Роди ме мајко во Швајцарија!

Член од
24 октомври 2011
Мислења
385
Поени од реакции
139
Роди ме мајко во Швајцарија!


Која земја е најдобра за здрав и среќен живот? Според студијата на британската The Economist Intelligence Unit спроведена во 90 земји во светот најдоброто место за да родите дете во 2013-та година е Швајцарија.

Швајцарците се посреќни и имаат поквалитетен живот од жителите на сите други земји, пишува Daily Mail.

Од земјите кои се наоѓаат во нашето соседство најдобро е да се роди дете во Словенија. Веднаш зад неа следи задолжената Грција која котира на 34-тото место, а потоа се редат Хрватска, Србија и Бугарија кои се на 46-то, 54-то односно 61-во место. Во листата на земји ја нема Македонија.

При спроведувањето на истражувањето се земени во предвид повеќе фактори и тоа: богатство, стапка на криминал, доверба во јавни институции, добар семеен живот, положба на земјата, демографија, состојба на државата во однос на светската економија, културолошки карактеристики, друштвен статус и колкав ќе биде доходот по глава на жител во 2030-та кога децата ќе бидат полнолетни.

Швајцарија земја од соништата

Ваше мислење околу оваа проблематика? Која странска земја пружа најдобри услови за раѓање и одгледување деца...?​
Целосна листа тука
едно другарче од средно беше родено во Швајцарија и до 18 год секој месец земаше детски додаток 300 евра, добар другар ми е па мислам дека вистина е ова не би требало да ме лаже
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Ногу јаки совети, Гејд! Дали ко дремиш канцеларија повремено те ометаат со некој ИТ проекат?
И што допринесе со коментаров на темава? Ко канцер си по темиве да му е..м...
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
75
Поени од реакции
104
Ај Ти не ИТ чичко Петре...После се чудиш оти на стари години уште тапети лепиш наместо да бидеш Ај Ти Проџект Консалтант.
Јазик, само јазик му е мајката да знаеш и повеќе курсеви.
Имаше овде еден вмровец со сите могучи курсеви и сертификати. Кај е сега да го описмени стрика???
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Може и вака.
Роди ме мајко во Владимирово, па доктор да си биднам на скопските клиники.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
И што допринесе со коментаров на темава? Ко канцер си по темиве да му е..м...
Гејд, з`ш си олку негативен бе? Ам ко те читам како децава требет да учет за ич да не работет, морам да те пофаљам. Олку саглам акал никој немат даено на темава. Ето з`ш пишам ре, не се сашчисви.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Анчо ти ко да имаш проблем со младите што доаѓаат во Скопје да студират.
Анчо има проблем со сите што доаѓаат во Скопје, не прави тој разлика младо-старо.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Гејд, з`ш си олку негативен бе? Ам ко те читам како децава требет да учет за ич да не работет, морам да те пофаљам. Олку саглам акал никој немат даено на темава. Ето з`ш пишам ре, не се сашчисви.
Ајт на игноре, доста ти е.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Добро во Швајцарија е што имаат стабилен живот. Има работа за сите.
Али Македонија е рај ако имаш мозок и муда. Швајцарците работат како црнци. Во Македонија да го има швајцарскиот систем ке биде супер. Али јбг, сеуште се лажеме со малку.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Јас ќе одам напролет некој месец, ама нема да биде ветена земја затоа што ќе работиме тоа што нејќат да го работат швајцарците :icon_lol:.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Роди ме мајко во Швајцарија,
да видам пуста земја ариевска,
да видам техника, наука, медицина,
и да не живеам во оваа вукојебина Афричка!

:D
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Amerika druze, Amerika.

Америка според мене не е ни во топ 10, имаат прелошо здравство, и исто зависи во кој дел на Америка би живеел, затоа што има делови каде што е премногу лошо за живеење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom