Сомови во велешкото езеро Младост

Член од
18 август 2011
Мислења
56
Поени од реакции
11
Друга работа за детето има шанси тоа да е било сом, зошто и малите смови се ептен моќни, но сомот не може да ГРИЗНЕ затоа што неговите заби се во форма на буквата Ј т.е. како кука или кукачка како и да е единствен начин сом да одгризе дел од ткивото или месо е самото дете да ја пикнало ногата во неговата уста т.е. играјки си. НО на колку што разбрав имало само одкинато месо но не и исекотни или ние штипјани шо викаме дереници..... значи сомот отпаѓа, а дека е најопасно речно животно е најопасно....
--- надополнето: Aug 19, 2011 1:32 PM ---
Znaci kolku kreativen narod sme nie Makedoncite. Ja citav cela diskusija - se dupnav od smeenje :pos::pos::pos:. Kakvi somovi ( 7-8-9 metra ), kakvi bakraci. Ne veruvam vo nisto od toa. Detevo kojznae sto go kasnalo, na kraj moze da izleze deka bilo i pcela.
ЗНАЧИ СОМОТ МОЖЕ ДА ДОСТИГНЕ ТЕЖИНА ОД 200 кг ФАТЕН ВО БУГАРИЈА , А НЕ ЗНАЧИ ДЕКА НЕ ПОСТОАТ И ПОГОЛЕМИ
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.278
Поени од реакции
1.992
Znaci kolku kreativen narod sme nie Makedoncite. Ja citav cela diskusija - se dupnav od smeenje :pos::pos::pos:. Kakvi somovi ( 7-8-9 metra ), kakvi bakraci. Ne veruvam vo nisto od toa. Detevo kojznae sto go kasnalo, na kraj moze da izleze deka bilo i pcela.
детето може сешто да го каснало, ама дека постојат сомови по 7-8-9 метра и повеќе ПОСТОЈАТ.
информирај се доволно па пишуј после ;)
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
А зошто лажеше дека си го видел 9-годишното дете со раната од сом кога сега се испостави дека не е вистина тоа ? Зошто би ти верувал во се друго што ќе напишеш ?

Иначе на Охридско лани другар ми бил со татко му сабајлето да ловат со кајче. Биле 300-400 метра од брегот одприлика. Кога завршиле со ловењето котвата неможеле да ја извадат. Линии имаше на рацете од што го влечел јажето. Успеале да ја извлечат котвата заедно со татко му на 2-3 метра од површина и целата била обвиткана со бели пипци ко од октопод. (Да не ме сватите погрешно знам дека нема октопод у езеро само сакам да опишам како изгледале.) :) И не успале да ја извечат котвата погоре од тоа. Им влегло вода дури у кајчето од влечење. Го пресекле јажето на крај и ја оставиле котвата. Идеа што би можело да биде ? :)
izgleda sonuval drugar ti nesto :)
 
М

Мартин`

Гостин
Вчера бев на езеро онака си седев и по некое време идат 2 полицајски џипови и влечат чамци веројатно да вежбаат, се отпакуваат сите влегуваат во чамците (зимаат и пушките) и они изгледа слушнале.. се заебаваат и вика 'ај да не влетуваме, големи сомови имало' :pos:

Само за информација ни вежбаа ни ништо, отидоа накај Романтик на таа плажа.. тренирале пиење пиво и јадење скара изгледа :)
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.021
Поени од реакции
2.059
И сеа што излезе...има сомови или нема :)
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
izgleda sonuval drugar ti nesto :)
-.- Најверојатно биле некои алги или нешто слично. Мислев ќе ми одговори некој подобар познавач на охридската флора и фауна ама гледам дека тука нема такви и само сеир пукате. Продолжете си со дискусијата...
 
Член од
13 март 2011
Мислења
2.278
Поени од реакции
1.992
-.- Најверојатно биле некои алги или нешто слично. Мислев ќе ми одговори некој подобар познавач на охридската флора и фауна ама гледам дека тука нема такви и само сеир пукате. Продолжете си со дискусијата...
зошто охридската флора и фауна? муабет праиме за велешко езеро o_O
 
V

Vollstandig

Гостин
Ако има алги ќе фрлам 3-4 плехостомуси измислени се за во тоа езеро, ќе се намножат и растат по 3 метра:)))
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Јас викам подморниците од вардар да ги донесеме на Велешко, и конечно да се дознае што е проблемот!!!

http://www.youtube.com/watch?v=w3nN1YBfcgU

Онтопик: Имам и ја слушано вакви муабети за велешко и тоа од блиски луѓе кои виделе вакви грамади од педалинка... Така да.......
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Лесно и едноставно храна ќе му фрлат со отров било каков ! :P да бев хемичар ќе ти кажев некој тежок отров иначе сеа ми паѓа напамет само отров за глувци а тоа е мала количина :P
Извини вака,има храна со која посебно се хранат сомовите ? Не сум рибар,општо те прашувам.
--- надополнето: 10 јуни 2012 во 19:37 ---
Дај ми факти ќе ти поверувам ;)
Застани на столбот,гледај накај отовичка плажа испружи ја десната рака,пливај измеѓу десната рака и погледот кон отовичка плажа 55 метри,на тоа место езерото е длабоко 52 метри ;)
 
B

Black Guard

Гостин
детето може сешто да го каснало, ама дека постојат сомови по 7-8-9 метра и повеќе ПОСТОЈАТ.
информирај се доволно па пишуј после ;)

Има електронски направи и сонари така да ако има нешто толку големо нема шанси да не даде одраз а не верувам да има освен ако не е некоја мутација од тоа оловото и кадиумот.

Риболовци постапете "спортски" со динамит;)
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 15:36 ---
[quote="Џони., post: 4290742, member: 35082" Го пресекле јажето на крај и ја оставиле котвата. Идеа што би можело да биде ? :)[/quote]

Сунѓер најверојатно.
 
M

Moon Child

Гостин
Моравте пак да ја оживеете темава? Баш лето кога дојде и кога подзаборавив?
Ете, и ова лето не одам на езеро :confused:
 

cokance

Затишје пред курац.
Член од
11 август 2008
Мислења
686
Поени од реакции
145
Моравте пак да ја оживеете темава? Баш лето кога дојде и кога подзаборавив?
Ете, и ова лето не одам на езеро :confused:
Намерно вака ти прават, за на море да одиш... кај ајкулите и китовите ;)
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
Моравте пак да ја оживеете темава? Баш лето кога дојде и кога подзаборавив?
Ете, и ова лето не одам на езеро :confused:
освен ако не мислиш да нуркаш подлабоко нема никаква опасност,тие капиталци што шмукаат буквално СЕ што ќе им мириса на храна се закопани длабоко во милта и не се подвижни воопшто,замисли да излегуваа горе ќе превртуваа чамци и ќе правеа штета,ама ко шо гледаш не е така + ќе јадеа голем број на луѓе пошто верувај долу не се знае колку се на број

пливај си безбедно и лови си плашка (y)
 
M

Moon Child

Гостин
освен ако не мислиш да нуркаш подлабоко нема никаква опасност,тие капиталци што шмукаат буквално СЕ што ќе им мириса на храна се закопани длабоко во милта и не се подвижни воопшто,замисли да излегуваа горе ќе превртуваа чамци и ќе правеа штета,ама ко шо гледаш не е така + ќе јадеа голем број на луѓе пошто верувај долу не се знае колку се на број

пливај си безбедно и лови си плашка (y)
Од самата помисла дека ги има одбивам да одам таму. Лани имаше муабети дека биле полускапани на дното :sick: Сега кога ја видов темава пак активна ми текна, а имав заборавено:sick:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom