Стипендии

Член од
19 септември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
23
Хммм нешто не разбрав во сето ова :)

Значи на конкурсот пишува дека пријавувањето за кредит почнува од 16.11 до 22.11, а ранг листата се објавува на 21.12 ?
А за документите да се однесат од 25.11 до 30.11? Како така? Од кај знајме дали сме примени, ко листата се објавува во декември. Или е нешто грешка, или јас не сфаќам како шо треба. :)
Ај ако можит некој поупатен да ми објаснит. Фала :)
Значи, прво ке аплицирате по електронски пат,треба да си го испринтате идентификациониот број, па ке почекате да се објави прелиминарната ранг-листа-ако ве има, си носите нормално документите кои се наведени, а ако ве нема тогаш поднесувате приговор,заедно со останатите документи. После чекате конечна ранг-листа и ако ве има треба да си го испринтате договорот во три примероци и да одите во министерство да го потпишете, а ако ве нема можете пак да поднесете приговор. Тоа е отприлика.
Со среќа:helou:
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Прашање: препис од државјанство на РМ. Треба да им однесам уверение за државјанство ?
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
32
Лелее ја избрзав со пријавувањето преку интернет, го уклучив и почнав да ги внесувам податоците меѓутоа има работи за кои уште незнам, и се исклучив!
Дали се зачувало тоа што го имав напишано на првиот дел или нема врска ќе можам утре да продолжам со другите делови???

последната пријава се важи само
 

Мар мар

Take me to paradise
Член од
9 август 2006
Мислења
1.294
Поени од реакции
11
Значи, прво ке аплицирате по електронски пат,треба да си го испринтате идентификациониот број, па ке почекате да се објави прелиминарната ранг-листа-ако ве има, си носите нормално документите кои се наведени, а ако ве нема тогаш поднесувате приговор,заедно со останатите документи. После чекате конечна ранг-листа и ако ве има треба да си го испринтате договорот во три примероци и да одите во министерство да го потпишете, а ако ве нема можете пак да поднесете приговор. Тоа е отприлика.
Со среќа:helou:
Го знам сето то, ама мене датумите ме бунат.
Како може прво да ги однесиме документите, па после да ја објават ранг листата? Нели треба обратно, за да знајме кој е примен, и кој треба да однеси документи, па после, од ко ќе ја објават конечната листа, тие шо имаат исправни документи да одат да го потпишат договорот. :toe:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
23
Го знам сето то, ама мене датумите ме бунат.
Како може прво да ги однесиме документите, па после да ја објават ранг листата? Нели треба обратно, за да знајме кој е примен, и кој треба да однеси документи, па после, од ко ќе ја објават конечната листа, тие шо имаат исправни документи да одат да го потпишат договорот. :toe:
Абе, така треба да биде, ама изгледа затоа што се работи за кредит, веројатно сакаат да проверат веродостојноста на документите па после да објават. Затоа што мн малку кредити ке доделуваат па ке има многу пријавени...
Треба сестра ми да аплицира за кредит па ке гледам да ви пишам како е.
Инче јас бев да продолжувам стипендијата, прашаве во МОН што е како е, и ми рекоа да си гледам на web-site-от. Тоа е.. Поздрав и со срека на пријавувањето
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.731
Поени од реакции
9.782
Може некој да ми каже каде поточно се наоѓа МОН? (населба, блиски познати објекти итн.).
 
?

..........

Гостин
Прашање: препис од државјанство на РМ. Треба да им однесам уверение за државјанство ?
Не бе само фотокопија од државјанството:helou:

Може некој да ми каже каде поточно се наоѓа МОН? (населба, блиски познати објекти итн.).
Иначе МОН се премести сега е во зградата на НИП Нова Македонија одма до Европски универзитет...право по улицата после РАмстор
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
ај да ве прашам, минатите години, отприлика кој беше најнискиот просек кој добиваше кредит? затоа што, не ми е којзнае колку јак просекот, а и платите на моите не се многу ниски (едната е колку просечната, другата некаде околу пола од просечна), па да знам дали да се замарам со вадење на сите овие документи, или да не само за џабе губам време?:smir:
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.535
Поени од реакции
5.767
Прв пат имам просек кој е на границата и се прашувам дали можам да конкурирам и за двете истовремено, и дали е вистина дека ако ме одбијат за стипендија добивам кредит автоматски ?
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
79
Поени од реакции
0
за двете не можеш да конкурираш сигурно. А за тоа дека ако те одбијат за стипендија зимаш кредит мислам дека не е вистина иако би било супер да е така :)
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
ај да ве прашам, минатите години, отприлика кој беше најнискиот просек кој добиваше кредит? затоа што, не ми е којзнае колку јак просекот, а и платите на моите не се многу ниски (едната е колку просечната, другата некаде околу пола од просечна), па да знам дали да се замарам со вадење на сите овие документи, или да не само за џабе губам време?:smir:
Па ова мислам се разликува од факултет до факултет. На филолошки знам дека за кредит е 8.5 а на пмф знам дека е 8.00. Не знам за понизок од дозволениот просек ама знам дека зимаат кредит и оние кои немаат баш многу многу предмети положено.Така да ако има помалку пријавени за кредит имаш шанси да земеш:)
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
79
Поени од реакции
0
Прашање: препис од државјанство на РМ. Треба да им однесам уверение за државјанство ?
го носиш државјанството и една фотокопија од него на нотар и таму ти прават препис.


а за кредит ако си на технички факултет минимум 7.0 ако си на општествени науки минимум 7.5
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
го носиш државјанството и една фотокопија од него на нотар и таму ти прават препис.


а за кредит ако си на технички факултет минимум 7.0 ако си на општествени науки минимум 7.5
Која глупост е ова:tapp:

а, знам колку е минимумот, прашањето ми беше, од ланските генерации, кој бил најмалиот просек што земал кредити...дали 8.1 или 8 или 7.9 итн...значи од 7 односно 7.5, до 8.5 можат сите да конкурираат, е сега кој добивале повеќе, односно дали се добивало и со 7.7 или 7.8 или морало да биде повисок, тоа прашувам:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom