Скопје низ призмата на еден Скопјанец

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Мене ме нервира "снаодливоста" на НЕКОИ од младите луѓето кои доаѓаат вон Скопје при барање работа.
Т.е. нивното непочитување на човечките вредности.
Да занемариме дека некои газди бараат стриктно женски за некоја работа, да речеме дека сегде има лесни женски и дрклиња бубуличави како директори кои ја користат парата да легнат нешто.
Ме нервира дека прифаќаат некоја работа за дупло помала плата од нормалното.
Ако треба да зема 15 000 за тоа работно место, ќе се согласи и на минималец од 8 000 само за да ја добие работата, па ако треба и секој ден ќе патува од својот град до Скопје.
Донегде разбирливо пошто тие пари за живот во другите градови се попристојни, ако се земе во обзир дека најчесто родителите им заработуваат нешто во нивните градови.
Со 8 000 ќе истурка живот во својот град, кај што бурекот е 25 денари.
И нормално дека нема да вработат некој од Скопје, кој нема шанси да ти се согласи на дупло помала плата, не затоа што е вообразен туку затоа што со тие пари може само газот да си го избрише.
Работодавецот па само такви бара, кои ќе сакаат помала плата, и ако треба во исто време и како чистачи ќе работат само за да не треба и чистачка да се плаќа.
Не можам да ги сфатам ваквите појави :unsure:
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.828
Поени од реакции
7.710
Мене ме нервира "снаодливоста" на НЕКОИ од младите луѓето кои доаѓаат вон Скопје при барање работа.
Т.е. нивното непочитување на човечките вредности.
Да занемариме дека некои газди бараат стриктно женски за некоја работа, да речеме дека сегде има лесни женски и дрклиња бубуличави како директори кои ја користат парата да легнат нешто.
Ме нервира дека прифаќаат некоја работа за дупло помала плата од нормалното.
Ако треба да зема 15 000 за тоа работно место, ќе се согласи и на минималец од 8 000 само за да ја добие работата, па ако треба и секој ден ќе патува од својот град до Скопје.
Донегде разбирливо пошто тие пари за живот во другите градови се попристојни, ако се земе во обзир дека најчесто родителите им заработуваат нешто во нивните градови.
Со 8 000 ќе истурка живот во својот град, кај што бурекот е 25 денари.
И нормално дека нема да вработат некој од Скопје, кој нема шанси да ти се согласи на дупло помала плата, не затоа што е вообразен туку затоа што со тие пари може само газот да си го избрише.
Работодавецот па само такви бара, кои ќе сакаат помала плата, и ако треба во исто време и како чистачи ќе работат само за да не треба и чистачка да се плаќа.
Не можам да ги сфатам ваквите појави :unsure:
Тоа е само навидум така. Ако живееш во СКопје, а треба да плаќаш кирија, тешко дека ќе прифатиш да работиш за кикирики.
Студентскиот живот на стдент од провинција е калење. Јас не знаев сијалица дома да сменам, ама кога дојдов во СКопје, научив да менам осигурувачи, да го поправам казанчето за вода, шпоретот. Научив како да ја разубавам дупката во којашто живеев...

И кога ќе се пружи шанса за работа, мислам дека еден дојденец ќе прифати да работи за мали пари, за да стекне искуство. АКо во ЦВ-то имаш 0(нула) работно искуство, тогаш нема ни да стигнеш до интервју за работа.
Имам пријател, работеше хонорарно за 8 000, и му праќаа и пари и јадење од дома, ама после некое време имаше можност да бара подобра работа.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Спремам подетален одговор. Биди стрплив да му се невиди не може човек да си земе една минута да поедитира малку да го досреди постот.
--- надополнето: 6 април 2013 во 08:27 ---

Одговор до културната дама и голема граѓанка!
Процедурата која ја опиша е премногу непрактична за било кое машко. Но не ти замерувам на незнаењето сепак лејди не може тоа да го знае. Не ме прашувај за објаснување, фати си дечко и прашај го да ти објасни за да не си во заблуда. А и за да немаш вакви главоболки и фрустрации е добро да си фатиш еден.



Некогаш кога ќе можеш прошетај низ светот и низ поголемите градови на побогатите земји. Тоа шетање нека вклучува и осознавање на локалната култура, а не само сликање пред некој кафиќ во штикли или во најдобар случај пред некаков си споменик кој е на сите разгледници ставен. И ќе дознаеш дека средовечните луѓе кои имаат двор садат меѓу другото и градинарски култури. А ако немаат двор имаат различни можности. Првата можност е балконите уште во градење архитектите да ги прилагодиле да има дел каде може да се садат секакви работи. Но ако е зградата без балкон можат да добијат земја (не многу голема, димензиите се на пример 5м Х 5м ) на користење. И на таа земја одвреме навреме како хоби им е после работа да посадат нешто, да мавнат по некое пиво и да си направат и пикник со пријателите. Ќе се изненадиш ако ти кажам дека многу често таквите парцели се во центарот или блиску до центарот.

Читајќи ги темиве ќе кажам уште дека во касабава си го заслужувате се она што ви го прават. И малку ви е.


:pos: Шо ти се вика отпор, бре, према граЦко пУнашање!

Ме интересира, шо ке кажеш за останатите...овај...ШЕСТ точки?

П.С Стварно си се сакам коа ќе пУгодам некого директ у слаба тУчка! хе хе хе...
--- надополнето: 6 април 2013 во 16:14 ---
Јас еднаш по тренерки се заакав таму горе на кај Водњанска, Фаранг кајшто кажуваше дека сељаци не пуштале. Кога ме видоа селски сурат и плус во тренерки, ме скршија од ќотек, секундарно. Шуќур влошката ја имав завиткано на две, и ставена ми беше во најлонче, инаку сега од затвор ќе пишував.
Смеј се ти, али на времето да фатиш водњанец си добијал на статус аутомацки! ;)
Сеа, додуше времињата се малце сменети-доста змејковци се имаат инфилтрирано и таму, али то ти е...
 
С

Спасе супата

Гостин
:pos: Шо ти се вика отпор, бре, према граЦко пУнашање!

Ме интересира, шо ке кажеш за останатите...овај...ШЕСТ точки?

П.С Стварно си се сакам коа ќе пУгодам некого директ у слаба тУчка! хе хе хе...
Има многу да се каже не само за шесте точки туку и за други работи. Ако навистина те интересира да слушнеш прво ќе треба да си ја завршиш домашната задача и да се научиш да комуницираш. По можност со аргументи.
До тогаш варди да не нагазиш во некоја манџа.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Јас цело време водев нормална дискусија, и цело време го имав овој став. Тоа дека ти се уфрли како падобранец на сред тема со ниеден пост претходно прочитан е сосем друга работа.
Ако сметаш дека јас како Битолчанец со високо развиено чувство за локал патриотизам одма по дифолт ке се нафрлам на Скопјани само затоа што се Скопјани , тогаш како што можеш и сам да забележиш си бил во голема заблуда. Без разлика што Битола е помал град од Скопје сепак е град кој има вековна традиција а со самото тоа и одредени норми и начини на однесување кои се ајде да речам специфични само за овој град. Тука се разбира спаѓа и дијалектот. Исто така и ние како и вие си имаме мака со новодојденци кои едноставно не сакаат да се прилагодат на новата средина и си тераат со животните навики и стил на живеење од каде што дошле. Не станува тука збор дали тој нивни начин е подобар или понапреден од локалниот, туку со тоа се уништува препознатливоста на еден град, неговата уникатност, начинот на живот, манири и начин на однесување па и дијалектот веке кога сме дојдени до тоа. Секако начинот на живот на еден град еволуира со тек на времето, но ова нападно менување на препознатливоста на еден град со увезување на туѓи норми и етики на однесување е најбалго речено силување на една култура автентична за едно место која се градела со години па и векови на назад.
Точно така е. Занчи во сите градови има дојденци или лица кои се доселуваат од селата во градот,или од некој град во друг.Најчесто тоа се од околните места,села и градови.Но дали и тие тогаш таму ги нарекувате провинцијалци или тоа важи само за овде во Скопје.
На пример во Прилеп има дојденци,од мариовските села,од порече,од пелагонија,но колку доеселици во Прилеп има од:Романовце,Герман,Псача или Подржикоњ.А колку ги има во Прилеп од Јосифово,Миравци,Валандово и Пирава. Николку или може да се избројат на едената рака на прсти. Так е сигурно и со Битола и другите градови.
Во Велес има доселеници од : Сојаклари,Мамучево,Кумарино,Сарамзалино и Азот,
ама колку во Велес има доселено лица поради живот,поточно работа од Малесија или Кратовско или Дебарско или Охридско - НИКОЛКУ или преку сила три-четири-пет .
Е тука е разликата ја приметивте,никој не сака од Подржикоњ или Самоков,Белица,Модриште,Инче,Бенче,Калуѓерец и Близанско да оди во Велес да се пресели за живот и за работа.кога и тие од Велес веќе половината работат овде.
И по таа логика сите сакаат во Скопје а резултатот е што некој од овде ќе трпи за леб а богами и полека и сигурно ќе умира,како што е случај со ќерками и внуците.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Тоа е само навидум така. Ако живееш во СКопје, а треба да плаќаш кирија, тешко дека ќе прифатиш да работиш за кикирики.
Студентскиот живот на стдент од провинција е калење. Јас не знаев сијалица дома да сменам, ама кога дојдов во СКопје, научив да менам осигурувачи, да го поправам казанчето за вода, шпоретот. Научив како да ја разубавам дупката во којашто живеев...

И кога ќе се пружи шанса за работа, мислам дека еден дојденец ќе прифати да работи за мали пари, за да стекне искуство. АКо во ЦВ-то имаш 0(нула) работно искуство, тогаш нема ни да стигнеш до интервју за работа.
Имам пријател, работеше хонорарно за 8 000, и му праќаа и пари и јадење од дома, ама после некое време имаше можност да бара подобра работа.
Кој е пратен од дома да студира во Скопје а притоа не му плаќаат кирија? И да постојат такви, постојат 6, максимум 8 такви слуаи. Чист џепарац им се тие ниски плати кои ги прифаќаат, ништо повеќе.
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Има многу да се каже не само за шесте точки туку и за други работи. Ако навистина те интересира да слушнеш прво ќе треба да си ја завршиш домашната задача и да се научиш да комуницираш. По можност со аргументи.
До тогаш варди да не нагазиш во некоја манџа со опинците.

Ту ама си се вознемирил, ма шо ми се налути толку? Ја сум фина цура - сеа можеме да се скараме, после да си праиме муабет ко нишо да не било, да си лајкуваме мислења и ставови и така. Види, ти ме праша а ја ти дадов мое видување (то ест згрозување) од одредени појави што мислам дека ја нагрдуваат градската култура -а ти се најде некако лично погоден. И сеа, шо треба ја да ти правам за да те смирам? Сине, не се знаеме лично, а шо е за право нит форумски - не ми беше намерата да те повредам до толку да изгубиш желба за муабет...

Смир?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
од Подржикоњ ...
... некој од овде ќе трпи за леб а богами и полека и сигурно ќе умира,како што е случај со ќерками и внуците.
Сакаш да кажеш дека Стевчо Јакимовски од Подржикоњ ја земал работата на ќерка ти како градоначалник на Карпош?
Хммм, не сум убеден во тоа.
 
С

Спасе супата

Гостин
И сеа, шо треба ја да ти правам за да те смирам?
Смир?
Треба да не ме сфаќаш толку озбилно и кога ќе имаш време да ја продолжиш листата за да се насмееме.:) Може?
 
E

emission

Гостин
Мене ме нервира "снаодливоста" на НЕКОИ од младите луѓето кои доаѓаат вон Скопје при барање работа.
Т.е. нивното непочитување на човечките вредности.
Да занемариме дека некои газди бараат стриктно женски за некоја работа, да речеме дека сегде има лесни женски и дрклиња бубуличави како директори кои ја користат парата да легнат нешто.
Ме нервира дека прифаќаат некоја работа за дупло помала плата од нормалното.
Ако треба да зема 15 000 за тоа работно место, ќе се согласи и на минималец од 8 000 само за да ја добие работата, па ако треба и секој ден ќе патува од својот град до Скопје.
Донегде разбирливо пошто тие пари за живот во другите градови се попристојни, ако се земе во обзир дека најчесто родителите им заработуваат нешто во нивните градови.
Со 8 000 ќе истурка живот во својот град, кај што бурекот е 25 денари.
И нормално дека нема да вработат некој од Скопје, кој нема шанси да ти се согласи на дупло помала плата, не затоа што е вообразен туку затоа што со тие пари може само газот да си го избрише.
Работодавецот па само такви бара, кои ќе сакаат помала плата, и ако треба во исто време и како чистачи ќе работат само за да не треба и чистачка да се плаќа.
Не можам да ги сфатам ваквите појави :unsure:
Да ти ручам паметот што го немаш. Сега гледам зошто не ви пречат косоварите со нивните навики планински. Изгледа вие добро живеете од нив имате материјална полза ви ги полнат домашните буџети кога ви ги теглат скопјанките па си кротите и се борите за закони против другиот тип на провинцијалци што ви пречат.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Да ти ручам паметот што го немаш. Сега гледам зошто не ви пречат косоварите со нивните навики планински. Изгледа вие добро живеете од нив имате материјална полза ви ги полнат домашните буџети кога ви ги теглат скопјанките па си кротите и се борите за закони против другиот тип на провинцијалци што ви пречат.
Оф море, читај кој е насловот на темата, зошто би спомнувал Косовари во тема за провинција во Скопје? :facepalm:
Македонците и Албанците се тотално различен свет, они не ни работат кај Македонци, наши почесто работат кај нивни газди, единствено што си лапаат места во администрација, мада таму никој нормален човек не цели да се запосли сите знаеме дека тие места се за партиски фаци.
Збориме за најсекојдневни НОРМАЛНИ работни места, а не за вработувања во администрација и слично.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.071
Поени од реакции
11.435
Збориме за најсекојдневни НОРМАЛНИ работни места, а не за вработувања во администрација и слично.
Отвори огласи, ќе видиш дека 80% од работните места се во администрација. Најголемиот дел од нив се резервирани за партиски шипци.
 
E

emission

Гостин
Оф море, читај кој е насловот на темата, зошто би спомнувал Косовари во тема за провинција во Скопје? :facepalm:
Македонците и Албанците се тотално различен свет, они не ни работат кај Македонци, наши почесто работат кај нивни газди, единствено што си лапаат места во администрација, мада таму никој нормален човек не цели да се запосли сите знаеме дека тие места се за партиски фаци.
Збориме за најсекојдневни НОРМАЛНИ работни места, а не за вработувања во администрација и слично.
Не офкај бе. Чукнете си главата ти и таквите како тебе. Ристо од радовиш е сељак затоа што си работи поштено, плаќа кирија, плаќа сметки, у кафана и на улица си збори радовишки, кога иде у банка зборува литературно и никогаш нема фрлено книжуле на улица а исфрустрирана скУпјанка вели дека фрлал улошки преку тераса и и ракоплескате на краткиот памет. Од друга страна Косоварите не зборуваат Македонски речиси никаде, се дерат кога зборуваат, „мирисаат“ јако, знаат често да „погалат“ некое скопјанче кога се 3:1, не почитуваат ни ред, ни култура скопска (врска немам што значи тој поим искрено) не плаќаат билети.... да не редам. Ама за нив не смеете ништо да кажете овде на форум, а не пак на улица да им спомнете нешто такво. Тоа е проблемот. Ама ако, ништо не можете да направите, велешани ќе ви земаат работни места на вашите внуки и тоа е. Или навикнувајте се на тој факт или менете закони инаку ви нема спас (ова е за оние што ги гледаат луѓето од градовите од кои и самите потекнуваат како непријатели)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Ах го погоди човекот кој "НЕ СМЕЕ ДА ИМ КАЖЕ НИШТО НА ФОРУМ И НА УЛИЦА" :icon_mrgr:
Нема потреба да ти објаснам уште еднаш, за нив сум зборел во темите кои биле за нив, тоа што не си ме читал не е моја работа.
Оваа тема НЕ Е ЗА НИВ, туку за нешто друго.

Со големи букви во мојот пост пишав НЕКОИ луѓе кои доаѓаат од други градови, не ни генерализирав. Не ги сметам за непријатели, не знам како го заклучи тоа, едноставно не можам да им се начудам на паметот што се потценуваат себеси и прифаќаат работа за дупло помала плата од реалната.
На не фер начин ги елиминираат конкурентите за тоа работно место, а газдите ги носат во голема позитива, се само заради нивната глупавост (колку и да звучи грдо).
 
E

emission

Гостин
Ах го погоди човекот кој "НЕ СМЕЕ ДА ИМ КАЖЕ НИШТО НА ФОРУМ И НА УЛИЦА" :icon_mrgr:
Нема потреба да ти објаснам уште еднаш, за нив сум зборел во темите кои биле за нив, тоа што не си ме читал не е моја работа.
Оваа тема НЕ Е ЗА НИВ, туку за нешто друго.

Со големи букви во мојот пост пишав НЕКОИ луѓе кои доаѓаат од други градови, не ни генерализирав. Не ги сметам за непријатели, не знам како го заклучи тоа, едноставно не можам да им се начудам на паметот што се потценуваат себеси и прифаќаат работа за дупло помала плата од реалната.
На не фер начин ги елиминираат конкурентите за тоа работно место, а газдите ги носат во голема позитива, се само заради нивната глупавост (колку и да звучи грдо).
Некои луѓе од привинција што фрлаат ѓубре, му викаш полиција или совет на станари и го исселувате сосе партали од зградата. Ако ти се занесува на работа или прави нечесни работи одиш објаснуваш на претпоставениот и ако заслужил лета од работа. Па после нека си мисли со главата дали пак ќе прави такви работи и дали ќе има да го преживее месецот.

Ама тоа се исклучоци. Тука муабетот на 3-4ца луѓе им е дека требало луѓето дојдени во Скопје (во последните 5 години а не во последните 30-50 години како нивните родители) да прифатат некаква скопска култура и правила на однесување (кои не се ништо поразлични од било кој друг понормален град во Македонија) и да сменеле дијалект, работа што е невозможно на некој да му кажеш да ги направи бидејќи тоа е дел од него ако сака ќе го смени ако не сака нема. Може да зборува литературно каде што е потребно и толку. Тоа го пишуваат бидејќи се гледа дека мразат луѓе од градови од кои и самите потекнуваат и немаат никаков разумент аргумент па измислуваат некакви услови.

И уште една работа. НЕ Е ТОЧНО дека луѓе од други градови прифаќаат помалку платена работа.Знам десетици такви примери. Во нормални фирми тоа го прават Скопјани (добар дел) бидејќи имаат обезбедено храна и постојан дом и прифаќаат и полоши услови. Ако некој прифати да работи за 8-10000 (колку што е плата во речиси сите маркети па и шопинг центри ) тоа е или за да собере малку искуство или решение за 2-3 месеци додека да најде нешто друго. Никој од страна нема да остане да работи за тие пари со кои не може да си плати храна и сместување а не пак други трошоци.

Тоа што спомнуваш имало вакви онакви женски, не се секирај секаде има такви. И Скопјанки колку има такви да знаеш ехеееј. Тоа не е мерило за луѓе од провинција. Мерило е култура, професионалност, услужливост, колегијалност .....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom