Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Вчера поминав на семафор на жолто(можеби фати црвено) и возев со 70-80 на саат , само што го поминав семафорот излезе полицаец-немаше кола паркирана беше пешки и видов на ретровизор како ми ја фотографира колата. Што е фората и дали може да ми стигне казна кога немаше радар и не ме застана ?
Штом немал радар ако ти стига казна, ќе биде за поминување на црвено. Да не бил со радарите што мерат и сликаат? Со нив не те застануваат.
 
Член од
24 август 2016
Мислења
2
Поени од реакции
0
Штом немал радар ако ти стига казна, ќе биде за поминување на црвено. Да не бил со радарите што мерат и сликаат? Со нив не те застануваат.
Не знам со што бил, видов само дека сликаше со апарат. Знае ли некој за ваков сличен случај? Како може да докаже дека сум направил прекршок ?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Не знам со што бил, видов само дека сликаше со апарат. Знае ли некој за ваков сличен случај? Како може да докаже дека сум направил прекршок ?
Тој е службено лице, не мора ништо да докаже, ако тој констатирал дека си поминал на црвено, ти ја пишува казната. и ти ако сакаш платија одма, ако не ќе ја платиш преку суд дупло
 
Т

Триптико

Гостин
Тој е службено лице, не мора ништо да докаже, ако тој констатирал дека си поминал на црвено, ти ја пишува казната. и ти ако сакаш платија одма, ако не ќе ја платиш преку суд дупло
Како не, ако е "службено" во кафана и те види дека пиеш, одма си пијан, нели? Не се секогаш во право. Ако е сигурен дека не поминал, нека си тера на суд. Службено лице, констатирал... Ц ц ц :facepalm:
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Како не, ако е "службено" во кафана и те види дека пиеш, одма си пијан, нели? Не се секогаш во право. Ако е сигурен дека не поминал, нека си тера на суд. Службено лице, констатирал... Ц ц ц :facepalm:
А ако излезат на суд, и ако полицаецот вика дека поминал на црвено а овој дека поминал на жолто, ти вака ко попаметен што мислиш дали ке има казна или ке го носат 10 дена на одмор
 
Член од
13 февруари 2014
Мислења
233
Поени од реакции
110
Ти бе вчера облече униформа и многу стана паметен, дај кажи се кај си со работа
 
Т

Триптико

Гостин
А ако излезат на суд, и ако полицаецот вика дека поминал на црвено а овој дека поминал на жолто, ти вака ко попаметен што мислиш дали ке има казна или ке го носат 10 дена на одмор
Полицаецот може да ВИКА колку сака. Ако нема доказ дека било црвено, и на одмор треба да го носи :D Кој ве учи дека полиција (посебно сообраќајна) е секогаш во право?
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
А ако излезат на суд, и ако полицаецот вика дека поминал на црвено а овој дека поминал на жолто, ти вака ко попаметен што мислиш дали ке има казна или ке го носат 10 дена на одмор
Во тој случај полицаец би можел да изрече казна по желба без никаков доказ. Пример јас сакам да ти пишам казна, ти ги запишувам табличките и тврдам дека си поминал на црвено. Немам слика, видео, сведоци. Како би поминало ова на суд? ( иако не ме чуди според тоа каде живееме )
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Полицаецот може да ВИКА колку сака. Ако нема доказ дека било црвено, и на одмор треба да го носи :D Кој ве учи дека полиција (посебно сообраќајна) е секогаш во право?
Затоа тој е службено лице а ти не си, а како мислиш функсионирало до сега, од кај тоа дека за секоја казна што ја пишуваат полицајците требало и доказ,и мене ме казнија за каиш ама не ме сликна полицаецот, и фино лепо ми дојде покана за во суд и ја платив со се судски трошоци[DOUBLEPOST=1471998580][/DOUBLEPOST]
Во тој случај полицаец би можел да изрече казна по желба без никаков доказ. Пример јас сакам да ти пишам казна, ти ги запишувам табличките и тврдам дека си поминал на црвено. Немам слика, видео, сведоци. Како би поминало ова на суд? ( иако не ме чуди според тоа каде живееме )
Ако ти имш доказ дека не си поминал на црвено го јаде цајканот, во спротивно го јадеш ти, од кај ви текна сеа ова дека полицаецот за секоја казна требало да има и доказ, глупости во боја
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Затоа тој е службено лице а ти не си, а како мислиш функсионирало до сега, од кај тоа дека за секоја казна што ја пишуваат полицајците требало и доказ,и мене ме казнија за каиш ама не ме сликна полицаецот, и фино лепо ми дојде покана за во суд и ја платив со се судски трошоци[DOUBLEPOST=1471998580][/DOUBLEPOST]
Ако ти имш доказ дека не си поминал на црвено го јаде цајканот, во спротивно го јадеш ти, од кај ви текна сеа ова дека полицаецот за секоја казна требало да има и доказ, глупости во боја[/quote]
this is why we cant have nice things.
narodot vekje sam se kara megju sebe za toa dali trebalo ili ne treba dokazi.
jesus fucking christ.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ти бе вчера облече униформа и многу стана паметен, дај кажи се кај си со работа
Само си ја кажувам реалната состојба како е и дека моментално во МК не ти треба доказ за да пишиш казна, а за то кај работам, кој к.р си ти па да ти кажам
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Во тој случај полицаец би можел да изрече казна по желба без никаков доказ. Пример јас сакам да ти пишам казна, ти ги запишувам табличките и тврдам дека си поминал на црвено. Немам слика, видео, сведоци. Како би поминало ова на суд? ( иако не ме чуди според тоа каде живееме )
Не е легално да снимаш некого или нешто без судски налог или дозвола така да све ова горе тие безвеза ;)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.901
Поени од реакции
10.525
јас со двајца сведоци значи на некој метае пред семафор светнува жолто и јас поминувам, нема време да закочам плус може да ме собере некој отпозади, само шо поминав семафор ме застанаа и вика казна за црвено...
ај некако као милостив излезе и само податоци запиша, по месец дена стигна казна, отидов да се жалам и ми викаат колку твојот збор вреди толку и неговиот, им викам иам сведоци нит сум поминал на црвено нит потпишав казна само податоци ми зема
ми викаат па сигурно си одбил да потпишеш, викам иам сведоци алооо, тие ми викаат па и он има колегата
ми рекоа џабе ке се влечеш по судови плати си ја пола барем и тако то


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Т

Триптико

Гостин
@hack3ngin3 затоа беше другар пред неколку год на суд. Од вакви џандари ко тебе! Замисли, идиотот му пишал дека возел 160, а овој со југо што и да го влечеш нема да дигне толку. Кога видел судијата, почнал да се смее и го пуштил. Имам уште случки каде што полиција пишува што стигне, судии се смеат, а дотичното службено лице никаде го нема. Ако си тазе влезен во полиција, не галами од прва. Ем ќе ти се смеат, ем ќе си го добиваш на секое ;) Не може да пишуваш казни тебе како ќе ти дојде.
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Decki uste edno prasajne od mene, ima li shansi nekako da dojdam do informacii dali sum pishan ili ne pred da dojdi do doma kaznata. Mnogu me interesira da znam na sho sum. Sepak ne e prijatno i vkusno
doma da mi stigat globi za
plakajne. Me interesira duri e so vreme za da mozam kolku tolku da ja prepolovam, zosto stvarno spored zakon za ovie dva vida na.preksok seriozna suma na pari e za plakajne, ako gi pisa i dvete raboti toj kurtonot

Ete clenot pogore pisa deka za posle 11 casot kazna e 400e , kaj mene i pogolemi KW na kola imase valjda nema da mi dojdi da.plakjam 600/700e. se da e**m cajkansko.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom