Стипендии

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Ja ќе дадам оригинал државјанство ... Нема ваљда да дупат поради тоа ...
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
79
Поени од реакции
0
Која глупост е ова:tapp:

а, знам колку е минимумот, прашањето ми беше, од ланските генерации, кој бил најмалиот просек што земал кредити...дали 8.1 или 8 или 7.9 итн...значи од 7 односно 7.5, до 8.5 можат сите да конкурираат, е сега кој добивале повеќе, односно дали се добивало и со 7.7 или 7.8 или морало да биде повисок, тоа прашувам:smir:
многу документи што се бараат тука се глупост али што да се праи..како на пример овој пак ќе го кажам УППИ образец што не знам како се потполнува..

а за кредитот ќе пробам да прашам некој, па ако дознаам ќе пишам

поздрав
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Која глупост е ова:tapp:

а, знам колку е минимумот, прашањето ми беше, од ланските генерации, кој бил најмалиот просек што земал кредити...дали 8.1 или 8 или 7.9 итн...значи од 7 односно 7.5, до 8.5 можат сите да конкурираат, е сега кој добивале повеќе, односно дали се добивало и со 7.7 или 7.8 или морало да биде повисок, тоа прашувам:smir:
Ваљда е слично со критериумот за стипендија.
Кој има повисок просек тој е во предност.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
:/

Озбилно и за дуќани/станови што издаваме треба да се достават документи? :/
Кажете ми дека е глупава шпекулација, добро бе и колку ми троши колата на 100 км да не треба да покажам? Ае
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
многу документи што се бараат тука се глупост али што да се праи..како на пример овој пак ќе го кажам УППИ образец што не знам како се потполнува..

а за кредитот ќе пробам да прашам некој, па ако дознаам ќе пишам

поздрав
абе добро да, глупост се, ама ова бре...не уверение за државјанство, него копија од истото заверена кај нотар? what's the point? али тоа е тоа...

поздрав!
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Ве молам брз одговор на ова: Документот од управа за приходи како да го земам и кај се наоѓа тоа во Скопје???
Ми требаат ли некои дополнителни документи за тоа? И најважно колку време треба да чекам?????
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Која глупост е ова:tapp:

а, знам колку е минимумот, прашањето ми беше, од ланските генерации, кој бил најмалиот просек што земал кредити...дали 8.1 или 8 или 7.9 итн...значи од 7 односно 7.5, до 8.5 можат сите да конкурираат, е сега кој добивале повеќе, односно дали се добивало и со 7.7 или 7.8 или морало да биде повисок, тоа прашувам:smir:
Кога ќе ти го дадат договорот ќе прочиташ дека ако си над 8.00 просек нетреба да го враќаш кредитот.Јас земав лани со просек 8.3 но мислам дека и под 8 даваат ама ќе треба да го враќаш, тоа е разликата, а би требало на сите кои имаат над 7.00за информатички и 7.5 за општествени да даваат. Повеќе примањата на твоите родители е тоа што најмногу се зема во предвид како јас што знам:pipi:.Подади документи ништо негубиш
 
Член од
27 јануари 2009
Мислења
1.044
Поени од реакции
40
ај некој ако знае нека пише дали за кредит мора да ги имаш сите предмети положено или не , зошто јас разбрав дека може и ако немаш еден - два положено
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
ај некој ако знае нека пише дали за кредит мора да ги имаш сите предмети положено или не , зошто јас разбрав дека може и ако немаш еден - два положено
Мислам треба 90% од предвидените испити да ти се положени, но те рангираат пониско ако ги немаш сите положено
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
80
Поени од реакции
23
мене овој УППИ образец:
http://konkursi.mon.gov.mk/cgi_sliki/MON/K3/UPPI.pdf

не ми е јасен како да го потполнам :(
УППИ е образец со треба да се завери на студентски прашања. Колку што видов имате 4 реда за сите 4 години, и 4 колони со: семестар(тука треба да внесете најверојатно? кој сместар ви е завршена годината, ама пак прашајте на ст.прашања), предвидени(колку кредити имате вкупно во таа година-обично се 60) и освоени кредити(кредитите од положените испити во секој ред за секоја год посебно),предвидени предмети ( колку предмети имате) и положени предмети ( колку предмети сте положиле од таа година)
Уште еднаш да напоменам дека во секоја графа треба поединечно да пишувате за секоја година (ако сте втора ке пишете само за прва а другите ке ги оставите празни, ако сте трета само за прва и втора ке пишете а другите пак остануваат празни...итн.)
Ако уште нешто не ви е јасно може слободно да одите на студентски прашања, па ако бидат љубезни може и ке ви кажат. А може и мене да ми пишете ама не знам дали ке бидам во можност да ви пишам оти немам цело време пристап до интернет(седам во студентски дом каде нема бесплатен интернет, а ако седнам во интернет кафе сите пари ке ми отидат на форумов :vozbud:).
Поздрав
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Кога ќе ти го дадат договорот ќе прочиташ дека ако си над 8.00 просек нетреба да го враќаш кредитот.Јас земав лани со просек 8.3 но мислам дека и под 8 даваат ама ќе треба да го враќаш, тоа е разликата, а би требало на сите кои имаат над 7.00за информатички и 7.5 за општествени да даваат. Повеќе примањата на твоите родители е тоа што најмногу се зема во предвид како јас што знам:pipi:.Подади документи ништо негубиш
па не може ова...со тој просек може да има 10 000 студенти, а они даваат 1600...а во право си, ништо не губам...ај ќе видиме шо ќе биде.

Јас мислам дека сега, по отварањето на толку нови факултети треба и во однос на стипендиите да сменат нешто...или да се дава многу поголем број на стипендии (ако не се лажам ист е бројот со лани и полани) или пак според мене, многу поправилно да се одвојат универзитетите, и да има стипендии за УКИМ, за УКЛО, за Гоце Делчев итн...за да биде се фер и коректно. затоа што на овој начин, како што е сега е за никаде. Значи некој што студира на дисперзирани од универзитетот Гоце Делчев, не знам, во Кочани...освен што плаќа многу пониска партиципација од овие на УКИМ во Скопје, освен што му е многу полесно да дојде до висок просек, а со тоа и да биде поконкурентен за стипендија, плус и ќе го земе местото на некој од овие на УКИМ во Скопје, кои се мачат за секој бод, а камо ли за повисока оцена.
Значи нема никаква рамноправност во односот на министерството спрема студентите. Тие можеби мислат дека се исти критериумите секаде, и de iure е сигурно така, ама de facto сме многу далеку од тоа.:tapp:
 
Член од
2 јули 2007
Мислења
470
Поени од реакции
26
Zdr...se izvinuvam za fondot....sakam da prasam dali imal nekoj slicno iskustvo...
Znaci studiram na Stom.fax. strucen zaben tehnicar...i lanskata godina imavme 7 predvideni predmeti so ocena...a jas imam 6 polozeno t.e nemam 90% a imam prosek 9.3... toa zanci deka nema da me rangiraat ili...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.545
Поени од реакции
69.411
Zdr...se izvinuvam za fondot....sakam da prasam dali imal nekoj slicno iskustvo...
Znaci studiram na Stom.fax. strucen zaben tehnicar...i lanskata godina imavme 7 predvideni predmeti so ocena...a jas imam 6 polozeno t.e nemam 90% a imam prosek 9.3... toa zanci deka nema da me rangiraat ili...
Треба се да имаш положено за да те рангираат:smir:
 
Член од
22 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
26
Zdr...se izvinuvam za fondot....sakam da prasam dali imal nekoj slicno iskustvo...
Znaci studiram na Stom.fax. strucen zaben tehnicar...i lanskata godina imavme 7 predvideni predmeti so ocena...a jas imam 6 polozeno t.e nemam 90% a imam prosek 9.3... toa zanci deka nema da me rangiraat ili...
Поднеси, ќе ти дадат, кај мене минус еден предмет шо беа, земаа. 100 % ќе земеш, слободно поднеси документи.

Едит: Тоа што вика најмалку 90% не значи точно 90%, како може кај тебе да испадне 90% положени испити, не може пола испит да оставиш. Така да минус еден може да толерираат:)

Треба се да имаш положено за да те рангираат:smir:
Не мора се да имаш, може минус еден предмет:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom