Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.006
Поени од реакции
14.829
највероватно стега лагерот на влезнато вратило-таа што влегува во ламелата и преку лагер завршува во мењачот. Врз вратилото се ставаат едниот ред од запчаници кои од внатрешната страна се изведени во форма на лежеќи лагери. . Значи или лагерот на куќиштето од мењачот или некое лежиште од овие запчаници затега и спречува менување.

Мислам дека тешко би се оправила работата без да се отвора мењачот. Ова можи да се случи ако мењачот е возен со малку или без уље, па да се прегреат или оштетат лежиштата/лагерите.
Можно е и целиот сноп во мењачот да претрпел голем торзионен удар па да се случило мало искривување на вратилата па тие да не се центар или пак од нестручно менување на ламелата која нема да биди во иста оска со влезното вратило(ексцентар)
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Здраво
Се работи за ровер 45 сакам да му сменам свеќици па прашањето ми е дали да ги земам тие што се одредени за марката на возилото кои се бајги скапи или да земам некој поевтини. Се мислам за ngk со три пипци зошто колата е со плин и некој велат дека тие биле добри за плин?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.006
Поени од реакции
14.829
Здраво
Се работи за ровер 45 сакам да му сменам свеќици па прашањето ми е дали да ги земам тие што се одредени за марката на возилото кои се бајги скапи или да земам некој поевтини. Се мислам за ngk со три пипци зошто колата е со плин и некој велат дека тие биле добри за плин?
Провери на интернет кои свеќици ги препорачува фабриката-внеси го моделот....обично секоја фабрика дава предлог за неколку опции.

Најсигурна опција ти е кога ќе ги ставиш новите свеќици да ја однесиш колата на технички(обично имаш еден гратис во платената регистрација) и со сонда провери ги издувните гасови. Одма ќе ти кажат дали е согорувањето добро или не.

Јас се заборавив овие години со свеќиците, и на технички ми открија дека моторот фрла жив бензин. Сменив свеќици и на новото мерење резултатите беа на ниво на нова кола
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
ако се промени ситемот од лотариски во ситем со бодување и по дефицитарни професии тогаш секако повеќе би ми одговарале австралија или канада за емиграција од америка бидејќи се по социјални земји
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.718
Поени од реакции
35.184
ако се промени ситемот од лотариски во ситем со бодување и по дефицитарни професии тогаш секако повеќе би ми одговарале австралија или канада за емиграција од америка бидејќи се по социјални земји
Шо менува ова со работењето на возилата?
Ја утна темава :D
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.059
Поени од реакции
1.178
ааааааааууууууууу сум го ставил во погрешна тема, ја гледав темата за залена карта и оваа и сум коментирал по грешка во друга тема ако постои можност да се избрише некако кажете да не ја зегадува непотребно темава а и да нема реакции непотребно

едит >>> го избришав мојот коментар ама тој после мојот неможе да се тргне за жал
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.006
Поени од реакции
14.829
ааааааааууууууууу сум го ставил во погрешна тема, ја гледав темата за залена карта и оваа и сум коментирал по грешка во друга тема ако постои можност да се избрише некако кажете да не ја зегадува непотребно темава а и да нема реакции непотребно

едит >>> го избришав мојот коментар ама тој после мојот неможе да се тргне за жал
Greški sme....lugje pravime:vozbud:
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
796
Поени од реакции
272
Поставив прашање, но не добив одговор па ќе го поставам пак...
Ај ве молам препорачајте ми добар мајстор во Скопје за радио за во кола...
Се работи за Мерцедес Е класа w210, фабричкото радио не ми чита ЦД-иња.
Фала ви многу ...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Поставив прашање, но не добив одговор па ќе го поставам пак...
Ај ве молам препорачајте ми добар мајстор во Скопје за радио за во кола...
Се работи за Мерцедес Е класа w210, фабричкото радио не ми чита ЦД-иња.
Фала ви многу ...
Во новус и имаш избори за радиа


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.835
Поени од реакции
39.143
кој користи цедиња веќе, глеј новото радио да има aux изглез па пуштај од тел, а и на тоа оригиналното од мерцедесот ваљда може да се намести кабелче
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.006
Поени од реакции
14.829
кој користи цедиња веќе, глеј новото радио да има aux изглез па пуштај од тел, а и на тоа оригиналното од мерцедесот ваљда може да се намести кабелче
Јас за нешто под 20 долари купив од Алиекспрес радио што чита и СД картички, и УСБ(има и Аукс влез), а за малку повеќе се наоѓа и со појаки излези и можности
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
136
Поени од реакции
21
Имам проблем со дисплејот на радиото, скоро да не се читаат буквите (се гледа како полуисечени букви) а ако го притиснам дисплејот се подобрува малце ама пак џабе не се чита ко што треба.
Некој совет дали се прави ова, или ќе мора да купувам ново радио?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Имам проблем со дисплејот на радиото, скоро да не се читаат буквите (се гледа како полуисечени букви) а ако го притиснам дисплејот се подобрува малце ама пак џабе не се чита ко што треба.
Некој совет дали се прави ова, или ќе мора да купувам ново радио?
За Опел ли се работи?
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.710
Поени од реакции
5.356
некој искуство со Ибица 1.2 бензинец или воопшто искуство со Ибица, да поставам пар прашања :)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Некој да ми предложи некоја постара кола (или која мрака/модел да барам) до 800-1000 евра, да е така помала, и по издржлива на предница, за на лов ми треба, не мора да е регистрирана, кој би бил подобар избор дизел или плин ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom