Телекабел интернет - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.516
Поени од реакции
33.694
Во просек добар е кај мене телекабел, иако чат пат знае да падне и да не стане и типците од техничка изиграваат будали со кратко помнење.
И кај мене е покачен аплоудот на 1, ама наместо да го покачуваат аплоудот подобро ќе беше даунлоадот да го покачат за уште 2-4 мегабита, малку е 8 бре.

Sent from my HTC Pyramid
Dovolno e.

Limitot da go kacat e red. Od 12ti nemam internet, sakav da menjam radi toa, ali mrazaat od doma da se zamarat.
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Да, ама брзината е таа, ама или ја има или ја нема. Нема логика ако торент оди макс, а некој фајл или некоја веб страна не ја отвара како што треба....
А за тест... торент (барем според мене)
Конкретно овој пример. ;)
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Ајде мирни!!!
Абе еден ден ве оставив сами и одма галамите ...
STEALTH се пријави доброволно да им помогне на тие кои мислат дека екипите на ТК (претежно од Скопје) не им помогнале ... и затоа ве молам да го респектирате неговиот труд ..

Што се однесува до speedtest.net додека нема сервер нивен во Телекабел (за што наскоро ќе ви објавам повеќе информации): НЕ Е МЕРОДАВЕН!!! - крај на дискусија ...

caesar претспотавувам дека веќе ги добија твоите податоци (јебига ради авиони ме претркаа) па очекувам да се пофалиш кога ќе се реши проблемот

Уште некој овака да ми мудрува има или нема проблем ...

П.С:
Јаневски нема проблем на твојот реон бидејќи неколку улици подоле нормален DOCSIS 2 модем си работи ко саат ... а тебе локално сервираните работи (ко твојот потпис) не ти се отвараат од за мене непознати причини кои не се поврзани со Телекабел ...
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Dovolno e.

Limitot da go kacat e red. Od 12ti nemam internet, sakav da menjam radi toa, ali mrazaat od doma da se zamarat.
Малку е, малку е. Барем 12 да е би било ок. А лимитот е друга приказна, али и тој е малку.

Sent from my HTC Pyramid
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Сигурен сум дека Телекабел е повеќе од свесен за проблемот со достапноста на техничката подршка и прави напори тоа да го реши ... едноставно твојот коментар статистички не дрши бидејќи според мене подобро да добијам зафатено и дa се обидам пак отколку да чекам дур "ѕенѕа" некоја луда музика и ми се јави некој после 60 секунди и потоа чекам 2-3 дена за да воошто некој го погледне мојот тикет во неговиoт систем ...

Инаку колку за информација, во моментов пораките ги пишувам од Амстердам каде што месечно плаќам 35 еур за АДСЛ со 10/2, но провајдерот никогаш не ми обезбедува повеќе од 8/1 бидејќи технички инфраструктурата (бакарот) не подржува повеќе (без разлика кој од 35 оператори ќе го земам за провајдер) иако на тротоарот пред зградата е главниот канал за оптички кабли за север-југ магистралата на холандија ...


За цената тоа е многу за разлика од тоа што добиваш, имам другар во Шведска па ќе проверам со него што и како плаќа и што добива зашто како ме држи меморија е 10 пати подобар пакет од најскапиот за домашен корисник на T-Home кај нас а приближно иста цена.

caesar, пиши ми во ПП шифра на корисник или улица, да видиме што како.

И не знам каде тоа на вас не ви се јавуваат, во Штип немаме НИ ЕДЕН пропуштен повик
Штип е друго, Скопје е друго. Ова и јас ти го потврдувам дека не креваат без разлика колку долго чекаш да се јават кога ѕвониш дали на едниот или на другиот број.
Што се однесува до speedtest.net додека нема сервер нивен во Телекабел (за што наскоро ќе ви објавам повеќе информации): НЕ Е МЕРОДАВЕН!!! - крај на дискусија ...
.
Се согласувам, speedtest.net не е меродавен колкава брзина имаш. Најреален е торентот барем досега толку пати ми се има покажано точно.
Отворање на web и слични тракатанци и јас имам проблем посебно кога ќе отворам fb или ако имам повеќе од 8-9 tab-а на chrome-от.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Ајде мирни!!!
Абе еден ден ве оставив сами и одма галамите ...
STEALTH се пријави доброволно да им помогне на тие кои мислат дека екипите на ТК (претежно од Скопје) не им помогнале ... и затоа ве молам да го респектирате неговиот труд ..

Што се однесува до speedtest.net додека нема сервер нивен во Телекабел (за што наскоро ќе ви објавам повеќе информации): НЕ Е МЕРОДАВЕН!!! - крај на дискусија ...

caesar претспотавувам дека веќе ги добија твоите податоци (јебига ради авиони ме претркаа) па очекувам да се пофалиш кога ќе се реши проблемот

Уште некој овака да ми мудрува има или нема проблем ...

П.С:
Јаневски нема проблем на твојот реон бидејќи неколку улици подоле нормален DOCSIS 2 модем си работи ко саат ... а тебе локално сервираните работи (ко твојот потпис) не ти се отвараат од за мене непознати причини кои не се поврзани со Телекабел ...
STEALTH se nafati da pomogne pa ke vidime, daj boze da se resi problemot :)
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 02:46 ---
Во просек добар е кај мене телекабел, иако чат пат знае да падне и да не стане и типците од техничка изиграваат будали со кратко помнење.
И кај мене е покачен аплоудот на 1, ама наместо да го покачуваат аплоудот подобро ќе беше даунлоадот да го покачат за уште 2-4 мегабита, малку е 8 бре.

Sent from my HTC Pyramid
od koj grad si? ili naselba na skopje pa imas 1 mbps upload ?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.647
Поени од реакции
14.498
wot

Јас те сфатив дека уопште немаш интернет хахаха
--- надополнето: 22 ноември 2012 во 03:15 ---
Штип е друго, Скопје е друго. Ова и јас ти го потврдувам дека не креваат без разлика колку долго чекаш да се јават кога ѕвониш дали на едниот или на другиот број.
Можно е, не викам не, ќе се испита и ова
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.988
Поени од реакции
2.438
Jas sum prezadovolen, mene pod 950 torent ne mi paga...
И кај мене генерално солидно држи. Околу 950. Едно време попладне за никаде беше, сега како да го нема тој проблем. Мене проблем ми е количинта на трансфер и аплоуд од 0.5 мегабита. 100 гига ми се едноставно малку!

Еве сегашен спидтест. Бидиков, знаеме дека не го прифаќаш, само на cesar му правиме далавери :P
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.920
Поени од реакции
1.427
Ајде мирни!!!
Абе еден ден ве оставив сами и одма галамите ...
STEALTH се пријави доброволно да им помогне на тие кои мислат дека екипите на ТК (претежно од Скопје) не им помогнале ... и затоа ве молам да го респектирате неговиот труд ..

Што се однесува до speedtest.net додека нема сервер нивен во Телекабел (за што наскоро ќе ви објавам повеќе информации): НЕ Е МЕРОДАВЕН!!! - крај на дискусија ...

caesar претспотавувам дека веќе ги добија твоите податоци (јебига ради авиони ме претркаа) па очекувам да се пофалиш кога ќе се реши проблемот

Уште некој овака да ми мудрува има или нема проблем ...

П.С:
Јаневски нема проблем на твојот реон бидејќи неколку улици подоле нормален DOCSIS 2 модем си работи ко саат ... а тебе локално сервираните работи (ко твојот потпис) не ти се отвараат од за мене непознати причини кои не се поврзани со Телекабел ...
Бидиков, види поназад мислењата - како што реков, не се жалам од услугата, само реално кажувам дека знае да го мавне плафонот во искористеност на канал, не е до толку идеално колку што некој сака да претстави дека е, но и не е толку лошо во рамки на овој регион - пошто сум видел и многу полошо поодамна, тоа е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom