и колку се уништени. Порано беше добро да се знае дека беа уништени, дека слободното ѕидарство не постои, дека темпларите биле со црквата(кога тргнаа накај Ерусалим беа, но откако поминаа векови таму, не знам колку останаа верни на доктрините на западот) бидејќи не беше дошло време да се знае.
Но, како што гледаме, сега е друго време. Мора се да се објави... Заради човекот на земјата... не за друго...
 

baksterski

Националист тип 500
Член од
22 февруари 2010
Мислења
431
Поени од реакции
277
ima li tuka nekoj templar?
imam prasanje do nego?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom