Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Што си трошил толку нафта 12 л LoL да не си го форсирал ?? Еве на мојот Ауди А4 со 131кс едвај до 8,5 л градска ,а на отворено преку сила 5,5л и тоа нафта од Макпетрол .
[DOUBLEPOST=1416769364][/DOUBLEPOST]
Абе доктор Бишоп што и правеше ти на колата па да троши 12 литри гориво... И 8 се многу за таа кола, 110 кс 235 Нм момент и нешто под 1300кг... Ја имам А4 110кс 1.9 ТДИ и низ град знае и под 6 да ми потроши па до кај 7 качува во зима, ајде нека биде и 7,5 литри... Ама 12 незнам, треба нон стоп да вришти машината у 4 000 вртежи, со што попрво ке ја зарибаш ... Со 60 литри навта бев Македонија-Црна Гора и назад, 10 дена у Будва по 15-20 Км до плажите, каде што знаеше да работи и во место по 30-40 мин и се возеше прва-втора застани, се на се 1160 км со 60 литри т.е 59 да бидам попрецизен, стави го комбинирана вожња, со тоа што низ Албанија по тој автопатот не ја спуштив под 170 км/ч некои 50 км
сигурно ... Навта ставена на Лукоил во автокоманда на тргнување и на враќање, на тргнување 64 литри, кога се вратив собра 59 до капачето скоро... Натака - навака резервата не ми се вклучи ... Па сега ти види ...
Имам тешка нога и било која кола кај мене троши 30-40%повеќе.
А и претходниот сопственик кажуваше дека 5-6 литри му трошела.
Инаку таткоми кога ја возеше му трошеше 6-7 л./100 ама повеке од 1500-2000 вртежи не ја качуваше.
Кога јас ќе ја земев од што беше угушена морав да ја издувам на обиколница оти димеше како локомотива.
Не можеш да ја зарибаш освен ако не и ставаш масло во мотор за високотуражни машини или да не и мениш редовно.
Па и да се расипе турбото има половно за 70-100 евра
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
Zapoznaen li e nekoj so zakonot za bugarski vozila ,barale nekakva odjava ako te zapre policija
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Zapoznaen li e nekoj so zakonot za bugarski vozila ,barale nekakva odjava ako te zapre policija
Тоа значи според законот за странски возила дозволен престој во МК до најмалку 3 месеци ,а после ќе мора да излезе од МК максимум до 6 месеци и повторно да се враќа во Македонија до 3 месеци и така натаму .


Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
Nema vrska toa bese pred 4god kolku da se prefrlat na mk tabli vozilata ,odtogas 20pati sum pominal granica i dzandarska kontrola i nemalo problem a nekna na carina me zamara za nekoj dokument odjava da sum imal ,a vo maticno se cudat deka mi go barale toj dokument
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Не знам за вашиот случај ,но сега казните се ригорозни без разлика дали нема врска или трето и секогаш наоѓа изговори тие џандарите.


Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Не знам за вашиот случај ,но сега казните се ригорозни без разлика дали нема врска или трето и секогаш наоѓа изговори тие џандарите.


Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
На која основа тој ќе ми ја земе колата..Немам БГ документи,ама еве еден муабет да направиме..Имам БГ пасош,БГ лична карта,колата е уредно регистрирана на БГ табли..По која основа тој ми ја конфискува колата,кога ги имам сите документи за неа..Поарно да купам кола у Бугарија,и да ја возам тука без документи,фактички секако за одреден период ти ја земаат..Да е крадена,да не се совпаѓаат броевите на сообраќајната со број на шасија ајде така некако се поднесува да ти ја земат,ама овака на права правдина не чини..А ако поднесам барање или пријавам до Бугарското Министерство за внатрешни работи,дека јас како Бугар колата ми е одземена во Мкд непотребно,и со цела документација..Што викате на ова..Немам Бугарско државјанство јас,да се разбереме,ама чудно е како ти ја зема колата,демек крадена е..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
На која основа тој ќе ми ја земе колата..Немам БГ документи,ама еве еден муабет да направиме..Имам БГ пасош,БГ лична карта,колата е уредно регистрирана на БГ табли..По која основа тој ми ја конфискува колата,кога ги имам сите документи за неа..Поарно да купам кола у Бугарија,и да ја возам тука без документи,фактички секако за одреден период ти ја земаат..Да е крадена,да не се совпаѓаат броевите на сообраќајната со број на шасија ајде така некако се поднесува да ти ја земат,ама овака на права правдина не чини..А ако поднесам барање или пријавам до Бугарското Министерство за внатрешни работи,дека јас како Бугар колата ми е одземена во Мкд непотребно,и со цела документација..Што викате на ова..Немам Бугарско државјанство јас,да се разбереме,ама чудно е како ти ја зема колата,демек крадена е..
По основа дека имаш и МК пасош или лична карта и покрај што имаш уредни документи од БГ по автоматски дозволено е само ти да возиш и никој друг и ниту сопатник да превезуваш макар и да е брат ти или сестра оти имаш и МК документи и дека си државјанин на МК и да пријавиш МВР во БГ џабе ти е бидејќи МК не е членка во ЕУ ,а ЕУ имаат проблем со БГ оти издаваат пасоши без везе .


Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
По основа дека имаш и МК пасош или лична карта и покрај што имаш уредни документи од БГ по автоматски дозволено е само ти да возиш и никој друг и ниту сопатник да превезуваш макар и да е брат ти или сестра оти имаш и МК документи и дека си државјанин на МК и да пријавиш МВР во БГ џабе ти е бидејќи МК не е членка во ЕУ ,а ЕУ имаат проблем со БГ оти издаваат пасоши без везе .


Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
Амбасадата нема ли да се ангажира,сепак сум нивни граѓанин,во нивна држава плаќам регистрација,осигурување..Па јас ќе ја возам колата,никој друг..Со полномошно неможе ли да се среди тоа за возење на друг човек
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Амбасадата нема ли да се ангажира,сепак сум нивни граѓанин,во нивна држава плаќам регистрација,осигурување..Па јас ќе ја возам колата,никој друг..Со полномошно неможе ли да се среди тоа за возење на друг човек
Што ако амбасада ќе анганжира не можат ништо да направат доколу немаш БГ лична карта не значи дека си нивен граѓанин туку обична статистика дека има многу бугари во МК и ништо друго ,а полномошното ако второто лице поседува и БГ пасош и возачка дозвола ќе може да си вози.


Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Што ако амбасада ќе анганжира не можат ништо да направат доколу немаш БГ лична карта не значи дека си нивен граѓанин туку обична статистика дека има многу бугари во МК и ништо друго ,а полномошното ако второто лице поседува и БГ пасош и возачка дозвола ќе може да си вози.


Sent from my iPhone 5S using Tapatalk
Оо маме да ебам нивно..Никако на крај не се испаѓа,и 5 денара да имаш и тие гледаат да ти ги земат..
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.823
Поени од реакции
2.914
Оо маме да ебам нивно..Никако на крај не се испаѓа,и 5 денара да имаш и тие гледаат да ти ги земат..
Па тоа е работава ако имаш странски коли и МК државјанство тогаш све ќе ни дупи како што сака без разлика дали имаш БГ пасош или други .
Затоа мој дур не падне цената на твоја БГ кола одма шиткај и земај поасалем со МК кола и гајле си немаш,а бугарски пасош што го имаш искористи го во странство да работиш и ништо друго.

Sent from my iPad 3 using Tapatalk
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Лице со татарски пасош а Македонска дозвола кое поседува автомобил со татарски пасош по изминувањето на 6 месечен престој на возилото во МК мора да го изнесе на три месеци во спротивно ќе биде конфискувано.
Автомобилот може да го вози само сопственикот на татарскиот пасшош,а во автомобилот може да се вози било кој.
Ако го вози некој друг и тогаш се конфискува
 
Член од
24 ноември 2014
Мислења
49
Поени од реакции
12
Здраво дечки.На мака сум,барам веќе некое време наслонувач(потпирач)за Голф 5ка,тој што е со шини за пуштање на потпирачот напред-назад и има опција да се подига нагоре-надоле.Доста ве давев со описи ако знае некој кој се занимава со тие делови нека ми остави контакт.
Благодарам однапред.Отприлика вака изгледа(подолу на сликата).
image.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom