Сендвичара "Седмица"

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.851
У поглед големина на хамбургер наспроти цената мислам у она новото Тетекс што го отворија кај Холидеј Ин највеќе добиваш, иако плескавицата им е 80% лебни трошки но сепак не е лоша толку, многу компири ставаат а и лепињето е големо, мајонезот им е како у седмица и најадува доста за 100 денари, или некогаш земам 5 ќебапи и пола лепиње за 80. И на овие цените им се малце качени за по 10-20 ден више него што треба но нема поефтино у центаров, од други места што сум земал не ни личи на хамбургер.
 
S

silmarillion

Гостин
У поглед големина на хамбургер наспроти цената мислам у она новото Тетекс што го отворија кај Холидеј Ин највеќе добиваш, иако плескавицата им е 80% лебни трошки но сепак не е лоша толку, многу компири ставаат а и лепињето е големо, мајонезот им е како у седмица и најадува доста за 100 денари, или некогаш земам 5 ќебапи и пола лепиње за 80. И на овие цените им се малце качени за по 10-20 ден више него што треба но нема поефтино у центаров, од други места што сум земал не ни личи на хамбургер.
Го слушам од многу луѓе, делува чисто?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.960
Барбакан бе кај Мида.

https://www.facebook.com/BarbakanBistroBar/

Немам отидено година дена сигурно, ама последен пат кога јадев тоа беше впечатокот. Иначе можеш да ги пробаш Дистрикт и Бруклински (Дебар Маало) они се најблиску до оној квалитет што го збориме, али очекувај и цената да движи од 250 до 350 денара у зависност од бургерот.
првпат слушам за Барбакан (или можда некад сум го чул али сум заборавил)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Барбакан бе кај Мида.

https://www.facebook.com/BarbakanBistroBar/

Немам отидено година дена сигурно, ама последен пат кога јадев тоа беше впечатокот. Иначе можеш да ги пробаш Дистрикт и Бруклински (Дебар Маало) они се најблиску до оној квалитет што го збориме, али очекувај и цената да движи од 250 до 350 денара у зависност од бургерот.
250-300 денари за сендвич од мелено месо o_O, хм или премногу вие верувате во чесноста на луѓето, или мојот впечаток е лош за што се става во меленото и некој имаме изгубено ориентација за цената и стандардот на мк.
Обично плескавицата е околу 200 гр, од кои макс 150тина месо, остатокот презла, кромид и зачини.
Чисто телешко месо од продавница=450 денари макс за кг, значи околу 80ден месото и уште 30 денари компирите и додатоците, ете макс 120 преку сила 160 денари со лепче и сите зарзевати, а го плаќате 300 денари.
Па дома сам ќе го сомелам и барем ќе знам што сум ставил, ем за таа цена три сендвичи ќе ми излезат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.960
Нема гајле. Боље ќе даам 300 за сендвич со месо, неголи 150 за сендвич со месо.
Добро сеа, ќе јадеш понекад од таму, нема секој ден да купуеш.

А ако на некој на прво место му е количината на храната за тие пари, онда најбоља опција му е за 300 денари од кванташки да купи вреќа компири.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Нема гајле. Боље ќе даам 300 за сендвич со месо, неголи 150 за сендвич со месо.
Добро сеа, ќе јадеш понекад од таму, нема секој ден да купуеш.

А ако на некој на прво место му е количината на храната за тие пари, онда најбоља опција му е за 300 денари од кванташки да купи вреќа компири.
Епа ако 300 денари ти е ефтино за еден сендвич, тогаш не кукај по теми дека не ти чини државата.
Па друже имаш луѓе што работат цел ден за 300 денари, т.е поголем дел од државата работи за дневница макс до 500 денари, во Виена имам јадено сендвич за 4 евра каде што минимална плата им е 1300 евра, а во Македонија сендвич 5 евра каде што минималец е 150 евра o_O
 
S

silmarillion

Гостин
Колку ја можам да платам за одредена работа нема никаква врска со мојот став за ситуацијата во државата. Што ако ти заработуваш европска плата во Македонија баш ке те заболи како живеат другите? Немаш блиски и другари? Ај да не ја заебеме темата...батали.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.960
Епа ако 300 денари ти е ефтино за еден сендвич, тогаш не кукај по теми дека не ти чини државата.
Па друже имаш луѓе што работат цел ден за 300 денари, т.е поголем дел од државата работи за дневница макс до 500 денари, во Виена имам јадено сендвич за 4 евра каде што минимална плата им е 1300 евра, а во Македонија сендвич 5 евра каде што минималец е 150 евра o_O
Така е. Државата е супер, ја сум срањето, како и другите што се бунат за сенешто...:tapp:
Без грижи, Брутус е тука, он ви е задужен да бара по теми неврзани работи од приватниот живот на членовите и да ги користи нерелевантно по политички теми.


Прашањето е зошто да не јадам сендвич со месо?

И да неам пари, боље ќе јадам еднаш у месец сендвич со месо, неголи секоја недела сендвич со месо.
Иначе за парољупците и останатите - има кај нас ефтина храна која е добра. На пример, најефтината кинеска храна кај нас воедно е и најдобрата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Така е. Државата е супер, ја сум срањето, како и другите што се бунат за сенешто...:tapp:
Немај гајле, Брутус ви е задужен да бара по теми неврзани работи од приватниот живот на членовите и да ги користи нерелевантно по политички теми.


Прашањето е зошто да не јадам сендвич со месо?

И да неам пари, боље ќе јадам еднаш у месец сендвич со месо, неголи секоја недела сендвич со месо.
АХХАХАХАХАХАХАХА море лепотане, форум е место каде што логично би било да може да се направи некоја слика за народот, бидејќи членува народ од разлилни класи, ама ти некако не ми се вклопуваш во математикава. Ем на сите теми кукаш дека не бива ништо тука и дека се е отидено упм, ем си способен да издвојуваш по 300 денари за оброк, очигледно грешна слика сум створил за тебе, па наместо човек да те сожалува дека си оштетен од моменталната ситуација како и голем дел од државата, сега ми влегуваш во таа другата багра која живее на грбот на тие што се навистина оштетени од идиотите кои не водат.
Немај гајле, јади си ти сендвич со месо (кое немаш појма од што е), али очигледно не го разбра мојот погорен пост, 300 денари за оброк од мелено месо со непознато потекло ти е страшна инвестиција ;)
За тие пари се јади парче цело месо кое гледаш дека е месо, а не остатоци од некое животно сомелени и спакувани во „сочната плескавица“ од 300 денари.
Оди таму со брутусо и останатите може и ќе се договорите за некој тендер, ваљда и сами ќе си останите тука да мезите сендвичи на фонтаните и спомениците мизерни.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.960
АХХАХАХАХАХАХАХА море лепотане, форум е место каде што логично би било да може да се направи некоја слика за народот, бидејќи членува народ од разлилни класи, ама ти некако не ми се вклопуваш во математикава. Ем на сите теми кукаш дека не бива ништо тука и дека се е отидено упм, ем си способен да издвојуваш по 300 денари за оброк, очигледно грешна слика сум створил за тебе, па наместо човек да те сожалува дека си оштетен од моменталната ситуација како и голем дел од државата, сега ми влегуваш во таа другата багра која живее на грбот на тие што се навистина оштетени од идиотите кои не водат.
Немај гајле, јади си ти сендвич со месо (кое немаш појма од што е), али очигледно не го разбра мојот погорен пост, 300 денари за оброк од мелено месо со непознато потекло ти е страшна инвестиција ;)
За тие пари се јади парче цело месо кое гледаш дека е месо, а не остатоци од некое животно сомелени и спакувани во „сочната плескавица“ од 300 денари.
Оди таму со брутусо и останатите може и ќе се договорите за некој тендер, ваљда и сами ќе си останите тука да мезите сендвичи на фонтаните и спомениците мизерни.
Ние збориме под претпоставка дека е ОК тоа месо таму, под претпоставка дека другите се срање.

Иначе добар ти е овој пост. Ќе го покажувам на владе, брутус, ѓорѓи и компанија, коа ќе ме обвинуваат дека сум соросоид.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Ние збориме под претпоставка дека е ОК тоа месо таму, под претпоставка дека другите се срање.

Иначе добар ти е овој пост. Ќе го покажувам на владе, брутус, ѓорѓи и компанија, коа ќе ме обвинуваат дека сум соросоид.
Гордон Ремзи ваљда ќе ви го направи лично и пред вас ќе го меле месото за да сте сигурни дека е добро ;)
Мелено месо наспроти цело парче месо, цената на меленото повисока од ова целото парче месо што гледам дека ми го отсекуваат од бут на теле хм...

Ај отидовме офтопик премногу, за седмица е темата, останати сендвичари на друга тема фалете ги.

П.С покажувај му го постот на компанијата, само не му се фали нив дека јадеш 300ки сендвич оти „пастирот“ ќе добие слика дека народот му е пребогат, па уште толку ќе не дотолчи.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.960
цело време мешаш баби и жаби
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Иначе во Бруклински е најдобрата плескавица што сум ја јадел во бургер во МК. Бургерот као целина не им е ништо посебно али плескавицата од рамстек е повеќе од одлична.

За домашен одличен бургер еве ви една рецепта. Плескавицата ке треба да си ја погодите само по ваш вкус и тоа сосчето е многу битно исто. http://imgur.com/a/Cvndp
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
грција стандард далеку повисок гиро(чисто месо) 150 денари, македонска бедотија месо мелено(непознати состојки и проценти) 140 денари

факин лоџик o_O
Исто кошта гирото и кај нас,сеа што стандардот ни е низок тоа е. Не знам зашто го тупите за тоа дали е чисто месо или пола лебни трошки,ако е вкусно и најадува. Не е месара седмица. Ете дома можам коа сакам да си зеам чисто месо али седмица ми е пак поубаво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom