Се' за воздушни пушки

_Perdika_

Proud To Be Macedonian!!!
Член од
7 јануари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
11
За набавка на пушка потребно ти е само лична карта, откако ќе се купи пушката во рок од 6 или 7 дена треба да се пријави во полиција во Авто команда, од местото кај што ја купуваш пушката ти даваат потврда дека си купил пушка. Е сега незнам дали нешто се плаќа во полиција, јас треба да идам да ја пријавам во вторник па ќе ти пишам.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
se plakja nesto sitno vo policija nekoja taksa 200-300denari taka nesto bese
 

С`ботско

Знењето е сила
Член од
25 јуни 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Wooow колку добро само изгледа пушкава. Кој ја има бољи шизик ќе биде и од оние ловџии шо се со вистински пушки (со куршуми) :)

И мене ме заинтересиравте. Едно време коа бев мал одев на стрелиште и не бев лош ама никад не си купив пушка. Сакав да си купам воздушен пиштол, ама у продавница ми кажаа дека работи на компресирана боца која треба да се менува, па не го купив не ми се занимаваше покрај дијаболи и боци да купувам. После сакав воздушна пушка. Во продавница ми кажаа дека не треба дозвола (надвор од Мк беше продавницата) ама можеби во Македонија треба дозвола, а ако е така нема да може да ја внесам, па и тогаш се откажав.

Би ценел доколку некој го практикува ова хоби, каже каква е постапката за добивање дозвола, кои услови треба да се исполнат, колку време одзема постапката, дали дозволата важи само на стрелиште или може и по планини да ја шетам :) и сл.
I mene me zainteresira so ovoa воздушниве пушки и јас би си купил една зашто да не а и за воздушните пиштоли убава работа има ли тука добри воздушни пиштоли баш би си купил еден.
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
абе Gamo и хатсан иста фирма ги прави или ако некој знае нека казе
 
Член од
27 август 2008
Мислења
299
Поени од реакции
49
абе Gamo и хатсан иста фирма ги прави или ако некој знае нека казе
јас денес земав Gamo CFX 5.5 (22.cal) од Микеи. Гамо е шпанска фирма, Хатсан се турски. Не се иста фабрика!
 

_Perdika_

Proud To Be Macedonian!!!
Член од
7 јануари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
11
Со здравје да си се служиш. Добар избор. А ако не е тајна колку ја зема?
 
H

^HITMAN^

Гостин
A доколку купам воздушен пиштол, можам ли да го носам со себе ??? Дека прашав за вистински пиштол ми кажаа дека е само за по дома :tapp:


Гледајте го ѕверот
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
A доколку купам воздушен пиштол, можам ли да го носам со себе ??? Дека прашав за вистински пиштол ми кажаа дека е само за по дома :tapp:


Гледајте го ѕверот
Nemoze da go nosis mislam. Na moeto obdobrenie za gasen signalen pistol pisuva deka nesmee da se nosi, pokazuva i takvi gluposti bla bla. mislam mozes da go transportiras do nekade ama da setas so nego sekojdnevno nemoze
 
S

smart ass

Гостин
Хитман ако сакаш заштита Х-26 или Х-25 Електричен во употреба подолго време,не е забрането кај нас носење(ал пријава по 8 дена у МВР треба мислам)



Која струја еееее:vozbud:

Ова кутка и животиња,имаш 4 "Полнења"



Е ова е лошо....

 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
246
Поени од реакции
3
Сакам да прашам дали треба некоја дозвола ако се оди со пушката впланина? Имам слушнато дека не треба специално за пушката туку дозвола за лов. Дали е ова вистина?
 
Член од
16 април 2010
Мислења
2.557
Поени од реакции
1.502
kazete nekoja prodavnica za vozdusni puski i koja e najdobra marka na vozdusna puska?
Микеи Интернешнл Позади Полициската кај Беко, до таа службата за вадење лични карти

Најдобра марка ти е ГАМО - шпански пушки

Друга продавница за оружје има во делот на Беверли што излага на улицата од страната на Домот за деца без родители

Имаш друга кај Стара Рампа - Инвиктус се вика

И имаш Про Спорт и Ди Манко најгоре во ГТЦ и двете се во исти ред само од едниот на другиот крај се

Сакам да прашам дали треба некоја дозвола ако се оди со пушката впланина? Имам слушнато дека не треба специално за пушката туку дозвола за лов. Дали е ова вистина?

Прво треба да имаш 18 години за да купиш воздушна и плашливец. Треба дозвола за регистрација на оружјето во МВР, а дозвола за лов мислам дека нетреба. Ако купуваш воздушна со оптички нишан треба да бидеш член на стрелачко друштво. Затоа кога ќе купиш пушка со оптички нишан и кога ќе ја купиш од продавницата ти даваат ливче со бројот на личната карта, име, презиме, матичен број и фабричкиот број на оружјето запишани на твое име и фискална сметка со цената на оружјето. Фискалната не смееш да ја отстрануваш од листот. Треба да ја пријавиш во рок од седум дена. Ја земаш пушката и листот со тебе и идеш во Полициската во Автокоманда. Таму имаат оддел за пријавување и издавање дозволи за огнено, воздушно и сигнално(плашливец) оружје. Пушката ја носиш во станица само да проверат дали е истиот фабрички број на ливчето од продавнцата. Таму ти даваат лист да пополниш со твои податоци и треба да земеш 4 таксени маркици од 50 ден. Кога ќе го завршиш сето тоа ти даваат едно ливче и те лажат дека ќе ти се "јават" по две недели да ја подигнеш дозволата. Најубаво со ливчето појди сам да си ја земеш. Дозволата ти е А4 формат обичен лист, и на него се напишани твоите податоци и потврдено ти е дека имаш пријавено воздушно оружје од таа и таа категорија. И на крај имаш печат од МВР со потпис на службеничката која е надлежна таму.

Пред да идеш во полиција да ја пријавуваш извади го оптичкиот нишан, зошто ако ја однесеш со него може нема да ти ја регистрираат и ќе ти бараат членска дека си член на стрелачко друштво.

може некој што добро ги познава законите да ми објасни како оди процедурата за набавка на воздушна пушка. Дали е потребно одобрение или било каква дозвола за воздушна пушка? На кој начин се добива ваква дозвола? Го читав законот за оружје, и малце не ми е се јасни некои делови! На форумов прочитав секакви информации, дека треба, дека не треба, дека треба само да се пријави. Ве молам за точен одговор за процедура за набавка на 4.5 мм воздушна пушка!!!
Му објаснив на еден од членовите само ке го прекопирам текстот за набавка на воздушна и процедурата

Прво треба да имаш 18 години за да купиш воздушна и плашливец. Треба дозвола за регистрација на оружјето во МВР, а дозвола за лов мислам дека нетреба. Ако купуваш воздушна со оптички нишан треба да бидеш член на стрелачко друштво. Затоа кога ќе купиш пушка со оптички нишан и кога ќе ја купиш од продавницата ти даваат ливче со бројот на личната карта, име, презиме, матичен број и фабричкиот број на оружјето запишани на твое име и фискална сметка со цената на оружјето. Фискалната не смееш да ја отстрануваш од листот. Треба да ја пријавиш во рок од седум дена. Ја земаш пушката и листот со тебе и идеш во Полициската во Автокоманда. Таму имаат оддел за пријавување и издавање дозволи за огнено, воздушно и сигнално(плашливец) оружје. Пушката ја носиш во станица само да проверат дали е истиот фабрички број на ливчето од продавнцата. Таму ти даваат лист да пополниш со твои податоци и треба да земеш 4 таксени маркици од 50 ден. Кога ќе го завршиш сето тоа ти даваат едно ливче и те лажат дека ќе ти се "јават" по две недели да ја подигнеш дозволата. Најубаво со ливчето појди сам да си ја земеш. Дозволата ти е А4 формат обичен лист, и на него се напишани твоите податоци и потврдено ти е дека имаш пријавено воздушно оружје од таа и таа категорија. И на крај имаш печат од МВР со потпис на службеничката која е надлежна таму.

Пред да идеш во полиција да ја пријавуваш извади го оптичкиот нишан, зошто ако ја однесеш со него може нема да ти ја регистрираат и ќе ти бараат членска дека си член на стрелачко друштво.



Законите за воздушно и сигнално(плашливец) оружје се исти како и за огненото со мали попуштања.
Плашливец не смееш да носиш со тебе за твоја лична безбедност да не си одиш помодрен дома од АЛФИТЕ, ако те фатат ќе те прегрбачат, ем ќе те однесат во станица и ќе ти пишат казна, ќе ти го земат пиштолот без разлика дали ти е пријавен во МВР или не.
Не смееш да пукаш во населено место зависи дали живееш во Чаир или кај мене во Карпош, зошто вади сличен звук на оригинален(зависи од ќорците), бидејќи нарушуваш јавен ред и мир и казната е 1000 евра и одземање на плашливецот. Можеш да пукаш само на свадби, во планина и во село.

Јас се осмелив да пукам од мојот прошлата година на матурска од балконт пред да идам во кафана.

Истото важи и за воздушната само наместо нарушување јавен ред и мир, за неа е нарушување на јавна безбедност и казната е иста како за плашливецот.

Инаку процедурите за плашливец и воздушна се исти што ти ги пишав горе.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
gledam druze gi poznavas rabotite kazi mi sto kjorci koristis za plaslivecot. gledam ima poevitni poskapi. kaj se najevtini i sto e najdobro odnos cena kvalitet
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
не пукај ако не е затворен капакот (преклопот)...
во спротивно , изложен си на огромен срам...

A доколку купам воздушен пиштол, можам ли да го носам со себе ??? Дека прашав за вистински пиштол ми кажаа дека е само за по дома :tapp:


Гледајте го ѕверот
ова напред испод цевката за чавката да види колку ќе ја боли??? :vozbud::vozbud::vozbud::drk::drk::drk:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom