Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Здраво дечки.На мака сум,барам веќе некое време наслонувач(потпирач)за Голф 5ка,тој што е со шини за пуштање на потпирачот напред-назад и има опција да се подига нагоре-надоле.Доста ве давев со описи ако знае некој кој се занимава со тие делови нека ми остави контакт.
Благодарам однапред.Отприлика вака изгледа(подолу на сликата).
Прегледај го приврзокот 107550
Можеш да најдеш во Auto Lider ама не е баш како што сакаш затоа го имаш поскапите варијанти кај Euro Still или Samand не ми текнува точно како се викаше.[DOUBLEPOST=1416863455][/DOUBLEPOST]
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1349697
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1402677

Opel Astra 1.7 CDTI 2004-та
Мислења, искуства, одржување, потрошувачка, итн...?
Добро е количе Астрата ама пожелно е бензинец додека дизел не е баш добар,а ако сакаш дизелче поарно со истите пари Голф нешто вакво на пример и башка повеќе држи цена одколку од астрата.
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво дечки.На мака сум,барам веќе некое време наслонувач(потпирач)за Голф 5ка,тој што е со шини за пуштање на потпирачот напред-назад и има опција да се подига нагоре-надоле.Доста ве давев со описи ако знае некој кој се занимава со тие делови нека ми остави контакт.
Благодарам однапред.Отприлика вака изгледа(подолу на сликата).
Прегледај го приврзокот 107550
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1415000
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.643
Можеш да најдеш во Auto Lider ама не е баш како што сакаш затоа го имаш поскапите варијанти кај Euro Still или Samand не ми текнува точно како се викаше.[DOUBLEPOST=1416863455][/DOUBLEPOST]
Добро е количе Астрата ама пожелно е бензинец додека дизел не е баш добар,а ако сакаш дизелче поарно со истите пари Голф нешто вакво на пример и башка повеќе држи цена одколку од астрата.
Абе аман, значи нема човек да праша за кола, а да не му спомнат одма Голф 4. Значи ок си е, јас го имам, го возам, тди 1.9 90кс од 98-ма, презадоволен ама астрата, се наоѓа дизел 1.7 цдти од 2004-2005 година. За доплата пример од само 1500-1600 евра можам да имам 6 години понова кола?! Тоа малку ли е? До кога ќе го возам голфот? Дур не направи 20 год? :eek: Треба да се размислува за поново, во ранг на помалце од 10 години старо, а не 15+.

И како тоа астрата дизел не е добра? Дај аргументи? Манлија е, троши многу, бучен е, скап за одржување....? А на плин да е?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Лице со татарски пасош а Македонска дозвола кое поседува автомобил со татарски пасош по изминувањето на 6 месечен престој на возилото во МК мора да го изнесе на три месеци во спротивно ќе биде конфискувано.
Автомобилот може да го вози само сопственикот на татарскиот пасшош,а во автомобилот може да се вози било кој.
Ако го вози некој друг и тогаш се конфискува
Кога веќе извадил БГ пасош,уште многу ли му треба за да извади Бугарска лична карта..Треба ли да полага во Бугарија,за да добие и Бугарска возачка дозвола?
 
Член од
24 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
12
Можеш да најдеш во Auto Lider ама не е баш како што сакаш затоа го имаш поскапите варијанти кај Euro Still или Samand не ми текнува точно како се викаше.[DOUBLEPOST=1416863455][/DOUBLEPOST]
Добро е количе Астрата ама пожелно е бензинец додека дизел не е баш добар,а ако сакаш дизелче поарно со истите пари Голф нешто вакво на пример и башка повеќе држи цена одколку од астрата.
Благодарам многу друже,ама тешко дека ќе помогнат тие,ми треба некој што се занимава со VW делови.

Фала и до вас,ама како што напоменав сакам да е фабричко макар и на старо да е немора ново јас ќе си го средам,не сакам такви универзалки.
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Кога веќе извадил БГ пасош,уште многу ли му треба за да извади Бугарска лична карта..Треба ли да полага во Бугарија,за да добие и Бугарска возачка дозвола?
Све се средува бе братче,само желба и пари.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
Кога веќе извадил БГ пасош,уште многу ли му треба за да извади Бугарска лична карта..Треба ли да полага во Бугарија,за да добие и Бугарска возачка дозвола?
Не мора да се полага за возачка дозвола во БГ бидејќи Македонија има склучено договор со сите балкански земји освен гејција дека МК возачка дозвола важат и кај нив ама проблемот е што не можеш да мешаш МК дозвола со БГ пасош и БГ кола оти не е ист број со личната карта.


Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
309
Поени од реакции
297
Со БГ лична карта(за постојан престој, студент, без пасош/државјанство), БГ кола и МК возачка може да се вози во МКД или?
 
Член од
5 август 2011
Мислења
100
Поени од реакции
2
yugo го извадив капакот од кај кајстот го ставив во љер го вртим штрафот со кључ врти и наеднаш кочи.
што може да му е?
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
376
Поени од реакции
15
Минатата седмица дојдов до еден флаер во Скопје каде што се нудеше UniFlux филтер + масло (Елф за мене) со прифатлива цена+бесплатна замена. Ама флаерот го загубив :(

Според сеќавањето продавницата/сервиост се наоѓаше во близна на тие арапските (турските) кули :)

Помош?
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Сакам да земам џипче, али многу многу не се разбирам.
Значи не ми треба 4 х 4. Битна ми е линијада да биде џип, а моторот-кола.
Најмногу кеф ми праи ix35 1.6 GDi. Што значи ова ГДи ? Дизел, бензин? Еве линк
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.546
Поени од реакции
3.845
Го поставив прашањето и во темата за правни совети, еве и тука:
Денеска во Окта ми наполнија погрешен гориво од пумпата, иако пишуваше дизел на пумпата(колата ми корсти дизел). Наполнето беше бензин во колата кај мене и уште кај 5-10 муштерии истото се случи. Колата застана после 200 метри, а на повеќето други коли застанаа после првите 10м. Сметката ја чувам, ми кажаа дека ќе ми надокнадад гориво и дизел пумпата ќе се среди и другите оштетени делови, дури и дека можеби моторот ќе се смени или нова кола ќе добијам(за ова последново верувам дека ми го кажаа да се откачат). Сакам да прашам дали можам да ги тужам и за што, и што реално да очекувам дека претпоставувам дека колата нема да ја имам барем една недела и под услов кога ќе ми ја вратат не сум сигурен дали колата ќе биде исправна како што беше предтоа.
Значи прашањето ми е што може да се превземе и како да ги исцедам максимално копилињата скапани од Окта? :mad::mad::mad::mad::mad:
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Го поставив прашањето и во темата за правни совети, еве и тука:
Денеска во Окта ми наполнија погрешен гориво од пумпата, иако пишуваше дизел на пумпата(колата ми корсти дизел). Наполнето беше бензин во колата кај мене и уште кај 5-10 муштерии истото се случи. Колата застана после 200 метри, а на повеќето други коли застанаа после првите 10м. Сметката ја чувам, ми кажаа дека ќе ми надокнадад гориво и дизел пумпата ќе се среди и другите оштетени делови, дури и дека можеби моторот ќе се смени или нова кола ќе добијам(за ова последново верувам дека ми го кажаа да се откачат). Сакам да прашам дали можам да ги тужам и за што, и што реално да очекувам дека претпоставувам дека колата нема да ја имам барем една недела и под услов кога ќе ми ја вратат не сум сигурен дали колата ќе биде исправна како што беше предтоа.
Значи прашањето ми е што може да се превземе и како да ги исцедам максимално копилињата скапани од Окта? :mad::mad::mad::mad::mad:
Во радишани да не е ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom