Регистрирање на фирма?

Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
Mene me interesira i treba da dademe komentar kako polesno da se zetvori firma ili pak kako da se namalat trosocite i stravot od inspekcija i nivnite bezmisleni kazni.
 

Пропалица

Мртов/а
Член од
25 јуни 2011
Мислења
2.866
Поени од реакции
1.406
Прашав во една тема поврзана со ова но слаб беше интересот и ме одговори само еден така да ќе прашам и ќе барам искуство и овде.

Вака сеа веќе 2-3 месеци си размислувам да се самовработам пошто доста бев фрилансер на интернет. Си мислам да започнам фирма каде што само јас ќе бидам вработен првите неколку години но фирмата планирам да ја направам на домашна адреса пошто дома имам канцаларија каде што работам програмирање е сега вид на дејноста која сакам да ја започнам нешто поврзана со ит дејноста како независно студио за андроид игри и веб дизајн кое подоцна можам да го проширам ако се дојде до финансиски сретства.

Пошто до сега имам слушнато дека е забрането да се отвара фирма на домашна адреса сакам да ги слушнам тие што се поискусни и да ми објаснат како е можно.

Ви благодарам однапред на одговорите.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Прашав во една тема поврзана со ова но слаб беше интересот и ме одговори само еден така да ќе прашам и ќе барам искуство и овде.

Вака сеа веќе 2-3 месеци си размислувам да се самовработам пошто доста бев фрилансер на интернет. Си мислам да започнам фирма каде што само јас ќе бидам вработен првите неколку години но фирмата планирам да ја направам на домашна адреса пошто дома имам канцаларија каде што работам програмирање е сега вид на дејноста која сакам да ја започнам нешто поврзана со ит дејноста како независно студио за андроид игри и веб дизајн кое подоцна можам да го проширам ако се дојде до финансиски сретства.

Пошто до сега имам слушнато дека е забрането да се отвара фирма на домашна адреса сакам да ги слушнам тие што се поискусни и да ми објаснат како е можно.

Ви благодарам однапред на одговорите.
не е забрането да се отвара на домашна адреса, инаку и јас за истово се мислам, доколку некој има искуство нека даде некој совет?
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1.020
Поени од реакции
575
Ја разлистав темава, но не најдов конкретно информација.
Имам идеја покрај тоа што сум вработен да отворам фирма која би работела на „два фронта“. Едниот како тезга на пазар (со што би избегнал високите кирии во дуќан, али незнам дали е потребно за таму фискална сметка), а вториот како електронска продавница со своја страна на која ќе се наоѓаат производите.
Ме интересира дали со дејност како трговец поединец може да ги води двете работи истиот човек или мора да пријавам некаква друга дејност?
Друга работа ме интересира околу робата, лично знам неколку места од каде би ја набавувал и секое од нив е различна приказна, на едното можам да ја земам за ептен ниска цена али без никаков документ, дали на тезга може да се продава ваква роба или и таму државата ќе ме поебе?
 

viktordojran

пссwd
Член од
11 септември 2007
Мислења
351
Поени од реакции
30
имам проблем утре ја исполнувам квотата за оснивачки влог,тој ми е 305,700ден. ке идам во централен регистар да пријхавам дека е веке исплатен оснивачкиот влог,пошто моите плаканња се водат преко НЛБ ТОКЕН,ЈАС НЕМАМ УПЛАТНИЦИ ЗА ИСТИТЕ,имам но на веб страната на тутунска банка.е сега дали ке ми биде валидно ако како доказ приложам изводи на кои јасНО е означено со букви УПЛАТА ЗА ОСНИВАЧКИ ВЛОГ И СУМАТА, СЕ СОСТОИ ОД 9 ИЗВОДИ СО УПЛАТИ НА ОСНИВАЧКИ ВЛОГ, ОД РАЗЛИЧНИ ДАТИ..ПС.КАСНам веке 3 месеца дали ке имам пролбем?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
Zdravo
me interesira dali osnovackiot vlog za dooel od 5000 evra moze da se koristi za isplata na plati i drugi plakjanja ili sekogash mora da stoi kako iznos fiksno na smetkata na firmata.
Me interesira dali nekoj e zapoznaen dali za fakturiranje kon stranstvo se presmetuva ddv vo fakturata i dali za izvoz na softverska usluga ima nekoi posebni proceduri i tarifi?

isto taka me interesira koj e uslovot za osloboduvanje od personalen danok vo prvite tri godini za nova firma?
dali mora osnovacot redovno da e prijaven vo biro i slicni uslovi?
dali osloboduvanjeto za pridonesi za lica do 29 godini vazi i zaklucno so 29 polni ili zaklucno so 28?
pozdrav :)

p.s. dali ima nekoja institucija kade moze da se obrati nekoj za da mu se objasni seto ova
dali toa bi bil ujp centralen registar ili neshto drugo?
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Zdravo
me interesira dali osnovackiot vlog za dooel od 5000 evra moze da se koristi za isplata na plati i drugi plakjanja ili sekogash mora da stoi kako iznos fiksno na smetkata na firmata.
Me interesira dali nekoj e zapoznaen dali za fakturiranje kon stranstvo se presmetuva ddv vo fakturata i dali za izvoz na softverska usluga ima nekoi posebni proceduri i tarifi?

isto taka me interesira koj e uslovot za osloboduvanje od personalen danok vo prvite tri godini za nova firma?
dali mora osnovacot redovno da e prijaven vo biro i slicni uslovi?
dali osloboduvanjeto za pridonesi za lica do 29 godini vazi i zaklucno so 29 polni ili zaklucno so 28?
pozdrav :)

p.s. dali ima nekoja institucija kade moze da se obrati nekoj za da mu se objasni seto ova
dali toa bi bil ujp centralen registar ili neshto drugo?
Основачки влог може уште истиот ден на уплата да се троши за потребите на фирмата за плати и слично.
Фактурите кон странство во најголем број на случаи се издаваат без пресметано ДДВ, а тоа зависи од типот на услуга. За софтверски услуги не се пресметува ДДВ.
За ослободувањето од персонален данок 3 години милам дека важи само ако се регистрираш како Трговец Поединец, а ти спомна дека би бил ДООЕЛ. Од друга страна пак ТП не може да работи девизен платен промет, па ако ти е идејата да развиваш софтвер за странство тогаш не може ТП.
Институција што може да го објасни сето ова се вика консултант или адвокат.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
не е забрането да се отвара на домашна адреса, инаку и јас за истово се мислам, доколку некој има искуство нека даде некој совет?
о колку нема да ти ја регистрираат фирмата на домашна адреса... овој закон е од 2014-та година, и важи за сите дејности. мораш или да поседуваш или да имаш изрентано деловен простор па на таа адреса да регистрираш фирма. дома више неможе..

уствари може, ако дома станот/куќата или макар една соба со посебен влез и санитарен чвор, водомер и струјомер го пренамениш во деловен простор и го пријавиш како таков, откако ке пројдат сите инспекции и во катастер да биде регистриран како таков.. тоа значи од тој момент сите давачки во него ке ти бидат како за деловен простор, т.е. вода, струја, телефон, интернет.. се ке го помножиш со 2...
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
о колку нема да ти ја регистрираат фирмата на домашна адреса... овој закон е од 2014-та година, и важи за сите дејности. мораш или да поседуваш или да имаш изрентано деловен простор па на таа адреса да регистрираш фирма. дома више неможе..

уствари може, ако дома станот/куќата или макар една соба со посебен влез и санитарен чвор, водомер и струјомер го пренамениш во деловен простор и го пријавиш како таков, откако ке пројдат сите инспекции и во катастер да биде регистриран како таков.. тоа значи од тој момент сите давачки во него ке ти бидат како за деловен простор, т.е. вода, струја, телефон, интернет.. се ке го помножиш со 2...

Ova i za zanaetcija vazi?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
за занаетчија не сум сигурен...
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
за занаетчија не сум сигурен...
So poslednoto ura protiv firmite mi se vrti vo um da ja zatvoram dooel i da se preimenuvam vo zanaetcija.Dodusa se mislam veke podolgo vreme za toa.Gledam vo Skopje popara sega za sega vo kafanite.
Kako e so nasive zanaetciski biznisi.Ima li kontroli ili seuste mozi da se raboti?
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
So poslednoto ura protiv firmite mi se vrti vo um da ja zatvoram dooel i da se preimenuvam vo zanaetcija.Dodusa se mislam veke podolgo vreme za toa.Gledam vo Skopje popara sega za sega vo kafanite.
Kako e so nasive zanaetciski biznisi.Ima li kontroli ili seuste mozi da se raboti?
mislam deka nemoze site da go smenat toa dooel
zavisi sto raboti firmata t.s. ako imas golem obrat na pari nemoze da se napravi znaetciska
 
Член од
12 март 2010
Мислења
210
Поени од реакции
72
mislam deka nemoze site da go smenat toa dooel
zavisi sto raboti firmata t.s. ako imas golem obrat na pari nemoze da se napravi znaetciska

Pa kaj zanaetciite ne e poznat kolkav e obrtot.Pausalno se odanocuvaat i toa e toa.Ako imas poveke vraboteni togas e potrebna fiskalna.So fiskalna veke gore dolu ke mora da prikazes pogolem promet.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
Последно уредено:
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
тоа за фирма без вработен мислам дека сеуште не е активен законот. власта го донесе како предлог закон пред неколку години, и уште пред да се даде на гласање го повлекоа, затоа што илјадници фирми се поднесоа за гасење... а сите знаеме дека нај малку 10.000 денари таа фирма ке плати во буџетот на име на фирмарина и РДТ, а башка и данок од профит што ке оствари...

ама за домашна адреса скоро 100% сум сигурен дека неможе НОВИ фирми да се регистрираат на домашна адреса, додека старите кои се регистрирани на домашни адреси, сега за сега сеуште тераат додека и за нив не донесат поинаков закон...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom