Совет за нова конфигурација

  • Креатор на темата Princ
  • Време на започнување
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
Интеловите плочи се ѓубре. Асус и Гигабајт се најдобри (и Абит, али иди најди ги кај нас). Бокс кулерот е ѓубре, не заебавај, не би му го преорачал ни на мојот најголем душман.
Barav gigabyte ploci uste odamna, najdov, ama ne bea p35 podrska. I intelovite ploci ne se gjubre, nemozes taka da zboris za takvo ime. Kolku saka neka e poslaba od Abit, ne e gjubre. Odlichna ploca e, samo sto ima bolje. A za boxot e isto sranje dali e box ili ne e samo garancija...kako prvo veruvam deka ne bi napravile tapa cooler za Quad core... Ti rekov pisi vo vtornik sreda.... pisi tuka ili PP kje zborime za cena i se toa. I vidi monitorce 21" ili 22", samo da ne e wide. neznam koj od tie nad 19" idat wide koi ne. Kako i da e kazi i cena za monitor. U kurac ni tie ne mi se sigurni. ebate zemjata :S. Inace za toa sto vikas so seriski broj, ok ne vikam deka ne e original, ama znam covek sto raboti vo spored mene najloshata firma u MK, koj mi kazuva kakvi stvari nosat i deka cekaat da vidat za 3-4 meseci dali 70% od mushteriite kje dojdat na popravka so toj del, pa duri togas odluchuvaat da ne zimaat vekje takvi stvari. Znam sho se deshaa, originali se toa ama gjubreto od originalite. KRAJ. FAKT e TOA. smrdi cela makedonija a ne pa PC-industrijata tuka.
 
P

Princ

Гостин
Бокс кулерот стварно е ѓубре, што се замарате?
Неколку пати склопав конфигурации со бокс кулер и сите прегреваа па морав да докупувам башка кулер (и најевтиниот е подобар од боксот).
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.195
Поени од реакции
18.007
Ако неќиш WIDE монитор тогаш Samsung 971P е закон, нема подобар ниту WIDE ниту 4:3.

Само незнам зошто неќиш WIDE, јас повеќе не размислувам за 4:3 монитор.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Barav gigabyte ploci uste odamna, najdov, ama ne bea p35 podrska. I intelovite ploci ne se gjubre, nemozes taka da zboris za takvo ime. Kolku saka neka e poslaba od Abit, ne e gjubre. Odlichna ploca e, samo sto ima bolje. A za boxot e isto sranje dali e box ili ne e samo garancija...kako prvo veruvam deka ne bi napravile tapa cooler za Quad core... Ti rekov pisi vo vtornik sreda.... pisi tuka ili PP kje zborime za cena i se toa. I vidi monitorce 21" ili 22", samo da ne e wide. neznam koj od tie nad 19" idat wide koi ne. Kako i da e kazi i cena za monitor. U kurac ni tie ne mi se sigurni. ebate zemjata :S. Inace za toa sto vikas so seriski broj, ok ne vikam deka ne e original, ama znam covek sto raboti vo spored mene najloshata firma u MK, koj mi kazuva kakvi stvari nosat i deka cekaat da vidat za 3-4 meseci dali 70% od mushteriite kje dojdat na popravka so toj del, pa duri togas odluchuvaat da ne zimaat vekje takvi stvari. Znam sho se deshaa, originali se toa ama gjubreto od originalite. KRAJ. FAKT e TOA. smrdi cela makedonija a ne pa PC-industrijata tuka.
Вака сеа, Монитор што не е Wide а е над 19 инчи, со среќа наоѓање у Скопјево..... За 19ка, ке се најде нешто за 9500-10000 денари

Квадкор има, ама изглеа сите се резервирани, 240 евра е цена. Кажи ако го сакаш, да пробам да украдам еден:baeh: За гаранција мислам дека се доплаќа 2.5% од цената за повеке гаранција (1-2 год, не сум сигурен) ама ти викам по стоти пат, на процесор гаранција не ти треба. Јас дома имам процесор од 200 евра, без гаранција, уште и ми е клокнат за 30% и мирно си спијам.......

За деловите ти гарантирам дека се оригинал, имам дома еден куп Асус, и по луѓе имам ставано, никој не се пожалил, мене сите ми се регистрирани на интернет.

Во врска со интеловата плоча.....знам што зборам остај сеа. Му ја ставав на другар у ПЦ, пошто го свртевме цело Скопје за плоча (пред 2 месеци) и моравме да ја земеме таа. Плочата е за "уклучи и фурај", не нуди ништо повеќе. Негативности:

1. Само 2 години гаранција - лошо
2. Електролитни кондензатори (од најевтините) - види под број 1. у комбинација ептен лошооооо.
3. Многу лошо искористен простор на плочата, лош лејаут, нема многу ствари на неа а сепак е голема, и на делови има зеленило без потреба.
4. Биос исто ко да нема, како ке ти се уклучи - така.
5. Нема ПОСТ екран, логото не се гаси, немоеш да видиш што се дешава.
6. Анхоч не ги шитка у бокс, него ОЕМ, во кутии од по 25 стигаат, којзнае што се дешава при транспорт.
7. Нема ИДЕ канал, барем 1 да имаше.

Плочава е ок за пали-вози, ако не ти треба квалитет, него ти треба нешто набрзинка. Јас не би ја препорачал.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Barav gigabyte ploci uste odamna, najdov, ama ne bea p35 podrska. I intelovite ploci ne se gjubre, nemozes taka da zboris za takvo ime. Kolku saka neka e poslaba od Abit, ne e gjubre. Odlichna ploca e, samo sto ima bolje. A za boxot e isto sranje dali e box ili ne e samo garancija...kako prvo veruvam deka ne bi napravile tapa cooler za Quad core... Ti rekov pisi vo vtornik sreda.... pisi tuka ili PP kje zborime za cena i se toa. I vidi monitorce 21" ili 22", samo da ne e wide. neznam koj od tie nad 19" idat wide koi ne. Kako i da e kazi i cena za monitor. U kurac ni tie ne mi se sigurni. ebate zemjata :S. Inace za toa sto vikas so seriski broj, ok ne vikam deka ne e original, ama znam covek sto raboti vo spored mene najloshata firma u MK, koj mi kazuva kakvi stvari nosat i deka cekaat da vidat za 3-4 meseci dali 70% od mushteriite kje dojdat na popravka so toj del, pa duri togas odluchuvaat da ne zimaat vekje takvi stvari. Znam sho se deshaa, originali se toa ama gjubreto od originalite. KRAJ. FAKT e TOA. smrdi cela makedonija a ne pa PC-industrijata tuka.
Кажи кој модел сакаш со П35 подршка јас ќе ти донесам за 2 дена. Ти кажав погоре. Пред нецел месец за мене си земав таква плоча со П35 чипсет.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Sepiroth, ajде ти давам обврска :baeh: , состави ми конфигурација со твоja препорачанa матичнa ,чипсет , процесор и графичка. Цена до 47000 без монитор.
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Sephir друже ај препорака од тебе за машина...се бавтам со графички дизајн, играм нешо игри и сум ограничен на 500 евриќи
Машина нешто кор2дуо4мега/2гига рам/200+хдд/и шо јаче то боље графичка....без монитор:) Предлагај за до 500 евра па да исконтактираме:) фала
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Чиста дезинформација...
Ти ке ми кажеш мене! Видов од кај ја извадија плочата и коа се побунив дека сакам бокс, ми рекоа "Абе у ред е дечко, нас ни стигаат у пакет по 25 плочи вака у најлонче, никад не ни се десило некој да ја врати."

И плочата си работеше, него тоа не е приказната тука.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.195
Поени од реакции
18.007
Само BOX ништо друго, јебига сум се изнагледал глупости сите овие години, што се се носи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom