Регистрирање на фирма?

Член од
9 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој може да ми објасни која е процедурата за отварање на училиште за странски јазици? Или да ми каже каде би можела да се информирам за се` што е потребно?
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
dali nekoj znae da mi objasni procedura za otvaranje na DOOEL firma za kolku vreme i toa deka treba vlog od 5000e dali vo paricna ili materijalna vrednost?
 
Член од
12 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
1
dali nekoj znae da mi objasni procedura za otvaranje na DOOEL firma za kolku vreme i toa deka treba vlog od 5000e dali vo paricna ili materijalna vrednost?
Откако ќе имаш спремна документација (за ова ќе си контактираш адвокат), фирмата се отвара за 2-3 дена, ако имаш паричен влог, а со непаричен влог за некој ден повеќе.
За непаричен влог се оди на проеценител, кажуваш што би ставил како основно средство на фирмата (пример компјутерот од дома, маса, столици, фрижидер, шпорет - смешно звучи ама сериозно така е) и откако ќе ги помине тие предмети проценителот треба проценката да стигне до 5000еур (најчесто се пумпаат сите вредности) и поднесуваш и отвараш фирма..
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
dali nekoj znae da mi objasni procedura za otvaranje na DOOEL firma za kolku vreme i toa deka treba vlog od 5000e dali vo paricna ili materijalna vrednost?
ne ti treba advokat
ti treba samo smetkovoditel registracionen agent
i licna karta i firmata kje ja otvorish za 2-3 casa max
potrebno ti e samo osnovacki vlog 5000 evra koj moze da bide uplaten i odlozeno vo rok od edna godina
ili pak ti treba neparicen vlog vo vrednost od 5000 evra a za toa ti treba procenka od procenitel koj ke te cini 6000 - 7000 iljadi odprilika :)

poz :)
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Млад сум во овие работи секоја помош е добредојдена. Имам прашање во врска со сметка во банка преку фирма, дали со фирма може да извадиш дебитна картичка која е со името на фирмата, без твое име на неа? И кога пријавуваш данок со фирмата, дали детално се пишува што од каде ти е стигнато и зошто или само трансакциите? Ова го прашувам бидеќи планирам да нудам различни услуги преку интернет, како што е програмирање, хостинг итн.

Благодарам
 
Член од
16 април 2014
Мислења
32
Поени од реакции
2
sparkase ili tutunska,a moze i halk
ajde da ja razmrdame temata malku

dajte informacii koja banka e najdobra spored vas za rabota so firmi

vo smisla na usluga troshoci provizii devizni kursevi i provizii za prilivi od stranstvo

nlb site ja falat standard dobra usluga min 500 denari provizija ama pa presmetuvaat po dobar devizen kurs
niski mesecni troshoci za odrzuvanje (do 100 000 denari nema provizija) se plakjaat paketi za e-banking

shparkase mala provizija za devizni prilivi 200 den minimum ama pa pomal kurs od nlb
100 denari mesecno e-banking za pregled na smetka samo ???
300 den cel paket

stopanska 200 denari odrzuvanje mesecno bez razlika na promet so se vklucen e-banking, evtin sertifikat 1200 denari za 5 godini
ne se plakja odrzuvanje ako se koristi ebanking, za prilivi nad 1000 evra devizen kurs popovolen (ide na kotacija)

halk banka spored sajtot najevtino odrzuvanje e-banking ne se naplakja. najevtin sertifikat 500 den?
provizija za devizen priliv min 500 den?

ova se moite informacii za sega

pozdrav:)
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
za rabota so firmi dosta ja forsiraat sparkase banka,komercijalna i stopanska poslabo,barem taka e kaj mene vo moeto gratce :D
 
Член од
24 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Рагледував долго низ темиве и ненајдов никаде соодветен одговор.Јас сум корисник на семејна пензија,но таа не е доволна за опстанок, па на диво еве 7-8 години со двата сина изработуваме фасади.Ме интересира како е најповолно да работиме тројцата легално?
Дали да отвориме доо,дооел ,тп или како занаетчии.Имам слушнато дека како занаетчии е најповолно па ако може некој нека ми каже дали е возможно сите тројца да се водиме како занаетчии под една фирма и кои се сите давачки,што се треба да платиме на државата во текот на една година ?
Дали јас како пензионер со 6200 денари пензија може да работам и дали ќе ми ја укинат пензијата.Дали постои паушално оданочување?Имам многу прашања на кои никој од колегите од мојава професија несака да одговори,сите кријат најверојатно пошто сме им конкуренција.Се надевам некој наскоро ќе ми одговори бидејќи сезоната почнува и имам пазарено 2 фасади ,а стравот вкоски од инспекции.Поздрав и благодарам однапред
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да прашам дали да се биде раководител на подружница, мора да биде пријавен како вработен, бидејќи во биро се води како раководител (овластено лице на подружница)?
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Хипотетичко прашање. Петко има фирма на чија трансакција сметка има соодветна сума. Дали Петко може да пазари во Веро/AMC/online со таа трансакциска? Ако да, дали има некакви последици?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Рагледував долго низ темиве и ненајдов никаде соодветен одговор.Јас сум корисник на семејна пензија,но таа не е доволна за опстанок, па на диво еве 7-8 години со двата сина изработуваме фасади.Ме интересира како е најповолно да работиме тројцата легално?
Дали да отвориме доо,дооел ,тп или како занаетчии.Имам слушнато дека како занаетчии е најповолно па ако може некој нека ми каже дали е возможно сите тројца да се водиме како занаетчии под една фирма и кои се сите давачки,што се треба да платиме на државата во текот на една година ?
Дали јас како пензионер со 6200 денари пензија може да работам и дали ќе ми ја укинат пензијата.Дали постои паушално оданочување?Имам многу прашања на кои никој од колегите од мојава професија несака да одговори,сите кријат најверојатно пошто сме им конкуренција.Се надевам некој наскоро ќе ми одговори бидејќи сезоната почнува и имам пазарено 2 фасади ,а стравот вкоски од инспекции.Поздрав и благодарам однапред
-два сина?? + пензионер...;) Јак тим во секој случај. Ein starkes team.....би рекла Леандра...
Ако имате можност константно да работите на ниво да имате за исплата на просечна плата + хонорар за пензионерот(нема да ти ја укинат пензијата), ..најдобро е ДОО.
Но тоа значи и книговодство,магацинско работење, архива, итн. Најголемиот проблем со фирма не се инспекторите, тие се ветер и магла во однос на потребата од константно имање работа и редовни приливи.
Фирма не а ауто кое лесно се пали и гаси , повеќе е термоцентрала на која и треба време да се синхронизира со системот или исклучи од него. А второто име на времето е пари..
Да не ги давиме овде , јави се на ПП.:)
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Хипотетичко прашање. Петко има фирма на чија трансакција сметка има соодветна сума. Дали Петко може да пазари во Веро/AMC/online со таа трансакциска? Ако да, дали има некакви последици?
На Петко му е многу општо прашањето. Во зависност што се купува, последиците може да се даночни. Ако се трошат пари за неделовни активности, тогаш тоа се непризнаени трошоци и се плаќа данок на добивка 10%.
Ама ако фирмата на Петко има годишен приход до 3.000.000 денари не се плаќа данок на добивка.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
На Петко му е многу општо прашањето. Во зависност што се купува, последиците може да се даночни. Ако се трошат пари за неделовни активности, тогаш тоа се непризнаени трошоци и се плаќа данок на добивка 10%.
Ама ако фирмата на Петко има годишен приход до 3.000.000 денари не се плаќа данок на добивка.
Можам да прочитам негде за ова повеќе? Инаку под тоа што се купува мислам на пример летување со Booking и Wizzair, храна во Веро итн.
 
Член од
26 јули 2014
Мислења
95
Поени од реакции
103
Можам да прочитам негде за ова повеќе? Инаку под тоа што се купува мислам на пример летување со Booking и Wizzair, храна во Веро итн.
http://ujp.gov.mk/files/attachment/0000/0718/Zakon_za_danok_na_dobivka_112_od_25_07_2014.pdf
Ако ти е за границата до 3.000.000 денари тогаш членови 31 и 32;
Ако ти е за да ги видиш непризнаените трошоци тогаш член 9;
Дополнително, летување со Booking или карта од Wizzair што не се службени патувања подлежат и на Персонален Данок 10%
 

Kajgana Shop

На врв Bottom