Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
14 јули 2017
Мислења
636
Поени од реакции
1.259
Дали има промена нешто во законот за зимски гуми? Дека претходно, доволно беше да носиш зимска опрема, а може и со летни гуми и не ми правеле проблем, сега нешто на муабет со другари слушнав дека морало да се има и зимски гуми. (можеби и само е муабет и дезинформации, ама сепак)
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.955
Поени од реакции
6.253
Дали има промена нешто во законот за зимски гуми? Дека претходно, доволно беше да носиш зимска опрема, а може и со летни гуми и не ми правеле проблем, сега нешто на муабет со другари слушнав дека морало да се има и зимски гуми. (можеби и само е муабет и дезинформации, ама сепак)
VIDI Ovde
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
4.404
Дали може да се вози без возачка дур не извадиш, доколку си ја изгубил, односно ти ја украле? И има ли ограничен период?
Денес ми го собраа новчаникот и прв слободен термин за нова е 14 Мај. 8 месеца од сега. :pos:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.955
Поени од реакции
6.253
Дали може да се вози без возачка дур не извадиш, доколку си ја изгубил, односно ти ја украле? И има ли ограничен период?
Денес ми го собраа новчаникот и прв слободен термин за нова е 14 Мај. 8 месеца од сега. :pos:
Pobrzo nanovo ce polozhish :pos: :pos: :pos:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.997
Поени од реакции
10.673
Дали може да се вози без возачка дур не извадиш, доколку си ја изгубил, односно ти ја украле? И има ли ограничен период?
Денес ми го собраа новчаникот и прв слободен термин за нова е 14 Мај. 8 месеца од сега. :pos:
По брза постапка
Мене ми истекува во ноември а термин ми вика во април :ROFLMAO:
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
4.404
По брза постапка
Мене ми истекува во ноември а термин ми вика во април :ROFLMAO:
Нека се ебат со брза постапка, они си го направија проблемот и нека си го решат. Намерно не го средуваат проблемот за да зимаат пари за брза постапка.

Таа па по телефон ми вика закажано за мај 14. Ни да праша дали е океј дали не. И викам а во други населби термин. Вика нема, тоа најрано, а сигурен сум дека во Драчево има порано термини него ли во МРТВ. Секој косовар вади таму документи.
И сега не ни можам да пробам да закажам на друго место зошто не можам да го избришам овој термин.

Иначе и мене ми истекуваше ноември
,пробував да ги добијам од август и дури денес успеав и ко за беља ми ја украдоа од кога закажав.
Цело време линијата зафатена, ретко стигав до таа автоматска секретарка. И кога ќе ја добиев сум чекал по 15мин и се гасеше.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.955
Поени од реакции
6.253
Нека се ебат со брза постапка, они си го направија проблемот и нека си го решат. Намерно не го средуваат проблемот за да зимаат пари за брза постапка.

Таа па по телефон ми вика закажано за мај 14. Ни да праша дали е океј дали не. И викам а во други населби термин. Вика нема, тоа најрано, а сигурен сум дека во Драчево има порано термини него ли во МРТВ. Секој косовар вади таму документи.
И сега не ни можам да пробам да закажам на друго место зошто не можам да го избришам овој термин.

Иначе и мене ми истекуваше ноември
,пробував да ги добијам од август и дури денес успеав и ко за беља ми ја украдоа од кога закажав.
Цело време линијата зафатена, ретко стигав до таа автоматска секретарка. И кога ќе ја добиев сум чекал по 15мин и се гасеше.
Dobro be decki, tolku li e ebano so toa terminite vo Skopje?
Jas pred eden Mesec vo Prilep dobiv za naredniot den termin i toa za normalna postapka.
Shto ne odite vo drugi gradovi da vi davaat dokumenti? Ili ne mozhi?
Na stranava mislam deka mozhis da si gi izbrishish terminite koi ne ti trebaat! (Ako funktionira seushte)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
4.404
Dobro be decki, tolku li e ebano so toa terminite vo Skopje?
Jas pred eden Mesec vo Prilep dobiv za naredniot den termin i toa za normalna postapka.
Shto ne odite vo drugi gradovi da vi davaat dokumenti? Ili ne mozhi?
Na stranava mislam deka mozhis da si gi izbrishish terminite koi ne ti trebaat! (Ako funktionira seushte)
Нема таква опција, само можеш да видиш кога ти закажале.
Порано страната им беше многу добра, можеше да видиш точно кој термин е зафатен. Сега мораш да пробаш да закажеш на некој термин за да ти каже дека е зафатен. Плус на страната може само до ноември да закажеш, а они викаат слободен најрано мај.

Не може, те гледаат според адреса и таму ти закажуваат. Одма ќе отидев во друг град да можеше, наместо да се расправам со Косовари дур чекам ред.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.955
Поени од реакции
6.253
Нема таква опција, само можеш да видиш кога ти закажале.
Порано страната им беше многу добра, можеше да видиш точно кој термин е зафатен. Сега мораш да пробаш да закажеш на некој термин за да ти каже дека е зафатен. Плус на страната може само до ноември да закажеш, а они викаат слободен најрано мај.

Не може, те гледаат според адреса и таму ти закажуваат. Одма ќе отидев во друг град да можеше, наместо да се расправам со Косовари дур чекам ред.
Abe ti vikam za zakazhani termini da gi otkazhish. Odish vo Rezervacii i si najduvash koj termin ne ti treba i go dokazhuvash.
Posle toa mozhish da barash nov termin.

I da i kaj mene letoska ne pishuvashe koj den i koe vreme e sloboden tuku morahse den po den da gi prebaruvash(Poglupo ne bilo nikogash)
ama im se javiv na telefon i vednash dobiv termin. (Mozhebi srejca, shto znam)
 
Член од
2 август 2022
Мислења
192
Поени од реакции
119
Му се случило на некој да му стигне дома покана од МВР да однесе возачка дозвола и да не ја однел?
Автоматски споено мислење:

Обично трај месеци дури да се пушти од суд во полиција за да те побараат.
Пробај да извадиш.
Мене ми стигна покана од полиција и полето за датум и време е празно. Да си седам така, или да ја однесам?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.534
Поени од реакции
5.722
Му се случило на некој да му стигне дома покана од МВР да однесе возачка дозвола и да не ја однел?
Toj sum.
Nisto strasno, ke ti ja zemat samite prva prilika, dali rutinska kontrola, dali (kako kaj mene) pri zamena na istek na rok. I sekako ke ti ja pisat kaznata
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.666
Поени од реакции
63.029
Му се случило на некој да му стигне дома покана од МВР да однесе возачка дозвола и да не ја однел?
Автоматски споено мислење:


Мене ми стигна покана од полиција и полето за датум и време е празно. Да си седам така, или да ја однесам?
Ke ти дојде дома полиција. Мене, според нивно кажување, ми стигнала таква покана за одземање, на која не сум се одзвал. 100% сум сигурен дека поканата завршила во погрешно сандаче, но нејсе. Дојдоа 3-ца на врата. Културно им се заблагодарив, им објаснив дека се работи за недоразбирање, и дека во тек на наредни 8 дена ке ја предадам, што и се случи.
 
Член од
28 мај 2023
Мислења
152
Поени од реакции
152
Дали некој знае дали казната за возење кола појака од 105hp/77kw како возач почетник е само парична или одземаат возачка? И дали воопшто приметуваат такви работи?
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.650
Поени од реакции
3.691
Дали некој знае дали казната за возење кола појака од 105hp/77kw како возач почетник е само парична или одземаат возачка? И дали воопшто приметуваат такви работи?
Парична е само. И да, обавезно се проверува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom