Скопје низ призмата на еден Скопјанец

Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Гледам има тема Скопје низ призмата на еден провинцијалец,па реков ајде да отворам тема Скопје низ призмата на еден Скопјанец.
Дискусија која се влече добри 15 години.Зошто,ниту мене не ми е јасно.Скопје било те не знам вакво,те лугето биле Скопски педер.ња,те воздухот не чинел,те било скапо,итн...Да ве прашам ако не ви се допага Скопје,зошто тогаш доагате?Зошто едноставно не останете онаму кда сте родени и каде живеете.Ако не ви се допага Скопје,тогаш зошто сите трчате да живеете во Скопје,а после било вакво,лугето такви,итн..

Имам пријатели Американци кои за Њујорк кажуваат дека е највалканиот град во Америка.Но сите трчаат да дојдат во Големото Јаболко.А зошто?Зошто е центар на збиднувањата,затоа.Но,кажуваат дека сите се согласни дека Њујорк е валкан град,ама сите доагаат таму...

Скопје како град го создаваат лугето кои живеат во него.Е сега ако се обидувате да ги донесете со себе вашите навики од дома,градот нема да биде тоа што бил.Не можеш со себе да ги донесеш своите навики.Тоа важи дома.Тука се други правила на игра.Кој ги почитува останува,кој не си оди.Едноставно,нели!!

Сите очекувате да вашето родно место биде ценето,а вие истите го валкате родното место на некој ваш пријател кој не по своја воља е роден и живее во Скопје.Е па мои драги никој не е малоумен!!

Јас имам пријатели и роднини(од женска страна..)од цела Македонија.Добредојдени се сите кои ме ценат мене и мојот роден град.Како домакин сум должен да ги прошетам,да ги нагостам и со убаво да ги пратам дома.А оние кои мислат дека се попаметни и кои не ме ценат мене и мојот роден град,за таквите нема место.

Респект за секој добронамерник кој ке дојде во Скопје,а за мајм..ни и серко..ци кои мислат дека се знаат,се знае.....:tapp::tapp:
 

StringerBell

Rules change. The game remains the same.
Член од
13 септември 2012
Мислења
120
Поени од реакции
132
nostalgija многу народ не ги почитува правилата, а сепак остануваат, многу народ си плука по твојот град и пак остануваат и не си идат. И никој не ги ебе твојте правила кој патем дај напиши ги тие правила да знам шо треба да правам, а што не ? Капакот го дизам кога мочам, не се чешам во јавност, дали ова се едни од твојте правила ?
И се согласувам со _sinister_ призмата дефинитивно ти е пукнена.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Под знак прашање е колку се скопјаните скопјани а после тоа колку се домаќини.
Технички сега и јас сум па што?

Али да бидеме реални, скопје е гнасен град поради скопјаните а и поради нескопјаните.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Зашто сите одат во Скопје?
зошто тогаш доагате?
Затоа што се е сконцентрирано во тоа Скопје. Затоа што луѓето бараат подобро место под Сонцето. Затоа што мислат дека имаат поголеми шанси да успеат во животот. Затоа што сите патишта пред излез во Македонија одат во Скопје.
 
М

Мартин`

Гостин
Јебале вас призми на скопјани, призми на провинцијалци, призми на марсовци итн... премногу замарате со ваквиве призми и теми. Абе уживајте и живејте таму каде што сакате и готово, не се замарајте многу што мислат другите ;)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Не знам како не ви се здосади цело време едни те исти муабети да ги вртите, со истото ниво на дискутирање, без аргументи туку само напаѓања.
Јас го сакам Скопје повеќе од се, тука сум се родила, тука ми е се, тука сум своја на своето, секое ќоше има своја убавина затоа што ми враќа спомени од детство, тинејџерство, па дури и ми враќа спомени од пред 3 недели.
Го љубам Скопје, ама немам намера никому да се правдам, објаснувам и докажувам. Кој сака - нека го сака Скопје, нека ја види целата негова убавина (освен сообраќајот, сообраќајот во Скопје е посебна субкултурна група), нека го запознае. Кој не го сака Скопје - негов избор, ама не знае што пропушта.

Кој сака нека живее во Скопје, кој не - не мора. Секој си го бара своето место под сонцето, секој си ја бара својата среќа во животот. И ако истата ја најде во Скопје - супер, ако не - пак супер.

Доста ми е од едните и другите кои не се почитуваат и се вреѓаат меѓу себе, наместо да пробаат да се прифатат какви што се.
 

Messanger

Аскер
Член од
15 октомври 2011
Мислења
380
Поени од реакции
344
Од моја гледна точка. Љубомора, додека ние во Штип "кљаскаме" по трасирани патишта, набиени коцки и се вртиме како калајџии да не не собере некое возило таму каде што нема тортоари или кога се мислиме дали сме на Парис дакар или се возиме по некој си "булевар" или се кичмиме по некоја си калдрма МАРШАЛ ТИТО, во Скопје луѓето се прилично културни (за разлика од нас) и не се замараат меѓу себе. И јас би сакал да се шетам покрај ќеј и да возам под осветлени патеки ама ете гледам багери кои ја слават својата 2 година одкако се паркирани...Земете некој мал град, па соседот/другарот/пријателот повеќе знаат за тебе одколку ти сам за себе...Скопје ми е баш добар град и би сакал да живеам таму...
Кај нас пак сите луѓе се декани, професори, магистри, владики сите се знаат, а јас пак ништо не знам...(немој да си помислил да носиш големи слушалки низ улиците, а да имаш суканици, помаливе градови се супер симулатор за тоа како е да си марсовец)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Е баш ме интересира дали се намали бројот на нови жители во Скопје откако се отворија факултети во секое градче во Македонија;)
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Кој ти го дрма кавезот ? па вака се налути
 

Kajgana Shop

На врв Bottom