Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
Некој да ми предложи некоја постара кола (или која мрака/модел да барам) до 800-1000 евра, да е така помала, и по издржлива на предница, за на лов ми треба, не мора да е регистрирана, кој би бил подобар избор дизел или плин ?
Pežo 106...ednostavna prednica ima, lesna kola e (700 kg) i dobar motor. I dizelot i benzinecot
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Не друже, за vw polo, blaupunkt радио е.
Па смени го радиото односно ново да си земеш,а и не се скапи има солидни радиа за 3500/4500 денари само најважно е звучниците да се квалитети.


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Во новус и имаш избори за радиа


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
Абе знам тоа, али за на татко ми колата прашувам... сакал оригиналното радио да му биде .. затоа прашав дали знаете каде би можел да го поправам, а не ново да купувам :D
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
ваши совети и искуства за полирање фарови!
Само вадење и полирање и од внатре,и од надвор со квалитетна паста,и стручно лице за вадење и подесување на сочивата внатре..Секако,после тоа треба убаво заштитната гума да се намести,во спротивно и една капка да ти влезе во фарот,пак ќе го замаглува или пожолтува..

Има мн видеа на Јутуб со паста за заби,кај некои успева,кај некои не..Јас не сум пробал бидејќи сега за сега немам потреба..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.913
Абе знам тоа, али за на татко ми колата прашувам... сакал оригиналното радио да му биде .. затоа прашав дали знаете каде би можел да го поправам, а не ново да купувам :D
Оригиналните радиа ги имаш кај што растураат истата кола а ново нема најдеш ,а поправки ги има многу сервиси за ТВ-ја истите и поправаат радиа.


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Само вадење и полирање и од внатре,и од надвор со квалитетна паста,и стручно лице за вадење и подесување на сочивата внатре..Секако,после тоа треба убаво заштитната гума да се намести,во спротивно и една капка да ти влезе во фарот,пак ќе го замаглува или пожолтува..

Има мн видеа на Јутуб со паста за заби,кај некои успева,кај некои не..Јас не сум пробал бидејќи сега за сега немам потреба..
мислам дека нема можност од внатре, компактни се (ренаулт меган) тоа значи дека и не мора да се вадат! некој стручњак да препорачате!
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
ваши совети и искуства за полирање фарови!
Не секој има потреба да се вади и отвара како што ти кажуваат, доколку е пожолтен само од надвор, нека ти ги исполира некој што знае што прави и потоа да ти ги заштити. (Оприлика 1,000 мкд ти е полирање+заштита кај добар мајстор)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.982
Поени од реакции
14.769
ваши совети и искуства за полирање фарови!
Јас полирав на Фиат Пунто, каде фаровите се од пластика.

1.Земаш кофа со вода и две врсти на фина шмиргла. Натопуваш со вода погрубата шмиргла(500 на пример) и треба да извадиш добар слој од пластиката. Тоа што ќе излегува од фарот треба да е како млеко. Не се плаши пошто фарот ќе стани матен,

2. истата постапка ја повторуваш со пофината шмиргла од 1500 или 2000 и добро го работиш фарот.

3.земаш полир паста(јас користев специјална за полирање на метал-ми ја даде пријател од една фирма што работи со метал, и ја нанесуваш на перничето од полирката. Полир машината не треба да е ставена на брзо, туку на што поспора брзина, доволно да не кочи. Како што врвиш со машината, фарот од мат се протвора во бистар и сјаен.
резултатот е голем, не е за потценување

ПС: за да не ја оштетиш бојата, све околу фарот обложиго со хартиена кремпт трака.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
сум го гледал ова ама не би се осудил да го правам истото, би отишол сепак на мајстор...нека врти пара!
види оние што полираат коли, иначе нема што да загубиш доколку фаровите ти се во никаква состојба само малце ќе ги замачкаш :D пробај со паста за заби ако ти фуфка, со тоа не можеш да направиш никаква штета, ќе добиеш само 20-30% подобрување од ова што ти е сега.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Со што можам да ги фарбам пластичните делови од вратата (рачки и лајсни) , изгореле од сонцето и не изгледаат убаво :гомце:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom