Скопје 2014 (Генерална дискусија)

Дали го одобрувате проектот Скопје 2014?


  • Вкупно гласачи
    593

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.163
Поени од реакции
20.682
Сакав да напишам нешто друго, али заеби, доцна е т.е рано. :D
Жерновски го поддржа референдумот, додека овие таканаречениве десничарски овци, и` изгласаа недоверба на првата независна влада на Македонија која всушност го организираше референдумот за независност, мислејќи дека ќе успеат да ја приграбат власта на вонредни парламентарни избори во 1992 година, но на дебело се испозаебаа.

Има шаблон кој треба да се следи, исто како што и саботираните лифтови, лажните архитекти кои шетаа од врата до врата за да им велат на луѓето да не излезат да гласаат, и измешаните избирачки списоци беа дел од еден доста познат шаблон од 2013 година, несомнено значително подобрен во 2015 година.

Доколку воопшто планира да се кандидира за втор градоначалнички мандат, Жерновски ќе треба да си ангажира приватни фирми за обезбедување на станбените објекти во Центар во неделата кога ќе треба да се одржи гласањето, однапред да си ангажира сервисери за лифтови пред наредните редовни локални избори во 2017 година, како и да си подготви екипи опремени со таблет компјутери или лаптопи поврзани безжично преку Интернет за да им овозможат на граѓаните преку Интернет да се информираат од официјалниот веб сајт на Избирачкиот список каде точно треба да гласаат.
Традиција рече, лифтови, лажни архитекти шетале, HAARP, Illuminati, Бајо... :гик: :facepalm:

Не бидете пички, признајте си дека поштено си доживеавте неочекуван пораз. Ете, не пораз, но неочекуван резултат. После 30 бомби, милион протести и одлична кампања каде одеа од врата на врата за да гласаат граѓаните против фасадата, на крај резултатот од референдумов е околу 300 гласа повеќе од претходните избори!? И тоа во најопозициската населба во Скопје. И тоа го сметаш за некаков успех!?

Нели мртви гласале во Центар, нели од Пустец дошле 300,000 човечиња, расипани лифтови. Еве, сега немаше ништо од тоа, што е причината за ваквиот исход? Нели анкетите велеа ќе има 85% излезност? Што е проблемот? Кој кого манипулира? :confused:
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Koj gubi ima pravo da plache!
Ama da izgubish i da si ubeden deka ustvari si pobednik e bolest choveche!
Chitam pak za fb i tviter se fakaat...alooooo narod glasa ne profili!
Od kaj mene od zgrada nikoj ne glasashe...imeno: tie na petti sprat na vikend si bea, karshi niv goce drugar mi ( kakvo glasanje kur go boli, treva pivce i shibaj).
4 sprat penzionerite sabajle na pazarche posle gi srekavam vikam glasavte? Abe kakvo glasanje gluposti
Treti sprat carinikot desno profesorot levo vo stanot...ni ednite ni drugite glasale( profesorot mi vika koga se zapali poshtata se krstev da izgori skroz po ruzno od poshtata, studentskion ala beton i gtc nema...haha)
Na vtori sum ja i kancelarii se karshi
Prvi sprat stevo i baba Jovanka desno
Stevo cela familija u Mavrovo ( chitaj kur go boli) a na babcheto ja sabajle i kupuvam leb i od zeleno ako neshto i treba( realno nema pojma ni za referendum ni butur)
E taka e kaj mene u zgrada...a raboteshe liftot.
Moze ako go pushtevte Gjorgji Spasov od 10 stana 13 ke glasaa za!!
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Можеби некој веќе го објавил ова... неам време да глеам наназад... а и ме мрзи искрено.. но еве

http://plusinfo.mk/mislenje/475/vistinata-za-neuspehot-na-referendumot-za-gtc

Геровски:

„Одлуката да се свика референдум беше фатална грешка. Бројките тоа недвосмислено го покажуваат. За успешен референдум, беше неопходно да излезат близу 22.000 избирачи (51 отсто), а од нив половината (близу 11.000), да гласаат „за“ (задржување на автентичниот изглед на ГТЦ).

Дури и без јавна објава (а имаше и таква!), се знаеше дека ВМРО-ДПМНЕ ќе го бојкотира референдумот. Тоа значеше дека иницијаторите за референдумот, Жерновски и поддржувачите, ќе мора самите да обезбедат 22.000 гласови.“


„Долго време, поточно од 2013 година наваму, интензивно заговарам опозицијата да го користи бојкотот на изборите како легитимно политичко средство. Во стотици коментари бев остро критикуван поради тие мои ставови. Затоа, му благодарам на Никола Груевски што сега на дело ни покажа колку моќна алатка е бојкотот на плебисцитот (референдумот, како и изборите, се плебисцит). Очекуваната (нагласувам, победничка!) бројка граѓани на Центар на референдумот гласаа „за“, но тоа не вреди, бидејќи бојкотот го урна референдумот. Туш! Ако некогаш, не дај боже, бидам доведен во ситуација пак со некого да се убедувам што значи бојкотот, ќе го потсетам токму на ова искуство.“

И на крај


ПС. На крајот, за жал, мора да ја спомнам најголемата, фатална последица од она што се случи денеска. Неуспешниот референдум ја легитимира намерата на власта ГТЦ да го окова во барок. Резултатот значи дека центарци не се доминантно определени да се сочува автентичниот изглед на ГТЦ. Со други зборови, Груевски науми да го упропасти, но ние го предадовме ГТЦ. Да биде јасно!

ППС. Слушам повици Жерновски да си поднел оставка. Сега треба и Центар да го зијаниме. Од глупост во глупост. Ало аматери, до кога бе?!“


Епа затоа, ќе си го папаме бароков. .а неписмениве ВемероФци, никад нема да сфатат што е БароК, али затоа ќе го изградат..

Све ви ебам, багро една неписмена...
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
Нели мртви гласале во Центар, нели од Пустец дошле 300,000 човечиња
Не дека не разбираш, ама еве. Тие уште си се уште во списокот, и пак си го одработија својот удел во изборите.[DOUBLEPOST=1430115411][/DOUBLEPOST]
Резултатот значи дека центарци не се доминантно определени да се сочува автентичниот изглед на ГТЦ.
Е резултатот баш го покажува спротивното. Едно е што референдумот официјално пропадна заради паушални правила (и заради истите не смееше да се прави), ама реалноста со 40% против покажува друго, тоа е врвот на легитимниот демократски капацитет кај нас.
 
Последно уредено:

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Едно е што референдумот официјално пропадна заради паушални правила (и заради истите не смееше да се прави), ама реалноста со 40% против покажува друго, тоа е врвот на легитимниот демократски капацитет кај нас.
Не... убаво си пишува Геро...

Он мисли на целокупниот резултат на Референдумот... се мисли на Референдумот во целост, неговата организација, излезност, гласање, резултат и импакт... во таа смисла Резултат...
А кога станува збор за „легитимитет“, кога веќе спомна, легитимитетот, да извира од гласот на граѓанинот кој излегол на референдум - за или против, но произлегува и од оној што не излегол, да гласа за или против, било каква одлука... ЛЕГИТИМИТЕТОТ, per se, е политичка моќ на граѓаните, а политичка алатка за/на Власта.. и тоа е тоа...
Проблемот овде е нешто сосема друго...

А што се однесува пак до Легитимитетот, сега со ова се даде легитимитет и ЛЕГАЛИТЕТ (кој уствари до сеа ОФЦИВЕ го немаа конкретно за ГТЦ и за Бароков воопшто) да каубоецов- бандит „Говорна маана Грујо“ и пајташите, праат буквално ШТО САКААТ... ова се вика VOILA! :)

Иначе не те сфаќам.. за какви тоа „паушални правила“ збориш? Мислиш за правните правила за референдумот како облик на граѓанско изјаснување ли?
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Веројатно мисли на правилото 50% +. Ај следен пат нека намалат на 40% и да имаат право на глас само тие што се доселени во Центар во периодот 1945 - 1990 (тие де вистинските Центарци со баби и дедовци од свирипичино). У меѓувреме Жерновски да им додели куќи на сите што живеат над 5-ти кат од градски ѕид и Капиштец (ради лифтовите де).
Шаќа на страна, некој толку да нема врска од политика (Жерновски) тоа е чудо. Пак никој не одговори што направи човеков во овие 2 години и дали реално заслужува да биде пак градоначалник заради тоа што го направил.
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Требаше референдумот да биде “Дали сте за менување на фасадата на ГТЦ во барок“, па да излезеа само вмровците(30%) и ќе си останеше стариот изглед :icon_lol:
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Требаше референдумот да биде “Дали сте за менување на фасадата на ГТЦ во барок“, па да излезеа само вмровците(30%) и ќе си останеше стариот изглед :icon_lol:
Ај догодина.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
460
Поени од реакции
461
Не... убаво си пишува Геро...

Он мисли на целокупниот резултат на Референдумот... се мисли на Референдумот во целост, неговата организација, излезност, гласање, резултат и импакт... во таа смисла Резултат...
А кога станува збор за „легитимитет“, кога веќе спомна, легитимитетот, да извира од гласот на граѓанинот кој излегол на референдум - за или против, но произлегува и од оној што не излегол, да гласа за или против, било каква одлука... ЛЕГИТИМИТЕТОТ, per se, е политичка моќ на граѓаните, а политичка алатка за/на Власта.. и тоа е тоа...
Проблемот овде е нешто сосема друго...

А што се однесува пак до Легитимитетот, сега со ова се даде легитимитет и ЛЕГАЛИТЕТ (кој уствари до сеа ОФЦИВЕ го немаа конкретно за ГТЦ и за Бароков воопшто) да каубоецов- бандит „Говорна маана Грујо“ и пајташите, праат буквално ШТО САКААТ... ова се вика VOILA! :)

Иначе не те сфаќам.. за какви тоа „паушални правила“ збориш? Мислиш за правните правила за референдумот како облик на граѓанско изјаснување ли?
Да, целосно го сфаќам. :)
Инаку за ова мислев на правилото, иако како скоро универзално правило за референдумите е два пати просто мнозинство, сепак има земји каде исто толку паушално нема правила за излезност, на пример Данска минимум е 40%, или во Хрватска нема воопшто минимална излезност, додека 40% противење како што кажав кај нас е врвот на демократскиот капацитет и резултатот баш убаво го опишува универзалното противење против фасадата.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.263
Поени од реакции
36.144
Тоа е таа демократска манипулација. Центар не успеа да изгласа со апсолутно мнозинство против промена на ГТЦ.
Што мислите дали власта ќе можеше да собере 17 илјади да гласаат за подршка на гтц во барок :)
Фактот е дека центарци не сакаат ГТЦ во барок само што сепак ќе останат изиграни.

Ќе беше добро да беше на ниво на Скопје референдумот да видевме како стојат во Аеродром, Ѓорче, Карпош...
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Тоа е таа демократска манипулација. Центар не успеа да изгласа со апсолутно мнозинство против промена на ГТЦ.
Што мислите дали власта ќе можеше да собере 17 илјади да гласаат за подршка на гтц во барок :)
Фактот е дека центарци не сакаат ГТЦ во барок само што сепак ќе останат изиграни.

Ќе беше добро да беше на ниво на Скопје референдумот да видевме како стојат во Аеродром, Ѓорче, Карпош...
Како е факт дека не сакаат кога 38-39% излегле? Во најмала рака тоа значи дека се поделени.
А за другите општини верувај тогаш резултатот на другиве ептен немаше да им се допадне. Размисли логички.
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Да, целосно го сфаќам. :)
Инаку за ова мислев на правилото, иако како скоро универзално правило за референдумите е два пати просто мнозинство, сепак има земји каде исто толку паушално нема правила за излезност, на пример Данска минимум е 40%, или во Хрватска нема воопшто минимална излезност, додека 40% противење како што кажав кај нас е врвот на демократскиот капацитет и резултатот баш убаво го опишува универзалното противење против фасадата.
Епа види сеа.. тоа е веќе проблем на самиот Закон за референдум :)

ако почнеме сега двајцата заедно (јас како правник), а претпоставувам дека можеби и ти си упатен во тоа, а можеби и не... ќе најдеме еден куп глупости во него...

реално самиот закон си има доста проблеми и маани кои мора да се расчистат... Еден од проблемите заради кои вчера беше неуспешен референдумот се состои и во самиот закон...

Како и да е.. прати го видеово... искрено, не ги мразам зашо се ВемероУ.. шо сака нека се.. море и СДС да биле.. ги мразам ко луѓе.. сојот им го мразам..

 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.263
Поени од реакции
36.144
Како е факт дека не сакаат кога 38-39% излегле? Во најмала рака тоа значи дека се поделени.
А за другите општини верувај тогаш резултатот на другиве ептен немаше да им се допадне. Размисли логички.
Не значи тоа што другите не излегле сакаат ГТЦ во барок, туку дека на многу од нив не им се ризикува со работа и слично. Мало морген дека 17 илјади ќе гласаа за барок.
Жерновски сам се победи уште кога објави референдум оти незнае да изигра тактички.

Мене не ми е гајле дали ќе им се свиѓаат резултатите или не, на ниво на Скопје ме интересира каков би бил почетниот импулс, посебно за општини како Аеродром и Карпош. Иако со бојкот на власта тоа не би бил со толку релевантен резултат сепак може да се види некое почетно расположение.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.815
Поени од реакции
17.614
Koj gubi ima pravo da plache!
Ama da izgubish i da si ubeden deka ustvari si pobednik e bolest choveche!
Chitam pak za fb i tviter se fakaat...alooooo narod glasa ne profili!
Od kaj mene od zgrada nikoj ne glasashe...imeno: tie na petti sprat na vikend si bea, karshi niv goce drugar mi ( kakvo glasanje kur go boli, treva pivce i shibaj).
4 sprat penzionerite sabajle na pazarche posle gi srekavam vikam glasavte? Abe kakvo glasanje gluposti
Treti sprat carinikot desno profesorot levo vo stanot...ni ednite ni drugite glasale( profesorot mi vika koga se zapali poshtata se krstev da izgori skroz po ruzno od poshtata, studentskion ala beton i gtc nema...haha)
Na vtori sum ja i kancelarii se karshi
Prvi sprat stevo i baba Jovanka desno
Stevo cela familija u Mavrovo ( chitaj kur go boli) a na babcheto ja sabajle i kupuvam leb i od zeleno ako neshto i treba( realno nema pojma ni za referendum ni butur)
E taka e kaj mene u zgrada...a raboteshe liftot.
Moze ako go pushtevte Gjorgji Spasov od 10 stana 13 ke glasaa za!!
Ова ја сумира целата ситуација со референдумите кај нас и сдсм требаше да ја предвидат. Референдум кај нас без подршка од 2 те партии кој им ја поседуваат душата на 50+ посто од населението не успева макар прашањето е дали да ви ја ебеме мајката. Малце се тие жлуѓе што се политички неутрални а ја пратат ситуацијата за да излезат на гласање.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.978
Поени од реакции
8.098
Требаше референдумот да биде “Дали сте за менување на фасадата на ГТЦ во барок“, па да излезеа само вмровците(30%) и ќе си останеше стариот изглед :icon_lol:
да организираш референдум и да поставиш вакво прашање каде автоматски си постигнал автогол и си го изгубил натпреварот, треба да си навистина морон. После ваква самобламажа јас да сум уста не отворам па не уште да серам (како што Жерноски сере) имало притисоци и замисли имало префралње на гласачи,:facepalm::facepalm: каде бе ги носеа, на одмор ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom