Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

dwa

Член од
19 февруари 2006
Мислења
2.233
Поени од реакции
349
Да, но ако почнеш да ги употребуваш треба да се држиш до упатството и да не прекинуваш за жал цел живот, затоа што не се лекови туку третмани. Рогаин (Миноксидил) го има во 2 верзии , 2% и 5%, за машка келавост се препорачува 5%. Во вид на лосион е и се употребува 2 пати дневно , сабајле и навечер. Несакани од овој препарат скоро да нема. Делува како стимулатор на фоликулите на влакната и ја зголемува циркулацијата горе на скалпот.
За да ги задржиш новите влакна настанати од овој препарат треба да земеш ДХТ (хормон кој е заслужен за машката келавост) блокер. Такви блокери се Saw Palmeto, конзумирање на зелен чај во големи количини, но најголем блокер е Пропециа. Ова се апчиња и треба да пиеш еднаш дневно. Но за жал има грди несакани ефекти кои што можат да се појават. Една од нив е импотенцијата. Доколку ти се појават несаканите ефекти, ако ги прекинеш апчињата се се враќа во нормала.
Овие 2 препарата можеш да ги купиш од интернет, а можеш и од нашите аптеки, но не се баш квалитетни кај нас. Во Македонија Рогаин лосионот се вика Пилфуд и ја остава мрсна косата после нанесување. Пропециа не постои кај нас но сепак постои лекон Финастерид (главна состојка на пропециа) кој е 5 мг . Ако го делиш на 5 дела апчето практично испаѓа ко да пиеш пропециа.
Реконазол го има во секоја аптека. Шампон е.
колку од прилика кошта оваа комбинација ?
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Еве ме прашаа и на ПП па ке одговорам тука за сите да знаат.
Знаци Пропециа нормално дека не е задолжителна. Сето ова го имаат објаснето и ВениВидиВици и Димитар ама ве мрзи да ги отворите првите 10 страни од темава, па ајде уште еднаш. Пропециа служи како блокер на ДХТ хормон кој ги напаѓа фоликулите на влакното. Постојат и други блокери во вид на таблети . Еден од попознатите е Saw Palmetto, се пие по едно апче на ден, помали се шансите од настанување на несаканите ефекти. НЕ треба да ве плашат зошто кажав дека кога ке престанете со Пропециа ке се прекинат и тие.
Ако употребувате само рогаин односно пилфуд односно миноксидил нормално дека ке ви даде резултати, ке ви поврати некој дел од косата но не за стално, за тоа односно служи пропециа да ја чува новата коса од тоа напаѓање на дихидротестостеронот ( ДХТ).
Стандард Пилфуд5% = околу 400-500 денари, Реконазолот е 200 денари, е сега за финастерид не знам точно ама колку и да е ке ве служи многу подолго зошто секое апче треба да дели на 5 дела. Значи едно апче = 5 дена, што е многу практично. Се на се ке ве фати околу 1000 денари за месец ипол до два.
Јебига се што вреди е малце солено.
Ако нарачувате оригинал производи од интернет, значи наместо Пилфуд да земете Рогаин кој е 100% проверен, наместо финастерид да земете Пропециа и наместо Реконазол да земете Низорал ке ве чини посолено.
Прелистајте ги првите 10 страни од темава кога ке имате време, ке ви завршат многу работа како што завршија на многу членови тука ;)

И да прашам нешто , ви стасаа ли бе производиве од интернет , Ревитата и Спектрал ДНЦ? Има ли ефект како? Пофалете се!
^Member01 Ти нели почна со користење пропециа? Која недела ти е веќе? Да не се појавија нус ефектите?
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Ве молам за помош. Користев до пред една година (со чести прекини) минохидил 2%-пилфуд, но од пред една година нагло престанав да користам и за 6 месеци косата ми се изретчи премногу. Во меѓувреме некаде од јули 2008 почнав да користам минохидил 5%. И што се случува?? Откога почнав да користам минохидил за период од 50,60 дена косата пак почнува да ми се згуснува и таман откога ке помислам дека ми се опоравува, потоа следува некој период од месец дена кога ми се оретчува не само она што ми се опоравило од ставањето на минохидил туку и повеке од тоа. Или ако сакате и со време почеток на јули почнав да ставам до крај на август косата почна да ми се згуснува, и некаде од почетокот на септември пак почна да ми се ретчи и се до крајот на октомври да ми стане и полоша од состојбата пред да почнам да користам минохидил. Си продолжив да си користам минохидил и некаде од крајот на октомври пак почна да ми се згуснува се до средината на декември. Истата состојба, таман кога помислсив дека се е супер и косата почна да ми се средува пак истите проблеми. Од крајот на декември почна да ми се оретчува (до денес ми се ретчи) и сега ми е во очајна состојба. Како за информација користев прво некој минохидил од Др Ваис, а потоа прејдов на пилфуд. Со минохидилот се мачкам еднаш дневно. Во меѓувреме и многу се нервирав (како причина е косата, изгледот) и се прашувам дали би можело тоа да биде од нервозата, стресот. Ве молам за совет доколку знае некој да ми помогне, пошто очаен сум, барам секакво решение, подготвен сум многу работи да направам само да си ја вратам густината на косата. ПОЗДРАВ
 
Член од
6 ноември 2009
Мислења
35
Поени од реакции
1
^Member01 Ти нели почна со користење пропециа? Која недела ти е веќе? Да не се појавија нус ефектите?
па веќе 6 недели пропециа+ревита... мислев првите 2 3 недели дека имам намалено либидо и малку чудно се осеќав да признаам што верувам беше 99% на психичка база.. но после увидов дека немам никаков нус ефект..
Дали гледам резултати? паа од пред 6 месеци во кадата имаше 50тина влакна после миење коса, а сега се околу 10 :) можеби дека користев алпецин 4 месеци па има ефект на сегашната состојба.. во секој случај продолжувам и ќе апдејтирам редовно

А погледнете само дечкото колкав успех има... страшно... како шо е страшно и се шо става на скалпот
(баш ме интересира ќе има апдејт на 1 февруари)
http://andreaszam.blogspot.com/
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
нема спас нека паѓа косата тоа е од вишок тестостерон а тоа пак од друга страна е ок и тоа ептен ок.
Второ, имањето коса не е естетски боље него ствар на вкус!
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Ве молам за помош. Користев до пред една година (со чести прекини) минохидил 2%-пилфуд, но од пред една година нагло престанав да користам и за 6 месеци косата ми се изретчи премногу. Во меѓувреме некаде од јули 2008 почнав да користам минохидил 5%. И што се случува?? Откога почнав да користам минохидил за период од 50,60 дена косата пак почнува да ми се згуснува и таман откога ке помислам дека ми се опоравува, потоа следува некој период од месец дена кога ми се оретчува не само она што ми се опоравило од ставањето на минохидил туку и повеке од тоа. Или ако сакате и со време почеток на јули почнав да ставам до крај на август косата почна да ми се згуснува, и некаде од почетокот на септември пак почна да ми се ретчи и се до крајот на октомври да ми стане и полоша од состојбата пред да почнам да користам минохидил. Си продолжив да си користам минохидил и некаде од крајот на октомври пак почна да ми се згуснува се до средината на декември. Истата состојба, таман кога помислсив дека се е супер и косата почна да ми се средува пак истите проблеми. Од крајот на декември почна да ми се оретчува (до денес ми се ретчи) и сега ми е во очајна состојба. Како за информација користев прво некој минохидил од Др Ваис, а потоа прејдов на пилфуд. Со минохидилот се мачкам еднаш дневно. Во меѓувреме и многу се нервирав (како причина е косата, изгледот) и се прашувам дали би можело тоа да биде од нервозата, стресот. Ве молам за совет доколку знае некој да ми помогне, пошто очаен сум, барам секакво решение, подготвен сум многу работи да направам само да си ја вратам густината на косата. ПОЗДРАВ
Мој совет е да го смениш миноксидилот, не употребувај пилфуд употребувај рогаин. Ке го смениш начинот на нанесување, 2 пати дневно ке почнеш.
После тоа користиш ли анти ДХТ? Ако не пробај со некој основен, пример зелен чај 3 пати дневно заедно со чај од коприва, ако немаш мака од нус ефектите пробај со пропециа. ОБАВЕЗНО земи реконазол шампон ако не го користиш. Испробувај не се плаши! Комбинирај го со Алпецин Ц1 реконазолот. Пробувај па кажи.


па веќе 6 недели пропециа+ревита... мислев првите 2 3 недели дека имам намалено либидо и малку чудно се осеќав да признаам што верувам беше 99% на психичка база.. но после увидов дека немам никаков нус ефект..
Дали гледам резултати? паа од пред 6 месеци во кадата имаше 50тина влакна после миење коса, а сега се околу 10 :) можеби дека користев алпецин 4 месеци па има ефект на сегашната состојба.. во секој случај продолжувам и ќе апдејтирам редовно

А погледнете само дечкото колкав успех има... страшно... како шо е страшно и се шо става на скалпот
(баш ме интересира ќе има апдејт на 1 февруари)
http://andreaszam.blogspot.com/
Да сто посто било на психичка база , не се секирај не мисли на тоа, чим досега не се појавило ништо супер.
Иначе стварно е голем ефектов на типов алал да му е. :)
Иначе ти чим си почнал со Пропециа и чим немаш несакани ефекти добро е да почнеш со Миноксидил, ако имаш изгубено многу коса.
 
Член од
6 ноември 2009
Мислења
35
Поени од реакции
1
Иначе ти чим си почнал со Пропециа и чим немаш несакани ефекти добро е да почнеш со Миноксидил, ако имаш изгубено многу коса.
би било ок да задржам шо имам.. супер ако добијам во густина
Миноксидилот ми е некако мрсен за да го носам на глава цел ден и да спијам со него секоја вечер
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
би било ок да задржам шо имам.. супер ако добијам во густина
Миноксидилот ми е некако мрсен за да го носам на глава цел ден и да спијам со него секоја вечер
Земи рогаин од интернет, нема мрснотија во него .
 
Член од
28 јануари 2010
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво.

Јас ја читав темава пред некој месец и гледам дека лицата кои пишуваат тука се прилично упатени.

Јас пред скоро 3 години забележав дека има потенцијал да ми се појават залисци, знаете на почеток кога гледате малку со параноја и си викате од секогаш ми била ваква косава или почна да ми паѓа, на самиот почеток на опаѓањето.
Еве 3 години поминаа залисците полека се формираат, не се многу големи ама се гледа дека постепено се повлекува косата зошто внимателно следев кај беше косата пред 3 години и кај е сега.
Јас инаку имам 22 год и на 19 го заприметив почетокот на формирањето на залисци. Пијам секој ден зелен чај, користам шампони на субрина веќе 2 години против опаѓање како и нивниот лосионот, користев и еден ласион што ми го препорачаа на лекар пред година ама не гледам фајде од ништо. Костата постепено си се повлекуа, споро ама си се повлекува. Опаѓање е процес :)

Гледа тука луѓе препорачуваат шампони некои, јас како повеќето тука има читано за познатите лекови и терапии, но има некој да препорача нешто што може лесно да се најде тука за рана фаза на опаѓање. Зошто на интернет читам некои лекови се за задниот дел од главата.

Благодарам однапред.
 

bbk

Член од
4 декември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
za da ne mi pagja kosata pomaga vitamin b5 ili b6??? ako e b5 kaj mozam da go kupam?? vo niedna apteka go nema..
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Прочитав за Foltene. Имал слично дејство ко миноксидил. Знае некој нешто повеќе?
 
Член од
30 октомври 2009
Мислења
363
Поени од реакции
261
Имам две прашања:
1.Што е подобро, дали Реконазол 2% или Кетоконазол 1%?
2.Дали мора од овие горенаведените два да се комбинираат со Алпецин или може да се користи само еден од овие два шампона?
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
ne pomaga nisto
i kaj mene pagja i neka pagja mnogu mi e gajle:)
Не знам дали ‘‘трудот‘‘ да прочиташ 30 страни тебе ти оформи мислење дека не помага ништо.

Имам две прашања:
1.Што е подобро, дали Реконазол 2% или Кетоконазол 1%?
2.Дали мора од овие горенаведените два да се комбинираат со Алпецин или може да се користи само еден од овие два шампона?
Подобар е Кетоконазол ако се миеш често, секој ден или секој втор ден. Реконазол е се користи 3 пати неделно максимум.
2.Реконазол прво дејство не му е да помага против опаѓање туку е против сербореа, тоа пропратно помага он во опаѓањето.
Не дека МОРА али препорачливо е да го мешаш со Алпецин, ако сакаш барем некакво подобрување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom