Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
11 мај 2015
Мислења
17
Поени од реакции
2
Што значи ако полицаец те сопре и само ти запише информации (и број на телефон) на едно ливче, не на некаков записник и те пушти? Ќе пуштат казна по пошта во овој случај или?
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
9.024
Поени од реакции
5.947
Што значи ако полицаец те сопре и само ти запише информации (и број на телефон) на едно ливче, не на некаков записник и те пушти? Ќе пуштат казна по пошта во овој случај или?
Тие податоци полицаецот ги запишува за него...еден вид на оправдување за тоа што го има сработено т.е. дека извршил контрола на Х возило, лице и слично. Казна во таква ситуација не би требало да ти стигне, но секогаш постои можноста да се направи курназ и да ја пушти со ‘‘оправдание‘‘ дека не си сакал да потпишеш и после неколку месеци да ти стигне покана за на суд.

Број на телефон ваљда ти земал зошто му се свиѓаш. :P :D
 
J

joe.b

Гостин
Тие податоци полицаецот ги запишува за него...еден вид на оправдување за тоа што го има сработено т.е. дека извршил контрола на Х возило, лице и слично. Казна во таква ситуација не би требало да ти стигне, но секогаш постои можноста да се направи курназ и да ја пушти со ‘‘оправдание‘‘ дека не си сакал да потпишеш и после неколку месеци да ти стигне покана за на суд.

Број на телефон ваљда ти земал зошто му се свиѓаш. :P :D
победа :pos:
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Што значи ако полицаец те сопре и само ти запише информации (и број на телефон) на едно ливче, не на некаков записник и те пушти? Ќе пуштат казна по пошта во овој случај или?
Ќе ти се јави денеска ќе те викне на средба негде, ќе ти се прави фин и ќе ти бара 50/100 евра на "заем" за замена дека бил многу фин со тебе, ако е некој покурназ ќе ти каже директно дај пари иначе ќе ја пуштам казната. Во овие случаи ако ти се јави, прво отиди до мвр објасни ја работата и земи обележани пари па со среќа нека му е.
 
Т

Триптико

Гостин
@achtung да те прашам јас тебе нешто: од кога "марица" вози само со лев фар и десно штоп светло исправни? Па и си седнува на лимонада и паркира на средина на семафор? Ваквите кој ги казнува?!?
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Што значи ако полицаец те сопре и само ти запише информации (и број на телефон) на едно ливче, не на некаков записник и те пушти? Ќе пуштат казна по пошта во овој случај или?
Mene mi stigna kazna posle 14 meseci na istiov nacin.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Што значи ако полицаец те сопре и само ти запише информации (и број на телефон) на едно ливче, не на некаков записник и те пушти? Ќе пуштат казна по пошта во овој случај или?
Требало него да го прашаш поради која причина ти ги запишува информациите, законски смее да ти запишат само регистрација на возилото да се има увид дека вршеле контрола доколку веќе немале причина да те казнат. Сега може после одреден период да ти стигне некоја казна, поготово ако имале причина да ти пишат казна, ама решиле да бидат фини, па те пуштиле со усна опомена.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Такви „казни“ запишани на лист од тефтерче смешно со мобилен број оставено, паѓаат на суд - проверено и испитано (на свој грб). До сега 2 пати.

Еднаш за јадење семки т.е седевме каде што некој претходно јадел, друг пат за зимски ланци.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Decki ajde i jas dojde red da se boram so cajkani.
Imam uste 3 meseci kako ne smeam da vozam poveke od 11 satot, vcera vo 3:20 nokjta me zastanaja, mu gi predadov site potrebni dokumenti, me gibna za satot, i za pogolema kubikaza na kolata, mi ja zema i licnata karta, zapisa nesto i mi ja vrati, mi veli sega ke ti oprostime ama gledaj da ne se povtori poveke. Ima li shansi da sum kaznet? i doma da mi stigni kaznata pokraj toa sho toj mi rece deka ke progledat ovaj pat????

Sum nemal dosega vakov problem, iako sum bil zastanuvan edno 5/6 pati vo ovie 1 godina i 9 meseci za vozejne posle 11 , sum pominal samo so opomena i bez zemajne na licni podatoci kako vcera...

Ima li shansi da sum kaznet?, ako da, kolku bi bila kaznata, i dali ako odam na sud ima shansi da se ponisti i pokraj toa sto sum vinoven?
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Како и да е крив си така да 50-50 е подобро одколку да ти ја пишеле одма.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Како и да е крив си така да 50-50 е подобро одколку да ти ја пишеле одма.
Me interesira dali ima shansi doma da mi stigni??? kriv sum tuka nema zbor, ama me interesira kolkava e kaznata za ovaj vid na prekrsok + pogolema kubikaza , i dali vo slucaj da stigni na sud moze da se progleda nekako.. Cudno mi dojde od edna strana mi veli ke ti oprostam od druga mi zema licni podatoci i gi pisi.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Me interesira dali ima shansi doma da mi stigni??? kriv sum tuka nema zbor, ama me interesira kolkava e kaznata za ovaj vid na prekrsok + pogolema kubikaza , i dali vo slucaj da stigni na sud moze da se progleda nekako.. Cudno mi dojde od edna strana mi veli ke ti oprostam od druga mi zema licni podatoci i gi pisi.
Казната е 400 евра, казната може да ти стигни за 2-3 месеци и нема што да се прогледа на суд кога чисто пишува дека после 23 не можеш да возиш, штом те застанале 5-6 пати и ти простиле значи време е векe да си платиш зш очигледно се тие предупредувања не ти дошло памет.
 
Последно уредено:
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Me interesira dali ima shansi doma da mi stigni??? kriv sum tuka nema zbor, ama me interesira kolkava e kaznata za ovaj vid na prekrsok + pogolema kubikaza , i dali vo slucaj da stigni na sud moze da se progleda nekako.. Cudno mi dojde od edna strana mi veli ke ti oprostam od druga mi zema licni podatoci i gi pisi.
Штом ти земале податоци од лична карта, можно е да ти стигне пресуда за наплата на глоба. Пред едно 5 години мене ми напишаа казна за после 11 часот и тогаш изнесуваше 400 евра (200 евра во рол од 8 дена, и сега мислам дека е исто), меѓутоа ти пола не би можел да платиш, ако ти ја донесат дома. Немаш ограничување на кубикажа, туку на киловати, таа казна незнам колку изнесува.
 
Член од
24 август 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Вчера поминав на семафор на жолто(можеби фати црвено) и возев со 70-80 на саат , само што го поминав семафорот излезе полицаец-немаше кола паркирана беше пешки и видов на ретровизор како ми ја фотографира колата. Што е фората и дали може да ми стигне казна кога немаше радар и не ме застана ?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Вчера поминав на семафор на жолто(можеби фати црвено) и возев со 70-80 на саат , само што го поминав семафорот излезе полицаец-немаше кола паркирана беше пешки и видов на ретровизор како ми ја фотографира колата. Што е фората и дали може да ми стигне казна кога немаше радар и не ме застана ?
Доволно е само регистрација за да ти пише казна, а ако ти дал знак да застанеш, а ти не си застанал, за тоа казната е 300 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom