Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Многу е јак, ми пишува забревтан од бесот за промена на име, за по еден пост да падни во депресија од сознанието кај се наоѓаме :pos:
Не бе, од темата за Русија сеа тука најде да се правиш интересен?

Пред некое време @Joe Dalton ти пишуваше предолги текстови, сеа овој ти смета, ама никако да чкртниш нешто за темата. Ова твоето занимање било порано, дворски шут.

Шо бараш на форум ако не сакаш да читаш мислења од членови не ми е јасно.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.203
Поени од реакции
18.015
Не бе, од темата за Русија сеа тука најде да се правиш интересен?

Пред некое време @Joe Dalton ти пишуваше предолги текстови, сеа овој ти смета, ама никако да чкртниш нешто за темата. Ова твоето занимање било порано, дворски шут.

Шо бараш на форум ако не сакаш да читаш мислења од членови не ми е јасно.
Не бе не ми смета, супер си пишува јасно и концизно, да го разберам.

За разлика од некој други што гледаат квалитетот да го заменат со квантитет. Затоа и не те читам, а претпоставувам и пола форум.

Не се лути, добронамерна забелешка, ако сакаш терај и понатаму така.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Не бе не ми смета, супер си пишува јасно и концизно, да го разберам.

За разлика од некој други што гледаат квалитетот да го заменат со квантитет. Затоа и не те читам, а претпоставувам и пола форум.

Не се лути, добронамерна забелешка, ако сакаш терај и понатаму така.
Форумот е место за пишување колку шо знам, се друго е право на личен избор, и како ќе пишуваме а и што ќе читаме.

Не ми е само јасно зошто коментираш текстови кои велиш се предолги и не ги читаш.

Не се лутам, и еве една контра забелешка.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Епа ако си ги прочитал, не можиш да носиш заклучок дека остануваме македонци кога не е така и дека договорот е добар кога реално воопшто не е. И не се само овие спорни точки...да не се лажеме. Овие се тие што највеќе бодат и врз база на кои треба да носиме одлука дека договорот е штетен и да бидеме ПРОТИВ него. Ако фатиме да ги разгледуваме и другите делови кои не дека се помалку битни, туку помалку бодат очи, но сепак одат во прилог на Грција ќе треба уште повеќе да е забетониран ставот ПРОТИВ овој договор.

Не треба да има дилема дали е договорот добар или лош, а не пак да се констатира дека е добар...
Договорот не е најдобар во апсолутна смисла, ама подобар тешко наскоро. Така да ако сака во ЕУНАТО нема голем избор.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.203
Поени од реакции
18.015
Форумот е место за пишување колку шо знам, се друго е право на личен избор, и како ќе пишуваме а и што ќе читаме.

Не ми е само јасно зошто коментираш текстови кои велиш се предолги и не ги читаш.

Не се лутам, и еве една контра забелешка.
Ок бе, нема проблем, терај како ти е убаво. Јас само кажав што ми смета за да те читам почесто, ама немам никакво право да ти го ускратувам тоа задоволство да пишуваш големи текстови.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Ок бе, нема проблем, терај како ти е убаво. Јас само кажав што ми смета за да те читам почесто, ама немам никакво право да ти го ускратувам тоа задоволство да пишуваш големи текстови.
Првично напиша дека ти и пола форум не ме читате поради долгите текстови , сеа ова „почесто“ вели нешто друго, ама да не се фаќаме за семантика. Еден куп текстови има тука шо кога ќе видам кој е автор ги скокам без разлика на должината, па не коментирам апсолутно ништо во врска со нив. Со тоа избегнувам вакви дискусии.
Сепак фала на советот.
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Што ќе добиеме со промена на име? Јас ќе ви кажам..ништо не добиваме. Само ќе си ги продадеме дедовците шо крв дале за оваа земја. Џабе ни е и еу и нато..а па нема да улеземе ако сменеме име...којни гарантира влез...Да не се лажеме..нашиот проблем сме ние...народот..Македонскио народ е ГОМНО...кратко и јасно..колку и да е сурово ние сме ГОМНА...секој си гледа само за својо газ, боле го куро за дргите..кој како дое на власт изнакраде се стане милинер боле го куро за народо..99% македонците се такви чест на исклучоци...јебига дај му власт на човеко и ќе му видеш акло..Нема ништо да се смене па ке сме ГОМНА...само северни гомна...Утре да се прекрстам у Роналдо ќе знам ли фудбал да играм? Епа нема да знам..така и ние нема да знаеме држава да водеме.. Треба само да престанеме да бидеме гомна...а плашам се дека е тоа ностварливо..така да јас ќе си гласам против промена на име...поарно мртов ќе бидам него да испушам грчки кур...тие гнаси ги мразам од дното на душата...поарно Албанците нека не земат да бидеме албанија...грците кур ги боле за 2 милиони лиѓе за нивната судбина...а зашо? За името кое го имаме 2800 години веќе..они имале покраина со тоа име...па смени имто на покраината пичка ти матер...и у америка има градови со име мскедонија...крвници проклети...да ве поплаве морето само ќе дојдам до границата да се измочам у водата за да помогнам да се издавете...
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.304
Поени од реакции
6.728
Зошто губам време со тебе, значи и ти чекаш некој Тито да ти ги среди проблемите, т.е. државата :facepalm:
Или си многу глуп или си премногу глуп. Нема друго објаснување за твоиве постови. Ако има референдум шкртни дека прифаќаш и утредента магично животот ќе биде подобар тука, поголеми, плати, ЕУ, правото ќе функционира. Само ти ќе останеш каков што си, глуп, неупотреблив, искористен куртон.[DOUBLEPOST=1529129641][/DOUBLEPOST]
што значи на Македонија и нема спас?
барем името да си го зачуваме и како Македонија да пропаднеме?
Што значи дека ако се обезличиме нема да станеме норвежани, германци па наеднаш на поголемиот дел од луѓето (партиски куртони) да им проработи свеста дека името на државава не е пречка за нејзин развој. Политичарите и народот се. Со менување на име нема да ни се реши ниту еден проблем. Пак државата ќе функционира како до сега, пак ќе имаш протести за деца со посебни потреби. Пак платата ќе ти биде 12000 денари, пак ќе се казнува селективно, пак ќе има корупција и многу други проблеми што и денес ги имаме. И пак грците ќе можат да не блокираат и да бараат нови отстапки, а и Бугарија ќе го направи тоа, барајќи да се одкажеме од јазик. И пак нема да бидеме во ЕУ, пред се зошто не заслужуваме и со нашиот менталитет никогаш и нема да заслужиме.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.656
Поени од реакции
9.239
Договорот не е најдобар во апсолутна смисла, ама подобар тешко наскоро. Така да ако сака во ЕУНАТО нема голем избор.
Ама тргни ги настрана ЕУ и НАТО...Тие се алатка во механизмот на Заев во продавањето на целата приказна за договорот. Затоа што немаме никаква реална поволност од договорот, се продава тезата со ЕУ и НАТО сега. Ја открил Америка и ниту еден негов претходник не го знаел тоа, па сега тој не просветлува. Сигурен сум дека од Бранко и Љупчо навака на маса сите имале подобар договор од овој, но сеуште понижувачки за нас и не се осудиле да капитулираме така, а во договоров се гледа дека секоја буква која е побарана од грчка страна е прифатена.

Од друга страна, нема ни гаранција за ЕУ и НАТО. Догодина има парламентарни во Грција и може нова власт со мнозинство да го раскине договорот и пак да не блокира, а ние веќе сме промениле Устав. Со ЕУ не се никаква гаранција почетокот на преговори со крајната цел, т.е приемот.

Сепак не треба да биде цена нашето достоинство, потекло, култура, историја, жртвувани генерации со крв за евентуален влез во ЕУ и НАТО. Тоа треба да биде нормален процес како за секоја друга држава.

Ова ти доаѓа како јас да сум газда на успешна компанија која дава висока плата, а ти си квалификуван и сонуваш да работиш во неа, ама за да те вработам јас ти барам по една недела да ми ја отстапиш жена ти и сестра ти да ги "работам"...па ќе те примам тебе тогаш, а твоите квалификации и не ми се важни многу. Ако имаш достоинство ќе ме одбиеш и ќе сакаш со квалификациите да си рангиран. Ако немаш достоинство ќе го продадеш женскиот пол во твоето семејство и ќе уживаш позиција и плата...ама сите ќе те гледаат со потсмев од страна.

Знам дека си поддржувач на Заев и СДСМ и можеби имаш и личен интерес во тоа што го браниш неговиот став, но за ова прашање не треба гледање партии туку само нашето достоинство и Македонија.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.835
Поени од реакции
15.769

Спартанец шо зборвал фиромски :icon_lol:
може уште е на сила Законот за забрана на зборување на македонски јазик, од ~1932 што го донесе генерал Метаксас
 

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Мислам дека без поддршка од сите партии нема шани да успее референдум во Македонија за било што а најмалку за името..Најмногу што би излегле се 600-700 илјади гласови... Најверојатно ќе се оди на консултативен а не на задолжителен референдум и ќе се оди на картатата да ги земат во предвид мнозинството гласови за или против а не цензусот од 51%..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Мислам дека без поддршка од сите партии нема шани да успее референдум во Македонија за било што а најмалку за името..Најмногу што би излегле се 600-700 илјади гласови... Најверојатно ќе се оди на консултативен а не на задолжителен референдум и ќе се оди на картатата да ги земат во предвид мнозинството гласови за или против а не цензусот од 51%..
Баш поради ова човек да не знае дали да бојкотира или да оди и да гласа против.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.565
Поени од реакции
13.895
Баш поради ова човек да не знае дали да бојкотира или да оди и да гласа против.
Бојкот во секој случај мислам е подобро. Ако сите што се против излезат на гласање убедливо ќе победи "не", но сигурно ќе се бојкотира од голем дел.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Затоа што многу малку од македонците имаат доверба во референдум.

Sent from my SM-A310F using Tapatalk
Другар значи не цитирајте рандом татари регистрирани денес/вчера, платени пропагандисти се, само гужва се прави, ниту ти ќе му смениш мислење ниту тој ќе постигне некаков ефект. Секој ден го напоменувам ова :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom