Снег

Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Па доста ги жалиш, иди помогни им ... дај им греана ракија, топол чај или топла супа во термос и така го прават тоа за нас мрзливите :D

Каков народ сме станале , се некој ДРУГ да ни ги решава проблемите а притоа по можност безплатно да е.
јас вчера вечер го гледам комшијата пред влез земал лопата и чисти пред влезот. Не ставил ни капа ни ништо а уште паѓа снег. А бе едно незгодно кога ми падна, дури си ја свртев главата на страна не му кажав ни здраво. После тоа цела вечер додека пиев пиво во кафич мислев на него и еве сега за да ми олесни напишав на форумов. Патем исчистил ама не доволно добро пак се лизга. Се надевам попосле ќе чисти пак.
 
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
важно тендерите за чистење на улици и тротоари се поделени
тоа што не се чистат не е никаков проблем
убаво е што има снег треба да се радуваме
и да паземе да не се паднеме на мразот
отсекогаш било така така и треба да биде
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Ѓорче ги жалам луѓено од комунална што ги гледам секоја вечер како буткаат количка нагоре-надоле и со раце фрлаат сол/песок, за да не замрзне. Со ебани раце, во 2 сабајле. Брука од општина сме, му ебам тоа мртвиот брк заседен на Сокол.
Ех бре, само да се мрчело...
Па иди било каде у светот, ќе видиш ручни рад увек е сто пути поскуп од машински. И поише се цени. И у производња и у сервиси.
Кај нас власта јес да подели по полуизмислени фирми пун курац пари, за тендери за чистење на снегот, али како што глеаш, барем ги вложиле во класичен, квалитетен и проверен метод - рачен.

Тоа што е неисчистено и заледено по патиштава, тоа е искључиво вина на невообичаеното невреме кое баш оваа година еднаш у сто иљади години се дешава.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2016
Мислења
464
Поени од реакции
285
они тендери за чистење снег делат секоја година а минатите години снег немаше
е оваа година има снег ама фирма што не постои што нема ни вработени ни механизација не може да чисти снег
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ех бре, само да се мрчело...
Па иди било каде у светот, ќе видиш ручни рад увек е сто пути поскуп од машински. И поише се цени. И у производња и у сервиси.
Кај нас власта јес да подели по полуизмислени фирми пун курац пари, за тендери за чистење на снегот, али како што глеаш, барем ги вложиле во класичен, квалитетен и проверен метод - рачен.

Тоа што е неисчистено и заледено по патиштава, тоа е искључиво вина на невообичаеното невреме кое баш оваа година еднаш у сто иљади години се дешава.
Брат, трагично е. Глеј го погоре, едниот ме дупи ракија да сум му дал, другиот споредува тоа што комшијата чистел САМОВОЛНО да си исчисти у двор со тоа што работник од КХС со раце расфрла сол/песок од количка у 1-2 сабајле на минус 10-15-20 степени.

Мозок на колибри.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Види ги клошариве во САД и Европа. Со рака фрлаат сол хаха. А за војни имаат пари. Срамота, што ли ќе речат во Африка?

Њу Јорк

Велс

Вашингтон, САД

мадрид


Холандија
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Цркиве се во Гази Баба, се е јасно. Една голема бомба во оваа општина и Македонија ќе стане поубаво место.
П.С. Еднава црква нема никакви фрески, икони, празна е внатре со години ама битно црква стои дека изградиле.

Sent from mTalk
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.428
Поени од реакции
11.336
Види ги клошариве во САД и Европа. Со рака фрлаат сол хаха. А за војни имаат пари. Срамота, што ли ќе речат во Африка?

Њу Јорк

Велс

Вашингтон, САД

мадрид


Холандија
Фрлаат ама на тротоар, првин вие улиците средете ги па мислете на пешачките зони.

Sent from mTalk
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Фрлаат ама на тротоар, првин вие улиците средете ги па мислете на пешачките зони.

Sent from mTalk
Важи. Ќе може да добиеме ваша адреса како би можеле да зачистиме?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Види ги клошариве во САД и Европа. Со рака фрлаат сол хаха. А за војни имаат пари. Срамота, што ли ќе речат во Африка?

Њу Јорк

Велс

Вашингтон, САД

мадрид


Холандија
Класика дпмне војник, не праи разлика помеѓу тротоар и улица, затоа паркирате кај ќе ви стигне, јасно е.[DOUBLEPOST=1484675894][/DOUBLEPOST]
Цркиве се во Гази Баба, се е јасно. Една голема бомба во оваа општина и Македонија ќе стане поубаво место.
П.С. Еднава црква нема никакви фрески, икони, празна е внатре со години ама битно црква стои дека изградиле.

Sent from mTalk
Втората слика е во Ѓорче.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.967
Ја сакам по тротоарите у ЊуЈорк да се качат возила и машини и таму газат и возат, измеѓу улични лампи и пешаци и клупи.
Иначе ги сматрам заостанати.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ја сакам по троптоарите у ЊуЈорк да се качат возила и машини и таму газат и возат, измеѓу улични лампи и пешаци и клупи.
Иначе ги сматрам заостанати.
Па кај нас по сите овие постови деновиве, не заклучи дека по дворови се вози? Секоја реплика на замерка дека улициве се џунгла е "ама дворовите чисти ви се а ааа??" јас па глупа оди на работа по Партизанска, Илинденска, види ти, дворовите на куќите во градов да ти биле нов Е75.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.199
Брат, трагично е. Глеј го погоре, едниот ме дупи ракија да сум му дал, другиот споредува тоа што комшијата чистел САМОВОЛНО да си исчисти у двор со тоа што работник од КХС со раце расфрла сол/песок од количка у 1-2 сабајле на минус 10-15-20 степени.

Мозок на колибри.
Луѓето чесно и поштено си го заработуваат лебот, башка сигурно се и партиски војници кои прифатиле за 12000 денари или колку и да им даваат сега да станат во ниедно доба на поларни температури да ви го чистат снегот. Сега и вие одлучете се што сакате? Да имате чисти улици или да ги жалите и да одите по нечисти? И на крај шо ви е гајле како го чистат снегот. Битно е кога ке станите сабајле метрополата да биди проодна.
јас вчера вечер го гледам комшијата пред влез земал лопата и чисти пред влезот. Не ставил ни капа ни ништо а уште паѓа снег. А бе едно незгодно кога ми падна, дури си ја свртев главата на страна не му кажав ни здраво. После тоа цела вечер додека пиев пиво во кафич мислев на него и еве сега за да ми олесни напишав на форумов. Патем исчистил ама не доволно добро пак се лизга. Се надевам попосле ќе чисти пак.
Вечерва кога ќе се прибираш дома пошто пак врни напрајму едно смајли за поддршка а и да се чувствува подобро и повесело. Ако ништо друго барем ке го насмееш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom