Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
https://prizma.mk/vselenskata-patrijarshija-go-prezede-reshavaneto-na-problemot-na-mpts/

И поповиве сакаат во ЕУ па и тие ќе се ребрендираат. :D
Тие додуша ребрендирани се, како франшиза на Србите ама нека има промени.
Големиве како се згнале све да решат во МКД, нешто како да ги притиска ...
Абе п матер....црквата ќе ја решеле. Да фатеа здравство, школство...економија да не речам...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.462
Абе п матер....црквата ќе ја решеле. Да фатеа здравство, школство...економија да не речам...
Речи како сакаш, не се они ставени на власт да решаваат такви работи. Они се ставени баш за тие работи што ги гледаш година дена дека ги прават. Удоволување на околните племиња, и резилење на своето.

Едино остана да се продаде прикаската дека така морало и дека откако се ќе се размонтира, и откако од секоја страна ќе бидеме поразени, некој од надвор ќе почне да ги решава вистинските проблеми.

Од прилика, треба да не убедат дека името е криво што син му на Грчев е влезен со врски на работа и ради тоа ни треба брза интеграција.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
не си конзистентен бе чоек... ставовите ти се сменети 360 за 4 години колку што си на форумов...
Ставовите ми се сменети? Зошто бе пиле? Јас сум против двете банди. Бев против двете банди. Ти си ми реплицирал кога сум го пљукал паторот и си мислел дека навивам за сдс, па сега сум ти неконзистентен....ако воопшто разбираш што значи конзистентност.[DOUBLEPOST=1527701181][/DOUBLEPOST]
Речи како сакаш, не се они ставени на власт да решаваат такви работи. Они се ставени баш за тие работи што ги гледаш година дена дека ги прават. Удоволување на околните племиња, и резилење на своето.

Едино остана да се продаде прикаската дека така морало и дека откако се ќе се размонтира, и откако од секоја страна ќе бидеме поразени, некој од надвор ќе почне да ги решава вистинските проблеми.

Од прилика, треба да не убедат дека името е криво што син му на Грчев е влезен со врски на работа и ради тоа ни треба брза интеграција.
Не разбирате сарказам очигледно.
Многу ми е жал што ти и уште пар ликови овде јадете трици против заев од партиски побуди. Коа ќе се договорат сдс и дпне за "Горна упперк**македонија" за севкупна употреба ќе одите како попчиња да гласате за.
Што рече за протестот, не те разбрав, ќе го праите или да пројдат "стар одмор/нов одмор/споен викенд периодов"?
 
Последно уредено:

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
То то, а се селат од Турција пошто многу топло.
Се селат, ама во Швајцарија, Данска, Германија, Австрија, зошто би оделе во тие 8 земји со помал реален стандард.
А некогаш ако влезат и Горнамакедониџа, Србија, Црна Гора, БиХ и Косово, ете се малтене пола Европски држави. :P
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.338
Поени од реакции
46.462
Многу ми е жал што ти и уште пар ликови овде јадете трици против заев од партиски побуди. Коа ќе се договорат сдс и дпне за "Горна упперк**македонија" за севкупна употреба ќе одите како попчиња да гласате за.
Што рече за протестот, не те разбрав, ќе го праите или да пројдат "стар одмор/нов одмор/споен викенд периодов"?
Не дека треба да ти полагам рачун, ама јас кога “јадев трици“ за вмро, тебе уште Забрчанец и Васиљ ти немаа дадено ни тастатура ни куртон а ни дневница.

Интересно беше да те гледа човек како при секое глумење “тврд став’’ од Заев одма се претвараше во Ќосе и беше “аман од грциве’’ и како при секое омекнување ја прифаќаше тешката судбина и беше “аман ајде да влеземе у ЕУ“.
За протестот не знам, ама како и да е, за тебе работно лето ќе биде ова. Одмор тешко да фатиш, ама затоа тие ради кои фрлаше куртони и овде пењавиш, сигурно убаво ќе си поминат.
 
S

silmarillion

Гостин
Се селат, ама во Швајцарија, Данска, Германија, Австрија, зошто би оделе во тие 8 земји со помал реален стандард.
А некогаш ако влезат и Горнамакедониџа, Србија, Црна Гора, БиХ и Косово, ете се малтене пола Европски држави. :P
Зашто би се селел у Германија ако имам појак стандард од пола ЕУ?

Знаеш баце, све што лета не се јаде. Па така и Турска не е само Истанбул,Бурса приморје и Кападокија на инстаграм со балоните. Заеби ти бројки ППП ГДП кога све е тоа концентрирано у пар градови.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Зашто би се селел у Германија ако имам појак стандард од пола ЕУ?

Знаеш баце, све што лета не се јаде. Па така и Турска не е само Истанбул,Бурса приморје и Кападокија на инстаграм со балоните. Заеби ти бројки ППП ГДП кога све е тоа концентрирано у пар градови.
Па и таа пола ЕУ во Германија отиде, останаа старци.
Не ми е поентата да ја величам Турција, но не е ни реално да се исмева подолу отколку што реално се.
Нема Турчин да отиде во Бугарија, Романија, Латвија, Словачка кај што можеби би земал некое евро повеќе (патем од Бугарите дури и просечната им е поголема), ако реално со таа помала просечна ќе купи повеќе производи и добие повеќе услуги.
Ако веќе се сели, ќе отиде некаде каде што 3 пати подобро се живее.

Знаеш, ниту Софија е Бугарија, Букурешт не е Романија итн да не редам ;)
 
S

silmarillion

Гостин
Па и таа пола ЕУ во Германија отиде, останаа старци.
Не ми е поентата да ја величам Турција, но не е ни реално да се исмева подолу отколку што реално се.
Нема Турчин да отиде во Бугарија, Романија, Латвија, Словачка кај што можеби би земал некое евро повеќе (патем од Бугарите дури и просечната им е поголема), ако реално со таа помала просечна ќе купи повеќе производи и добие повеќе услуги.
Ако веќе се сели, ќе отиде некаде каде што 3 пати подобро се живее.

Знаеш, ниту Софија е Бугарија, Букурешт не е Романија итн да не редам ;)
Види, у руралните средини у сиромаштија живее 35% население, у урбани средини 22%. На страна Романија и Бугарија кои се никаков репер за ЕУ, можеш да ми кажеш во било која друга држава на ЕУ сиромаштијата е ниво на Турција? ГДП ППП се бројки на просеци. Па ти да извадат прљав кеш топ 100 у државава наша ќе имаме плата според просек барабар со средна Европа. Ама, просекот го дигаат 100 луѓе. Дисперзија на богатство ала Кина и Русија.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.014
Поени од реакции
14.859
Каква констатација со партизанскиве села и гласачи на сдс :D Кој ве труел вака бе?[DOUBLEPOST=1527696977][/DOUBLEPOST]
Јас знам - не чита.
Не е труење...туку историски факт. Во Кичево борбите биле против балистите а не против германците. Сите погинати партизани се погинати од раката на албанските балисти. На пример мојот дедо Ѓорѓија е убиен со мотика во грб во нива од страна на качачка банда.

Е сега во тие села каде се најмногу изгинати партизани, нивните фамилии масовно гласаа за Фатмир Дехари..кој патем е исто така балист. Има учествувано во неколку злосторнички акции . Тој го изврши ракетирањето на полициската станица во Осломеј пред војната во 2001(патем станицата е во склопот на РЕК Осломеј...користи нивна барака), а се слуша дека учествувал во масакрот во Вејце

Значи членовите на СДС по партиска директива гласаа за човек кој дирекно има правено злосторства врз нивните фамилии.

Имаа Дуи прекрасен кандидат зад кој би гласале над 80% од македонците...но самата ДУИ избра кандидат со крв на своите раце

Мислам дека сега прецизно кажав
 
И

Име И Презиме

Гостин
Се припрема(ат) за предвремени избори најдоцна до пролет.Веке ја ангажираат машинеријата за перење мозок.Да не ги редам и другите .... DedmuIOXcAAfOQG.jpeg _20180530_205231.JPG _20180530_205050.JPG
 
S

Supercalifragilistic

Гостин
Се припрема(ат) за предвремени избори најдоцна до пролет.Веке ја ангажираат машинеријата за перење мозок.Да не ги редам и другите ....Прегледај го приврзокот 191505 Прегледај го приврзокот 191506 Прегледај го приврзокот 191507
Прво место, коалиција неопределени: Нема да гласа + не одговорил = 38%

Второ место, коалиција Илирида: СДСМ + ДУИ + АА + БЕСА = 37,5%

Трето место, коалиција математички прецизно: ВМРО = 20,6%
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom