Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.007
Поени од реакции
17.938
Стратешкото значење на Израел и Тајван е неспоредливо со значењето кое го има Македонија.

Денес САД е гарант за стабилноста на Македонија. Една од главните причини зошто албанците во Македонија не бараат отцепување е оти официјалниот став на САД е Македонија да остане унитарна република и нема да има промена на нејзините граници.
И што корист ќе имам јас ако Албанците не смеаат да се отцепат од Македонија кога ја уништуваат државата одванатре.Милион проценти е подобро како држава да имам само пет града со население од 300.000 жители кое ќе си ја сака државата(не мора да е чисто македонско) отколку да имам ваква држава.За кур ќе ми е ваква унитарна Македонија до вечер нека се распадне.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.588
Колку само боде очи Заев заедно со целата негова предавничка свита и во позадина споменик кој означува победа и ослободување. Спомен на луѓе поголеми од него во секој поглед. Луѓе кои што постигнале безброј пати повеќе за нивниот краток животен век, и со нивното дело ја задолжиле оваа држава за навек.
Сега овие безрбетници го испоганија нивниот спомен, стојат во нивна сенка и без трунка срам даваат отчет. Отчет за што? Ако стојат до споменик со таква симболика мислат оти нивното предавство ќе изгледа помало во очите на народот?
Зборуваат за некакви резултати и дела, за слобода, за живот, а не се ни свесни колку смешно изгледаат кога стојат пред споменик чија симболика означува се она што тие не се и никогаш нема ни да бидат.

Целиот тој обид од денешниот настан да се создаде некаква историја, да се направи паралела со победата во II светска војна, е патетика од епски размери, очаен обид предавството да се прикаже како победа.
Па уште ми глумат транспарентност, отчет даваат, место да се скријат таму во некоја дупка во владата и да не излегуваат. Која дрскост и безобразлук, излегле надвор со насмевки од уво до уво за да му кажат на народот оти го сменале името на државата.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.292
Поени од реакции
27.806
Си се пофали за двојазичноста, мора и албански гласови да добие...ќе имало референдум и идентитето бил битен. Со огледа како е врти капа може ни референдум ни идентитет да нема, со оглед дека се отажа од уставот може и од друго да се откаже.
Duri i da ima referendum toa se e smoke and mirrors, za severnoilinde makedoncinjata da se osekaat deka nesto pridonele ili odlucile za svojata drzava.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.651
Поени од реакции
28.007
И што корист ќе имам јас ако Албанците не смеаат да се отцепат од Македонија кога ја уништуваат државата одванатре.Милион проценти е подобро како држава да имам само пет града со население од 300.000 жители кое ќе си ја сака државата(не мора да е чисто македонско) отколку да имам ваква држава.За кур ќе ми е ваква унитарна Македонија до вечер нека се распадне.
Тoa сo неменувaње нa грaниците е нaјсмешнo зa читaње.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Duri i da ima referendum toa se e smoke and mirrors, za severnoilinde makedoncinjata da se osekaat deka nesto pridonele ili odlucile za svojata drzava.
Есапот им е прост 25% албанци и 25% есдесовци и имаат 50% за Северна Макаронија и проаѓа...плус прљава кампања и уцени и ете промена на устав и во сите комуникации Северна Македонија...Најмногу може да се очекува да добиеме за интерна употреба има без Северна тоа е максимум успех на Димитров но и тоа се соменевам дека го направил.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.007
Поени од реакции
17.938
Тoa сo неменувaње нa грaниците е нaјсмешнo зa читaње.
Како поминува времето ќе молиме да се сменат границите зошто ќе биде невозможно повеќе да се живее во Македонија.САД се знае за што не сака промена на границите оти ваквата стратешка поделба и одговара и со промена на границите ќе си има она проблеми.Вака спречува руско влијание што исто така е штетно за Македонецот зошто Русите кога би го зафатиле овој простор автоматски ќе не избришат зошто тие никогаш немале интерес за македонското прашање.Се на се за нас што и да се случи е погубно а најпогубно ќе биде да останеме да функционираме како држава а да ги изгубиме сите права како Македонци.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
811
Поени од реакции
510
Како поминува времето ќе молиме да се сменат границите зошто ќе биде невозможно повеќе да се живее во Македонија.САД се знае за што не сака промена на границите оти ваквата стратешка поделба и одговара и со промена на границите ќе си има она проблеми.Вака спречува руско влијание што исто така е штетно за Македонецот зошто Русите кога би го зафатиле овој простор автоматски ќе не избришат зошто тие никогаш немале интерес за македонското прашање.Се на се за нас што и да се случи е погубно а најпогубно ќе биде да останеме да функционираме како држава а да ги изгубиме сите права како Македонци.
Не верувам дека на Русите им одговара да не избришат. Порано можеби да, затоа и не се залагале за автономија на Македонија, но денеска условите не се исти како тогаш.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.206
Поени од реакции
21.365
Ќе си ги вратиме. Само полека. Албанците во Струга и Кичево имаат најнизок наталитет во Македонија. Охрид, Битола и Прилеп имаат далеку повисок. Исто имаат и највисока стапка на емиграција. О.Струга во моментов е 50/50, а Кичево Албанците одамна го загубија. Единствената причина поради која победуваат на локални таму е поради организираното гласање на нивната дијаспора.
Barem za Kicevo ne si vo pravo. Vo cisto Makedonski sela Dehari od DUI imase soliden broj na glasovi, kako sto pamtam SDSM i Zaev go poddrzaa teroristot na DUI i ne kandidatot na VMRO-DPMNE koj i kaj clenovite na SDSM vazese za dobar kandidat i licnost. Samo da si znaete deka do tuka e dojdeno rabotata sto kaj SDSM (sigurno i kaj VMRO DPMNE) ima clenovi koi slepo go pravat toa sto partijata bara od niv i da e protiv nivnite interesi. Taka da gledam dobri sansi so Albanskite glasovi i od tie na SDSM-clenovite da pomine promenata na imeto.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.312
Поени од реакции
46.076
Никој не те тера да ги послушаш. Ако над 50 проценти од населението гласа како што ќе му каже партијата, зарем битен е резултатот од референдумот?
Нема да е баш така. Ќе пресече шиптараната што ќе биде товарена од цел свет по примерот на Кичево и Струга, додадена на бројот на граџанско-комуњарските амеби што нема шанси да отстапат од насоките на Заев за жива глава.
Горе-доле Резултатот од последните парламентарни само ќе си се преслика на референдумот и чао пријатно.

Спас ни се е само Мицотакис и ментишите од Златна Зора .
 
S

Supercalifragilistic

Гостин
Barem za Kicevo ne si vo pravo. Vo cisto Makedonski sela Dehari od DUI imase soliden broj na glasovi, kako sto pamtam SDSM i Zaev go poddrzaa teroristot na DUI i ne kandidatot na VMRO-DPMNE koj i kaj clenovite na SDSM vazese za dobar kandidat i licnost. Samo da si znaete deka do tuka e dojdeno rabotata sto kaj SDSM (sigurno i kaj VMRO DPMNE) ima clenovi koi slepo go pravat toa sto partijata bara od niv i da e protiv nivnite interesi. Taka da gledam dobri sansi so Albanskite glasovi i od tie na SDSM-clenovite da pomine promenata na imeto.
Изроди постоеле и ќе постојат. Побитно првин демографски да надвладееме.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.007
Поени од реакции
17.938
Не верувам дека на Русите им одговара да не избришат. Порано можеби да, затоа и не се залагале за автономија на Македонија, но денеска условите не се исти како тогаш.
Дај Боже да грешам.[DOUBLEPOST=1527686476][/DOUBLEPOST]
Изроди постоеле и ќе постојат. Побитно првин демографски да надвладееме.
Џабе ќе ги надвладееме еве ти кажа погоре членот каква е работата.А и колку што бегаат они бегаат и нашите така да некоја драстична бројка не може да се направи.Проблемот не е само во кој колку е.Они и 10% пак ќе си тераат по свое.Таму кај што се помалку си тераат политика кој ќе ни даде повеќе со тој сме и ние пак губиме.[DOUBLEPOST=1527686653][/DOUBLEPOST]
Есапот им е прост 25% албанци и 25% есдесовци и имаат 50% за Северна Макаронија и проаѓа...плус прљава кампања и уцени и ете промена на устав и во сите комуникации Северна Македонија...Најмногу може да се очекува да добиеме за интерна употреба има без Северна тоа е максимум успех на Димитров но и тоа се соменевам дека го направил.
Тука стави ги и сите останати малцинства кои 99% ќе гласаат за промена на име.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.343
Поени од реакции
79.159
. Samo da si znaete deka do tuka e dojdeno rabotata sto kaj SDSM (sigurno i kaj VMRO DPMNE) ima clenovi koi slepo go pravat toa sto partijata bara od niv i da e protiv nivnite interesi.
Лажеш!
Не верувам јас во ова.
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
> За сега да го "решава" спорот со кумот на Вучиќ како посредник.
> Кој знае што не чека допрва во тоа "фазно" решавање од истите
> Руси, Срби и Грци.
>
> Ама иницијално Македонија во дипломатска офанзива ја ставивте вие.
> Сега гледајте од страна, како што и сам констатира.

абе немајте грижа вие. Усогласувајте се со Грција колко ви душа сака. За "Северна Македонија", за всеопшто име северомакедонци, или па дури γυφτοσκοπιανος, со српско кумство. А потоа Бугарија да каже даке е навредена, да удари едно вето и да инсистира за "Република Македонија" и "македонци" за всеопшта употреба.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom