Сомови во велешкото езеро Младост

Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
детето може сешто да го каснало, ама дека постојат сомови по 7-8-9 метра и повеќе ПОСТОЈАТ.
информирај се доволно па пишуј после ;)
А ти имаш ли видено толкави сомови?од 7 до 9 метри,тоа е многу друже не заебавај.Кога ќе видам лично или на видео,тогаш ќе поверувам,вака не.Јас најголем сом како дете имам видено 1.70 негде,а за 7 ни имам видено,ни чуено.
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 17:24 ---
Од самата помисла дека ги има одбивам да одам таму. Лани имаше муабети дека биле полускапани на дното :sick: Сега кога ја видов темава пак активна ми текна, а имав заборавено:sick:
на педалинка онда :)
 
V

Vollstandig

Гостин
А ти имаш ли видено толкави сомови?од 7 до 9 метри,тоа е многу друже не заебавај.Кога ќе видам лично или на видео,тогаш ќе поверувам,вака не.Јас најголем сом како дете имам видено 1.70 негде,а за 7 ни имам видено,ни чуено.
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 17:24 ---

на педалинка онда :)
Не мора да видиш за да знаеш дека постојат толкави сомови.И јапонија не си ја видел, а знаеш дека постои. Сомот е една од најгадните риби што постојат во езерата, уста има како правосмукалка.Пред некое време добив мал 5 цм сом за во аквариум. Навидум беше мала мирна и нежна риба, дури не видов како 5 цм риба јади секундарно по 4-5 риби од аквариумот.
 
A

AnFem

Гостин
Од самата помисла дека ги има одбивам да одам таму. Лани имаше муабети дека биле полускапани на дното :sick: Сега кога ја видов темава пак активна ми текна, а имав заборавено:sick:
Остај сомовите... во тоа тињата врие од змии! На едно метро од мене си пливкаше една. Природа... <3
 
М

Мартин`

Гостин
Остај сомовите... во тоа тињата врие од змии! На едно метро од мене си пливкаше една. Природа... <3
Сепак се работи за водни змии и не се опасни, нема потреба за страв немаат отров :)
Да е почисто езерото супер ќе биде а не кога се избањаш да смрдиш на тиња, инаку глупости се ова сомови демек шмукале ..
 
V

Vollstandig

Гостин
Сепак се работи за водни змии и не се опасни, нема потреба за страв немаат отров :)
Да е почисто езерото супер ќе биде а не кога се избањаш да смрдиш на тиња, инаку глупости се ова сомови демек шмукале ..
Лековито е да се капиш во алги бе, дојран врие од алга.
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Некна другар ми извади сом од 54кг. сомот се заплеткал во повеке мрежи и кога отиде да ги извади беше доста силен и нема шанси да го извадиш жив , му се приближи на 2 метра и со пушката го пука у глава, страшно али мораше на тај начин
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
лееле добра е бе муабетов,коо за прашума да зборувате :) chill out
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Некна другар ми извади сом од 54кг. сомот се заплеткал во повеке мрежи и кога отиде да ги извади беше доста силен и нема шанси да го извадиш жив , му се приближи на 2 метра и со пушката го пука у глава, страшно али мораше на тај начин
Со пушка го погодил во глава на 2 метра во вода? Bullshit! :D
 
Член од
14 април 2010
Мислења
628
Поени од реакции
219
Не мора да видиш за да знаеш дека постојат толкави сомови.И јапонија не си ја видел, а знаеш дека постои. Сомот е една од најгадните риби што постојат во езерата, уста има како правосмукалка.Пред некое време добив мал 5 цм сом за во аквариум. Навидум беше мала мирна и нежна риба, дури не видов како 5 цм риба јади секундарно по 4-5 риби од аквариумот.
Јапонија е несоодветен пример..
се во ред,само сакам да ти кажам дека тоа во главном се приказни на луѓето што си ги измислуваат..
На пример -едно време викаа да не се бањаме на браната оти ќе не ушмукале сомовите :facepalm: и ние,нормално не се бањавме..зборот ми е,едно се муабетите од народот,а друго е реалноста.:свиркам:
 
Член од
25 октомври 2010
Мислења
735
Поени од реакции
704
Со пушка го погодил во глава на 2 метра во вода? Bullshit! :D
Види пријателе , нема потреба да обајснувам ти како сакаш свати, али незнам си бил ли ти рибар си имал ли искуство со голема риба? кажи како би ја извадил еве оваа, знаеш ли која сила е таа на рибата, фати ја со голи раце . ајде биди јунак извади ја жива па да споделиме искуство, али немаш искуство затоа не ти се верува.
И да дечкото ја продаде за 15000ден за твоја информација ја сум сведок
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 22:26 ---
Рибарски приказни... :icon_lol:
погоре постирав прочитај
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Немора да сум рибар за да знам оти никаква пушка неможе да убие нешто на 2 метра длабочина, ама ајде нека биде
 
V

Vollstandig

Гостин
Јапонија е несоодветен пример..
се во ред,само сакам да ти кажам дека тоа во главном се приказни на луѓето што си ги измислуваат..
На пример -едно време викаа да не се бањаме на браната оти ќе не ушмукале сомовите :facepalm: и ние,нормално не се бањавме..зборот ми е,едно се муабетите од народот,а друго е реалноста.:свиркам:
Значи, зошто се фати за примерот со јапонија, кога побитен е вистинскиот пример погоре спомнат за аквариумскиот сом? Кажав дека сомче од 5 цм јади по 4-5 риби одеднаш вшмукувајќи како правосмукалка. Езерски сом може да достигне големина повеќе од 3 метри, и има ненормално голема вакумска сила во устата, пошто нема заби и се што ќе дојде, вшмукува.Ништо чудно да дојди и да ве голтни некој некогаш, ако огладни и се искачи на површина, во спротивно слободно бањај се.
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.058
Поени од реакции
1.250
Од самата помисла дека ги има одбивам да одам таму. Лани имаше муабети дека биле полускапани на дното :sick: Сега кога ја видов темава пак активна ми текна, а имав заборавено:sick:
Езерото е качено повеќе од 5-6 метра,оди и рипај од браната тие се 30-35 метра под длабочините :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Инвазија од Гигантски сомови-мутанти во Рим
тие се нафрлаат врз птици, кучиња, па дури и на луѓето


се предупредуваат туристите да бидат особено внимателни



http://www.nr2.ru/italy/440276.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom