Сендвичара "Седмица"

Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.952
За наши услови, 7-ца е на врвот според квалитетот на тоа што го нуди, а со оглед на тоа што се непостојани во истиот квалитет, што некогаш знаат да бапнат и нетазе лепче, што вкусот и текстурата на плескавицата не е константен и слично, тоа доволно говори каков ( никаков ) квалитет сме "принудени" да конзумираме.

Инаку, нормално е дека во плескавицата ќе ставаат еден мал куп нездрави ствари и додатоци, но тоа е тема на тоа колку е здрава, т.е. не е здрава брзата храна. Друго, имаше порано една сендвичара на почеток на Скопска Чаршија, "Ваку" се викаше, внатре не беше сјајно во поглед на хигиената и слично, но имаа најубава и најквалитетна плескавица која сум ја јадел надвор, некогаш во мојот живот. Плескавицата беше врв и имав сигурни информации за тоа од каде ја носат и како се спрема. Севкупно хамбургерот им беше тапа ради помфритот и салатите, но само плескавица, лепче и кромитче беше ебење во правата смисла на зборот.

Џанк фуд гледам колку можам да не конзумирам. А и немам конзумирано повеќе од 10 пати прошлата година.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.100
Поени од реакции
5.742
Кои мубаети овде се тераат. Како меленото месо за сендвичи било вакво или онакво. Па што требало да се јаде. Па нормално никој не е будала да споредува кртина, бифтек и ребра со било како хамбургер, али овде темата е за 7ца така да сите тие споредби од паметњаковичи немаат потреба да се прават тука. Овде имало соја онде немало. Абе у која плескавица за хамбургер нема соја ? Иако не сум некој преголем фан на 7ца ама мора да им се признае за тоа што толку време работата прилично успешно и реално имаат вкусен хамбургер. Значи секој што јаде некаква брза храна знае дека не е тоа баш најздравата храна или со најдобрите состојки и затоа нема потреба од некои мудрувања. Говедски бифтек било боље од хамбургер, не зезајте бе, што зборите. (пред да се јави некој, хинт... иронија)
Во ниедна.

Зарем е толку тешко за верување дека за парите што ги давате не може да добиете плескавица само од месо? Преголема е бројката на луѓе што само лупаат на памет дека се става соја во плескавиците, а немаат ни појма како изгледа соја.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Во ниедна.

Зарем е толку тешко за верување дека за парите што ги давате не може да добиете плескавица само од месо? Преголема е бројката на луѓе што само лупаат на памет дека се става соја во плескавиците, а немаат ни појма како изгледа соја.
Па тоа и ми беше поентата.
Инаку не мора да е соја, како и да е плескваица и самата по себе не се сотои само од месо. Ама генерлано темава беше за седмица и човек може да кеже дека му е добар хамбургерот а и во исто време да знае дека све и свашта има во плескавицата.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Па тоа и ми беше поентата.
Инаку не мора да е соја, како и да е плескваица и самата по себе не се сотои само од месо. Ама генерлано темава беше за седмица и човек може да кеже дека му е добар хамбургерот а и во исто време да знае дека све и свашта има во плескавицата.
добра плескавица моеш да приметиш на скара кога ја става, таа што има месо е црвена, а таа што е 90% лебни трошки и други мирудии е бела, многу едноставно.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
добра плескавица моеш да приметиш на скара кога ја става, таа што има месо е црвена, а таа што е 90% лебни трошки и други мирудии е бела, многу едноставно.
Точно ама и таа нема 90 % месо.
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.336
Поени од реакции
3.305
Pred nekoj den delev pola pleskavica a ne bev jaden tamu od kojznae koga.
Pleskavicata polna rskavci, nit se dzvaka, nit se mele. Samo za gladna dusa da se iznagolta kolku moze. Po tri-cetiri zalaci go frliv nemozev vekje.

Kako voopsto lugjeto izbiraat da jadat tamu i da platat dve ipol evra za takva pleskavica is beyond me.
Za tie pari vo bilo koe kafance niz centar aerodrom leptokarija ke jades esnaf sharska.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.481
у ројал е убав бургерот

евридеј не е сендвичара
Добро ми е и ројал. Проблемот е што во ројал почесто не се ко што треба(ладни) а во седмица ретко ми го утињаат хамбургерот. Да имавме здрава конкуренција со стандардизиран производ вакви нарачки ќе ги враќаат луѓето. Али тој е изборот и се глеа според обртот дека овие две се најдобри. Мене лично ми се свиѓа за цената и лесковачка во Аеродром(не вили),ама го има само таму.
А дека ќе се најадете поефтино во кафанче или ресторан во центар од 7мица..пишете каде :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.654
Поени од реакции
38.837
Добро ми е и ројал. Проблемот е што во ројал почесто не се ко што треба(ладни) а во седмица ретко ми го утињаат хамбургерот. Да имавме здрава конкуренција со стандардизиран производ вакви нарачки ќе ги враќаат луѓето. Али тој е изборот и се глеа според обртот дека овие две се најдобри. Мене лично ми се свиѓа за цената и лесковачка во Аеродром(не вили),ама го има само таму.
А дека ќе се најадете поефтино во кафанче или ресторан во центар од 7мица..пишете каде :)
ројал мислам дека е повкусна плескавицата, а во седмица е многу поголема но го нема тој вкус
 
B

Blade Torch

Гостин
Овие почнаа да даваат да си купиш пола хамбургер само, или уште мора двете половинки да им ги купиш? Немој случајно да им остане пола сендвич непродаден...
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.124
Поени од реакции
15.950
Ти се плукнам во мајонезот нивни. За мајонез бе, мајонезот ми го бројат во добра страна на хамбургер. Ако ти се јаде мајонез, имаш тегли, гнети колку ти душа сака.
Основата на хамбургер се знае што е. А кај овие (јадам еднаш во два месеца) последните два пати е катастрофа месото. Никаков вкус. Од Вили и од овие ми се одјаде плескавици во животов. Поарно ќе си спремам дома чисто месо отколку да фрлам пари за сендвичари.
 
S

silmarillion

Гостин
Дечки прајте разлика од бургер и хамбургер. Немојте да влагате у дискусии за квалитет а зборите за хамбургер. Бургер е друга тема веќе.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.334
Поени од реакции
504
Nikogas ne sum svakjal da davas 130 den za neshto samo za da go falis majonezot. Oni treba da mi plakjaat sto mi go unistuvaat zdravjeto. Za tie pari ruchevche doma.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
579
Поени од реакции
698
Олабавете со тапа муабети за 7ца.
Ги молам сите вегани и скржави луѓе да ја напуштат темава инстантно.

7-ца е ПОИМ за сендвичара. Се си е супер таму.
За тоа ви се доказ редиците кои ги нема во ниедна друга скопска сендвичара.
Дали било 7-ца во Аеродром, Лептокарија или кај грчка амбасада....небитно. Секогаш има редици и редици на луѓе. Се произведува и се јаде масовно.
Бренд е од 1987-ма година. Како може да не е квалитетна сендвичарата, а на пазарот да биде присутна 30 години?
Не лупајте глупости.
Ретки се сендвичарите кои опстоиле толку години барем во нашава земја.
На кого му е скапо и гнасно и нехигиенски, има можност да не јаде. Никој не ве тера. Само оставете не нас да си јадеме на раат и не ни зборете и не не убедувајте како таму имало „црви“ у плескавиците.
Јас се хранам во 7-ца со години и ниту еднаш сум немал проблем со било што. Особено стекот и хамбургерот ми се топ и ги убив од јадење.
Дечките се брзи, способни, услужливи и видливо педантни. Храната е одлична. На вкус, на мирис, на изглед, во секаков поглед.
Цената ми одговара. Нека е вкусно само. Тоа е најбитно.
Во Стоилко/Нино и слични места, хамбургер е 90 ден. ама вкусот е никаков. Па и покрај тоа што го плаќаш 100тина денари, воопшто не најадува.
Од 7-ца зимаш 1 хамбургер и крај. Не јадеш пола ден после, а уживаш во добриот вкус и храната.
Сендвичот во 7-ца највеќе се издвојува по добриот вкус. Има специфика во однос на сендвичите од останатите сендвичари. Тоа е тоа што го прави брендот лесно препознатлив и добар. За да бидеш стварно добар, треба да изградиш и да создадеш нешто по што ќе бидеш лесно препознатлив кај луѓето.
Тоа на 7-ца им оди топ, и токму поради тоа се убедливо на врвот.

Исто такво нешто слично со спецификата има и во Вили и Ројал.
Проблемот на Вили е само тоа што сендвичите не се приготвуваат на ист начин во сите Вили сендвичари.
Јадам во Аеродром гурманска, се прејадувам (преголема е и богата), ама па затоа спроти градежен гурманската воопшто не ме најаде и беше премала...
Следните 2 пати беше обратно. Спроти градежен беше топ, ама во Аеродром ми ја направија тапа.
Ај тоа океј, секаде го има. Но, главниот вкус (оној препознатливиот) знае да им се губи. Може лесно да се случи еднаш да ми се свиѓа лесковачката, а следниот пат да не ми биде тоа тоа....
Тоа во 7-ца не е случај. Секогаш е топ, и главниот концепт на сендвичите не се губи!
Во Ројал е исто така добро, иако во споредба со 7-ца, по мој личен вкус, сендвичите немаат шанси.

Во 7-ца ниту ме интересира што ставаат во плескавицата, ниту во мајонезот што има!
Јас немам слушнато некој да се затруе или слично од 7-ца.
И најпростиот човек во денешно време знае дека се ставаат секакви мирудии и ствари за да со мала потрошувачка се направи поголем профит. Тоа е така насекаде во светот, не само кај нас.
Мекдоналдс е бренд 70 и кусур години. Што мислите дека ставаат внатре?
Будали се пола свет што јадат во Мекдоналдс?
Истото важи и за KFC, BURGER KING, SUBWAY итн.
Сите си имаат по нешто свое што ги прави по специфични од другите. Затоа и се таму каде што треба да бидат. На врвот!

Затоа е најбитно да има квалитет и убав вкус. Тоа го има во 7-ца и затоа е најдобра сендвичара во Скопје според мене.
Па и 150 денари нека го направат, пак ќе јадам во 7-ца.
Затоа што има услуга, чистота и се разбира - квалитет.

По 7-ца би ги спомнал Вили, Ројал и Меџик бургер како подобри сендвичари во Скопје.

Иако во Тетекс (новото на кеј) само еднаш имам јадено, можам да кажам дека хамбургерот беше добар. Истото важи и за Гиро Беко. Иако нивните хамбургери на вкус се по класични и немаат некоја специфика како што имаат 7ца, Вили и Ројал.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Поголем крш од она Вили мислам дека нема. Вработениот фаќа пари, со раката ти го фаќа лепчето после, па се брише од блуза, па ти фаќа после нешто друго, бедно. :гомце: Седмица барем хигиената ја имаат задржано иако хамбургерот веќе не е за јадење поготово ако сте со гастритис како мене. Другите работи може и кога Вили и остали се по 100 ден, секако поисплатливо е во 7 да се јаде за 130.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom