Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
nekolku nedeli go koristam pilfudot u mix so ketoconazolot i rezultat mozebi ke ima neznam potrebno e vreme.
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
А овие витамините за коса од Natural Wealth колку би можеле да помогнат во спречивање на паѓањето на косата или пак евентуално за хранењето на косата !? Ако знае некој нека пиши ... Можебо Димитар !?
Поздрав !

http://www.americarx.com/Products/1941.html
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
755
Поени од реакции
356
Пробал некој со вакво нешто?

ПРОСОТО ЗА ЈАКНЕЊЕ НА КОСАТА, НОКТИТЕ И ЧИСТ ТЕН

Наутро се става 1 супена лажица просо во 1 шолја млака вода, за да набабри. Навечер се разблажува со лажица мед, а може да се додаде и свежо овошје. Се јаде наместо вечера.

http://www.vitalia.com.mk/default-mk.asp?ItemID=282A76AA798EF742839D351990E9144C
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Витамините нема да помогнат во опаѓањето на косата освен ако си женско и ако опаѓањето е од таква природа - недостаток на витамини. Ако си машко автоматски косата ти опаѓа поради вишок на ДХТ, што значи витамините апсолутно никако нема да помогнат - освен во квалитетот на косата.
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
Ох Фала ! А колку пак би помогнале апчиња од лук на природна база !?
Некаде имам читано дека лукот помага во спречувањето на паѓањето на косата ???
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Sum cital deka konsumirajki apcinja od luk bi mozel da ja sprecis, odnosno zapres pojavata na sedi vlakni radi izobilstvoto so antioksidansi (isto pogodno e i za vaseto zdravje) ali za da ti pomogne nesto protiv kosopadot ne sum cital.
 
Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Dosega premnogu ima napishano za ova tema tuka. Procitajte gi ubavo predhodnite postovi pred da se prasha nesto.

Pravime moabet za maska kelavost predizivkana od hormonite.

Za zal denesnata medicina mn malku ni nudi opcii vo vrska so ovoj problem. Ima premnogu prirodni varijanti no za zal dosega nemam videno nikoja koja delumno e efikasna kako veke dokazanite. Lukot na hartija isto bi deluval kako minoxoidilot no vo realnost slikata e poinakva. Ne vikam deka nema da vi steti ako dodadete luk glavno e mn korisen za zdravjeto. Ako imate agresiven kosopad ke mora da go napadnete od poveke mesta a edna od tie e da imate zdravo telo. Primetuvam deka od koga gi otkazav cigarite kako pomalku da mi paga kosata znaci do nekade moze da vi pomogne i toa samo ne ocekuvajte cudo da se sluci. Nitu pa od medicinski dokazani tretamni moze da se sluci cudo kaj site bidejki site razlicno reagirame. Ja koristam sekojdenvno razni vitamini za opsto zdravje koj mislam deka do nekade moze da mi pomognat i za ovoj problem ama ne ocekuvam da se sluci cudo.

Znaci pak ke povtoram:

Dokazani tretamni za kosopad se: Propecia, Minoxidil, Nizoral (big 3 preporaclivo e zaedno da se koristat). Od ovie Propecia samo moze da koristite ako me mrzi za drugite no propecia znae kaj nekoj korisnici da dade nesakani efekti. Ako pocnete so ovie 3 na vreme imate golemi shansi da ja zadrzite vasata kosa. So tek na vreme ke pocnat da gubat efekt taka negde posle vasata 40ta godina moze ke treba da napravite transplantacija za da imate skoro celosna pokrienost ako e razbira do togash ne ispadne nekoja poefikasna solucija.

Ima i nekoj ekperimentalni tretmani koj imaat veke nekoj istrazuvanja kade so se dokazala nivnata efikasnost za razlika od mnogute prirodni opcii. No kaj ovie mn pomalku reagiraat i pomal e procentot da imate uspeh. Ako parite ne vi se problem togash nema nisto so da izgubite.

Big 3 (Propecia, Minoxidil, Nizoral) + Tricomin + Hair vitamins

Go cekam denot koga ke se pojavi Hair Multiplication pred nekoj godina bea mn uvereni deka ke go ima toa do 2015 no kako so stojat denes rabotite tesko da go vidime toa do 2020. Ova procedura e konecno nesto so ke ispadne efikasno i so go pravite ednash i ne se zamarate poveke za kosopad.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Сакам да купам Ревита, па кој има купено нека го каже сајтот од каде што го нарачал и што е потребно за да нарачам, односно процедурата.
Кој сака групно за поефтино да купиме нека пише исто на темава. Јас планирам да земам 2 шампона наеднаш.
Ајде пишувајте!
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
A мене ме интересира бидејќи косата ми паѓа како луда од кај да си купам перика?
 

djacemk

Александар
Член од
20 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
Сакам да купам Ревита, па кој има купено нека го каже сајтот од каде што го нарачал и што е потребно за да нарачам, односно процедурата.
Кој сака групно за поефтино да купиме нека пише исто на темава. Јас планирам да земам 2 шампона наеднаш.
Ајде пишувајте!
Ревита можеш да го купиш од www.biovea.net - UK, таму е најефтин, али многу споро стига (незнам зошто, но најверојатно зошто не се плаќа за транспортот). Јас нарачав пред нова година, а ми стигна некаде на 28-ми Јануари (повеќе од месец дена чекање). Но морам да споменам дека многу ми се допаѓа шампонот и вреди да се купува и употрбува трајно.
Уште да напоменам дека краток период почнав да користам Finpros - KRKA (finasteride 5mg) generic Proscar. Нормално го сецкам на 4-ри еднакви делови и пијам по едно денвно, но после 10 дена користење осетив нус ефекти (депресија и импотенција) и прекинав да ги користам, зошто ме фати страв :))) . Иначе кај нас може да се набават за 935 ден. 28 таблети и тоа без рецепта (многу ефтино и препорачливо за сите кои користат други брендови). Значи откако го прекинав користењето на Finpros , си нарачав од интернет Saw Palmetto, и до ден денес ги користам, без оние нус ефекти кои ги доживеав од Finpros. Saw Palmetto ги нарачав од http://www.health4youonline.com/lamberts_saw_palmetto_maximum_8564.htm и стигнаа за една недела, а ме коштаа околу 900 ден. 90 капсули (за траспорт не се плаќа) се пијат по 1 дневно, значи имам за 3 месеци терапија (прилично доста ефтино), а имаат приближно дејство како и Propecia без оние несакани нус ефекти, а се 100% природни.
Потоа вреди да напоменам дека во меѓуврме земам по 3 таблети Spirulina (3x500mg) и Омега3 ампули по 1 днево (1x1000mg) - ова исто помага за подобрување на виталноста на новата коса, но повеќе ги земам заради општо здравје.
Претходно пишував на форумов дека ќе користам и Minoxidil (немав одлучено за кој бред) но со доста читање на интернет, заклучив дека minoxidil-oт делува само на темето, додека на залистоците нема ама баш никаков ефект (а мојот проблем се залитоците и челото), така да одлучив - јок миноксидил :) . Е сега ме мами само Spectral DNC-L (морам да напоменам дека нарачав и Spectral DNC кога нарачував и Revita, беа заедно во пакет, но за жал не ми стигна лосионот, туку само шампонот, ми рекоа дека покасно е пратен подари тоа што немало на лагер поради зголемена побарувачка - глупости маркентигшки). Значи Spectral DNC-L е најново достигнување во медицината и клинички докажано дека делува доста успешно и на залистоците, односно покрај тоа што делува на темето, делува исто успешно и на предниот дел од косата на главата. Сеуште сум во дилема, зошто овој лосион е доста скап - некаде околу 35-40 еур месечно, а како и многу други клинички докажани препарати се чини дека сакаат да ни ги ќарат парите и пак да си останеме без косата :))) значи ќе чекам да ми стигне овој веќе платениот, ќе го користам еден месец и за тоа време ваљда ќе имам искуство повеќе со него и ќе донесам одлука. За споменување е тоа дека Revita шампонот и Spectral DNC и DNC-L, ги произведува иста лабараторија - DS Lab.
Се надевам со моево искуство на некого ќе му ги разјаснам дел од дилемите, а исто така се надевам и некој мене ќе ми помогне да ги доразјаснам моите останати делими.
Поздрав до сите.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Ревита можеш да го купиш од www.biovea.net - UK, таму е најефтин, али многу споро стига (незнам зошто, но најверојатно зошто не се плаќа за транспортот). Јас нарачав пред нова година, а ми стигна некаде на 28-ми Јануари (повеќе од месец дена чекање). Но морам да споменам дека многу ми се допаѓа шампонот и вреди да се купува и употрбува трајно.
.
djacemk Може да ми ја кажеш процедурата со нарачувањето ревита?? Како нарачуваш, плаќаш во пошта или од картичка и такви ствари?
 

djacemk

Александар
Член од
20 декември 2009
Мислења
10
Поени од реакции
0
djacemk Може да ми ја кажеш процедурата со нарачувањето ревита?? Како нарачуваш, плаќаш во пошта или од картичка и такви ствари?
Плаќам со кредитна картица од Стопанска Банка-Скопје, таа е посебна Интернет VISA Картица, и на неа ставам пари пред да нарачам поради безбедносни причини ;-) но имам и E-Bank сервис и преку него следам се и си ставам пари на интернет картицата пред да уплаќам. Значи моја препорака е доколку сакаш ти или било кој да купува преку интернет, да не користите VISA, Master или која било картица која ја користите секојднево и на која имате пари, зошто многу лесно може да се деси некој да дојде до вашите податоци и да ви ја испразне картицата. Поздрав
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
Уште да напоменам дека краток период почнав да користам Finpros - KRKA (finasteride 5mg) generic Proscar. Нормално го сецкам на 4-ри еднакви делови и пијам по едно денвно, но после 10 дена користење осетив нус ефекти (депресија и импотенција) и прекинав да ги користам, зошто ме фати страв :))) . Иначе кај нас може да се набават за 935 ден. 28 таблети и тоа без рецепта (многу ефтино и препорачливо за сите кои користат други брендови)
Bas sakav da prasam dali nekoj imal iskustvo so Finasteride - Propecia sto e dostaona na nasiot pazar. Veni spomnuvase PROSCAR 5mg, a ete djacemk ima probano Finpros-Krka ... Dokolku nekoj drug ima bilo kakvo iskustvo so lekov dostapen na nasiov pazar go zamoluvam neka spodeli so nas ! VI blagodaram i pozz ...
 
Член од
7 јануари 2009
Мислења
391
Поени од реакции
20
Mene mi preporaca edna prijatelka Marbo losion i sampon go ima vo Hrvatska i Srbija a za kaj nas ne sum sigurna.Bi sakala sega da go poracam bidejki citav deka e sostavot od bilki pa bi sakala da ve prasam dali nekoj gi znae ovie produkti ili gi ma koristeno?Ovde kozen lekar mi dade Regaine da koristam no bidejki planiram edno bebce ne bi sakala da napravam nekoj problem so ovoj lek.Pa ve molam za mislenje i vase iskustvo.Inaku mene mi pagase kosata pa koristev eden lek so koj mi prestana opaganjeto, no sega mi e potrebno da se regenerira i dobie na kvalitet vlaknoto zatoa sto mi e mnogu tenko.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ревита можеш да го купиш од www.biovea.net - UK, таму е најефтин, али многу споро стига (незнам зошто, но најверојатно зошто не се плаќа за транспортот). Јас нарачав пред нова година, а ми стигна некаде на 28-ми Јануари (повеќе од месец дена чекање). Но морам да споменам дека многу ми се допаѓа шампонот и вреди да се купува и употрбува трајно.
Уште да напоменам дека краток период почнав да користам Finpros - KRKA (finasteride 5mg) generic Proscar. Нормално го сецкам на 4-ри еднакви делови и пијам по едно денвно, но после 10 дена користење осетив нус ефекти (депресија и импотенција) и прекинав да ги користам, зошто ме фати страв :))) . Иначе кај нас може да се набават за 935 ден. 28 таблети и тоа без рецепта (многу ефтино и препорачливо за сите кои користат други брендови). Значи откако го прекинав користењето на Finpros , си нарачав од интернет Saw Palmetto, и до ден денес ги користам, без оние нус ефекти кои ги доживеав од Finpros. Saw Palmetto ги нарачав од http://www.health4youonline.com/lamberts_saw_palmetto_maximum_8564.htm и стигнаа за една недела, а ме коштаа околу 900 ден. 90 капсули (за траспорт не се плаќа) се пијат по 1 дневно, значи имам за 3 месеци терапија (прилично доста ефтино), а имаат приближно дејство како и Propecia без оние несакани нус ефекти, а се 100% природни.
Потоа вреди да напоменам дека во меѓуврме земам по 3 таблети Spirulina (3x500mg) и Омега3 ампули по 1 днево (1x1000mg) - ова исто помага за подобрување на виталноста на новата коса, но повеќе ги земам заради општо здравје.
Претходно пишував на форумов дека ќе користам и Minoxidil (немав одлучено за кој бред) но со доста читање на интернет, заклучив дека minoxidil-oт делува само на темето, додека на залистоците нема ама баш никаков ефект (а мојот проблем се залитоците и челото), така да одлучив - јок миноксидил :) . Е сега ме мами само Spectral DNC-L (морам да напоменам дека нарачав и Spectral DNC кога нарачував и Revita, беа заедно во пакет, но за жал не ми стигна лосионот, туку само шампонот, ми рекоа дека покасно е пратен подари тоа што немало на лагер поради зголемена побарувачка - глупости маркентигшки). Значи Spectral DNC-L е најново достигнување во медицината и клинички докажано дека делува доста успешно и на залистоците, односно покрај тоа што делува на темето, делува исто успешно и на предниот дел од косата на главата. Сеуште сум во дилема, зошто овој лосион е доста скап - некаде околу 35-40 еур месечно, а како и многу други клинички докажани препарати се чини дека сакаат да ни ги ќарат парите и пак да си останеме без косата :))) значи ќе чекам да ми стигне овој веќе платениот, ќе го користам еден месец и за тоа време ваљда ќе имам искуство повеќе со него и ќе донесам одлука. За споменување е тоа дека Revita шампонот и Spectral DNC и DNC-L, ги произведува иста лабараторија - DS Lab.
Се надевам со моево искуство на некого ќе му ги разјаснам дел од дилемите, а исто така се надевам и некој мене ќе ми помогне да ги доразјаснам моите останати делими.
Поздрав до сите.

druze ti stigna li Spectralot??? Mene seuste ne...a go cekam veke 2 nedeli...i jas naracav i mi stigna Saw Palmetto i ke pocnam da gi pijam...mi zemaa u posta 72 denari za da si go podignam paketot...ali ne e bitno toa, bitno da ima efekti.. :) tebe kako ti se cini, ima rezultati nekakvi, bilokakvi?

pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom