Регистрирање на фирма?

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Prvo pozdrav do site, temava e svarno odlicna, a i ima dobra diskusija...

Jas isto sum za otvaranje na firma koja kje bide regisrirana na domasna adresa. Megjutoa imam edno prasanje: Dali togas smetkite koi ti stigale doma (struja, voda, televizija, parno...) kje bidat tarifirani po nova cena (kako za firma) ili si ostanuvaat kako za ziveenje?
Posto porano rabotev vo firma koja bese smestena vo stan vo zgrada i znam deka doagaa od EVN za da ne priklucat po industriska tarifa (koja, ako ne se lazam e duplo povisoka od normalnata).

Vi blagodaram,

Pozdrav
од евн не дошле да ве приклучат на поскапа струја, пошто такво нешто не постои. постои само промена на тарифирање кај нив во базата.. оној момент кога ке поднесеш дека си на деловна струја, они ке сменат само сметките и тоа е тоа...

значи, ако несакаш да ти се сменат цените за струја, вода, парно, ѓубретарина и други ситни давачки од физичко лице во деловно, едностано, не ги плаќај преку фирма, туку продолжи да си ги плаќаш како и досега (ќеш или картица лична)... ако почнеш да ги плаќаш преку фирма (за да правдаш трошоци), не треба ништо да пријавуваш, за брзо време сами ке ти ја сменат тарифата, ќе почнат сметки да ти стигаат како за на фирма.....
и нема да дојдат за да те приклучат на поскапата струја...
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Fala Vi na odgovorot,
iako mene povtorno nesto ne mi e jasno...Zasto moram da pravdam trosoci?
Na primer otvaram firma koja cisto kje se zanivama so uslugi (koi ne vklucuvaat kupuvanje i preprodavanje na stoka). Kakvi trosoci treba da pravdam?

Vi blagodaram

Pozdrav
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Fala Vi na odgovorot,
iako mene povtorno nesto ne mi e jasno...Zasto moram da pravdam trosoci?
Na primer otvaram firma koja cisto kje se zanivama so uslugi (koi ne vklucuvaat kupuvanje i preprodavanje na stoka). Kakvi trosoci treba da pravdam?

Vi blagodaram

Pozdrav
....па не ги правиш ти, сами се прават....
...плата , давачки од плата, телефон, интернет, данок ваков, данок таков 7000 фирмарина, 1000 или колку беше за завршна сметка..провизии на банка....итн.итн., :), ако претпоставиме дека фирмата ти е кутија со тековни документи, актовка, лап-топ компјутер со интернет, мобилен, сметка во банка и со само еден вработем-сопственикот.... со своите идеи, способности и кликер за бизнис.., се друго надоле е сива економија, нагоре голем бизнис...:)
Но кога ќе одлучиш навистина ДА СЕ ОСМЕЛИШ, како во рекламите на владата , јави се...;) , ќе те држиме за рака да не паднеш додека учиш да одиш......вака нема логика..
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Fala Vi na odgovorot,
iako mene povtorno nesto ne mi e jasno...Zasto moram da pravdam trosoci?
Na primer otvaram firma koja cisto kje se zanivama so uslugi (koi ne vklucuvaat kupuvanje i preprodavanje na stoka). Kakvi trosoci treba da pravdam?

Vi blagodaram

Pozdrav
на фирмата и се трошоци:
-телефон
-струја
-вода
-ѓубретарина
-инернет
-кирија
-гориво
-чистење
-заедничка потрошња (ако е во зграда)

и во тие трошоци, ама баш во сите има ДДВ 18% од се... е тука лежи зајакот... си слушнал за поврат на ддв?

плус, на база на дел на тие сметки, можеш да вадиш и готовина, мада не е паметно освен за гориво и механичарски услуги, да правдаш вадење кеш за трошоци..

патем речено... ОСМЕЛИ СЕ ако можеш, а кога за 4-5 месеци ке сватиш дека не е лесно да се води фирма, пожали се тука на форумов, ке се обидеме да ти помогнеме (кога велам ние, мислам на таквите како нас кои тераат приватни фирми повеке години) или барем ке те тешиме ако не друго...:cautious:(y)
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Fala na odgovorot,

Nikoj ne kaza deka e lesno da se vodi firma, zatoa i vekje podolgo vreme ne se osmeluvam da go prezemam toj cekor, megjutoa nemam kade... Ako sakam da rabotam, kako do sega, moram da otvoram firma, posto inako firmite so koi rabotam nesakaat da rabotat so luge koi ne figuriraat kako pravno lice, t.e. firma.
Kako sto mozam da vidam od vasite odgovori (pritoa mnogu gi pocituvam), vie ednostavno gi kazuvate samo crnite raboti, a ne kako bi mozele da mu pomognete na coveka. Spored Vas, podobro e da se sedi doma bez rabota, otkolku da se pocne nekoj svoj biznis (so ova da se razbereme ne ja podrzuvam vladata:)) Ednostavno ako sakam da go rabotam toa sto dosega go rabotam, togas ne mi preostanuva druga opcija, osven da otovram firma i da rabotam samostojno.

Fala Vi uste ednas
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Fala na odgovorot,

Nikoj ne kaza deka e lesno da se vodi firma, zatoa i vekje podolgo vreme ne se osmeluvam da go prezemam toj cekor, megjutoa nemam kade... Ako sakam da rabotam, kako do sega, moram da otvoram firma, posto inako firmite so koi rabotam nesakaat da rabotat so luge koi ne figuriraat kako pravno lice, t.e. firma.
Kako sto mozam da vidam od vasite odgovori (pritoa mnogu gi pocituvam), vie ednostavno gi kazuvate samo crnite raboti, a ne kako bi mozele da mu pomognete na coveka. Spored Vas, podobro e da se sedi doma bez rabota, otkolku da se pocne nekoj svoj biznis (so ova da se razbereme ne ja podrzuvam vladata:)) Ednostavno ako sakam da go rabotam toa sto dosega go rabotam, togas ne mi preostanuva druga opcija, osven da otovram firma i da rabotam samostojno.

Fala Vi uste ednas
Хе...немој така дрозер.., ние те побутнуеме да се одлучиш .., ти црни работи.;)
Не се тие црни воопшто , нормални се и ги има секаде во свет. Затоа некои помалодушни го избираат сивилото...:)
Ти само одлучи се, тука сме...додека сме.., ќе помагаме. Што би ти била дејноста??? Производство, услуга, трговија, забава....секоја дејност за себе има и некои посебности...гледано од аспектот :отварање фирма.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Не се тие црни воопшто , нормални се и ги има секаде во свет. Затоа некои помалодушни го избираат сивилото...:)
Колку точен пост,го гледам ова насекаде,од моите школски другари па се до бившите колеги од работа на кои им пропадна фирмата(ја испокрадоа новите "инвеститори").Ова со сивилото е секојдневие за пола македонци а и пола балканци и мора под итно да се смени,да се подсетиме само на корејците кои пред 50-тина години од сиромашни рибарски приморски места успеаја Ј.Кореја да ја претворат во светска индустриска велесила,а сигурен сум дека тие го закопале сивилото уште на почетокот кога се појавило,поздрав ;)
--- надополнето: 3 март 2012 во 07:12 ---
Патем,да се надоврзам на темата,јас сакам да отворам фирма чија дејност ќе биде услужна,т.е.компјутерски сервис со тенденција во иднина да прерасне во холдинг:) ,па ме интересира дали да ја регистрирам само како услужна(за да избегнам фискални апарати и сл.) или да ја регистрирам стандардно како ДОО или ДООЕЛ? Кој е најсоодветниот тип на регистрација за ваков тип на фирма(компјутерски сервис)? Однапред благодарам!
п.с.аплицирав и за 3000-те евра од владата и планирам сите трошоци за регистрирање и сл. даги покријам од нив
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Патем,да се надоврзам на темата,јас сакам да отворам фирма чија дејност ќе биде услужна,т.е.компјутерски сервис со тенденција во иднина да прерасне во холдинг:) ,па ме интересира дали да ја регистрирам само како услужна(за да избегнам фискални апарати и сл.) или да ја регистрирам стандардно како ДОО или ДООЕЛ? Кој е најсоодветниот тип на регистрација за ваков тип на фирма(компјутерски сервис)? Однапред благодарам!
п.с.аплицирав и за 3000-те евра од владата и планирам сите трошоци за регистрирање и сл. даги покријам од нив
Каква е таа регистрација „услужна“? :) Да прерасне во холдинг :)
ДОО ти е двајца или повеќе содружници, а ДООЕЛ ти е едно лице. Неможеш да избегнуваш фискален апарат ако нудиш услуги кои подлежат на ДДВ. Потоа холдинг ти е групација на акционерски друштва, а ти со 3000 евра неможеш да отвориш АД.
ДООЕЛ ќе си регистрираш и со среќа нека ти е.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Денеска секој може да отвори фирма но едно е да ја имаш а друга е да имаш работа.

Не се исплати ако претходно немаш работа инаку ако ја бараш а имаш регистрирано фирма ништо не си направил.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Каква е таа регистрација „услужна“? :) Да прерасне во холдинг :)
ДОО ти е двајца или повеќе содружници, а ДООЕЛ ти е едно лице. Неможеш да избегнуваш фискален апарат ако нудиш услуги кои подлежат на ДДВ. Потоа холдинг ти е групација на акционерски друштва, а ти со 3000 евра неможеш да отвориш АД.
ДООЕЛ ќе си регистрираш и со среќа нека ти е.
Добро де, чоекот се осмелува, не го обесхрабрувај одма, полека...... ќе научи..., се надевам не е толку луд да направи нешто на невидено...и необмислено :)
...штом спомнува регистрација на услужна дејност .., значи уште е во повој...
 
Член од
13 октомври 2011
Мислења
29
Поени од реакции
2
Хе...немој така дрозер.., ние те побутнуеме да се одлучиш .., ти црни работи.;)
Не се тие црни воопшто , нормални се и ги има секаде во свет. Затоа некои помалодушни го избираат сивилото...:)
Ти само одлучи се, тука сме...додека сме.., ќе помагаме. Што би ти била дејноста??? Производство, услуга, трговија, забава....секоја дејност за себе има и некои посебности...гледано од аспектот :отварање фирма.
Pozdrav,

Jas sum poprilicno odlucen, sega da se vratam vo nasata mila Makedonija i pocnuvam so procedura na otvaranje na firma.
Firmata kje mi bide za usluga i na pocetok samo toa. Kontaktiram so dosta stranski firmi, pa kje vidime sto kje izleze na kraj...dosta obekjanja ima, no od realnosta sme uste daleku. Za edna takva firma rabotam i momentalno vo stranstvo.
Gledav nesto i na internet na CRM stranata, i ima moznost za registriranje na firma i po elektronski pat, megutoa mi treba digitalen sertifikat, kojsto se podignuva licno od firmite koi sto go prodavaat. Taka da ovaa opcija ne mi e vo igra, taka da ke se obidam na stariot i dobar nacin - visenje po salteri:)
Znaci koga kje otvoram firma (koja ke se sostoi samo od eden vraboten) i kje ka prijavam na domasna adresa, vo toj slucaj trosocite sto kje gi imam (mesecni) se samo onie za moe prijavuvanje, firmarina, smetka vo banka. Nema da imam trosoci za telefon, gorivo, internet (posto ovie trosoci gi imam i sega, koga nemam firma), industriska tarifa na voda i struja...
BTW, mislam deka tie 3000evra sto "gi dava" vladata, ne gi davaat na sekoj kojsto ke saka da otvori firma, tuku procedurata e "malku" poslozena...Se konkurira, ako te izberat, odis na obuka edno 2-3 meseca, na krajot ima testiranja i biznis ideja...Taa biznis ideja koja sto kje bide najdobra gi dobiva 3000te iljadi evra:))

Kazete mi, Vie kakvo iskustvo imate? Kakva firma sega imate?

Blagodaram, pozdrav
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Добро де, чоекот се осмелува, не го обесхрабрувај одма, полека...... ќе научи..., се надевам не е толку луд да направи нешто на невидено...и необмислено :)
...штом спомнува регистрација на услужна дејност .., значи уште е во повој...
Владата кога вика осмели се, ваљда не мисли на холдинг :pos:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Pozdrav,

Jas sum poprilicno odlucen, sega da se vratam vo nasata mila Makedonija i pocnuvam so procedura na otvaranje na firma.
Firmata kje mi bide za usluga i na pocetok samo toa. Kontaktiram so dosta stranski firmi, pa kje vidime sto kje izleze na kraj...dosta obekjanja ima, no od realnosta sme uste daleku. Za edna takva firma rabotam i momentalno vo stranstvo.
Gledav nesto i na internet na CRM stranata, i ima moznost za registriranje na firma i po elektronski pat, megutoa mi treba digitalen sertifikat, kojsto se podignuva licno od firmite koi sto go prodavaat. Taka da ovaa opcija ne mi e vo igra, taka da ke se obidam na stariot i dobar nacin - visenje po salteri:)
Znaci koga kje otvoram firma (koja ke se sostoi samo od eden vraboten) i kje ka prijavam na domasna adresa, vo toj slucaj trosocite sto kje gi imam (mesecni) se samo onie za moe prijavuvanje, firmarina, smetka vo banka. Nema da imam trosoci za telefon, gorivo, internet (posto ovie trosoci gi imam i sega, koga nemam firma), industriska tarifa na voda i struja...
BTW, mislam deka tie 3000evra sto "gi dava" vladata, ne gi davaat na sekoj kojsto ke saka da otvori firma, tuku procedurata e "malku" poslozena...Se konkurira, ako te izberat, odis na obuka edno 2-3 meseca, na krajot ima testiranja i biznis ideja...Taa biznis ideja koja sto kje bide najdobra gi dobiva 3000te iljadi evra:))

Kazete mi, Vie kakvo iskustvo imate? Kakva firma sega imate?

Blagodaram, pozdrav
хе.., фирма правиш од две причини: за да бидеш правен ентитет со сите предности и маани....и второ затоа што муштериите обично сакаат да ти платат на сметка во банка по фактура..пожелно како ДДВ обврзник, заради тоа што и тие се такви. .
Други причини нема, ако трошоците ги плаќаш кеш , ако не те интересира здравствено и пензиско осигурување, ако имаш муштерии љубители на работење со цврста валута кога им пружаш некаква таму услуга......остани сив...тоа ти е најдобрата можна солуција.;)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Добро де, чоекот се осмелува, не го обесхрабрувај одма, полека...... ќе научи..., се надевам не е толку луд да направи нешто на невидено...и необмислено :)
...штом спомнува регистрација на услужна дејност .., значи уште е во повој...
Далеку од тоа дека го обесхрабрувам, напротив го охрабрувам, но интересен ми дојде со холдингот, вика после да прерасне во холдинг, а сега да се регистрира некако како услуга, а да не е ДОО или ДООЕЛ :) Уствари може ваква регистрација како фантом фирма, сад ја видиш сад је невидиш, има многу низ МКД.
 

Krshh

Титула по желба
Член од
25 септември 2011
Мислења
34
Поени од реакции
7
Освен тоа, Холдинг како тип на фирма и не постои. Ти спомна Леандра што е холдинг погоре и тоа е фирма која не се занимава со ништо друго освен управување на други фирми и од тоа вади профит. Убаво си е да си имаш планови за понатаму али ти холдинг нема да имаш барем не во следните 7-8 години (освен ако не планираш уште во старт да имаш профит од 5000МКД дневно) Верувам инаку дека спомна холдинг бидејќи сакаш да го разграниш бизнисот на работи кои моментално не ти се јадро а за тоа ти е полесно да основаш друга фирма кога ќе дојде времето. Здравје.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom