Си купив книга

Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Исто некни зедов едно големо „Ништо“ или "Nada" од Carmen Laforet од издание на три. Мислев дека се работи за надеж ама некако не испадна тоа:D Се зезам, го неам почнато но ми се свиѓа тематиката - Барса за време на граѓанската војна.
Пиши обавезно кога ќе ја прочиташ, и јас ја мерачам, па да има барем некој да ми каже препорака :) ептен е нова уште, тазе излезена а ме бендиса содржината.

Строго против електронски изданија на книги. Купува. Често. Дури и повеќе од нормалното. Од библиотека ги земам оние кои не би сакал да ги имам дома, најчесто трилерите и сл.

Последна ја земав во јуни (сега стагнирам малку оти имам и доста непрочитани) Резервен живот од Лидија Димковска и уште не сум ја прочитал, многу имам непрочитано од пролетниот саем, имам доста за надокнадување, летото не успеав многу, се лакомев на тие од библиотека и некои лесни трилерчиња.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Купував книги кога бев на факс и тоа чисто стручна литература, не дека сакав, туку зашто морав, инаку никад не би дал пари за книга. Најбавен, најдосаден и најнепрактичен начин на добивање информации. Искрено неможам ниту да ги сфатам луѓето што го трошат времето читајќи книги, наместо да излезат и да го живеат животот? :confused:
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.105
Поени од реакции
5.824
Купував книги кога бев на факс и тоа чисто стручна литература, не дека сакав, туку зашто морав, инаку никад не би дал пари за книга. Најбавен, најдосаден и најнепрактичен начин на добивање информации. Искрено неможам ниту да ги сфатам луѓето што го трошат времето читајќи книги, наместо да излезат и да го живеат животот? :confused:
Дефинирај "живеење на животот".
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.862
Поени од реакции
24.328
Дефинирај "живеење на животот".
Ваљда да се издрогираш и да се изебеш у гз.
Јебига, ние што читаме книги не знаеме да "живееме".

На темата, последна купена книга ми е вториот дел на Игра на тронови од ТОПЕР. Уште не ми се читани и двете книги, ги имам прочитано на англиски, повеќе ги купив за во колекција али кога ќе имам време и на македонски сакам да ги прочитам.
 
T

The Blob

Гостин
Последна ја купив The Sigma Protocol од Ладлам, од Икона за 700 (или 800 беа?) денари. Интересна беше, на плажа ја завршив за 7-8 дена. Добар трилер, интересни дејства, доста plot-twist-ови. Таман ко за на одмор, да исклучиш мозок од секојдневни обврски. Планирам да продолжам со делата на Ладлам, од книгите кои не се дел од некој серијал, па кога ќе ги истаманам тие, одам на серијалите (Bourne...)
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.794
Поени од реакции
7.020
Денес купив есеји од Марсел Пруст на српски. Од Табернакул, за 260 денари. Книгата се вика кад би свет пропао. Со оглед на тоа што го избрав Пруст да го предавам семестаров, припремам полека материјали.
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Последна ја купив The Sigma Protocol од Ладлам, од Икона за 700 (или 800 беа?) денари. Интересна беше, на плажа ја завршив за 7-8 дена. Добар трилер, интересни дејства, доста plot-twist-ови. Таман ко за на одмор, да исклучиш мозок од секојдневни обврски. Планирам да продолжам со делата на Ладлам, од книгите кои не се дел од некој серијал, па кога ќе ги истаманам тие, одам на серијалите (Bourne...)
Ладлам е страшен, јас во трета средно прв пат купив книга од него онака, белетристика, чисто од љубопитност, и од тогаш се заразив со него, а пред тоа немав прочитано книга, освен ако не ми била за у школо, некоја лектира. :D

Сигурно имам едно 5-6 книги од него, неверојатни трилери пишува. Пред да почнам да го читам, знам налетав на Борн трилогијата, на англиски, на овие штандовиве тука што продаваат стари книги, ќе ми ја шитнеше за само 500 денари, а во перфектна состојба книгата, до ден денес се каам што не ја земав. :tapp:

Инаку, он топик, последната книга што ја купив, т.е. ми ја купи мајка ми за роденден, беше баш од Ладлам, Ракописот на Чанселор.
 
Член од
21 октомври 2011
Мислења
1.727
Поени од реакции
2.546
Ладлам е топ, мајстор на класичен политички трилер од времето на студената војна. Само внимавајте да ги читате книгите што тој ги напишал, затоа што откако умре излегоа еден куп наслови под негово име а напишани од други, што ни од далеку не се по квалитет како оригиналните.
На англиските изданија во внатрешноста на книгата стои вистинскиот автор, а на корицата покрај името на Ладлам има едно мало ®. На српските или македонските преводи некако ја изоставаат оваа информација. :)
Мене најмногу ми се допадаа Матерешки круг и Парсифалов мозаик.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.548
Поени од реакции
5.305
Ладлам е топ, мајстор на класичен политички трилер од времето на студената војна. Само внимавајте да ги читате книгите што тој ги напишал, затоа што откако умре излегоа еден куп наслови под негово име а напишани од други, што ни од далеку не се по квалитет како оригиналните.
На англиските изданија во внатрешноста на книгата стои вистинскиот автор, а на корицата покрај името на Ладлам има едно мало ®. Кај Српските или македонските преводи некако ја изоставаат оваа информација. :)
Мене најмногу ми се допадаа Матерешки круг и Парсифалов мозаик.
Јас така се зезнав со првата книга што ја купив, The Bancroft Strategy, не бев воопшто запознаен дека всушност други автори пишуваат под негово име, на еден начин.
Али не ми е жал, таа книга ме привлече кон другите негови книги. :D

Инаку Парсифал ја купив пред 2-3 години од штандовиве тука на старо што продаваат, во одлична состојба, за после кога ја читав да видам дека уствари и фалат последните неколку страни, баш кај што се решава мистеријата. :tapp:
 

Why?

Самострел да зеам, да истепам тоа племе
Член од
3 мај 2009
Мислења
2.726
Поени од реакции
2.940
Пред помалку од месец ги зедов Клубот Дима од Артуро Перез и Боговите беа астронаути од Ерих Деникен. Уште не сум ги почнал од немање време, ама оваа недела планирам
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.794
Поени од реакции
7.020
Последни книги што ги купив се Ништо од Кармен Лафорет, Jasunari Kavabata - Lepota i Tuga и утре ќе ја купам Џемс Џојс од А до Ш.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
70
Поени од реакции
46
Отворање на внатрешните порти -Ајлин Кеди
365 пораки и медитации за секој ден од годината
Од книгава секој ден се чита само по една страна ,а страниците и се мн мали така да не се троши мн време од денот за читање:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom