Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
5 декември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo da ve prasham, si imam presuda za 3 meseci zabrana za upravuvanje so b kategorija.Seuste cekam pismo od mvr za dai ja pishat kaznata. Sega mesecov imam zakzano za vadenje novi dokumenti ova sto bese so imeto. Dali koa ke izvadam nova vozacka ke mi ja pishuva zabranata? Dali toa znaci deka nema da mi stigne pismo od mvr doma? I dali od denta koga imam zakazano za slikanje ke trae zabranata, poso sigg ke cekam da mi bide gotova pa barem neka pomine malce vreme? Fala vi mnogu
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.997
Поени од реакции
10.673
Zdravo da ve prasham, si imam presuda za 3 meseci zabrana za upravuvanje so b kategorija.Seuste cekam pismo od mvr za dai ja pishat kaznata. Sega mesecov imam zakzano za vadenje novi dokumenti ova sto bese so imeto. Dali koa ke izvadam nova vozacka ke mi ja pishuva zabranata? Dali toa znaci deka nema da mi stigne pismo od mvr doma? I dali od denta koga imam zakazano za slikanje ke trae zabranata, poso sigg ke cekam da mi bide gotova pa barem neka pomine malce vreme? Fala vi mnogu
За впишување на забраната на новата возачка сигурно ке ти ја впишат е сега дали ке ти ја задржат и старата ради тоа не знам, скоро вадев возачка па старата ми ја поништија при подигање на новата
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
829
Поени од реакции
895
Zdravo da ve prasham, si imam presuda za 3 meseci zabrana za upravuvanje so b kategorija.Seuste cekam pismo od mvr za dai ja pishat kaznata. Sega mesecov imam zakzano za vadenje novi dokumenti ova sto bese so imeto. Dali koa ke izvadam nova vozacka ke mi ja pishuva zabranata? Dali toa znaci deka nema da mi stigne pismo od mvr doma? I dali od denta koga imam zakazano za slikanje ke trae zabranata, poso sigg ke cekam da mi bide gotova pa barem neka pomine malce vreme? Fala vi mnogu
Ако имаш забрана , терминот не ти вреди. Во соба 20 и некоја, за забрана. Од 08:00 до 14:00 работат.
Ако си влезен во систем за забрана, одма ќе ти ја пишат.
 
Член од
5 декември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Ако имаш забрана , терминот не ти вреди. Во соба 20 и некоја, за забрана. Од 08:00 до 14:00 работат.
Ако си влезен во систем за забрана, одма ќе ти ја пишат.
Mene pismo mi nema stignato, mozam da idam sea koga ke vadam drigi dokumenti da mi ja pishat ?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
829
Поени од реакции
895
Mene pismo mi nema stignato, mozam da idam sea koga ke vadam drigi dokumenti da mi ja pishat ?
Може ако си внесен во системот. Ако те нема во групата за забрана, ќе мораш со термин. Имаше случај, на човек, што забрана му извадија од 1995 , петпати сменил дозвола од тогаш, ама ете дошло време да ја впишат.
Исто случај, човек сака да му ја впишат забраната, ама го нема во системот, и ќе мора да чека.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
При сообраќајна незгода каде што има неголеми(и не трајни) телесни повреди дали казната на сторителот што му е одредена од суд сметана како кривична? Случајот е влегување во главна улица од споредна(свртување лево)каде што не беше видено возилото при влегување на улицата заради малата прегледност. Почетник возач каде што имаше некои телесни повреди, но испадна дека беа ситни на крај. Ме грижи бидејќи знам за наоѓање работа обично ти бараат уверение за неосудуваност.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
При сообраќајна незгода каде што има неголеми(и не трајни) телесни повреди дали казната на сторителот што му е одредена од суд сметана како кривична? Случајот е влегување во главна улица од споредна(свртување лево)каде што не беше видено возилото при влегување на улицата заради малата прегледност. Почетник возач каде што имаше некои телесни повреди, но испадна дека беа ситни на крај. Ме грижи бидејќи знам за наоѓање работа обично ти бараат уверение за неосудуваност.
Ќе треба да провериш дали е евидентирана пресудата во евиденција, ако е, и ако е поминато двојно повеќе време од траењето на осудата (на пример условна 1 година, поминати се 2 години од завршувањето на условната, вкупно 3 години) тогаш поднесуваш барање за бришење на пресудата од кривичната евиденција, по бришењето исто како да не си бил осуден.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Ќе треба да провериш дали е евидентирана пресудата во евиденција, ако е, и ако е поминато двојно повеќе време од траењето на осудата (на пример условна 1 година, поминати се 2 години од завршувањето на условната, вкупно 3 години) тогаш поднесуваш барање за бришење на пресудата од кривичната евиденција, по бришењето исто како да не си бил осуден.
Znaci bi bilo smetano kako krivicno? Ova se desi pred 3 meseci I nemam nisto stignato kako izvestuvanje. Drugoto prashanje mi bese dali generalno pravi nekakov problem pri vrabotuvanje I sl?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Znaci bi bilo smetano kako krivicno? Ova se desi pred 3 meseci I nemam nisto stignato kako izvestuvanje. Drugoto prashanje mi bese dali generalno pravi nekakov problem pri vrabotuvanje I sl?
Кажувам општо според напишаното, не знам каква постапка е водена дали прекршочна или кривична, проблем при вработување ако си кривично осуден прави само за јавна администрација, за во приватен сектор зависи од работодавачот, воглавно не прави проблем освен ако не е за кражба.
 
Член од
2 октомври 2021
Мислења
166
Поени од реакции
133
Кажувам општо според напишаното, не знам каква постапка е водена дали прекршочна или кривична, проблем при вработување ако си кривично осуден прави само за јавна администрација, за во приватен сектор зависи од работодавачот, воглавно не прави проблем освен ако не е за кражба.
Krivicno e, stotuku prashav. Bi mozel li da mi kazes otprilika kolku se prosecnite kazni za ova I isto taka ako ne se pojavam na pokanata za sud(poradi toa sto ne sum vo drzavata) dali pravi problem?
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
829
Поени од реакции
895
Krivicno e, stotuku prashav. Bi mozel li da mi kazes otprilika kolku se prosecnite kazni za ova I isto taka ako ne se pojavam na pokanata za sud(poradi toa sto ne sum vo drzavata) dali pravi problem?
Не е страшно и да не отидеш. Само пресудата мора да ја земеш, и да ја платиш. Сигурно нема затворска казна да биде, само парична. Би требало во поканата за на суд , да видиш што пишува, зашто си обвинет.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Krivicno e, stotuku prashav. Bi mozel li da mi kazes otprilika kolku se prosecnite kazni za ova I isto taka ako ne se pojavam na pokanata za sud(poradi toa sto ne sum vo drzavata) dali pravi problem?
Вака не работам кривично, но како што знам мора да имаш бранител, а добро е да се јавиш затоа што судијата може да бара обезбедување на обвинетиот во текот на постапката со други зборови притвор, ако утврдат дека си во странство тогаш ќе распишат меѓународна потерница и ако имаш само мк пасош тогаш ако те фати полиција во странство ќе те екстрадира во Македонија, освен ако не си двоен државјанин (најчесто бг државјанство) а работиш во Германија со бг пасош во системот нивен си така евидентиран тогаш Германија или странската земја нема да те екстрадира затоа што Бугарија, исто Србија, не екстрадираат свои државјани на трети држави.
Инаку секое враќање во Македонија ќе те приведат на влез на граница.
За да немаш проблеми, јави се на судската покана ангажирај бранител, дури би те препорачал склучи спогодба со ОЈО за признавање вина и да ти досудат алтернативна мерка условна осуда.
И слободно ќе можеш да се вратиш во странство, да си доаѓаш во Македонија и никому ништо, најчесто се досудува 6 месеци казна затвор под услов да не го сториш делото во наредни 2 години, значи после 4 години ќе си бараш бришење на осудата и како да не си бил осуден, а за во странство нема да ти пречи ако си со странски пасош таму, но ако бегаш, се криеш таа потерница ќе ти направи проблем во странство особено ако си само со мк пасош.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom