Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ne vikam ne, no eden defekt tuka kje te kosta povekje i da ne kazam vratenite kilometri.
Затоа ќе си одиш сам да си одбереш кола па со сервисната книшка во овластен сервис
Сакаш баш кабон фибер, прави јаглеродни влакна или сакаш фолија ... Пошто правиот карбон фибер нема од каде да го купиш, треба да се порача од странство и е скапичок, башка ти треба лепак за него и има процедура како се работи, 2-3 слоја се става еден преку друг, па се шмиргла, па се полира и за сето тоа ти треба препарати... Ова што имаш видено што имаат некои тоа ти е винил или фолија која се продава на метар колку сакаш и иде со цени од 10 евра за парче од 1х1,3 метри за кинеските, па се до 50-60+ евра за поквалитетните од типот на 3М и слични ... Ако незнаеш или несакаш сам да ја работиш, ако си од Скопје најди го на фејсбук Vanja Ludvig, ќе видиш што се работи дечкото, па отиди до кај него и договори се... Ама он работи квалитетно и со квалитетни фолии и една хауба проаѓа 100тина евра...
Во графика има ама е 2200 ден м2
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Во графика има ама е 2200 ден м2[/quote]


Знам дека има и во Графика и во Про-Графика, 2230-2240 ден беше за парче од 1 х 1,27 метри, значи од прилика 1,3 м2... Незнам што марка беше, заборавив, они викаат некое белгиско производство, одамна беше кога земав, а ми нема останато ниедно парче да видам што фирма беше... Инаку не е лош, далеку подобар е од кинескиве... А се друго од фолија што продаваат таму им е Unifoll, кој пак мислам дека беше од турско производство ...
 
Член од
7 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
26
Дечки ве молам за помош, ве молаm што би избрале и зошто, помеѓу подолу наведените гуми:

Uniroyal sport rain 3, Fulda sport control, Hankook s1 evo2, Semperit speed life i Barum Bravuris 3HM.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Дечки ве молам за помош, ве молаm што би избрале и зошто, помеѓу подолу наведените гуми:

Uniroyal sport rain 3, Fulda sport control, Hankook s1 evo2, Semperit speed life i Barum Bravuris 3HM.
Срчни на гугл да видиш која каква оценка има и ниво на бучавост
па според тоа да имаш претстава, вака на невидено hankook, fulda ...
 
Член од
7 октомври 2013
Мислења
74
Поени од реакции
26
Дечки ве молам за помош, ве молаm што би избрале и зошто, помеѓу подолу наведените гуми:

Uniroyal sport rain 3, Fulda sport control, Hankook s1 evo2, Semperit speed life i Barum Bravuris 3HM.
BF Goodrich g-Grip и ова е во изборот.
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Може ли да се најде добра кола во Дупница да ја платам поскапо пример не од најефтините или да не тепам пат за џабе на таму?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Стварно тди моторите 1.4, со 3 клипа не чинеле?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
Мислење за Fiesta 1.4 tdci 2005-та година?
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Може ли да се најде добра кола во Дупница да ја платам поскапо пример не од најефтините или да не тепам пат за џабе на таму?
Може да се најде,незнам зошто сите мислат дека ако е од БГ и нема гајле..Јас лично познавам тројца луѓе што донесоа возила баш од БГ,си ги возат најнормално..Едниот од нив има Голф 5,нема никаков проблем..Ако имаш основно познавање околу колите,или дај му на некој механичар 1000-1500 денара да дојде со тебе,ќе одберете коска кола..
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Може да се најде,незнам зошто сите мислат дека ако е од БГ и нема гајле..Јас лично познавам тројца луѓе што донесоа возила баш од БГ,си ги возат најнормално..Едниот од нив има Голф 5,нема никаков проблем..Ако имаш основно познавање околу колите,или дај му на некој механичар 1000-1500 денара да дојде со тебе,ќе одберете коска кола..
Па затоа прашав зошто мисли така еден другар пред 2 години зеде Пежо вистина е дека го плати малку повеќе но сепак поевтино од тука и освен редовни сервиси друго нема чепнато.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.312
Поени од реакции
7.299
Зошто мислиш така?
Затоа што бугарските коли се двојно поевтини и со двојно помалку километри од колите на mobile.de и се иста година и внатре се покрш.

Што мислиш како?
 
Член од
9 април 2008
Мислења
790
Поени од реакции
357
Затоа што бугарските коли се двојно поевтини и со двојно помалку километри од колите на mobile.de и се иста година и внатре се покрш.

Што мислиш како?
Да но јас не прашав за двојно поевтините у принцип е колку пари толку музика . Секаде во светот со малку пари ќе купиш крш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom