Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Оди на Голф 5 бензин ако немаш за дизел.

Голф е најекономична кола за наш пазар.Најмалку се расипува,а и одржавањето е евтино.Имам 5ка и сум презадоволен.
Едноставно пријателите што ми се мајстори ги заборавив.

Некој погоре ти препорачал Алфа 147.:misticen:

Де тогаш ќе видиш што значат сервиси.И колку коштаат.
И кoлку ти трoши? Нoв гo зеде или нa стaрo?
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
И кoлку ти трoши? Нoв гo зеде или нa стaрo?
Poloven e zemen vo 2010.So 75000km pominato bese.
Otvoreno 5,5 maksimum i toa so agresivno vozenje.
Inaku ako se vozi pristojno 4,5 Litri

Gradsko stoznam so 500 denari pominuvam okolu 115 nekade kilometri

Problemot e koga ke dojde vreme za servis.Nisto nemam smeneto osven potrosen materijal.

Eden prijatel sega na pezo 308 menuvase Lamela,iako ponovo od moeto.

Jas dosega sum nemal nitu eden trosoko okolu golfort neplaniran.
Samo menuvam delovi i si vozam.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Poloven e zemen vo 2010.So 75000km pominato bese.
Otvoreno 5,5 maksimum i toa so agresivno vozenje.
Inaku ako se vozi pristojno 4,5 Litri

Gradsko stoznam so 500 denari pominuvam okolu 115 nekade kilometri

Problemot e koga ke dojde vreme za servis.Nisto nemam smeneto osven potrosen materijal.

Eden prijatel sega na pezo 308 menuvase Lamela,iako ponovo od moeto.

Jas dosega sum nemal nitu eden trosoko okolu golfort neplaniran.
Samo menuvam delovi i si vozam.
Тоа му иди отприлика 7л/100км градска, па добар е ако е толку. Со моменталната цена на горивата. А кој мотор го има? Овој да не е? Колку те чини пример замена на масло и филтри, тоа стандардно што се менува. Колку чини смена на каиш, затегачи и водна пумпа...ако си запознат?

Отприлика дизелот секогаш е 15-ина ден. поефтин од бензинот. Која заштеда е на годишно ниво во горивото, треба да пресметам. Јас возам околу 5-6000 км.
 
Последно уредено:

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Poloven e zemen vo 2010.So 75000km pominato bese.
Otvoreno 5,5 maksimum i toa so agresivno vozenje.
Inaku ako se vozi pristojno 4,5 Litri

Gradsko stoznam so 500 denari pominuvam okolu 115 nekade kilometri

Problemot e koga ke dojde vreme za servis.Nisto nemam smeneto osven potrosen materijal.

Eden prijatel sega na pezo 308 menuvase Lamela,iako ponovo od moeto.

Jas dosega sum nemal nitu eden trosoko okolu golfort neplaniran.
Samo menuvam delovi i si vozam.
5.5 литри со агресивно возење???Да не подлажнуваш по многу?Или во лер толку троши?Инаку ако е 1.4 тој е ПРЕТЕРАНО тром мотор,неможеш коњска кола да претицаш..И е многу бучен..Повеќе брчи и од Голф 2 над 2500 обртаи..
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Отприлика дизелот секогаш е 15-ина ден. поефтин од бензинот. Која заштеда е на годишно ниво во горивото, треба да пресметам. Јас возам околу 5-6000 км.
Аман бре...[DOUBLEPOST=1428006112][/DOUBLEPOST]Бај д веј, нема Голф бензинец којшто троши со „агресивно возење“ 5,5 литри „максимум“.
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
50
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1560364
Некое мислење за Алфава, конкретно за оваа, а не за моделот? Исто така дали некој може да ми каже каде можам да ја однесам на дијагностика во Скопје, или на механичар?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1560364
Некое мислење за Алфава, конкретно за оваа, а не за моделот? Исто така дали некој може да ми каже каде можам да ја однесам на дијагностика во Скопје, или на механичар?
Во Скопје можеш само кај Ацо во Радишани да ја однесеш,тој работи само со Италијански коли..Што ќе ти каже тој за колава,тоа е да знаеш..Колку што може да се оцени од сликиве,колава е авион..Ама друго е кога ќе отидеш,да ја ѕирнеш,да ја повозиш и тоа..
 
Член од
21 септември 2012
Мислења
132
Поени од реакции
50
Во Скопје можеш само кај Ацо во Радишани да ја однесеш,тој работи само со Италијански коли..Што ќе ти каже тој за колава,тоа е да знаеш..Колку што може да се оцени од сликиве,колава е авион..Ама друго е кога ќе отидеш,да ја ѕирнеш,да ја повозиш и тоа..
Фала многу друже, ќе се распрашам како да го најдам тој Ацо. Поздрав
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
701
Поени од реакции
1.775
Фала многу друже, ќе се распрашам како да го најдам тој Ацо. Поздрав
Na vlez od Radisani koga ides od Butel , od desna strana imas KAM market ili Gigo trejd nesto takvo market e ( do samiot market ima prodavnica za milenicinja ) od ovoj market 200 metri pravo pogore od desna strana mu e rabotilnicava na majstorot , a placot mu e na samiot vlez na radisani od leva strana
 
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Оди на Голф 5 бензин ако немаш за дизел.

Голф е најекономична кола за наш пазар.Најмалку се расипува,а и одржавањето е евтино.Имам 5ка и сум презадоволен.
Едноставно пријателите што ми се мајстори ги заборавив.

Некој погоре ти препорачал Алфа 147.:misticen:

Де тогаш ќе видиш што значат сервиси.И колку коштаат.
Со оглед на километрите кои ги поминува годишно и стилот на неговото возење нема да има проблеми со алфата. Чичко ми има Фиат Стило 1.9 JTD веќе 3 години, моторот мислам дека е ист како на алфата па досега немал проблеми, не го носел на сервиси освен шо менвал потрошен материјал. Голфот е една од најдобрите коли ама моторите 1.4 не му се погодени бидејќи тој мотор е доста мал за таа шасија. Потрошњата на голфот 1.4 е поголема од на алфата 1.9 JTD и плус бензинот е поскап од нафтата. Автоматски алфата повеќе му се исплаќа. И дечкото бара кола до 4000 евра. Колку шо гледам на реклама5 скоро сите голф 5ки бензинци се над 5000 евра.

@bobipp Ако веќе сакаш бензинец можиш да си разгледаш во Италија алфи бензин со Италијански плин. Еден пријател на татко ми зеде таква со 80000 отприлика поминати значи проверено на компјутер дека се толку километри, со мајстор ја земаше. Досега е презадоволен. Троши плин исто колку и бензин и брзината е иста. Само мала разлика се осеќа на брзината кога се вози на голема угорница. Сега тешко дека ќе најдиш со толку малце поминати километри ама со 160000 можиш да најдиш, шо не се многу. Сепак јас на твое место би зел 1.9 JTD. Твое е да одлучиш.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Со оглед на километрите кои ги поминува годишно и стилот на неговото возење нема да има проблеми со алфата. Чичко ми има Фиат Стило 1.9 JTD веќе 3 години, моторот мислам дека е ист како на алфата па досега немал проблеми, не го носел на сервиси освен шо менвал потрошен материјал. Голфот е една од најдобрите коли ама моторите 1.4 не му се погодени бидејќи тој мотор е доста мал за таа шасија. Потрошњата на голфот 1.4 е поголема од на алфата 1.9 JTD и плус бензинот е поскап од нафтата. Автоматски алфата повеќе му се исплаќа. И дечкото бара кола до 4000 евра. Колку шо гледам на реклама5 скоро сите голф 5ки бензинци се над 5000 евра.

@bobipp Ако веќе сакаш бензинец можиш да си разгледаш во Италија алфи бензин со Италијански плин. Еден пријател на татко ми зеде таква со 80000 отприлика поминати значи проверено на компјутер дека се толку километри, со мајстор ја земаше. Досега е презадоволен. Троши плин исто колку и бензин и брзината е иста. Само мала разлика се осеќа на брзината кога се вози на голема угорница. Сега тешко дека ќе најдиш со толку малце поминати километри ама со 160000 можиш да најдиш, шо не се многу. Сепак јас на твое место би зел 1.9 JTD. Твое е да одлучиш.
Мнoгу убaви ми се Bravo oд 2005 нoвиoт мoдел, сегa се oкoлу 5500, ценa кoјa зa 2-3 гoдини би требaлo дa пaдне. Јaс спoмнaв ценa oкoлу 4K еврa aмa тoa знaчи зa периoд вo иднинa oд 2-3 гoдини, a не сегa. Истo вo предвид дoaѓa и Астрa H 1.7 tdci, сo исузу мoтoр. Вaквите уште сегa се прoдaвaaт пo oкoлу 4500 еврa.
 
Последно уредено:
Член од
20 јануари 2015
Мислења
309
Поени од реакции
609
Мнoгу убaви ми се Bravo oд 2005 нoвиoт мoдел, сегa се oкoлу 5500, ценa кoјa зa 2-3 гoдини би требaлo дa пaдне. Јaс спoмнaв ценa oкoлу 4 еврa aмa тoa знaчи зa периoд вo иднинa oд 2-3 гoдини, a не сегa. Истo вo предвид дoaѓa и Астрa H 1.7 tdci, сo исузу мoтoр. Вaквите уште сегa се прoдaвaaт пo oкoлу 4500 еврa.
Добра е Астрата, а за Бравото и мене ми беше најомилена кола тогаш ко излезе, само од тогаш до сега слабо среќавам Брава во Македонија, барем во Битола. Можно е да има некои маани, не знам. Нека кажат тие шо знаат.
 
Член од
15 март 2013
Мислења
955
Поени од реакции
620
Со оглед на километрите кои ги поминува годишно и стилот на неговото возење нема да има проблеми со алфата. Чичко ми има Фиат Стило 1.9 JTD веќе 3 години, моторот мислам дека е ист како на алфата па досега немал проблеми, не го носел на сервиси освен шо менвал потрошен материјал. Голфот е една од најдобрите коли ама моторите 1.4 не му се погодени бидејќи тој мотор е доста мал за таа шасија. Потрошњата на голфот 1.4 е поголема од на алфата 1.9 JTD и плус бензинот е поскап од нафтата. Автоматски алфата повеќе му се исплаќа. И дечкото бара кола до 4000 евра. Колку шо гледам на реклама5 скоро сите голф 5ки бензинци се над 5000 евра.

@bobipp Ако веќе сакаш бензинец можиш да си разгледаш во Италија алфи бензин со Италијански плин. Еден пријател на татко ми зеде таква со 80000 отприлика поминати значи проверено на компјутер дека се толку километри, со мајстор ја земаше. Досега е презадоволен. Троши плин исто колку и бензин и брзината е иста. Само мала разлика се осеќа на брзината кога се вози на голема угорница. Сега тешко дека ќе најдиш со толку малце поминати километри ама со 160000 можиш да најдиш, шо не се многу. Сепак јас на твое место би зел 1.9 JTD. Твое е да одлучиш.
Se soglasuvam potpolno so tebe.Dosega za 1.9 JTD sum slusal samo pofalni zborovi.Problemot poveke se javuva kaj prednica i e osobeno skap za odrzavanje.Nasive patista znaeme kakvi se i brzo ke se rastropa.Alfata e ubava no poveke mislam za na zapad otkolku tuka.
 
Член од
5 април 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
zdravo imam problem so kolata
imam golf 3 cl 1.6 16 v 1997 ko ke go zapalam za nepolni 5min kolata kreva temperatura 90% i celo vreme ja drzi i plus od 2000 do 3000 obrataj mn mi trokira vo vozenje ko da gushi i puka niz auspuh imam napraeno celosen servis znaci nema so mu nemam smenato se se 100 pati e viden na kompjuter ne pojavuva ni edna greska nigde znaci si kazva deka se si okej ve molam da mi dadete sovet so da pram kaj da se upatam so da mu napram da ne trokira i care da mi kazite so e so temperaturata fala odnapred cekam odgovor od bilo koj imajte prijaten den
 

Kajgana Shop

На врв Bottom