Стипендии

Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
Со 8,051 зедов стипендија ! Конечнооооооооооооооооооо ! На Факултет за Биотехнички Науки !
 

Jordan Rudess

Tonight's the night.
Член од
3 декември 2008
Мислења
412
Поени од реакции
53
Честитки за стипендиите, и знаете како оди, со првата стипендија камења да се направите :vozbud:
Инаку јас сакам да прашам што се случува со стипендиите за средношколците??? Уште нема пуштено ниту за еден месец.. :uvo:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.469
Поени од реакции
68.806
Честитки за стипендиите, и знаете како оди, со првата стипендија камења да се направите :vozbud:
Инаку јас сакам да прашам што се случува со стипендиите за средношколците??? Уште нема пуштено ниту за еден месец.. :uvo:
Брат тоа иде се одеднаш. Не даваат месец по месец туку сите одендаш. Очекувам да ни дадат по празнициве или врска немам кога:)
Ова ми е прв пат што зимам и незнам како идат тие работи.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.117
Поени од реакции
825
Оваа ранг-листа е за тие што првпат земаат или и за тие што продолжуваат од лани?
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
79
Поени од реакции
0
земав и ја батковци! честитки до сите други што земаа, а тие што не земаа право у министерство на жалење зашто има многу диспропоционалности во листава
 
Член од
2 февруари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
15
земав и ја батковци! честитки до сите други што земаа, а тие што не земаа право у министерство на жалење зашто има многу диспропоционалности во листава
Имам 9,1 просек а НЕ земав стипендија!
Одам утре у министерство да поднесам жалба!
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
А ја иам 9.1 просек и неам добиено. Колешка има 9.8 просек и нема добиено. Другар од економски има 10.0 просек и нема добиено.
И ај сеа? Постариве нека кажат што би можела да биде причината?
Ја у секој случај ќе идам да се бунам само да знам што ме очекува и дали може некако да се исправи неправдата.
причината може да ти биде состојба у семеството... ако се да речеме 4 души, а родителите имаат солидни плати коа ќе поделиш на 4, просек ќе ти дојде солидно, и сметаат дека за нив има помалце потреба да земат стипендија, за разлика од оние што се 5 души да речеме, со еден вработен а двајца или тројца студенти..... :S може е малце чудно, али не гледаат само според просекот на факс, туку и според економската ситуација на семејството и според тоа колку се студенти, и сл... :toe:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
причината може да ти биде состојба у семеството... ако се да речеме 4 души, а родителите имаат солидни плати коа ќе поделиш на 4, просек ќе ти дојде солидно, и сметаат дека за нив има помалце потреба да земат стипендија, за разлика од оние што се 5 души да речеме, со еден вработен а двајца или тројца студенти..... :S може е малце чудно, али не гледаат само според просекот на факс, туку и според економската ситуација на семејството и според тоа колку се студенти, и сл... :toe:

3 души (заедно со мене) во семејството.
По глава на човек доаѓа по 7000 денари како што израчунав јас.
Знам ја како гледаат, затоа и ми е чудно.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
3 души (заедно со мене) во семејството.
По глава на човек доаѓа по 7000 денари како што израчунав јас.
Знам ја како гледаат, затоа и ми е чудно.
и кај нас така испаѓа, 3студента сме дома, али ете братми добил стипендија.. така да најубаво ти е у министерство да отидеш, или ќе ти дадат, ако ништо друго бар ќе ти објаснат ради што не ти дале.. :S
 
Член од
2 февруари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
15
причината може да ти биде состојба у семеството... ако се да речеме 4 души, а родителите имаат солидни плати коа ќе поделиш на 4, просек ќе ти дојде солидно, и сметаат дека за нив има помалце потреба да земат стипендија, за разлика од оние што се 5 души да речеме, со еден вработен а двајца или тројца студенти..... :S може е малце чудно, али не гледаат само според просекот на факс, туку и според економската ситуација на семејството и според тоа колку се студенти, и сл... :toe:

Се убаво, ама просекот влага 75% од бодувањето. и 10% тоа на каков факултет си па после иде материјална состојба. Ако е за тоа тогаш на студентите на приватни факултети ич не треба да и дадат.
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
Се убаво, ама просекот влага 75% од бодувањето. и 10% тоа на каков факултет си па после иде материјална состојба. Ако е за тоа тогаш на студентите на приватни факултети ич не треба да и дадат.
за ова и ја апсолутно се согласувам... кога имаат толку пари да фрлат за приватен факс, немаат онда потреба од стипендија, али ај... тоа на владата треба да и се каже... :S
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
и кај нас така испаѓа, 3студента сме дома, али ете братми добил стипендија.. така да најубаво ти е у министерство да отидеш, или ќе ти дадат, ако ништо друго бар ќе ти објаснат ради што не ти дале.. :S
Ја мислев дека сме тројца со се мајка ми и татко ми :) ...
Ја у секој случај ќе отидам до таму да видам за што се работи ама чисто сумњам дека ќе добијам одговор или пак право на жалба...Сепак ова не е Швајцарија и работите не одат секако така како што треба да одат . . .

Се убаво, ама просекот влага 75% од бодувањето. и 10% тоа на каков факултет си па после иде материјална состојба. Ако е за тоа тогаш на студентите на приватни факултети ич не треба да и дадат.
Е тоа со приватните факултети е сосема друга тема која е крајно несфатлива. Државата финансира приватњаци! Не верувам ова да го има на друго место. Ова е парадоксот на Македонија.
Ако тие се запишале таму тогаш е затоа што сакале да бидат на приватен факултет од икс-причини (подобри услови, полесно да поминат би рекле некои, после да си најдат полесно работа итн) и во една рака го отфрлиле државниот систем како нешто што не чини, а сеа зимаат пари од истиот тој државен систем...
И ај сеа што има луѓе што се на ФОН стипендирани од самиот газда (тие си ја заслужиле стипендијата) т.е. он им ги плаќа студиите, ем сеа ќе зимаат и пари од државата. Некои работи се крајно нелогични и не верувам дека би добил нормален одговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom