Стипендии за студенти Роми

Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Чекај бе малце,ако толку нејкете да бидете да бидете дискриминирани на етничка основа,за кој кур бараш бенефиции на основа на тоа што си ром?

Само кај нас го има ова ебате,стипендии се даваат не за мотив туку за да се задоволи одредена група на граѓани,како социјална помош да е ова. Одличен си и си Ром,да побараме статистика колку од учениците се одлични во Македонија и што е најтрагично ти стварно ќе добиеш стипендија а они нема. Не е битно чиви се парите,нека гледаат реално кај да се дадат парите а не на некој небитни работи да гледаат од типот што нација и религија си.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
1. Има многу пописмени Роми од тебе.
2. Е сега кога гледаме од твојта гледна точка дека Ромите се неписмени и необразовани, тогаш сигурно не би им претставувале конкуренција за стипендиите за образование на „твоите“ деца нели? ;)

1. Има пописмени како нема еве некои од нив и во парламентот се:
16.06bajram1.jpg
2. Најтрагично е што им се конкуренција нели ;)?
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Чекај бе малце,ако толку нејкете да бидете да бидете дискриминирани на етничка основа,за кој кур бараш бенефиции на основа на тоа што си ром?

Само кај нас го има ова ебате,стипендии се даваат не за мотив туку за да се задоволи одредена група на граѓани,како социјална помош да е ова. Одличен си и си Ром,да побараме статистика колку од учениците се одлични во Македонија и што е најтрагично ти стварно ќе добиеш стипендија а они нема. Не е битно чиви се парите,нека гледаат реално кај да се дадат парите а не на некој небитни работи да гледаат од типот што нација и религија си.
Ти стварно не си сфатил буквално ништо од тоа што го напишав. Ајде малку по малку:

За првиот болд: Како може некој што нејќе да биде дискриминиран, да не сака да има одредени бенифиции поради трпењето на тој факт? Да не сакаш случајно да кажеш дека ти се осеќаш дискриминиран? Извини, не ти го сфатив прашањето затоа би те замолил да го преформулираш. :)

Втор болд: Стипендиите на Ромите немаат врска со стипендиите што ги дава државата за образованието. Тоа го потврдува и фактот секој Ром што зема стипендија од USAID или REF (Roma educational fund), не смее да биде корисник на друга стипендија (тоа го пишува во договорот), така што воопшто вие Македонците не губите ништо.

Ти фактички се жалиш зошто некои Роми добиваат стипендии и покрај послабиот успех во споредба со други луѓе од различна етничка припадност, одговорот го имаш во првите мои постови, те молам внимателно да ги прочиташ. Ромите не се криви а уште помалце е во нивна надлежност што нема интернационални невладини организации кои даваат стипендии на Македонци. Е сега не знам, можеби и има организации кои се бават со поттикот на македонскиот етницитет.
--- надополнето: 24 јануари 2013 во 20:28 ---
Има пописмени како нема еве некои од нив и во парламентот се:
Прегледај го приврзокот 56835
Да, ти благодарам за исцрпниот одговор. Некогаш едноставно не заслужувате да ви се дадат одговори (мислам на поединци), пак ќе си останете со своите лични убедувања без разлика на некои вистинити факти кои ги искажав.

Тоа е тоа, поздрав и се` најдобро :D

И да, на крај краева доколку сте стварно толку засегнати, направете иницијатива, излезете на протест како ваше демократско право и борете се за вашите барања. А не само од одредена доза на љубомора да пишувате бесмислици. Дечкото кој ја отвори темата побара помош, а вие како оси му се нафрливте за сосема друго. За жал тоа се случува и на другите теми од форумов, не само на овој, што е стварно доста жалосно и демотивирачки за другите членови кои сакаат да имаат конструктивна расправа.
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Ти стварно не си сфатил буквално ништо од тоа што го напишав. Ајде малку по малку:

За првиот болд: Како може некој што нејќе да биде дискриминиран, да не сака да има одредени бенифиции поради трпењето на тој факт? Да не сакаш случајно да кажеш дека ти се осеќаш дискриминиран? Извини, не ти го сфатив прашањето затоа би те замолил да го преформулираш. :)

Втор болд: Стипендиите на Ромите немаат врска со стипендиите што ги дава државата за образованието. Тоа го потврдува и фактот секој Ром што зема стипендија од USAID или REF (Roma educational fund), не смее да биде корисник на друга стипендија (тоа го пишува во договорот), така што воопшто вие Македонците не губите ништо.

Ти фактички се жалиш зошто некои Роми добиваат стипендии и покрај послабиот успех во споредба со други луѓе од различна етничка припадност, одговорот го имаш во првите мои постови, те молам внимателно да ги прочиташ. Ромите не се криви а уште помалце е во нивна надлежност што нема интернационални невладини организации кои даваат стипендии на Македонци. Е сега не знам, можеби и има организации кои се бават со поттикот на македонскиот етницитет.
--- надополнето: 24 јануари 2013 во 20:28 ---


Да, ти благодарам за исцрпниот одговор. Некогаш едноставно не заслужувате да ви се дадат одговори (мислам на поединци), пак ќе си останете со своите лични убедувања без разлика на некои вистинити факти кои ги искажав.

Тоа е тоа, поздрав и се` најдобро :D

И да, на крај краева доколку сте стварно толку засегнати, направете иницијатива, излезете на протест како ваше демократско право и борете се за вашите барања. А не само од одредена доза на љубомора да пишувате бесмислици. Дечкото кој ја отвори темата побара помош, а вие како оси му се нафрливте за сосема друго. За жал тоа се случува и на другите теми од форумов, не само на овој што е стварно доста жалосно и демотивирачки за другите членови кои сакаат да имаат конструктивна расправа.
Убаво те прашаа ај објасни ни зошто бара бенефиции и стипендија на национална основа???
Ако го бива него и американците и германците ќе го стипендираат??? Нека иде кај нив нека се докаже.
:pos:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ти стварно не си сфатил буквално ништо од тоа што го напишав. Ајде малку по малку:

За првиот болд: Како може некој што нејќе да биде дискриминиран, да не сака да има одредени бенифиции поради трпењето на тој факт? Да не сакаш случајно да кажеш дека ти се осеќаш дискриминиран? Извини, не ти го сфатив прашањето затоа би те замолил да го преформулираш. :)

Втор болд: Стипендиите на Ромите немаат врска со стипендиите што ги дава државата за образованието. Тоа го потврдува и фактот секој Ром што зема стипендија од USAID или REF (Roma educational fund), не смее да биде корисник на друга стипендија (тоа го пишува во договорот), така што воопшто вие Македонците не губите ништо.

Ти фактички се жалиш зошто некои Роми добиваат стипендии и покрај послабиот успех во споредба со други луѓе од различна етничка припадност, одговорот го имаш во првите мои постови, те молам внимателно да ги прочиташ. Ромите не се криви а уште помалце е во нивна надлежност што нема интернационални невладини организации кои даваат стипендии на Македонци. Е сега не знам, можеби и има организации кои се бават со поттикот на македонскиот етницитет.
--- надополнето: 24 јануари 2013 во 20:28 ---


Да, ти благодарам за исцрпниот одговор. Некогаш едноставно не заслужувате да ви се дадат одговори (мислам на поединци), пак ќе си останете со своите лични убедувања без разлика на некои вистинити факти кои ги искажав.

Тоа е тоа, поздрав и се` најдобро :D

И да, на крај краева доколку сте стварно толку засегнати, направете иницијатива, излезете на протест како ваше демократско право и борете се за вашите барања. А не само од одредена доза на љубомора да пишувате бесмислици. Дечкото кој ја отвори темата побара помош, а вие како оси му се нафрливте за сосема друго. За жал тоа се случува и на другите теми од форумов, не само на овој, што е стварно доста жалосно и демотивирачки за другите членови кои сакаат да имаат конструктивна расправа.
Они нејкат да бидат дискриминирани(да бидат различно гледани од другите) и тоа е океј,но кога имаат бенефиција од тоа што се поразлични,тогаш им одговара и забораваат дека нивната група ќе се издвои од маста.Кратко и јасно нејќам каква било дискриминација врз основ на етничката припадност,дали било стипендија или работа тоа не треба да биде никаков критериум.
За вториот болд,јебига неправда.Само ти кажувам дека и тоа ти е одредена дискриминација и да не се чудат коа ќе им се враќа на нивна кожа највише:)Безразлика што не се наши пари...
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Ти стварно не си сфатил буквално ништо од тоа што го напишав. Ајде малку по малку:

За првиот болд: Како може некој што нејќе да биде дискриминиран, да не сака да има одредени бенифиции поради трпењето на тој факт? Да не сакаш случајно да кажеш дека ти се осеќаш дискриминиран? Извини, не ти го сфатив прашањето затоа би те замолил да го преформулираш. :)

Втор болд: Стипендиите на Ромите немаат врска со стипендиите што ги дава државата за образованието. Тоа го потврдува и фактот секој Ром што зема стипендија од USAID или REF (Roma educational fund), не смее да биде корисник на друга стипендија (тоа го пишува во договорот), така што воопшто вие Македонците не губите ништо.

Ти фактички се жалиш зошто некои Роми добиваат стипендии и покрај послабиот успех во споредба со други луѓе од различна етничка припадност, одговорот го имаш во првите мои постови, те молам внимателно да ги прочиташ. Ромите не се криви а уште помалце е во нивна надлежност што нема интернационални невладини организации кои даваат стипендии на Македонци. Е сега не знам, можеби и има организации кои се бават со поттикот на македонскиот етницитет.
--- надополнето: 24 јануари 2013 во 20:28 ---


Да, ти благодарам за исцрпниот одговор. Некогаш едноставно не заслужувате да ви се дадат одговори (мислам на поединци), пак ќе си останете со своите лични убедувања без разлика на некои вистинити факти кои ги искажав.

Тоа е тоа, поздрав и се` најдобро :D

И да, на крај краева доколку сте стварно толку засегнати, направете иницијатива, излезете на протест како ваше демократско право и борете се за вашите барања. А не само од одредена доза на љубомора да пишувате бесмислици. Дечкото кој ја отвори темата побара помош, а вие како оси му се нафрливте за сосема друго. За жал тоа се случува и на другите теми од форумов, не само на овој, што е стварно доста жалосно и демотивирачки за другите членови кои сакаат да имаат конструктивна расправа.
Прво викаш немојте да го дикриминирате затоа што е ром а после викаш дискриминирајте ги македонците?
:LOL:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Они нејкат да бидат дискриминирани(да бидат различно гледани од другите) и тоа е океј,но кога имаат бенефиција од тоа што се поразлични,тогаш им одговара и забораваат дека нивната група ќе се издвои од маста.Кратко и јасно нејќам каква било дискриминација врз основ на етничката припадност,дали било стипендија или работа тоа не треба да биде никаков критериум.
За вториот болд,јебига неправда.Само ти кажувам дека и тоа ти е одредена дискриминација и да не се чудат коа ќе им се враќа на нивна кожа највише:)Безразлика што не се наши пари...
Нормално, никој не сака да биде дискриминиран под никакви услови, но се` додека ги има таквите како LetMeSea, тогаш за негова несреќа ќе се продолжи со истиот концепт на работа. Но искрено, јас мислам дека во рок до максимум 10 год. дека ќе престанат сите стипендирања таргетирани специјално кон оваа етничка група бидејќи стапката на образованието на Ромите во последните 7-8 години е значително зголемена што значи дека во наредните години Ромите ќе имаат добри кадри кои што ќе бидат способни да ги застапуваат нивните интереси и дека ќе бидат каде каде повеќе еманципирани во општеството.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Абе деца глупави што сте се фатиле за циганиве ?
Шиптapите на времето имаа квоти толку и толку шошони се запишуваат на државна сметка, познавам дури и наши кој се запишува како шкољонци зашто нити полагаа приемен нити бутур.
Шкаљонциве сегде се набутани ама буквално насекаде а живи неписмени ај што се неписмени туку и воспитувањето им е на 0 пошто од планина се симнати,се дерат пљампаат на шалтери и никому ништо.
Сега вие за баци сте се фатиле, а анасана бацките беа први кога прогласивне независност, тука се со генерации дедовци прадедовци чукун дедовци, без циго село и држава не бива бе деца.
Дали заборавивте дека 2001 сите цигани што добија покана сите се одзваа на неа и отидоа во резервниот состав ( јес да беше катанга со нив, ама барем на цела мака се смеевне, и имаше ако ништо друго кој да те буди навечер ако учките решат да удрат па и до тоа да има на кого да му шибнеш заушка кога си нервозен и после пола сат пак да пиете пиво :pos:)
Да е до мене би донел закон во секоја фирма да има запослено најмалку по три цигани да видиш како се дига духот и расположението на вработените.
Оставете ги тие се странци на своето никој и никаде, македонија си ја имаат прогласено за матична држава :D
 
Член од
26 декември 2012
Мислења
79
Поени од реакции
129
Детево што бара стипендија е со светлосни години пред Амди Бајрам. Дај не го тупете. Ако сте заглавени со некои стереотипи одете лечете се. Од 1990 навака Ромите покажале во повеќе наврати дека се лојални граѓани на Македонија.Не е детево криво што на затупени мозоци ко ќе се спомне Ром пред очи му излага Циган-чергар од под железничка. Па и тој од под железничка има основна култура.


Дај боже 2 стипендии да добиеш, една од Македонија и една од странство. Ако ти фаќа црпката само напред да одиш во животот.
 

Diamond xD

м-р. Перфекционист
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17
Поени од реакции
19
Абре незнае да пишува бе ало?!? Какви стипендии за што, за неписмени? !
Извини, дали ова би требало за мене да значи??? Дали тоа ти се ДРЗНУВАШ мене да ме наречеш неписмен, дека ЈАС не знам да пишувам?? Боже мој, знаеш ли ти колку пати имам учествувано на литературни натпревари, конкурси... а знаеш ли уште колку награди имам добиено за најдобри прозни дела???? Те уверувам дека подобро го знам “твојот“ мајчин јазик од тебе... и после сево ова (иако мразам да се фалам со било што) зарем сеуште имаш лице да се појавиш и да ми речиш дека не знам да пишувам? Упс, се извинувам, заборавив, .. личности како тебе немаат ниту совест, ниту грижа, ниту страм, воспитување, а уште повеќе култура! Ти си еден многу погрешен пример за целата нација - твоето семејство и сите околу тебе нека го примат искрено моето сочувство! Знаеш, и јас отсекогаш сум го застапувал истото - да добивам онолку колку што заслужувам без да користам било какви бенефиции, дали за етничка и бла бла бла... Но, не си на наше место и неможеш да разбереш како ми е мене, а и на моето семејство! Добро рекле - ситиот не му верува на гладниот! И не се предавам! Нема да се предадам поради таквите како тебе, се дури не ги истребам сите исти и општеството да ни блеска! ... Не вредиш повеќе да бидеш ниту цитиран, ниту па да добиваш трошка внимание!

Осврнувајќи се на вас, другите што имате коментирано, најпрво сакам да ви кажам дека навистина ми беше, ми е и ќе ми биде многу жал од тоа што го прочитав! Се прашувам, како може едно човечко суштество, создадено за совршенство, со илјадници емоции и чувства, може да биде толку злобно, толку каменито и без малку грев во душата?
Оставете ја настрана бенефицијата од етничката основа. Зарем не можете да помислете дека тоа е единствен начин една млада особа како мене со идеали и планови за иднина, желна за учење, но сепак осакатена од сиромаштијата и општествената нееднаквост; да го продолже понатаму своето образование? Дали сите вие што се бунтовате, помислувате како ми е мене, а посебно на мајка ми и татко ми со секоја помисла дека не ќе би можел да продолжам понатаму и да изградам една друга перспектива во мојот живот? Зарем не е жално некој што вложува огромен труд и желба за образование, и еден ваков потенцијал, сепак да заврше некаде на печалба и во странство?

Ужас се случува... :(
 
Член од
20 октомври 2012
Мислења
3.612
Поени од реакции
6.239
Извини, дали ова би требало за мене да значи??? Дали тоа ти се ДРЗНУВАШ мене да ме наречеш неписмен, дека ЈАС не знам да пишувам?? Боже мој, знаеш ли ти колку пати имам учествувано на литературни натпревари, конкурси... а знаеш ли уште колку награди имам добиено за најдобри прозни дела???? Те уверувам дека подобро го знам “твојот“ мајчин јазик од тебе... и после сево ова (иако мразам да се фалам со било што) зарем сеуште имаш лице да се појавиш и да ми речиш дека не знам да пишувам? Упс, се извинувам, заборавив, .. личности како тебе немаат ниту совест, ниту грижа, ниту страм, воспитување, а уште повеќе култура! Ти си еден многу погрешен пример за целата нација - твоето семејство и сите околу тебе нека го примат искрено моето сочувство! Знаеш, и јас отсекогаш сум го застапувал истото - да добивам онолку колку што заслужувам без да користам било какви бенефиции, дали за етничка и бла бла бла... Но, не си на наше место и неможеш да разбереш како ми е мене, а и на моето семејство! Добро рекле - ситиот не му верува на гладниот! И не се предавам! Нема да се предадам поради таквите како тебе, се дури не ги истребам сите исти и општеството да ни блеска! ... Не вредиш повеќе да бидеш ниту цитиран, ниту па да добиваш трошка внимание!

Осврнувајќи се на вас, другите што имате коментирано, најпрво сакам да ви кажам дека навистина ми беше, ми е и ќе ми биде многу жал од тоа што го прочитав! Се прашувам, како може едно човечко суштество, создадено за совршенство, со илјадници емоции и чувства, може да биде толку злобно, толку каменито и без малку грев во душата?
Оставете ја настрана бенефицијата од етничката основа. Зарем не можете да помислете дека тоа е единствен начин една млада особа како мене со идеали и планови за иднина, желна за учење, но сепак осакатена од сиромаштијата и општествената нееднаквост; да го продолже понатаму своето образование? Дали сите вие што се бунтовате, помислувате како ми е мене, а посебно на мајка ми и татко ми со секоја помисла дека не ќе би можел да продолжам понатаму и да изградам една друга перспектива во мојот живот? Зарем не е жално некој што вложува огромен труд и желба за образование, и еден ваков потенцијал, сепак да заврше некаде на печалба и во странство?

Ужас се случува... :(
Гледам брзо учиш (СТРАМ) тое е карактеристика на големите умови тие што заслужуваат стипендии...ми наликуваш како овој што го фати крстот во жестока конкуренција :LOL:
Јас од се срце ти посакувам да завршиш некаде во странство со овој твојов потенцијал и да си ги земеш со тебе сите од твојата поширока фамилија! Таму раат ќе си видите и нема да се замарате со вакви дискриминации.
 
Член од
27 јули 2012
Мислења
300
Поени од реакции
122
Секако дека и ромите се луѓе, но тие се најнеписмени на балканот. Државата треба да вложува во нив за да и тие малце од малце се образоваат и цивилизираат на некој начин. Јас стојам позади ромите и сум ЗА да им се помогне да се школуваат.

Ке ви дадам еден пример. На Медицинските факултети во Скопје и Штип беа примени 500 роми на општа медицина со добар и многу добар успех 3 и 4. Тие беа селектирани во групата на националности.
--- надополнето: 24 јануари 2013 во 23:38 ---
така е
Извини, дали ова би требало за мене да значи??? Дали тоа ти се ДРЗНУВАШ мене да ме наречеш неписмен, дека ЈАС не знам да пишувам?? Боже мој, знаеш ли ти колку пати имам учествувано на литературни натпревари, конкурси... а знаеш ли уште колку награди имам добиено за најдобри прозни дела???? Те уверувам дека подобро го знам “твојот“ мајчин јазик од тебе... и после сево ова (иако мразам да се фалам со било што) зарем сеуште имаш лице да се појавиш и да ми речиш дека не знам да пишувам? Упс, се извинувам, заборавив, .. личности како тебе немаат ниту совест, ниту грижа, ниту страм, воспитување, а уште повеќе култура! Ти си еден многу погрешен пример за целата нација - твоето семејство и сите околу тебе нека го примат искрено моето сочувство! Знаеш, и јас отсекогаш сум го застапувал истото - да добивам онолку колку што заслужувам без да користам било какви бенефиции, дали за етничка и бла бла бла... Но, не си на наше место и неможеш да разбереш како ми е мене, а и на моето семејство! Добро рекле - ситиот не му верува на гладниот! И не се предавам! Нема да се предадам поради таквите како тебе, се дури не ги истребам сите исти и општеството да ни блеска! ... Не вредиш повеќе да бидеш ниту цитиран, ниту па да добиваш трошка внимание!

Осврнувајќи се на вас, другите што имате коментирано, најпрво сакам да ви кажам дека навистина ми беше, ми е и ќе ми биде многу жал од тоа што го прочитав! Се прашувам, како може едно човечко суштество, создадено за совршенство, со илјадници емоции и чувства, може да биде толку злобно, толку каменито и без малку грев во душата?
Оставете ја настрана бенефицијата од етничката основа. Зарем не можете да помислете дека тоа е единствен начин една млада особа како мене со идеали и планови за иднина, желна за учење, но сепак осакатена од сиромаштијата и општествената нееднаквост; да го продолже понатаму своето образование? Дали сите вие што се бунтовате, помислувате како ми е мене, а посебно на мајка ми и татко ми со секоја помисла дека не ќе би можел да продолжам понатаму и да изградам една друга перспектива во мојот живот? Зарем не е жално некој што вложува огромен труд и желба за образование, и еден ваков потенцијал, сепак да заврше некаде на печалба и во странство?

Ужас се случува... :(
Така е другар, јас се согласувам со тебе 100%. Само терај си го твојот пат и ке ја постигнеш целта, а државата гледа и за ромите, секоја година се повише и повише се одвојуваат финансиски средства за ромите од буџетот на РМ. И вие сте дел од оваа држава.
Само едно ми е жал за вас, што не го славите више Ѓурѓов ден :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom