Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Референдумот не е парламентарни избори.
Истите луѓе што организираат парламентарни избори, организираат референдум. Сите постапки се исти.

Мене една работа не ми е јасна. Лидерот на опозицијата за денешниот референдум се огласи вака: https://www.facebook.com/gradonacalnikstr/posts/607792146024840 .

Мисли дека оствариле добар успех, па после тоа го моли членството да не бара виновници за истиот добар успех, кој воедно е и половичен успех и неуспех. Затоа што нели, кога остваруваш успех грдо е да бараш виновници. Ако имало присутен доктор додека го пишувал ова, ќе му констатирал поматена свест и ќе кажел дека блада. Веројатно од силината на успехот што го доживеал. Го има удрено во глава.

Значи очигледно е дека и Заев и Жерновски, кои се лидери на опозицијата, се разочарани и дезориентирани, првиов дури и блада во пост на ФБ. Можам да замислам што ќе се случело да излезел на прес. Можеме да прочитаме како опозиционите медиумски првенци плукаат и меѓусебно се обвинуваат. Прашањето ми е, како, после сето тоа, некој може да се убедува дека референдумот бил успешен?
 
Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Истите луѓе што организираат парламентарни избори, организираат референдум. Сите постапки се исти.

Мене една работа не ми е јасна. Лидерот на опозицијата за денешниот референдум се огласи вака: https://www.facebook.com/gradonacalnikstr/posts/607792146024840 .

Мисли дека оствариле добар успех, па после тоа го моли членството да не бара виновници за истиот добар успех, кој воедно е и половичен успех и неуспех. Затоа што нели, кога остваруваш успех грдо е да бараш виновници. Ако имало присутен доктор додека го пишувал ова, ќе му констатирал поматена свест и ќе кажел дека блада. Веројатно од силината на успехот што го доживеал. Го има удрено во глава.

Значи очигледно е дека и Заев и на Жерновски, кои се лидери на опозицијата, се очигледно разочарани и дезориентирани, првиов дури и блада во пост на ФБ. Можам да замислам што ќе се случело да излезел на прес. Можеме да прочитаме како опозиционите медиумски првенци плукаат и меѓусебно се обвинуваат. Прашањето ми е, како, после сето тоа, некој може да се убедува дека референдумот бил успешен?
Некои што размислуваат оптимистички со емоции а не реално. Еве ја ги гласам за другиве и знам дека нема теоретска шанса за победа. На некои не им е јасно што се случува. Вмро е многу јака машинерија и не верувам дека ке изгубат.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Истите луѓе што организираат парламентарни избори, организираат референдум. Сите постапки се исти.

Мене една работа не ми е јасна. Лидерот на опозицијата за денешниот референдум се огласи вака: https://www.facebook.com/gradonacalnikstr/posts/607792146024840 .

Мисли дека оствариле добар успех, па после тоа го моли членството да не бара виновници за истиот добар успех, кој воедно е и половичен успех и неуспех. Затоа што нели, кога остваруваш успех грдо е да бараш виновници. Ако имало присутен доктор додека го пишувал ова, ќе му констатирал поматена свест и ќе кажел дека блада. Веројатно од силината на успехот што го доживеал. Го има удрено во глава.

Значи очигледно е дека и Заев и Жерновски, кои се лидери на опозицијата, се разочарани и дезориентирани, првиов дури и блада во пост на ФБ. Можам да замислам што ќе се случело да излезел на прес. Можеме да прочитаме како опозиционите медиумски првенци плукаат и меѓусебно се обвинуваат. Прашањето ми е, како, после сето тоа, некој може да се убедува дека референдумот бил успешен?
Прилично е јасно тоа што го напишал, освен за оние што се тренирани да им биде нејасно.
Јас не сум му портпарол, ниту поддржувач на сдсм, па ете и јас мислам дека 17.000 луѓе од општина со 40.000 жители, од кои голем дел се под нечовечен притисок, е голем успех. Особено во држава каде критичката мисла не е на високо ниво.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Прилично е јасно тоа што го напишал, освен за оние што се тренирани да им биде нејасно.
Јас не сум му портпарол, ниту поддржувач на сдсм, па ете и јас мислам дека 17.000 луѓе од општина со 40.000 жители, од кои голем дел се под нечовечен притисок, е голем успех. Особено во држава каде критичката мисла не е на високо ниво.
Да, епитетите за успешноста на референдумот се прилично јасни. Добар успех, па половичен успех или неуспех. Сега, проблемот е што тие три работи логички се исклучуваат една со друга. А тој ги има сите три употребено како епитети за оценка на успехот на истиот референдум. Немам проблем со разбирање на кажаното, туку со логичките недоследности во кажаното.

И лани ги имаше истите 17.000 луѓе, без нецели 400. Значи успехот за кој зборуваме е 400. На прашање “дали Скопје да го сочува детето зачнато при силување“. Со 25 бомби во последниве 3 месеци зад тој успех. Во најобразованата и најопозиционата општина во државава. Успех и пол, не успех.
 
Член од
11 март 2012
Мислења
109
Поени од реакции
101
Да, епитетите за успешноста на референдумот се прилично јасни. Добар успех, па половичен успех или неуспех. Сега, проблемот е што тие три работи логички се исклучуваат една со друга. А тој ги има сите три употребено како епитети за оценка на успехот на истиот референдум. Немам проблем со разбирање на кажаното, туку со логичките недоследности во кажаното.

И лани ги имаше истите 17.000 луѓе, без нецели 400. Значи успехот за кој зборуваме е 400. На прашање “дали Скопје да го сочува детето зачнато при силување“. Со 25 бомби во последниве 3 месеци зад тој успех. Во најобразованата и најопозиционата општина во државава. Успех и пол, не успех.
Јасно е дека е успех и огромна победа на ВМРО. Сега можат да го срозат Жерновски преку медиуми. Него твое мислење ме интересира. Што мислиш ВМРО уште колку години ќе биде на власт.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Јасно е дека е успех и огромна победа на ВМРО. Сега можат да го срозат Жерновски преку медиуми. Него твое мислење ме интересира. Што мислиш ВМРО уште колку години ќе биде на власт.
Уште еднаш ќе си го реобнови мандатот сигурно. За повеќе е рано да се зборува. Треба да се види како ќе изигра СДСМ после поразот и каква стратегија ќе смисли ВМРО за привлекување и приближување до граѓанските движења и особено до генерацијата што денес е од 14 до 24 години. Од тоа ќе зависи односот на силите при крајот на деценијава, и тука ВМРО многу промашува досега. Ама има време да се поправи.
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Да, епитетите за успешноста на референдумот се прилично јасни. Добар успех, па половичен успех или неуспех. Сега, проблемот е што тие три работи логички се исклучуваат една со друга. А тој ги има сите три употребено како епитети за оценка на успехот на истиот референдум. Немам проблем со разбирање на кажаното, туку со логичките недоследности во кажаното.

И лани ги имаше истите 17.000 луѓе, без нецели 400. Значи успехот за кој зборуваме е 400. На прашање “дали Скопје да го сочува детето зачнато при силување“. Со 25 бомби во последниве 3 месеци зад тој успех. Во најобразованата и најопозиционата општина во државава. Успех и пол, не успех.
Тогаш имаш проблем и со точно, неточно или делумно точно. Или проблем со логиката имаш по потреба?
17.000 од 40.000 се ултра голем успех. Особено ако се земе во предвид дека македонците, макар биле и од Центар, немаат баш развиена свест за општествени одлуки.
Иако многу жалам што референдумот не беше на ниво на град Скопје. Баш ќе ми беше мерак да заокружам едно ЗА. Вака се осеќам како да имам незавршена работа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Тогаш имаш проблем и со точно, неточно или делумно точно. Или проблем со логиката имаш по потреба?
Дел од снимките се точни, дел неточни, дел делумно точни. Многу снимки, три различни вистинитости на истите. По една за секоја снимка. Овде имаме еден референдум, со три различни оценки за истиот референдум. Ја гледаш разликата?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.526
Поени од реакции
11.598
Уште еднаш ќе си го реобнови мандатот сигурно. За повеќе е рано да се зборува. Треба да се види како ќе изигра СДСМ после поразот и каква стратегија ќе смисли ВМРО за привлекување и приближување до граѓанските движења и особено до генерацијата што денес е од 14 до 24 години. Од тоа ќе зависи односот на силите при крајот на деценијава, и тука ВМРО многу промашува досега. Ама има време да се поправи.
Традицијата во Македонија вели дека после референдумите власта губи на наредните избори.

Откако едниве овци кои себеси се нарекуваат демохристијани или десничари или конзервативци, победија на првите демократски избори во 1990 година, во 1991 година се одржа референдум, а во 1994 година победија другиве овци кои себеси се нарекуваат социјалдемократи или левичари или либерали.

Потоа во 2004 повторно имаше референдум, неподдржан од страна на тогашната влада предводена од страна на социјалдемократите, кои ја изгубија власта на наредните парламентарни избори во 2006 година.

Сега во 2015 повторно се одржа референдум, исто така неподдржан од страна на актуелната влада предводена од страна на пвеводбениците, а наредните редовни парламентарни избори треба да се одржат во 2018 година. Мислам дека ќе биде таман, дојдоа на власт во 2006 година, а да си заминат од власт во 2018 година.

Се на се, ќе бидат на власт 12 години, исто како и Третиот Рајх, кој траеше 12 години, па така и овој Антички Рајх ќе трае 12 години, но со Божја помош, нема неговиот крај да дојде со бомбардирање, бидејќи за отстранување на овие гипсовиве со кои се нагрдува централното градско подрачје не се потребни ни багери, а камо ли па експлозиви.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Сега во 2015 повторно се одржа референдум, исто така неподдржан од страна на актуелната влада предводена од страна на пвеводбениците, а наредните редовни парламентарни избори треба да се одржат во 2018 година. Мислам дека ќе биде таман, дојдоа на власт во 2006 година, а да си заминат од власт во 2018 година.
Ненормален е некој, па ќе дозволи оваа поларизираност од сега да трае до 2018та. Првиот референдум нема никаква врска со изборите во 1994та, и првиот и вториот беа сосема поразлични од овој денес. Ова беше општински референдум, па ако се повикуваш на традиција, тоа би значело дека Жерновски ќе падне на наредни локални. :confused:
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Дел од снимките се точни, дел неточни, дел делумно точни. Многу снимки, три различни вистинитости на истите. По една за секоја снимка. Овде имаме еден референдум, со три различни оценки за истиот референдум. Ја гледаш разликата?
Не, не ја гледам. Снимка не може да е делумно точна по захтев на Грујо.
Додека успехот различно го доживува секој. Ти ја гледаш разликата?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Не, не ја гледам. Снимка не може да е делумно точна по захтев на Грујо.
Додека успехот различно го доживува секој. Ти ја гледаш разликата?
Може да е делумно точна, ако е нецелосна, монтирана или сечена. Разговорот е веродостоен, парчето е извадено од контекст.

Пак не ми објасни, како може еден човек, да го доживува успехот за иста работа на три различни начини во две реченици? Бидејќи ми пиша дека статусот на Заев бил ок.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.526
Поени од реакции
11.598
Ненормален е некој, па ќе дозволи оваа поларизираност од сега да трае до 2018та. Првиот референдум нема никаква врска со изборите во 1994та, и првиот и вториот беа сосема поразлични од овој денес. Ова беше општински референдум, па ако се повикуваш на традиција, тоа би значело дека Жерновски ќе падне на наредни локални. :confused:
Жерновски го поддржа референдумот, додека овие таканаречениве десничарски овци, и` изгласаа недоверба на првата независна влада на Македонија која всушност го организираше референдумот за независност, мислејќи дека ќе успеат да ја приграбат власта на вонредни парламентарни избори во 1992 година, но на дебело се испозаебаа.

Има шаблон кој треба да се следи, исто како што и саботираните лифтови, лажните архитекти кои шетаа од врата до врата за да им велат на луѓето да не излезат да гласаат, и измешаните избирачки списоци беа дел од еден доста познат шаблон од 2013 година, несомнено значително подобрен во 2015 година.

Доколку воопшто планира да се кандидира за втор градоначалнички мандат, Жерновски ќе треба да си ангажира приватни фирми за обезбедување на станбените објекти во Центар во неделата кога ќе треба да се одржи гласањето, однапред да си ангажира сервисери за лифтови пред наредните редовни локални избори во 2017 година, како и да си подготви екипи опремени со таблет компјутери или лаптопи поврзани безжично преку Интернет за да им овозможат на граѓаните преку Интернет да се информираат од официјалниот веб сајт на Избирачкиот список каде точно треба да гласаат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Жерновски го поддржа референдумот, додека овие таканаречениве десничарски овци, и` изгласаа недоверба на првата независна влада на Македонија која всушност го организираше референдумот за независност, мислејќи дека ќе успеат да ја приграбат власта на вонредни парламентарни избори во 1992 година, но на дебело се испозаебаа.

Има шаблон кој треба да се следи, исто како што и саботираните лифтови, лажните архитекти кои шетаа од врата до врата за да им велат на луѓето да не излезат да гласаат, и измешаните избирачки списоци беа дел од еден доста познат шаблон од 2013 година, несомнено значително подобрен во 2015 година.

Доколку воопшто планира да се кандидира за втор градоначалнички мандат, Жерновски ќе треба да си ангажира приватни фирми за обезбедување на станбените објекти во Центар, однапред да си ангажира сервисери за лифтови пред наредните редовни локални избори во 2017 година, како и да си подготви екипи опремени со таблет компјутери или лаптопи поврзани безжично преку Интернет за да им овозможат на граѓаните преку Интернет да се информираат од официјалниот веб сајт на Избирачкиот список каде точно треба да гласаат.
http://www.dramabutton.com/
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
504
Поени од реакции
816
Може да е делумно точна, ако е нецелосна, монтирана или сечена. Разговорот е веродостоен, парчето е извадено од контекст.

Пак не ми објасни, како може еден човек, да го доживува успехот за иста работа на три различни начини во две реченици? Бидејќи ми пиша дека статусот на Заев бил ок.
Не може снимка да биде делумно точна. Или е неточна или е точна. И да е извадена од контекст, повторно е точна. И да е исечена, повторно е точна.

Статусот е составен од два дела. Тоа што тој го мисли и неговата порака до оние кои сметаат дека референдумот не е успешен. Не е многу комплицирано.
Еве ти упростено.
„Иако според законот референдумот е неуспешен, не барајте виновници за тоа зашто самата излезност во овие услови е голем успех“. Да џвакам уште?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.164
Поени од реакции
25.681
Не може снимка да биде делумно точна. Или е неточна или е точна. И да е извадена од контекст, повторно е точна. И да е исечена, повторно е точна.

Статусот е составен од два дела. Тоа што тој го мисли и неговата порака до оние кои сметаат дека референдумот не е успешен. Не е многу комплицирано.
Еве ти упростено.
„Иако според законот референдумот е неуспешен, не барајте виновници за тоа зашто самата излезност во овие услови е голем успех“. Да џвакам уште?
Извадена од контекст и точна се различни работи. Ако е извадена од контекст, е само веродостојна, ама најбитното, содржината носи во заблуда.

Mislam deka uspehot e poveke od dobar.
Nemojte da bidete hrabri borci koi pri prvata pomisla deka neprijatelot protiv koj se borime ke iskoristi nash polovichen uspeh ili neuspeh ... vednash pochnuvame da barame koj toa e vinoven. .. nema ovde vinovni.

Фала за џвакањето. Сега е многу полесно за голтање ова погоре. И воопшто не изгледа нелогично. Тоа само возбуда од силниот успех и мала неснаодливост при конципирање мисла да ти било.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom