Регистрирање на фирма?

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Едно прашање во врска со сопствен бизнис.Најверојатно веќе го има некој поставено, ама гледам дека темава е од 2007 па најверојатно и законите се менувале од тогаш. Сакам да отворам гејминг клуб, мора да фигурира како правно лице. Ме интересира колку би чинеле трошоците да ја регистрирам фирмата и дали може јас да сум единствен газда-вработен....дали има месечни трошкови кон државата и слично? Фала
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Едно прашање во врска со сопствен бизнис.Најверојатно веќе го има некој поставено, ама гледам дека темава е од 2007 па најверојатно и законите се менувале од тогаш. Сакам да отворам гејминг клуб, мора да фигурира како правно лице. Ме интересира колку би чинеле трошоците да ја регистрирам фирмата и дали може јас да сум единствен газда-вработен....дали има месечни трошкови кон државата и слично? Фала
Може да си газда-вработен нормално.Фирма 100-150 евра,4000-5000 осигурување секој месец,8050 секој месец да пушташ како плата,190 ден.РД такса,книговодител по потреба,1500-2000 и уште некои ситни трошкови.
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
Може да си газда-вработен нормално.Фирма 100-150 евра,4000-5000 осигурување секој месец,8050 секој месец да пушташ како плата,190 ден.РД такса,книговодител по потреба,1500-2000 и уште некои ситни трошкови.
А придонеси си плаќам сам за себе така? Не ми е јасно за платата...ако сум газда, зашто сам да си пуштам плата??? Фактички парите ќе кружат и пак доаѓаат кај мене!? Фала ти иначе
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
А придонеси си плаќам сам за себе така? Не ми е јасно за платата...ако сум газда, зашто сам да си пуштам плата??? Фактички парите ќе кружат и пак доаѓаат кај мене!? Фала ти иначе
Oсигурување си плаќаш за себе нормално.Тоа оди кај државата.Да имаше вработен ќе мораш да пуштиш и за него секој месец.Минималецот мора секој месец исто да го пуштиш по основ на плата,тоа оди кај тебе,па после вади ги троши ги,ти си газда ти си паша :icon_lol:
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Може да си газда-вработен нормално.Фирма 100-150 евра,4000-5000 осигурување секој месец,8050 секој месец да пушташ како плата,190 ден.РД такса,книговодител по потреба,1500-2000 и уште некои ситни трошкови.
Фирма се отвара без трошоци, од кај 100-150 евра ?
 

Vuki-Viola-Fan

Solo Fiorentina
Член од
18 мај 2008
Мислења
3.502
Поени од реакции
680
А зашто се уствари тие 100-150 евра? И колку дена трае целата процедура со папирологија???
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Едно прашање во врска со сопствен бизнис.Најверојатно веќе го има некој поставено, ама гледам дека темава е од 2007 па најверојатно и законите се менувале од тогаш. Сакам да отворам гејминг клуб, мора да фигурира како правно лице. Ме интересира колку би чинеле трошоците да ја регистрирам фирмата и дали може јас да сум единствен газда-вработен....дали има месечни трошкови кон државата и слично? Фала
Во цела Македонија е почната електронска регистрација на фирми, мислам дека ТП, ДОО и ДООЕЛ можат бесплатно да се регистрираат без хартија, има посебни задолжени лица кои вршат електронска регистрација-исто така бесплатно. Трошоците ти се отприлика тие од Цитро, плус што ќе треба и на крај на секоја година завршна сметка да поднесуваш, а максимум ако е тоа 50 евра негде...
 

mackomk

...Chichino...
Член од
23 јуни 2007
Мислења
318
Поени од реакции
72
Моја грешка поевтино е http://pretpriemac.mk/index.php/faq-menu/133-2009-08-20-10-56-20.html
Е сега можело и он лајн без трошоци,али како иде тоа не сум најзапознаен.
ДОО, ДООЕЛ и ТП се регистрираат бесплатно и единствено он лајн почнувајќи од 04.03.2014. Како иде тоа имам објаснето неколку страни наназад.
 
Член од
28 март 2014
Мислења
5
Поени од реакции
1
Поздрав до сите членови во форумот .
Би сакал односно сакам, имам идеја да отварам фирма што ќе врши услуги како застапник на фирми . (тоест регистрација на патент, заштитна марка и индустриски дизајн ) многу битно за наши фирми
-каква фирма би било најдобро да отворам дали ТП или ДООЕЛ .
-дали можам да отворам на домашна адреса како почетник дур не застанам на нозе па после да отворам канцеларија како е редот.
околу давачките сум запознаен горе доле и спремен сум малтене за тоа ,амаааа пак сум малку во резерва да не згрешам негде .

ако има некој малце да ме упати подобро

Ви благодарам.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Поздрав до сите членови во форумот .
...
-каква фирма би било најдобро да отворам дали ТП или ДООЕЛ .
-дали можам да отворам на домашна адреса како почетник дур не застанам на нозе па после да отворам канцеларија како е редот.
1. ДООЕЛ ( мое мислење)
2. Можеш на домашна адреса
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Pozdrav,

jas imam firma vekje nekoe vreme, t.e skoro 2 godini:)
Dali nekoj znae nesto so obvrskite kon nasata mila ni drzavicka sto gi imame? Mislam na plakjanje firmarina i slicno? Dosega nemam nisto plateno, t.e nema ni mi stignato nekoe izvestuvanje deka treba da platam nesto...Osven firmarina, treba da se plakja i nesto drugo?

Odnapred Vi blagodaram,
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Фирма може да регистрираат само овластени регистрациони агенти (Читај сметководители) и целата процедура е бесплатна. Но ништо не е така розово како што изгледа бидејќи ќе треба да склучиш договор со сметководственото биро за да бидеш нивни клиент. Трошоци за фирма според мене
Регистрација - Бесплатна
Сметководство - околу 3000 денари/ месечно
Фирмарина - 9000 денари годишно
Трошоци за отварање и водење на сметка во банка - просек некаде 200-300 денари/месец
Радиодифузна такса - 190 ден/ месечно
Плата и придонеси - Минимум нето 10.900 денари, бруто негде 15.500 денари, за други износи може да се пресмета тука
Членарини за разни комори и сојузи - по желба
Данок од добивка - се плаќа авансно, одредува сметководителот, на крај на година доплаќаш
За учество на тендери понатака
Тековна состојба, ДРД, Биланс на состојба успех, потврда за платени даноци - 4500 денари негде секои 6 месеци (Централен Регистар, УЈП)
Електронски потпис - 1000-3000 денари годишно
Биро за јавни набавки - 4500+ денари годишно
Комуналии и телефон - Вода, струја, телефон, мобилен - ова е во зависност каде се наоѓа фирмата..

Според мене за да биде ликвидна фирмата на почеток со 1 вработен треба да прави минимум 50.000 денари профит, односно зависно од дејноста, трошоци влез/излез итн итн..

Со други зборови воопшто не е едноставно како што изгледа. А, исто така не се вклучени трошоци за инспекции, пропратни законски обврски итн. итн
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Фирма може да регистрираат само овластени регистрациони агенти (Читај сметководители) и целата процедура е бесплатна. Но ништо не е така розово како што изгледа бидејќи ќе треба да склучиш договор со сметководственото биро за да бидеш нивни клиент. Трошоци за фирма според мене
Регистрација - Бесплатна
Сметководство - околу 3000 денари/ месечно
Фирмарина - 9000 денари годишно
Трошоци за отварање и водење на сметка во банка - просек некаде 200-300 денари/месец
Радиодифузна такса - 190 ден/ месечно
Плата и придонеси - Минимум нето 10.900 денари, бруто негде 15.500 денари, за други износи може да се пресмета тука
Членарини за разни комори и сојузи - по желба
Данок од добивка - се плаќа авансно, одредува сметководителот, на крај на година доплаќаш
За учество на тендери понатака
Тековна состојба, ДРД, Биланс на состојба успех, потврда за платени даноци - 4500 денари негде секои 6 месеци (Централен Регистар, УЈП)
Електронски потпис - 1000-3000 денари годишно
Биро за јавни набавки - 4500+ денари годишно
Комуналии и телефон - Вода, струја, телефон, мобилен - ова е во зависност каде се наоѓа фирмата..

Според мене за да биде ликвидна фирмата на почеток со 1 вработен треба да прави минимум 50.000 денари профит, односно зависно од дејноста, трошоци влез/излез итн итн..

Со други зборови воопшто не е едноставно како што изгледа. А, исто така не се вклучени трошоци за инспекции, пропратни законски обврски итн. итн
Ти фали задолжителен софтвер на секој компјутер и безбедност и заштита при работа мора да набавиш апарат против пожар кој секоја година треба да го сервисираш. Плус задолжителен преглед на вработени по 1000ка од човек секоја година. Навидум ситници, плус со плус - издатоци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom